Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde peterneamt » 02 Dec 2017, 11:09

DIN CICLUL : Nu sunt cel mai bun din lume, dar cred ca nu e nimeni mai bun ca mine !
Cel mai bun sfat pentru un apicultor incepator

:lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2017, 14:01

[quote="peterneamt"]DIN CICLUL : Nu sunt cel mai bun din lume, dar cred ca nu e nimeni mai bun ca mine !
Cel mai bun sfat pentru un apicultor incepator

Că tot suntem la (cele mai bune) sfaturi pentru începători, sfatul meu - lăsați mănușile de-o parte.
Am renunțat la mănuși când un stupar bătrân a râs de mine.
El făcea parte din acea generație de stupari care lucrau fără mască la stupi.

Știu că vor sări cei care au sute de stupi. Da, dar voi nu mai sunteți începători, așa că puteți folosi mănușile. :lol:

P.S. În video a dat totuși un sfat bun. Vis-a-vis de Daniel. Și poate și despre cărți. Aici e de discutat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2017, 14:42

cristi_vidican scrie:
peterneamt scrie:DIN CICLUL : Nu sunt cel mai bun din lume, dar cred ca nu e nimeni mai bun ca mine !
Cel mai bun sfat pentru un apicultor incepator

Că tot suntem la (cele mai bune) sfaturi pentru începători, sfatul meu - lăsați mănușile de-o parte.
Am renunțat la mănuși când un stupar bătrân a râs de mine.
El făcea parte din acea generație de stupari care lucrau fără mască la stupi.

Știu că vor sări cei care au sute de stupi. Da, dar voi nu mai sunteți începători, așa că puteți folosi mănușile. :lol:

P.S. În video a dat totuși un sfat bun. Vis-a-vis de Daniel. Și poate și despre cărți. Aici e de discutat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde peterneamt » 02 Dec 2017, 14:46

Ca și populație, stupul e bun , dar dacă mai rămâne fără miere ......... Nu poți avea stupi de producție.... decât din familiile ce-și schimbă albinele iarna ! Roii încep creșterea puietului când albinele aduc polen din natură.....! ;)
ps. Mai apare câte o grăsană pe la tv. să ne explice cum se ține o cură de slăbire ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 02 Dec 2017, 16:44

irina scrie:
gica.mosu scrie:...P.s1- pe 15 nov ac am facut 17 roi /2-3-4 rame cu albine(toate matcile acceptate)...ce v-a iesii...va tin la curent...,asta tot ca o CURIOZITATEEEE!?!!!


Da' aveau de gand sa roiasca ? Asta tot ca o.....curiozitate ! :lol: Ca eu la data aia faceam unificari....


Paaaai,eu "CIRCUL PREVENTIV"asa ca,le tai"avantul"toamna vezi(asa fac eu)...viewtopic.php?f=4&t=3702&start=112..,plus ca "tai "aripile la matci si "tratez"copaci sa nu"face BUBEEE" la anul ce vine :shock: Daca, ii lasam pe7-8rame'nghem(iernau mai usor...dar ce rezolvam,ce castigam?...nica,,,asa am facut acesti "roi" tarzii dupa egalare si am ce unifica dupa ce schimb 7-8 matci sub nota 9(mai agresiveee) dar, sa am si cateva matci de rezerva s-au fam ajutatoare in devenire la primavara(este un pic de munca,am mai facut si-n alti ani si am avut rezultate bune)... :idea: Asa arata(foto -2) un roi facut care ierneaza doi in unu(c 12 rame cuDF cu sita, cel din stanga are 5r in ghem)si la care ii voi schimba matca curand...vremea dicteaza,s-au ii mai adaug inca o r cu albina daca v-a ramine pt iernare,cum am scris.... De la fam de la care am luat 1-2 r cu albina,acum in ghem arata cam asa(foto-1)...,poze facute la aprox 6*... :idea:....Spor la toti-G.M :!:
Fişiere ataşate
20171111_162156.jpg
20171201_111032.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 03 Dec 2017, 19:35

...F interesanta opiniea apicultorului din filmulet....,si are dreptate intr-o mana,pt ca da,multi vad si iau info de buna si fac fel de fel de minuni: pun folie la impachetare peste plapume-pufoace(sauna curata)..pun apifonda si n stimulente in nov-dec(asa sa fie...)...,pun=umple cuibul cu FA in prima decada a lu' martie... :mrgreen: ...si asta pt ca nu citesc carti de specialitate,nu au "FUNDATIE"=cunostinte teoretice...si apoi sa faca deosebire intre ce vad si ce stiu ei din carti :shock: Cat despre stupul d-ta IRONIZAT,de cand matca n-ai schimbt(desi oua ff frumos tip MELC=un ochi versat vede=cunoaste ce si cum) mai bine zis linia....,ca prea s-a consagvinizat..., prea mult l-ai afumat,cat la el tu ai umblat.... :o De aicisa, de pe stuparitul,ai(a-ti) primit niste sfaturi(valabile si pt altii).. :shock: ..si daca vreti sa mancati miere de la astfel de familie(de putere medie la acea data)si sa aiba 18 rame cu puiet(cum au apicultorii adevarati) ...iar trebuii:pus 2 rame ful cu miere in laterale+O punga cu 1kg de miere de rapita-FS s-au apifonda(pe rame) si dupa DF, pus un hranitor si la 2 zile turnat..... scavi sirop in el(fam=stupul se dezvolta bini in "bogatie")...Si da, sa vedeti voi ca acolasa in zona unde tineti voi= d-ta stuchii...la salcam1-2 ve-ti lua si ceva miere ...(o parere doar)...:idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 09 Dec 2017, 21:18

...Asadar,am facut deocamdata 6 unificari (cu roii facuti pe 15 nov :shock:)pe data de 7 dec la doar 10* ....,ce e mai curios ca,5 din 17roi...au inceput ponta :mrgreen: daca vremea ma"ajuta" mai unific cativa(schimb matci).....Asa arata cei (dedicatie pt d-na Irina cei unificati..5r+3r....foto1) si cu matcile ramase(cele 6) am facut =6 mininuclee care vor trece iana(in adapost-uscatorie la bloc-experimental=6-8* permanent...asta ta't ca o...curiozitate!) pt matci de rezerva...vezi foto 2....da, inca mai fac....cum spuneam experiente.....ce va iesi, D-zu stie...doar, vremea conteaza ff mult...timp am, hrana au.....asa ca doamne ajutama pe mini pacatosul :o P.S- modelul de roinita in care am pus cele 3 mininuclee(au DF cu sita ) il aveti pe ac topic...s-au pag pers G.M fila 10......Spor la toooti-G.M!
Fişiere ataşate
20171209_162337.jpg
20171209_162624.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 18 Dec 2017, 20:25

Azi,am pus la adapost=magazie pe cei mici(temp pe timp de iarna cu 6-8* mai mare negativ ca afara) :shock: In foto-2 am pus pe ei o panza neagra pt ca lumina sa nu bata in cele 6 urdinise :idea: Si ca o curiozitate,la una din cutii,in loc de DF cu sita,am pus DF cu GRATIE Haneman...astfel ca albina satreaca intre cele doua,mai putin matcile...va tin la curent cu acest experiment..... :P
Fişiere ataşate
20171218_121016.jpg
20171218_121114.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 28 Dec 2017, 20:23

...Pe 26 dec orele 14 la 13*...,dechid nucleul din stg,scot o rama...si doar 30-40 albine...,scot si p'a doua si doar 3-400 de albine.... :shock: matca nu era(nici jos moarta iar albina migrase prin DF in compartimentul din mijloc) dar, observ un loc jos pe sub DF undi matca ar fi putut trece in comp mijlociu....ridic DF cu gratie haneman,scot o rama plina cu albia....,matca nu iera pe ia dar, am observat de sus un punct mic galben pe r din stup...,o ridic si nu mare mi-a fost mirarea cand si pe cealalta parte a acelei rame mai iera si matca cu alb=2016...Iau pe una de aripi(marcata cu galben=2017) si o pun pe o rama "coco" cu albina in comp stg,iar in cel din mijloc ramane cea cu alb...,pun DF cu GR haneman inapoi apoi, mai pun la fiacare cate o r cu miere si scavai pastura...,l-am lasat in stupina :idea: iar azi am verificat doar nucleul din stanga si matca era pe rama(de ac data albina nu a mai parasit nucleul din STG pt a trece dupa matci in mj)....,le las asa pana le voi folosi unde v-a fi nevoie :shock: Asadar,daca nu interveneam in acel moment sa le separ....,URMA "RAZBOIUL" si ramanea cea mai "buna"=puternica fizic vorbind... :o ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde unincepator » 31 Dec 2017, 14:04

Va doresc la multi ani cu bucurii si sanatate la toti apicultorii si neapicultori,anul care peste cateva ore incepe,2018
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 31 Dec 2017, 15:40

Multumesc frumos,la fel si lu' mataleeee...si la ta'ta' "gasca lu PITIGOI".....Daca zici ca..., mai sunt cativa ore,am sa va mai "bag" inca ceva......o cutie/3 rame,pt tinut rame scoasa din cuib toamna-primavara(antifurtisag) si o colivie anti PITIGOI pe timp de iarna...ca, uneori ne prinde ff bine :o P.S- la ff multi ani cu sanatateee la ta'ti...-G.M :!: :!: :!:
Fişiere ataşate
20171216_122602.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde unincepator » 01 Ian 2018, 11:21

cum lucreaza cutia antipitigoi?.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde gica.mosu » 01 Ian 2018, 18:50

....Pai...,cum...exsact ca'nfoto,se aseaza pe scandura de zbor si se prinde in 2 holtsuruburi pe partea din fata a stupului....Simplu...dar,f eficienta :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde sebi17 » 09 Mar 2018, 18:58

cornelioandanciu scrie:De la bun inceput pentru mine biostupul a fost o curiozitate. ... O fi alta problema ?

La Dumnealui nu, la cei ce cumpara stupii DA. :)
sebi17
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Iun 2017, 23:03
Localitate: Constanta, Lanurile

Re: Curiozitat vechi si noi in...albinarit...

Mesajde peterneamt » 23 Feb 2019, 18:34

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori