Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 04 Dec 2017, 18:18

jonny_it scrie:
octavianpopescu scrie:plus ca note ii este data doar la agresivitate,2 (din 4,din 5 din 10,nu stiu),la restul criteriilor nu scrie nimic.


Din 6. ;)


Care-i parerea ta referitor la evaluarea(care de fapt nu prea exista) din poza?!doar la agresivitate are nota 2 (ceea ce mie nu prea mi s-a parut) iar la celelalte e pauza.a fost pusa doar la misto?!ma irita putin lipsa informatiilor referitoare la matcile lui.din pedigree am vazut evaluari doar la matcile celorlalti crescatori,dar la cele facute de el nu am gasit nici o evaluare
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2017, 19:46

octavianpopescu scrie:Care-i parerea ta referitor la evaluarea(care de fapt nu prea exista) din poza?!doar la agresivitate are nota 2 (ceea ce mie nu prea mi s-a parut) iar la celelalte e pauza.a fost pusa doar la misto?!ma irita putin lipsa informatiilor referitoare la matcile lui.din pedigree am vazut evaluari doar la matcile celorlalti crescatori,dar la cele facute de el nu am gasit nici o evaluare


Nu ma intereseaza notele, vreau sa vad productia. :)
Pe mine ma intereseaza pedigree-ul, in special pentru evitarea consangvinizarii.
Notele .. le dam noi, si dupa 2-3 ani decidem daca o sa crestem sau nu din reginele respective.

Una din liniile mele(obtinuta tot din material genetic de la Keld) a batut anul acesta toate reginele de la Keld, culmea este ca ambele linii din care provine nu au note foarte bune la el. :lol:
Multi apicultori cred ca daca aduc din strainatate cateva regine BK imperecheate artificial/pe insula au dat lovitura. Unele linii se adapteaza perfect, unele au mici neajunsuri.
Sincer, reginele primite anul acesta mi se par bune(igiena, agresivitate, mod de organizare pentru iarna) .. dar pana nu vad productia comparativ cu celelalte linii nu pot sa spun nimic. Testez si la munte si la campie/deal.

PS: nu ti-am raspuns la telefon, sunt cu bebe.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2017, 19:55

Anul acesta am combinat fiice de la regina din film cu trantori BK, am facut o struto-camila :lol:

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde octavianpopescu » 04 Dec 2017, 21:35

Adevarul e ca pe mine personal nu prea ma ajuta la nimic pedigree-ul,dar daca toti crescatorii dau date referitoare la parinti,bunici etc si modul de incrucisare el de ce nu da?
din tot pedigree-ul trimis toate incrucisarile celorlalti crescatori sunt clare si transparente ale lui inexistente (si-am facut si poezie)

Keld imperecheaza doar pe insula sau si instrumental?
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 04 Dec 2017, 23:35

octavianpopescu scrie:Adevarul e ca pe mine personal nu prea ma ajuta la nimic pedigree-ul,dar daca toti crescatorii dau date referitoare la parinti,bunici etc si modul de incrucisare el de ce nu da?
din tot pedigree-ul trimis toate incrucisarile celorlalti crescatori sunt clare si transparente ale lui inexistente (si-am facut si poezie)


Oplicatie pentru PC, unealta, masina, etc .. este cu adevarat buna atunci cand este atat de usor de folosit incat nu necesita documentatie, cam asa si cu reginele.
Daca reginele trimise de el sunt bune si are clienti, de ce sa se streseze cu prea multe hartii?
Si eu de multe ori cer detalii, multe detalii despre fiecare linie, aproape de fiecare data primesc o invitatie sa merg sa vad cum arata linia respectiva direct in stupina lui. In 2018 merg iar, promit sa il trag de barba :lol:

Mai sunt si alti crescatori care fac la fel. Am cumparat si de la unul care aveau pagini intregi scrise despre fiecare combinatie si reginele lasau de dorit. Dar am cumparat si de la altii care la fel aveau foarte multe detalii si am primit regine bune.

octavianpopescu scrie:Keld imperecheaza doar pe insula sau si instrumental?


Ambele + natural.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 14:20

A testat si dl doctor BK
Sa nu mai folositi BK, cei care au repede schimbati reginele, nu cumva sa patiti la fel :lol:

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2018, 14:27

jonny_it scrie:A testat si dl doctor BK
Sa nu mai folositi BK, cei care au repede schimbati reginele, nu cumva sa patiti la fel :lol:



De ce sunteti rai si nu-i spuneti lu' nea doctoru' ca trebuie sa-si ia si cisterna pentru lichide alimentare cu capacitate de cel putin 5000 litri, daca vrea sa stie ce si cum e cu BK...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde teo_pan » 31 Ian 2018, 14:31

S.A.R - ul bată-l vina el e vinovat de......multe!!!! ;) :lol: :lol: :lol:
teo_pan
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iul 2017, 21:24
Localitate: Turceni-Gorj

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 14:41

teo_pan scrie:S.A.R - ul bată-l vina el e vinovat de......multe!!!! ;) :lol: :lol: :lol:


La minutul 2 si 27 de secunde se vad cam multi stupi unii peste altii. Nu stiu de ce dar am impresia ca aceeasi soarta cu BK au avut-o si carpatinele.
Si la cum arata roii aia .. se vede ca dl doctor este ocupat cu altele.
In fine, fiecare cu treaba lui. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde nicu68 » 31 Ian 2018, 19:44

am bk de la acelasi producator de matci de la cine a luat si respectivu si familie mele duduie de albina si sunt pinguin nu profesor ca el
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde danmirea » 31 Ian 2018, 21:50

Am cunoscut mulți medici pana acum, dar majoritatea sunt inteligenți.
Ce fel de medic este?

Domnule ignatov... BK nu are nevoie de mai mult de 15 kg de sirop pt a ierna (asta in cazul in care ai scos tot din cuib).
La carpatine dau la fel :)
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 22:05

ignatov andrei scrie:De ce sunteti rai si nu-i spuneti lu' nea doctoru' ca trebuie sa-si ia si cisterna pentru lichide alimentare cu capacitate de cel putin 5000 litri, daca vrea sa stie ce si cum e cu BK...?!?


Asa este, si eu tin 264 de familii(dupa numaratoarea de astazi) doar ca sa le dau sirop. :lol:
Asa sunt eu masochist ce sa-i faci.
Mai stiu pe unul pe la Barlad cu o mie si tot de aia tine BK, mananca mai mult sirop.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde teo_pan » 31 Ian 2018, 22:27

nicu68 scrie:am bk de la acelasi producator de matci de la cine a luat si respectivu si familie mele duduie de albina si sunt pinguin nu profesor ca el


Și eu am luat tot de acolo și sunt foarte mulțumit!!! ;) :D
teo_pan
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iul 2017, 21:24
Localitate: Turceni-Gorj

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2018, 23:27

danmirea scrie:Am cunoscut mulți medici pana acum, dar majoritatea sunt inteligenți.
Ce fel de medic este?

Domnule ignatov... BK nu are nevoie de mai mult de 15 kg de sirop pt a ierna (asta in cazul in care ai scos tot din cuib).
La carpatine dau la fel :)


Nu despre mine era vorba...
Cunosc aproape toate rasele din lume, pastreaza sfaturile pentru altii....
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde ignatov andrei » 31 Ian 2018, 23:42

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:De ce sunteti rai si nu-i spuneti lu' nea doctoru' ca trebuie sa-si ia si cisterna pentru lichide alimentare cu capacitate de cel putin 5000 litri, daca vrea sa stie ce si cum e cu BK...?!?


Asa este, si eu tin 264 de familii(dupa numaratoarea de astazi) doar ca sa le dau sirop. :lol:
Asa sunt eu masochist ce sa-i faci.
Mai stiu pe unul pe la Barlad cu o mie si tot de aia tine BK, mananca mai mult sirop.


Te credeam baiat mai dotat cu fise decat altii, dar am impresia ca fisele tale sunt hexagonale si au carlige...!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pareri linii BUCKFAST

Mesajde mellis » 01 Feb 2018, 00:15

Ce să înțeleagă apicultorul din comentariile de mai sus??
Aruncam propoziții sa ne aflam în treabă...
Deci bk=sirop cu cisterna...asta cam este sentimentul propagat...
Și pentru ce?gratuit...că așa vor mușchii...???
Sănătate bună!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


cron