Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 01 Dec 2017, 08:52

M-am tot codit ... sa intreb, sa nu intreb ? Pana la urma, intrebarea gres nu da ... ;)
Asta vara, prin iulie, fiind cu albinele la munte impreuna cu prietenul meu ni s-a intamplat un fenomen ciudat ... la un nr . de familii ne-au disparut reginele. Interesant era urmatorul aspect ... lui i-au disparut 6 din acelasi rand iar mie 5, familiile fiind alaturate (ca sa intelegeti , pe un rand aveam 11 - 12 stupi si au disparut la 6 sau 5 aflati unul langa altul). Nu au disparut la capete de rand ci aproximativ pe mijloc.
Stiu ca o sa ma intrebati daca nu au roit, va raspund ... ABSOLUT SIGUR NU !!!
Partea cea mai interesanta a fost urmatoarea ... albinele erau foarte linistite pe rame si nu si-au tras botci. De nici un fel ! :shock: Pur si simplu albinele se comportau ca si cum aveau regine !!!
Am fost nevoiti prin august sa unificam respectivele familii cu roi !
Cum toate mi se intampla numai mie :lol: si daca cineva s-a mai confruntat cu o situatie asemanatoare, rog putina iluminare !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde gica.mosu » 01 Dec 2017, 09:03

DAAAA, si eu am patit ta't la fel...si tot in august de ziua mea=13..(doar o matca).. :shock: ...si am banuit un"URS" cu doua chicioare ;)...a pirdut si el 3 matci....asa ca "cineva" l-a vazut :mrgreen: E posibil sa fi trecut si p'acol" asa'nzbor"...Trist dar si ADEVARAT....greu se mai fac oamenii...OAMENI...unii 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 01 Dec 2017, 09:22

gica.mosu scrie:DAAAA, si eu am patit ta't la fel...si tot in august de ziua mea=13..(doar o matca).. :shock: ...si am banuit un"URS" cu doua chicioare ;) E posibil sa fi trecut si p'acol" asa'nzbor"...Trist dar si ADEVARAT....greu se mai fac oamenii...OAMENI...unii 8-)

Daca ar fi fost asa ar fi trebuit sa-si traga botci de salvare dar ... nu a fost cazul ! ;)
Unde am avut stupii la peste 800 m altitudine si un drum forestier foarte inclinat cu multe povarnisuri se ajungea doar cu 4X4 cu reductor si atunci cu mari emotii !
Stupii erau asa cum i-am lasat. M-a dus putin capul sa pun niste semne, mai ales ca eram cu ei la peste 120 km. de casa si ajungeam odata la 3 saptamani, basca ca ma asteptam si la o vizita inopinata a lui Mos Martin. Am strans fiecare stup cu chinga, i-am asezat unul langa altul si deasupra peste capace am pus 3 grinzi pe care le-am legat de suporti cu vreo 5 chingi, asa ca-n poza postata de Donbazil dupa ce i-au fost rasturnati stupii de furtuna. Practic, erau o masa compacta, era un chin cand trebuia sa desfac si mai ales cand trebuia sa pun la loc.
ABSOLUT SIGUR ... n-a umblat nimeni prin ei !
Cat despre OAMENI, eu am intalnit multi, trebuie sa stii doar cum sa-i cauti ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde Balian » 01 Dec 2017, 11:02

paul scrie:Partea cea mai interesanta a fost urmatoarea ... albinele erau foarte linistite pe rame si nu si-au tras botci. De nici un fel ! :shock: Pur si simplu albinele se comportau ca si cum aveau regine !!!
Am fost nevoiti prin august sa unificam respectivele familii cu roi !

La unificări ce procedeu ați folosit, au acceptat mătcile din roi? Nu ați avut pierderi de mătci la unificări?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde gica.mosu » 01 Dec 2017, 15:29

Paul,scrie: cat despre OAMENI...... :o ...Eu zic ca,a fi OM nu-i ...orsicare,a fi DOMN e o'ntamplare :shock: ...a fiiiii HOOOOT,nu-i de mirare :idea: ...te lasa in C..U gol cat ai zice peste :mrgreen: P.S- feriti-va de...."magarus" si de prieteni ca de restul ......rezolva natura ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde mellis » 01 Dec 2017, 18:23

Întrebare, mătcile din ce an erau?
Stupii vecini au roit?
O explicație ar fi că multe mărci tinere ieșite din vreun stup....au intrat in stup și au omorât matca...
Până la împerechere a trecut ceva...sau s-au pierdut...
Greu explicația la așa multi stupi...dar nu imposibilă..
Sănătate bună!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde cristi_vidican » 01 Dec 2017, 18:42

un fenomen similar era explicat cândva de Andrei Ignatov și mai sus de Melis
Era în contextul botcilor de roire coapte care sunt lăsate aiurea prin stupină. Din ele ies regine care intră în stupi.
omoară regina bătrână, apoi, ieșind la împerechere, moare.
Stupul așteaptă regina tânără care nu mai vine. Între timp nu mai are din ce-și trage botci de salvare și .... se bezmeticește.

Dar, pt că fenomenul e atât de amplu, greu de găsit o explicație.

Posibil să fie niște regine tinere care au intrat în acești stupi, au ieșit la împerechere într-o zi când s-au pierdut toate (ce ghinion pe tine). Și aceeași chestie și la colegul tău - ce ghinion și pe el
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde gica.mosu » 01 Dec 2017, 19:15

...Maaaai,sa fie.....a umblat,a luat....,urme n-a lasaaaat :shock: ...si s-a duuus pi deal'nsuuus=un adevarat"URS" :o Din nefericire,mai baieti ...c-am multe "victime"...=matci deodata si'nzona centrala :mrgreen: P.S-e posibil si varianta cu"cadanele" cele tinere :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 02 Dec 2017, 00:27

Balian scrie:La unificări ce procedeu ați folosit, au acceptat mătcile din roi? Nu ați avut pierderi de mătci la unificări?

Eu nu folosesc niciun procedeu la unificari. Roiul cu regina il strang un pic fortat pe cate rame full are cu albina (de regula 3 sau 4), pun o diafragma si dupa diafragma aduc familia fara regina. Le las asa cam o saptamana dupa care scot diafragma si ... aiaie.
Pana acum n-am patit sa-mi omoare regina roiului, dar cum toate trebuie sa mi se intample mie in materia asta , nu exclud si posibilitatea asta. :lol:
Am o rugaminte la tine ... spune-mi tu ! Sau ... paul ! :)
Ultima oară modificat de paul pe 02 Dec 2017, 00:55, modificat 1 dată în total.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 02 Dec 2017, 00:42

mellis scrie:Întrebare, mătcile din ce an erau?
Stupii vecini au roit?
O explicație ar fi că multe mărci tinere ieșite din vreun stup....au intrat in stup și au omorât matca...
Până la împerechere a trecut ceva...sau s-au pierdut...
Greu explicația la așa multi stupi...dar nu imposibilă..
Sănătate bună!

Mellis , mie familiile nu-mi roiesc, implicit nici ale prietenului meu ! Am explicat cum procedez .
Legat de varsta matcilor ... mai mult de-un an nu aveau, la 6 din ele nu am habar, posibil sa fi avut ceva mai mult. Nu le marchez ca nu am timp.
Interesant era faptul ca albinele nu manifestau nici un fel de agitatie,n-am gasit nicio urma de botca iesita sau roasa, in schimb blocau la greu ramele din cuib cu nectar si mai ales cu polen. Parca se spunea ca albinele fara regina nu aduna polen ... ;)
Cred ca realizezi ca ne-am uitat amandoi la fiecare familie cu probleme poate gasim ceva diferit. Parca erau trase la xerox ... albine linistite, caturile (toate 3 la mine, 2 la el ca are stupii pe 12 rame) pline cu albina, miere verticalizata, cuiburi blocate cu miere si mult, mult polen. Atata polen in rame n-am vazut niciodata ! ;)
Habar n-am ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 02 Dec 2017, 00:51

cristi_vidican scrie:Era în contextul botcilor de roire coapte care sunt lăsate aiurea prin stupină.

Cristi, era sf. lui iunie si n-aveam o botca sa fac si eu un roi . Stupii erau full de albina, pe 3 caturi majoritatea, puiet pe 9 ,chiar pe toate cele 10 rame, basca si ceva prin caturi ( putin) si ... nu faceau botci. A trebuit sa opresc procedura de ravasire a ramelor la 2 stupi, prietenul meu la fel si dupa 2 saptamani aveam si noi botci sa facem roi. Sa ne fi vazut cum decupam botcile lipite, concuram cu cei mai buni neurochirurgi .... :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2017, 15:20

Paul,
Cineva m-a rugat să-ți transmit acest mesaj.
A văzut problema ta. El nu mai scrie aici. Dar m-a rugat să pun eu mesajul.

este o problema virala la stupii fara matci .
Matcile virgine nu omoara matca batrana nici cand sunt fiice ...
Nu stiu daca e nosema sau boala care afecteaza spermateca /mai sigur dar toate semnele o indica :
- linistiti
- alaturati
Cauta la bolile matcilor ...
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde kiloz » 02 Dec 2017, 20:00

Poate are dreptate. Sint si cazuri izolate cînd:

Matca poate sa fie prezent dar nu depune puiet sau albinele o elimina puietul fiind neviabil.
O alta problema poate sa fie apropierea stupilor.Se transmite feronomul matcii prin albine dezorientate si intrate in familii alaturate.Si treaba asta mai ales la un cules abundent.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde alt stupar » 03 Dec 2017, 18:08

Paul, te-a vizitat melanoza... :cry:
In esenta, mecanismul bolii este urmatorul: matca infectata, desi inca emite feromoni care ”pacalesc” albina ca totul este ok, isi inceteaza ouatul si, la cateva zile mai apoi, moare. In acest moment stupul resimte starea de orfanizare dar larve disponibile pentru a-si trage botci... nu mai sunt !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 04 Dec 2017, 21:18

Adi, merci frumos !
Pare-se ca trebuie sa aprofundez ... Bolile Albinelor !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde octavianpopescu » 05 Dec 2017, 17:40

Ceva de genu am patit si eu...ma uit la un stup prin august si nu avea matca,nici oua si era si destul de linistit...nu stiam ce e in neregula asa ca l-am mai lasat vreo 2 zile.larvele deja incepeau sa imbatraneasca peste limita.peste 2 zile erau in sfarsit trase botci dar cu larve destul de mari.pentru ca aveam i-am dat o matca imperecheata.
Fiind buckfast( primul an in care am avut spre testare) am zis ca sunt ele mai tolomace si reactioneaza mai greu la pierderea matci...acum ma gandesc ca o fi fost tot melanoza
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Următorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator