Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 27 Noi 2017, 16:30

Aici este un filmulet.Zilele lui Noe.
Sunt lucruri interesante.
https://www.facebook.com/profile.php?id ... pU&fref=nf
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 28 Noi 2017, 21:27

Salut!

Interesant!....
Dar mai interesant mi s-a parut acesta:
https://www.facebook.com/10001050858269 ... 076432041/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 28 Noi 2017, 23:10

Corect Nene Vasile.dar si ...
Acum 15 ani pe forumurile de apicultura eram un ciudat fiinca la avatar aveam un ...Iubesc pe Isus.Am fost luat in "pleazna "si injosit intr-o tara Crestina.
Dupa ce am postat un verset sau un personaj Biblic, am fost anatemizat.Discutiile spirituale erau aproape ...tabu.
Slavit sa fie Domnul Isus fiinca incet incet dar sigur, Cuvantul Lui adica Samanta cea buna este la lucru si rodeste.

Fi Binecuvantat !

Personal vad la Dumneata o focusare catre cele spirituale.Si mai vad o aprofundare duhovniceasca de bun augur.Sunt incredintat ca Cel pe care-L cauti cu ardoare o sa te umple de tot ce ai nevoie.Fiinca cel ce cauta o sa gaseasca si celui ce bate i se va dechide.
Dumnezeu sa te umple de Duhul Sau .
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Shrek » 29 Noi 2017, 00:19

Sincer, eu ma asteptam ca fiecare dintre domniile voastre sa ne îndemnați sa fim mai buni , macar in perioada sărbătorilor de iarna. Sau, ca sa parafrazez semnătura unei distinse doamne de pe forum, din putinul ( ori putin mai mult) pe care il avem, să dăm si celor mai putin norocosi. Sa aducem bucurie si in casele celor mai nevoiași pentru ca, nu-i asa, si ei sunt " copiii domnului"!
In scurta mea experiență cu viata, m-am simtit sufletește mai împlinit atunci când am dăruit cuiva, un lucru oarecare, ori am .reusit sa redau zâmbetul celor pe care tristețea ii coplesea decat atunci când am mulțumit Domnului pentru cele date ori am spus o rugăciune. In fond religia, indiferent cărei confesiuni am face parte, ne învață sa fim mai buni.
Dumnezeu sa ne aibă in paza pe toti!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 29 Noi 2017, 05:42

Pai daca tu mai Shrek i-ti doresti sa fi indemnat de catre cineva sa fi mai bun de sarbatori, se cheama ca esti gata indemnat.
Te incurajez sa fi mai bun cu fiecare zi si nu doar de sarbatori.

Asta e asa ca aia de cand eram scoler. "Fiti ma cuminti in pauza ca va vede Directorul".Si dupa ce nu ne mai vede putem face ce vrem?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 29 Noi 2017, 08:28

Donbazil scrie:Salut!

Interesant!....
Dar mai interesant mi s-a parut acesta:
https://www.facebook.com/10001050858269 ... 076432041/

Pana la urma pupatul moastelor ramane de baza.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde paul » 30 Noi 2017, 18:43

akmm scrie:Pana la urma pupatul moastelor ramane de baza.

Mi se pare mie sau operati cu ridiculizari ? :oops:
Domnu Cernagor, ca sa citez un clasic in viata, ar trebui sa trimit undeva concluzia asta, venita din partea unui asa zis ...drept slavitor . :oops:
Daca argumentele teologice nu mai sunt atat de suficiente pentru arhisuficienta Voastra, va aduc argumentele fizicii cuantice ...https://ortodoxiatinerilor.ro/credinta- ... a-cuantica :oops: :oops: :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde marius.gj.apic. » 30 Noi 2017, 22:42

Spunea un preot : "lucrăm cu materialul clientului"


Proverbe 3:5 Încrede-te în Domnul din toată inima ta, şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!
6 Recunoaste-l în toate căile tale, şi El îţi va netezi cărările.
7 Nu te socoti singur întelept; teme-te de Domnul, şi abate-te de la rău!
Avatar utilizator
marius.gj.apic.
 
Mesaje: 97
Membru din: 23 Feb 2011, 15:35
Localitate: Motru

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde mircea » 01 Dec 2017, 20:31

marius.gj.apic. scrie:Spunea un preot : "lucrăm cu materialul clientului"

Mariuse, sesizez la tine un pic de ironie amestecata cu mult dispret sau percep gresit mesajul tau ?
Mai baiatule, cand milioane de romani taceau, complici fiind cu sistemul, omul asta vorbea .
Dupa ce in prealabil pierduse totul .
Asa ca....putina decenta din partea noastra este binevenita oricand .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde marius.gj.apic. » 01 Dec 2017, 22:56

Mircea, sincer îmi pare rău dacă asta ai înţeles şi nu înţeleg de unde ai tras concluzia asta . Sunt lucruri pe care le abordez cu seriozitate şi persoane pentru care am un respect deosebit, mai ales pentru persoana în cauză, de care mă leagă şi alte amitiri ... indirecte ...
Proverbe 3:5 Încrede-te în Domnul din toată inima ta, şi nu te bizui pe înţelepciunea ta!
6 Recunoaste-l în toate căile tale, şi El îţi va netezi cărările.
7 Nu te socoti singur întelept; teme-te de Domnul, şi abate-te de la rău!
Avatar utilizator
marius.gj.apic.
 
Mesaje: 97
Membru din: 23 Feb 2011, 15:35
Localitate: Motru

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde mircea » 01 Dec 2017, 23:28

marius.gj.apic. scrie:Mircea, sincer îmi pare rău dacă asta ai înţeles şi nu înţeleg de unde ai tras concluzia asta . Sunt lucruri pe care le abordez cu seriozitate şi persoane pentru care am un respect deosebit, mai ales pentru persoana în cauză, de care mă leagă şi alte amitiri ... indirecte ...

Ok...atunci am interpretat eu gresit. Scuze....
Calciu Dumitreasa a fost un mare roman si un om adevarat .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde paul » 02 Dec 2017, 00:19

Eu am inteles unde bate Marius ... :)
Marius, strict la obiect ... dintr-o profunda smerenie si adanca intelegere a faptelor petrecute de-a lungul vietii, sa nu uitam apartenenta lui la Miscarea Legionara si la experimentul Pitesti, cum din victima a devenit complice cu tortionarii, a scris acea scrisoare ! Se simtea profund vinovat chiar daca stia ca Dumnezeu si oamenii ii iertasera toate !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 04 Dec 2017, 09:55

paul scrie:
akmm scrie:Pana la urma pupatul moastelor ramane de baza.

Mi se pare mie sau operati cu ridiculizari ? :oops:
Domnu Cernagor, ca sa citez un clasic in viata, ar trebui sa trimit undeva concluzia asta, venita din partea unui asa zis ...drept slavitor . :oops:
Daca argumentele teologice nu mai sunt atat de suficiente pentru arhisuficienta Voastra, va aduc argumentele fizicii cuantice ...https://ortodoxiatinerilor.ro/credinta- ... a-cuantica :oops: :oops: :oops:

Argumentele astea m-au dat pe spate.Lumea zboara in cosmos, si nu e ortodoxa.Iar zborurile cosmice nu sunt taine sustrase de la Dumnezeu ci impartasite de catre Acesta.Pupatul moastelor, ca si arderea lui Giordano pe rug, au fost componente ale intelegerii noastre despre Dumnezeu.Hai sa nu absolutizam Ortodoxia de asa maniera incat sa pretindem ca suntem posesoriii adevarului absolut.Realitatea ne arata ca ortodocsii prin comportamentul lor nu apartin ortodoxiei.Daca pupatul moastelor este ceea ce caracterizeaza ortodoxia iar exodul romanilor peste granite intr-o mare ateista este urmarea credintei, gata, I-am rastignit pe toti.
Sa lasam fizica cuantica pe mana celor ce se pricem mai tare si au inventat si sculele necesare.Noi sa rezolvam mai intai cu WC-urile din curte, ca la asta suntem mai traditionalisti.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 05 Dec 2017, 22:16

Salut!

:o :shock: :idea: :idea: :idea:
Acasă e, de fapt, mânăstirea Turnu, din Prahova. I-a trecut pragul la 19 ani. A parcurs treptele ascezei, a primit „veşmântul mare” şi a devenit părintele Pavel. Într-o zi a mers să ia „cuvânt de folos”, cum e rostul vieţii ascetice. Şi-ntreaga filosofie i s-a schimbat.
Părintele Pavel: M-am îndreptat spre medicină la îndrumarea părintelui Iustin Pârvu.

http://www.virale.ro/omg/calugarul-medi ... manastire/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 06 Dec 2017, 14:30


Ca sa vezi ce prapastie umana e in jurul nostru.Unii sunt asemenea acestui om iar altii se incolacesc in privilegii si pozitii speciale.Nu poti pretinde nemasurat de la altii decat daca esti pur si simplu ticalos.Nu o sa apucam ca acestora din urma sa li se dea peste mana.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 31 Dec 2017, 00:41

Salut!

..." Avem de toate și totuși ne lipsește cel mai important lucru. Trăirea! Spiritul. Sufletul. Lacrimile în ochi de emoție. Căldura sufletească. Lipsește chiar lucrul de care avem cu toții cea mai mare nevoie. Lipsește chiar Hristos dintre noi. Nu știu despre voi, dar poate că în mine măcar o frântură de Hristos se naște astăzi. Aceea care îmi spune că trebuie să schimbăm ceva. Fără El, Crăciunul nu înseamnă nimic decât îmbuibare, ghiftuire. M-am bucurat când am auzit că la Bruxelles nu se mai numește Crăciun, ci se numesc Sărbători de Iarnă. Sper ca acest lucru să se răspândească cât mai mult și peste tot. Astfel, vom avea posibilitatea să revenim în tranșee. În tranșeele creștinismului, în acel loc în care îl vom regăși pe Hristos. Regăsindu-l pe el, ne vom regăsi pe noi. Abia atunci vom înțelege din nou bucuria nașterii lui Hristos, abia atunci lumina Crăciunului se va coborî din nou în sufletele noastre. Mi-e dor de copilărie, mi-e dor de Crăciunul de atunci. Nu îmi mai doresc nici un cadou de Crăciun, îmi doresc ca sufletul meu să redevină cum era atunci, în copilărie, mi-e dor să mă bucur ca un copil. Ceea ce vă doresc și vouă! Crăciun fericit!"...DE PAUL HITTER

La multi ani!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori


cron