Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA APICULTURA BIO

Discutii despre apicultura bio , tratamente , legislatie , conversie etc..Poate fi apicultura biologica o solutie...ramane de vazut .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde irina » 03 Dec 2017, 20:53

Dila Daniel scrie:...m-ai prins intr-un moment de sinceritate absoluta,asa ca uite ce zic,si apoi sa-mi spui daca stau bine cu constiinta ... :)

asi da si eu rapita si floare la ecologic...dar cine sa o ia?
Asa ca...,"constiinta" nu e la apicultor...ci la procesator si laboratorul care face analiza mierii...




...mai am respectul tau? :roll:

Cineva spunea ca toata mierea din cat e miere bio, indiferent ca vorbim de conventional sau bio. ;)
Ai si respectul meu! :lol:
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2017, 20:58

irina scrie:
Dila Daniel scrie:certificarea ecologica(termenul de "bio" nu se foloseste oficial la noi)este buna atata timp cat faci miere.de la min 2 tone/an

De ce minim 2 tone ?

pai una sa acopere cheltuielile,si una sa ai profit financiar...

ce-i drept ca la pretul de anul asta(ma refer la diferenta de pret dintre conventional si eco)era de ajuns si o tona.
Noi suntem invatati cu 2-3 lei in plus.Sa speram ca si pe viitor sa nu coboare pretul...om vedea.

Mierea,e posibil sa fie mai ecologica a multor apicultori in conventional,fata de a mea,sau altii care sunt certificati ecologic.
Dar fara acte,poate ca-ti face bine la orgoliu.Mie imi face bine si la buzunar... :)
Saru"mana!
Ultima oară modificat de Dila Daniel pe 03 Dec 2017, 21:13, modificat 1 dată în total.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2017, 21:11

Neafiliatul scrie:
Dila Daniel scrie:


...mai am respectul tau? :roll:

DA . O singură convorbire telefonică cu dvs. a fost suficientă să cunosc OMUL D.D.



Multumesc! am sa incerc sa fiu demn de el si pe viitor.

P.S....dar nu promit :) Numai bine!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2017, 21:16

Dila Daniel scrie:Daca sunt intrebari la care asi putea sa raspund(ca apicultor certificat ecologic)...,va rog nu fiti timizi! :)

Să profităm că azi e duminică... că nu în fiecare zi e ...

1. O schemă de tratament antivarroa eficientă, funcțională, probată pe bio?
2. Stimulări, completări ... e adevărat că nu e voie zahăr, decât bio?
3. Am auzit de la radio șanț că mierea de FS (de la culturile convenționale), anul acesta, de unul din procesatori a fost luată la preț de Bio. Dacă ești bio și mergi la FS convențională s-ar putea să o poți da la Bio????
4. Ce se întâmplă dacă inspecția te prinde la control cu ... amitraz, de exemplu. Adică ai încălcat într-un an regulile la bio?
5. Mie, cel care-mi face ceara, văzând că am ceara din descăpăcire, mi-a spus că-mi poate face acte pe ea să pot să trec la Bio. Văd aici o contradicție cu ce spuneți dumneavoastră mai sus.
6. Mulțumim de generozitate
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2017, 21:33

-Apilifevar acid formic si acid oxalic(mai nou prin sublimare)
-Este adevarat,trebuie zahar eco.Am folosit personal doar turte certificate eco(ceva de consistenta gen apifonda)si numai in cazuri exceptionale
Iar folosirea zaharului conventional,chiar si eco in cantitati mari sau iresponsabil, ar putea duce la aparitia lui in miere,ceea ce ar afecta calitatea mierii,si risti sa fi declasificat.
-Daca procesatorul accepta miere cu risc ...,e riscul lui.
-Daca esti prins cu nereguli,esti penalizat,declasificat ca echo...si iar analize peste analize pana dovedesti ca esti iar curat.Asta inseamna timp si bani pierduti pentru
alti 2-3 ani.
-Poate intre timp s-au schimbat regulile,sau poate procesatorul nu facea acte pe numele tau...dar iti facea acte pe ea,ca fiind achizitionata de la cineva certificat eco.
Eu stiu ca ceara trebuie dovedita cu acte ca este deja certificata eco.Dar repet...s-or fi schimbat regulile.
-Oricand cand pot si/sau stiu sa ajut
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2017, 21:49

@Dila,
Să presupunem că se merge la rapiță convențională.
apoi merg la salcâm. Apicultorul e acreditat bio.

Poți să faci salcâm bio în cazul acesta? Se știe că atunci când pupi rapiță, asta se pupă cu salcâmul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2017, 21:56

personal fac rapita
Intradevar,am o munca de facut,si anume:
chiar daca extrag rapita sau nu(ma refer inainte de mutare ),odata ce am ajuns la salcam,astept sa am crestere(cat de mica ar fi,chiar si 100,200 gr)si ma apuc si scot absolut toate ramele(le schimb) care au urma de rapita.Apoi alta munca sa le extrag,desi mai mult murdaresc centrifuga...Asta faceam si la conventional.
Niciodata nu mi-a fost refuzata mierea ca fiind contaminata cu rapita.Nici la conventional si nici la eco.Incaodata insist pe ideea,daca analizele ies eco...e totul ok,chiar daca am fost la rapita.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Closcutz » 03 Dec 2017, 22:37

Domnule Dila care este pretul care se ofera pt poliflora bio anul acesta?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2017, 23:17

cand am dat-o eu,a fost 15 lei
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde kiloz » 04 Dec 2017, 14:08

Scandal uriaş în Franţa
Liviu GORDEA
Publicat: 17 octombrie 2017 - 16:23
Da mai departe:
Tweet
Comenteaza | Print | Trimite unui prieten
Morcovi etichetaţi ca fiind ecologici, s-a descoperit că, de fapt, conţin mai multe pesticide decât morcovii convenţionali, în urma unei investigaţii jurnalistice efectuate de postul France 3.

Au fost trimişi spre analiză morcovi cumpăraţi de la opt supermarketuri, produsele fiind împărţite pe categorii bio şi non-bio. Alegerea acestor legume nu a fost întâmplătoare, dearece remanenţa pesticidelor este mai uşor de depistat în rădăcinoase.

Morcovi_bRezultatele au fost, însă, surprinzătoare. Morcovii convenţionali achiziţionaţi de la Carrefour şi Leader Price nu au prezentat nici un fel de urme de pesticide, iar cei cumpărţi de la Lidl şi Primeur du Quartier conţineau urme mult sub limitele maxime admise. De asemenea, trei din cele patru mărci ecologice testate - de la Carrefour, Naturalia şi La Vie Claire - s-au dovedit a fi fără pesticide. În schimb, morcovii comercializaţi de Bio c'Bon conţineau reziduuri a trei produse fitosanitare care sunt interzise în cultura ecologică.

Reprezentanţii Bio c'Bon susţin că toate produsele sale sunt cultivate conform unor reguli organice stricte: "Evoluţia ecosistemului poate explica prezenţa unor cantităţi minuscule din aceste substanţe, dar nu poate pune sub semnul întrebării rigurozitatea şi procesul biologic al producătorilor noştri".

Reporterii France 3 admit totuşi că, în anumite condiţii, produsele ecologice pot fi contaminate cu pesticide interzise. Un câmp din apropiere aparţinând unui producător neecologic care este stropit sau produse contaminate în transport sau în spaţiile de depozitare, au fost date ca exemple.

"Acest lucru nu este neapărat cunoscut publicului larg, dar există câteva produse de protecţie a plantelor permise în agricultura ecologică", au declarat, la rândul lor, reprezentanţii Organizaţiei guvernamentale pentru siguranţa alimentară - Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation (Anses).

Se scalda dar tot cu negru de fum pe cap.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Balian » 04 Dec 2017, 14:18

Chiar poate fi adevărat- ecologice sunt acele produse la care se aplică tratamente noaptea? :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde maruta » 04 Dec 2017, 16:09

Dila Daniel scrie:personal fac rapita
Intradevar,am o munca de facut,si anume:
chiar daca extrag rapita sau nu(ma refer inainte de mutare ),odata ce am ajuns la salcam,astept sa am crestere(cat de mica ar fi,chiar si 100,200 gr)si ma apuc si scot absolut toate ramele(le schimb) care au urma de rapita.Apoi alta munca sa le extrag,desi mai mult murdaresc centrifuga...Asta faceam si la conventional.
Niciodata nu mi-a fost refuzata mierea ca fiind contaminata cu rapita.Nici la conventional si nici la eco.Incaodata insist pe ideea,daca analizele ies eco...e totul ok,chiar daca am fost la rapita.

Domnule Daniel, parerea mea este că nu pot sa fiu de acord cu aceasta postare din mai multe puncte de vedere. In interviul pe care il avem cu organismul de certificare exista acel paragraf in care se complecteaza zona de pastoral in care efectuam deplsarea si care trebuie sa fie recunoscuta de organismul de certificare ca zona certificata ecologic. Referitor la deplasarea la pastoral la o cultura convenţională (floarea soarelui, rapita), este posibil ca mierea obtinuta la salcam (dupa culesul la rapita) sa nu se regaseasca acele substante cu care s-a tratat cultura sau solul, dar în proba de ceara care se va recolta la noua inspecţie efectuată de organismul de certificare o sa vedeti crestera canitaţilor de substante noneuro, care poate sa duca la pierderea certificarii. Acelasi lucru se poate intimpla la un control inopinant efectuat de organismul de certificare daca o sa va gaseseasca la acel cules la cultura convenţionala. Pentru exportul de miere in Germania proba (la ceara respectiv miere) se efectuiaza la ei si se face la 40 de substante, care trebuie sa se regaseasca intre 0,005 şi 0,01 la mie.
maruta
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2011, 19:03

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde Dila Daniel » 04 Dec 2017, 16:36

...nu inteleg foarte bine la ce va referiti cand spuneti ca "nu pot sa fiu deacord"...
adica mint? sau nu e bine? sau ceva de genul "nu e frumos cum faceti"? sau nu e moral sau etic?
va rog detaliati.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2017, 18:09

Dila Daniel scrie:personal fac rapita
Intradevar,am o munca de facut,si anume:
chiar daca extrag rapita sau nu(ma refer inainte de mutare ),odata ce am ajuns la salcam,astept sa am crestere(cat de mica ar fi,chiar si 100,200 gr)si ma apuc si scot absolut toate ramele(le schimb) care au urma de rapita.Apoi alta munca sa le extrag,desi mai mult murdaresc centrifuga...Asta faceam si la conventional.
Niciodata nu mi-a fost refuzata mierea ca fiind contaminata cu rapita.Nici la conventional si nici la eco.Incaodata insist pe ideea,daca analizele ies eco...e totul ok,chiar daca am fost la rapita.


...Pai da,dar pt cei care faceti-=aveti...certifict ecologic pt miere bio,pt a scutii o munca'nplus,pe langa"LOGISTICA" destul de incarcata.... eu zic, ca un rand de caturi in plus doar pt salcam1-2(ar fi necesare) si nu ar fi atata munca la=pt a obtine rez dorit, nici un efort financiar prea mare :idea: Si folosite,un rand la rapita,tei,fs s-au poliflora si celalalte doar la S1-2...(doar o parere )...:!: P.S- orsicat ai "stoarce rachita"...pe=in rame ta't mai raman scavai urme ce se vor regasi in S1... :oP.S-2 recunooosc in fata M.A.N...ca nu am "cetit" ta't topicul... :oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde kiloz » 04 Dec 2017, 18:32

Culesurile de salcîm,tei si mana de padure sìnt considerate ecologice, primele avind sistemul floral natural formata in asa fel ca nu se pot contamina numai daca se aplica vreun tratament direct si intentionat. Iar acumularea de substanta in ceara prin absortie din miere"contaminata" este aproape inposibil in cantitate de a putea fii depistata la orice analiza. Deci nu se poate trage concluzii de ce nar putea sa fie rapita conventionala si salcîm ecologic.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: apicultorii certificati ecologic. Unde-i gasim?

Mesajde gica.mosu » 04 Dec 2017, 19:33

...Deeeeci, ce sa'ntaleg...ca,conteaza:ANA+LIZA ...si PCR(pile,cunostinte ,relatiiii) laaaaa,procesator=cumparatoooor :?:..lamuriti-ma ca(eu nu priceeeep)...,dar consumatorul puni "botul" ca,.... :shock: P.S orsice miere...lasa urme(ORGANOLEPTIC) si nu numai in EXTRACTIILE urmatoare 8-) ...dovediti-mi contrariul...Cu respect-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la APICULTURA BIO



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori