Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde gica.mosu » 05 Dec 2017, 20:47

...Paaaai da,amu m-am convins ca la mine(am scris ce si cum in primul MS din ac topic) a fost "halta boala" ff des intalnita la stupi=stupari "DIGITOZA ":shock: si se observa.... ...repede,deorece la o mana's destele mai lungi :mrgreen:P.S- hotul cu'n pacat iar pagubasul cu o suta 8-) ....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde jon baz » 07 Dec 2017, 22:40

Poate ai avut un stup bezmetic sau unul in care albinele bezmetice tocmai se pregateau sa oua, l-ai scuturat sau unificat cu altul (poate fara sa stii ca e sau e aproape bezmetic). Matcile false au fost date afara si au intrat in stupii vecini, unde au omorat matca. Cunosc caz in care a scuturat un bezmetic aproape de stupina, bezmeticele s-au intors si au intrat in stupii alaturati, pana una-alta omorand matci la rand, exact ca la tine. Acuma, si chestia cu boala poate fi...
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde alt stupar » 07 Dec 2017, 23:22

paul scrie:Adi, merci frumos !
Pare-se ca trebuie sa aprofundez ... Bolile Albinelor !

ramasesem dator cu a doua parte a raspunsului...
Pentru intarzierea besmeticirii... multumeste inspiratiei de a pune stupii lipiti unul de altul.
Fenomenul se intampla destul de des la pavilioane, unde lazile sunt prin definitie foarte, foarte apropiate si migratia albinelor intre familii e regulă... iar transportul feromonilor asisderea.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde paul » 11 Dec 2017, 20:40

alt stupar scrie:ramasesem dator cu a doua parte a raspunsului...
Pentru intarzierea besmeticirii... multumeste inspiratiei de a pune stupii lipiti unul de altul.
Fenomenul se intampla destul de des la pavilioane, unde lazile sunt prin definitie foarte, foarte apropiate si migratia albinelor intre familii e regulă... iar transportul feromonilor asisderea.

Daca ar fi sa multumesc cuiva ar trebui sa multumesc ... ursului ! :lol: De frica lui i-am lipit unul de altul, ca sa-i pot inchinga cat mai compact !
Inca o data ... multumesc Adi ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde giovanni » 13 Dec 2017, 13:45

cristi_vidican scrie:un fenomen similar era explicat cândva de Andrei Ignatov și mai sus de Melis
Era în contextul botcilor de roire coapte care sunt lăsate aiurea prin stupină. Din ele ies regine care intră în stupi.
omoară regina bătrână, apoi, ieșind la împerechere, moare.
Stupul așteaptă regina tânără care nu mai vine. Între timp nu mai are din ce-și trage botci de salvare și .... se bezmeticește.

Dar, pt că fenomenul e atât de amplu, greu de găsit o explicație.

Posibil să fie niște regine tinere care au intrat în acești stupi, au ieșit la împerechere într-o zi când s-au pierdut toate (ce ghinion pe tine). Și aceeași chestie și la colegul tău - ce ghinion și pe el


Reginele tinere nefecundate nu se apropie de Regina in varsta pana nu se imperecheaza,dupa imp o poate elimina,asta daca e uzata,daca e tanara si isi face treaba bine cea straina aparuta nu intra pe urdinisi dacat cu semnul de imp. infipt in c*r, altfel e intepata imediat.Pot fii exceptii dar f rar.Asta e legea lor,puteti face oricate scenarii doriti ,nu se intampla altfel.
Nu intotdeauna citind poti si invata...
http://APIgiovanni.sunphoto.ro
giovanni
 
Mesaje: 344
Membru din: 12 Sep 2011, 15:58
Localitate: Albeni-Prigoria ,Gorj

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde feederman » 13 Dec 2017, 15:23

giovanni scrie:Reginele tinere nefecundate nu se apropie de Regina in varsta pana nu se imperecheaza,dupa imp o poate elimina,asta daca e uzata,daca e tanara si isi face treaba bine cea straina aparuta nu intra pe urdinisi dacat cu semnul de imp. infipt in c*r, altfel e intepata imediat.Pot fii exceptii dar f rar.Asta e legea lor,puteti face oricate scenarii doriti ,nu se intampla altfel.

PUNCT!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde Bambucha » 13 Dec 2017, 15:54

Destul de coerent :!:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: un fenomen caruia nu i-am gasit explicatie ...

Mesajde dantat » 13 Mai 2018, 11:00

paul scrie:
gica.mosu scrie:DAAAA, si eu am patit ta't la fel...si tot in august de ziua mea=13..(doar o matca).. :shock: ...si am banuit un"URS" cu doua chicioare ;) E posibil sa fi trecut si p'acol" asa'nzbor"...Trist dar si ADEVARAT....greu se mai fac oamenii...OAMENI...unii 8-)

Daca ar fi fost asa ar fi trebuit sa-si traga botci de salvare dar ... nu a fost cazul ! ;)
Unde am avut stupii la peste 800 m altitudine si un drum forestier foarte inclinat cu multe povarnisuri se ajungea doar cu 4X4 cu reductor si atunci cu mari emotii !
Stupii erau asa cum i-am lasat. M-a dus putin capul sa pun niste semne, mai ales ca eram cu ei la peste 120 km. de casa si ajungeam odata la 3 saptamani, basca ca ma asteptam si la o vizita inopinata a lui Mos Martin. Am strans fiecare stup cu chinga, i-am asezat unul langa altul si deasupra peste capace am pus 3 grinzi pe care le-am legat de suporti cu vreo 5 chingi, asa ca-n poza postata de Donbazil dupa ce i-au fost rasturnati stupii de furtuna. Practic, erau o masa compacta, era un chin cand trebuia sa desfac si mai ales cand trebuia sa pun la loc.
ABSOLUT SIGUR ... n-a umblat nimeni prin ei !
Cat despre OAMENI, eu am intalnit multi, trebuie sa stii doar cum sa-i cauti ! ;)


1. A urcat regina in cat, mi s-a intamplat, din cauza curentului.
2. O regina virgina (sau mai multe) pe urdinis. Da' nu din alea sexi...ci cocosate si oloage, cat sa faca paguba si sa nu le vezi decat cand trage sa moara albina batrana.
3. Spray cu feromoni. Tot la paguba. Nu pui pe drum forestier, sa faci bani fara sa platesti ploconu' - asta dupa capul unora. Ori poate e periculoasa zona, avertisment de la altii, ca e a lor.
4. La peste 800 m si 4x4 nu se cara nimeni cu stupi ori rame...da' de oftica tot baga niste virjine... Adica tu de ce ai 4x4 si ei nu ? Haaa ??
5. Data viitoare sa te inveti minte sa-i mai urci acolo...la 900 m garduri...ce, mai aproape nu poti sa-i tii ? Mai o rama, mai un stup, tre' sa te tii la ei sa nu-i fure...nu sa umbli brambura, ca cica apicultorii au o gramada de timp liber...asa stiu unii sa vorbeasca.
Noi suntem romani, noi suntem romani, noi suntem aici ca sclavi staaaapaaani...
Avatar utilizator
dantat
 
Mesaje: 132
Membru din: 20 Mar 2015, 19:58
Localitate: Olt.

Anterior

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


cron