Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 06 Dec 2017, 20:58

Ultima oară modificat de bio pe 06 Dec 2017, 21:08, modificat de 2 ori în total.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 06 Dec 2017, 21:05

..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde cristi_vidican » 06 Dec 2017, 21:41

Bravo, nenea Bio.
Mai arata-ne si niste smecherii
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Molluc » 07 Dec 2017, 19:32

http://www.youtube.com/watch?v=3tRM7slZy0w&feature=youtu.be[/quote]



Faina treaba, cu cat vindeti kg de pastura si propolis? De unde ati cumparat aparatul de scos pastura? Cu multa toma si sanatate va doresc
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 08 Dec 2017, 00:03

cristi_vidican scrie:Bravo, nenea Bio.
Mai arata-ne si niste smecherii


...in apicultura, smecherii mai putine...mai mult oase rupte...
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 08 Dec 2017, 00:13

Molluc scrie:....
Faina treaba, cu cat vindeti kg de pastura si propolis? De unde ati cumparat aparatul de scos pastura? Cu multa toma si sanatate va doresc


pastura de la 2 milioane in sus ...propolis de la 2,25 milioane in sus...la amindoua pretul creste la cantitati mici. Pietarii au pret mic...persoanele particulare pret oleaca mai mare. deoarece cumpara mai putin.

aparatul l-am luat din tirg apicol acum vreo 2 ierni... dar se poate adapta si alte utilaje care se mai gasesc in tr-un atelier.

In afara de aparatul de "batut pastura' mai trebuie si un aspirator bun--am un Bosch 35 afc sau SFC nu mai stiu exact ce scrie pe el..---...
..si un dezumidificator --am un TTK 120 s--dezumidificatorul asta este singurul care l-am gasit sa lucreze pina la 43 grade celsius..
--si lazi congelator incapatoare--aici am mai multe --dar toate mari de la 390 litrii in sus.
..plus multe alte adaptari.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde cristi_vidican » 08 Dec 2017, 12:50

bio scrie:..si un dezumidificator --am un TTK 120 s--dezumidificatorul asta este singurul care l-am gasit sa lucreze pina la 43 grade celsius..

Îl folosiți pentru păstură?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde varza » 08 Dec 2017, 19:10

Am urmarit postarile pe youtube la fel si aici dar nu am gasit toate raspunsurile cu privire la colectarea pasturii.Eu nu am inteles exact cum vine extrasa aceasta pastura sau cum luati rama cu pastura si cum scoateti pastura din ea. Am vazut ca introduceti in acea masina de carne banuiesc ca pentru sfarmitarea fagurilor . Acuma intrebarea e fagurri cu pastura nu trebuie sa fie raciti in prealabil pentru a desprinde ceara de pastura. De asemenea cum luam din stupi pastura fara miere....de obicei albinele asaza si miere pe faguri. Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde danmirea » 08 Dec 2017, 22:56

1. scoti mierea / sau tai din rama doar bucatile cu pastura.
2. tai fagurii la anumite dimensiuni
3. ii congelezi..cred
4. ii bagi la acea masina care e speciala pentru separarea pasturii.
5. cerni rezultatul...ca sa ramana doar pastura fara ceara.

si eu am fost interesat de cum se obtine, am cautat si am dedus cele mai sus.

Domnul bio sa ne confirme sau infirme cele spuse de mine.

Sanatate!
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde namzeb » 09 Dec 2017, 10:03

Cred ca asa este cum spune danmirea, dar ai putea spune mai multe despre acest procedeu ca am mai vazut pe altii cum procedeaza dar mult mai complicat.Pe mine ma intereseaza pentru sanatatea mea si a familiei cu folosirea pasturii.Stii ca tot ce e bun pentru sanatate ma intereseaza, daca mai vrei pueti sa mai pui in primavara , iti trimit, poate nu s-au prins cei pe care ti iam trimistoti.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde Molluc » 10 Dec 2017, 16:46

bio scrie:
Molluc scrie:....
Faina treaba, cu cat vindeti kg de pastura si propolis? De unde ati cumparat aparatul de scos pastura? Cu multa toma si sanatate va doresc


pastura de la 2 milioane in sus ...propolis de la 2,25 milioane in sus...la amindoua pretul creste la cantitati mici. Pietarii au pret mic...persoanele particulare pret oleaca mai mare. deoarece cumpara mai putin.

aparatul l-am luat din tirg apicol acum vreo 2 ierni... dar se poate adapta si alte utilaje care se mai gasesc in tr-un atelier.

In afara de aparatul de "batut pastura' mai trebuie si un aspirator bun--am un Bosch 35 afc sau SFC nu mai stiu exact ce scrie pe el..---...
..si un dezumidificator --am un TTK 120 s--dezumidificatorul asta este singurul care l-am gasit sa lucreze pina la 43 grade celsius..
--si lazi congelator incapatoare--aici am mai multe --dar toate mari de la 390 litrii in sus.
..plus multe alte adaptari.



Va salut, bune învățături, de la fosti militari pt. Militari adica eu. Cu multa stima va astept pe la cluj.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 11 Dec 2017, 00:08

Molluc scrie:Va salut, bune învățături, de la fosti militari pt. Militari adica eu. Cu multa stima va astept pe la cluj.


... slabe sperante sa ajung eu la Cluj....doar sa vina Clujul la mine..:))

Moluc, lui nea Bio nu ii place deloc sa plece de acasa...mai bine ma bati ca nu plec nicaieri decit foarte greu.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 11 Dec 2017, 00:09

namzeb scrie:Cred ca asa este cum spune danmirea, dar ai putea spune mai multe despre acest procedeu ca am mai vazut pe altii cum procedeaza dar mult mai complicat.Pe mine ma intereseaza pentru sanatatea mea si a familiei cu folosirea pasturii.Stii ca tot ce e bun pentru sanatate ma intereseaza, daca mai vrei pueti sa mai pui in primavara , iti trimit, poate nu s-au prins cei pe care ti iam trimistoti.Cu respect



sa traiesti nea Gica....daca ai posibilitate m-ar mai bucura ceva puieti ca vreau sa co,mpletez lipsutile in livada de la ferma si ma gindeam ca o sa pun corcodusi dar goldanii sunt mult mai ok.
\
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 11 Dec 2017, 00:13

cristi_vidican scrie:
bio scrie:..si un dezumidificator --am un TTK 120 s--dezumidificatorul asta este singurul care l-am gasit sa lucreze pina la 43 grade celsius..

Îl folosiți pentru păstură?



Dezumidificatorul il folosesc mult mai mult la uscarea polenului.... de asta ma bucurat ca mere pina in 43 de grade..
La pastura il folosesc daca rama cu pastura nu trece "testul scobitoarei"--adica incerc cu o scobitoare sau betisor pastura direct in fagure si daca mi se pare cam moale acel fagure in bag la zvintat doar in curent de aer neincalzit dar uscat .
.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde bio » 11 Dec 2017, 00:15

danmirea scrie:1. scoti mierea / sau tai din rama doar bucatile cu pastura.
2. tai fagurii la anumite dimensiuni
3. ii congelezi..cred
4. ii bagi la acea masina care e speciala pentru separarea pasturii.
5. cerni rezultatul...ca sa ramana doar pastura fara ceara.

si eu am fost interesat de cum se obtine, am cautat si am dedus cele mai sus.

Domnul bio sa ne confirme sau infirme cele spuse de mine.

Sanatate!



in mare cam asa procedez...nu stau momentan sa detaliez este si 11 noapte trecute...dar mai vb zillele viitoare---cind nu o merge iar WORLD of TANK ca de asta am ajuns acum pe aici...:)..nu merge jocul meu .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Bio apicultorul,...apicultura proprie in imagini

Mesajde namzeb » 11 Dec 2017, 07:46

OK, Ionele, iti trimit cit de curind ca eu nu mai am unde sa-i inghesui. Si mai vorbim pe PM si sa-mi zici daca s-a prins ceva din ce ti-am dat.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori