Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 08 Dec 2017, 16:42

Nu ştiu dacă a fost la protestele din Victoriei şi nu mi-o amintesc de la Universitate ... o fi fost.
În articolul citat de tine,
eu cred tu crezi el crede.PNG

http://loon.ro/alina-mungiu-pippidi-acu ... -puscarie/
este ce crede ea, nu ce ştie, că doar nu-i cunoaşte pe toţi cei care au ieşit la proteste şi motivele fiecăruia.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 08 Dec 2017, 16:47

Nici pe simpatica ;) Ramona Manescu nu o cunosc.

tunuri.PNG
tunuri.PNG (8.47 KiB) Vizualizat de 4416 ori

https://www.riseproject.ro/articol/euro ... da-matusa/
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 08 Dec 2017, 20:05

ioanpuiu scrie:


Ce a făcut Serviciul Romăn de Informaţii pentru a opri cela două mega-excrocherii care au fost Caritas şi FNI (ca să nu mai vorbim despre devalizarea Bancorex şi altele) ? NU A FĂCUT NIMIC ...




Ha,ha, ha ....buna gluma.Cum sa nu faca nimic ? Au fost primii pe lista. :lol: :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 08 Dec 2017, 20:29

Strada Serghei Lazov din Chisinau se va numi Regele Mihai.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 08 Dec 2017, 20:56

ioanpuiu scrie:....
este ce crede ea, nu ce ştie, că doar nu-i cunoaşte pe toţi cei care au ieşit la proteste şi motivele fiecăruia.

Corect! Este ce crede ea. Ce postezi este ceea ce crezi tu, sau te crezi depozitarul adevarului absolut. :lol:
Serios! Cei din piata nu sunt prea bine documentati. Ideile provin de la ”formatorii de opinie”.

In alta ordine de idei: Astazi am discutat cu un om de afaceri (?), un prieten care are o mica unitate de productie cu 30 de angajati (aproximativ). Il cunosc foarte bine, stiu cat a muncit de cand a inceput afacerea si cat munceste acum. Il respect foarte mult pentru ca produce ceva nu e furnizor de servicii sau patron de magazin/bar.
Dupa schimbul cutumiar de politeturi (ce faci? esti bine? dar copiii? etc.) l-am intrebat ce parere are, ca om de afaceri, despre actuala stare din economie. Raspunsul a fost mai detaliat, dar esenta e ca aproape nici o guvernare nu a facut ceva pentru mediul de afaceri din Romania. Mi-a spus ca o perioada cand s-a scazut impozitul pe dividente la 5% (guvernarea Ponta - dar banuieste ca aici au fost niste interese ascunse) si doua perioade cand s-a scazut impozitul pe profit la 5% , dar pentru scurte perioade de timp (probabil tot interese ascunse). In rest aceiasi taraiala.
Solutia mea: Hai sa-i schimbam pe toti. Da' pe toti! Iar pe aia care ii prindem ca se duc cu jalba in protap pe la inalte porti sau primesc ordine prin telefoane cu fir scurt si foarte scurt sa ii scurtam de cap (-ul politic)!
Dom'le m-am saturat de genul asta de politica! Nu vreau alti politicieni care sa faca aceiasi politica a.......(completati voi)! Vreau oameni care sa faca politica pentru Romania si poporul roman! Oameni care sa nu primeasca ordine prin intermediul unei ambasade!

In ce priveste justitia...as vrea ca politica sa nu mai fie influentata de ~dosare penale~ deschise cu mare tambalau prin ziare, la tv, pe facebook, iar dupa executarea politica a .....suspectului... sa fie inchise pe sest fara nici macar o nota pe burtierele emisiunilor de stiri. As vrea ca magistrati care gresesc sa fie trasi la raspundere, sa-si plateasca si pecuniar greselile (nu sa le plateasca statul, ca acum), sa nu mai fie niste semizei de neatins (oare judecatoarea si-o fi platit datoria catre femeia care a stat fara vina 6 luni in arest?). Si nu in ultimul rand as vrea ca justita sa nu se mai faca prin ziare, la tv sau pe facebook, ci actul de justitie sa se infaptuiasca in sala de judecata.



Mai sunt, daca am uitat ceva va rog sa ma scuzati. Sunt un pic obosit.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 09 Dec 2017, 00:19

dan pescarul scrie:....
Nu vreau să vă supăr, dar sunteți idealist,....

Si de ce sunt idealist????? Ca vad ca si dumneata vrei aceleasi lucruri ca si mine.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 09 Dec 2017, 00:43

Salut!

..."Şi azi vine flerul cu epoleţi, alias Donbazil, nimeni altul decît nea Vasile de la Făget ... acest Dughin al Stupăritului, ideolog de serviciu (care "serviciu" nu ştim) ... să ne lămurească că nu ne furăm noi între noi, ne fură americanii "...

Domnule Puiu, eu nu incerc sa va lamuresc... Suntem doar in "poiana"... Efectiv am postat punctul de vedere al unui om - care dupa parerea mea, le cam stie....Nu te obliga nimeni sa citesti si cu atat mai putin sa fii de acord. Unele chestii si mie mi se par de necrezut, dar....E doar un material de pe un blog al unei persoane... Publice! (Mult mai cunoscuta decat noi doi).... https://www.facebook.com/SorinOvidiuVintu/
Faptul ca ma "gratulezi" cu niste epitete este spre dezonoarea dumneatale...Da' am vazut ca acuma-i la moda folosirea pumnului in gura cand nu ai argumente. Te rog sa nu ma bati daca ma prinzi pe undeva, pentru ca eu raman acelasi...
Donbazil!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 09 Dec 2017, 12:03

Donbazil scrie:Nu te obliga nimeni sa citesti si cu atat mai putin sa fii de acord.

L-am cunoscut pe Donbazil încă de cînd mi-am făcut cont pe Stupăritul vechi.
Era un om de apreciat, oricum te-ai fi uitat la el. Apicultor priceput, muncitor, gospodar de invidiat, cu pasiuni frumoase, dornic şi ştiutor în a se bucura de viaţă.

Dacă ieri am scris "fler" şi mai în urmă "discernămînt", contrar unei prime impresii, unei interpretări superficiale, a fost de bine.
L-am bănuit de ambele. Cineva cu experienţa lui de viaţă, plus experienţa profesională, le are vrînd-nevrînd şi nu se poate lăsa înşelat uşor, nu poate citi un articol fără să înţeleagă unde se termină adevărul şi unde începe minciuna. Este im-po-si-bil.

Sorin Ovidiu Vîntu este un excroc cu acte'n regulă. Cu un doctorat neplagiat, dat în direct, în viu ca să zic aşa, în faţa unei comisii de evaluare formată din milioane de romăni. Azi e priponit, are o vîrstă şi ceva cheag dosit pe undeva probabil dar îi lipseşte ceva. Azi face tumbe ca un caniş la picioarele stăpînilor aşteptînd să primească un os cu răvaş pe care să scrie liberare. Nu se vede? ... nu se simte?

În condiţiile astea, stăruinţa cu care Donbazil vine cu tot felul de şpîrle adunate de pe te-miri-unde din locuri dubioase, este inexplicabilă deoarece îl pot bănui de orice dar nu de naivitate. Ai zice că e agent al estului. Nu, nu al japonezilor ... v-aţi dus prea departe.
Şi dacă nu poate fi naiv, atunci e cu intenţie.
Nea Vasile cel de azi şi din ultima vreme nu mai seamănă deloc cu cel din trecut. Poate doar la mustaţă.
Am intrat în "Panoul Utilizatorului" ca să-l citez exact cu o lozincă pe care o agita pe aici prin forum şi pe care scria patriot. Nu am avut suficientă răbdare să găsesc dar pot spune că patriotismul declarativ nu este suficient dacă nu e susţinut, confirmat de restul poziţionărilor.
Şi dacă am ajuns aici pot spune că am fost dezamăgit de interesul redus (chiar şi ca vizitatori) pe topicul "La Multi Ani, Romania !!!"
Nu m-am declarat explicit, măi Donbazile, patriot dar uite mesajul meu: de acolo


"Părinţi, bunici şi străbunici s-au dus în pămîntul patriei.
Înaintaşii mei şi ai voştri au devenit de-acum parte inseparabilă a acestui pămînt şi în fiecare primăvară se ridică în firele de iarbă şi în frunzele copacilor să vadă lumina soarelui şi poate, şi pe noi.

Cîndva, mai uniţi ca niciodată, vom fi şi noi iarbă.
Şi vom mîngîia tălpile desculţe ale nepoţilor şi strănepoţilor noştrii aşa cum au făcut-o cei de dinaintea noastră.
Pentru toţi cei care au fost şi vor fi pe aceste pămînturi,

La mulţi ani România !"





Pînă la urmă, despre asta e vorba ... despre buna-credinţă a fiecăruia dintre noi şi despre patriotism real.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 09 Dec 2017, 14:17

ioanpuiu scrie:


"Părinţi, bunici şi străbunici s-au dus în pămîntul patriei.
Înaintaşii mei şi ai voştri au devenit de-acum parte inseparabilă a acestui pămînt şi în fiecare primăvară se ridică în firele de iarbă şi în frunzele copacilor să vadă lumina soarelui şi poate, şi pe noi.

Cîndva, mai uniţi ca niciodată, vom fi şi noi iarbă.
Şi vom mîngîia tălpile desculţe ale nepoţilor şi strănepoţilor noştrii aşa cum au făcut-o cei de dinaintea noastră.
Pentru toţi cei care au fost şi vor fi pe aceste pămînturi,

"[/b]






Mihail Docsavili primeste zilnic asemenea mesaj.e
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 09 Dec 2017, 19:55

Salut!

Domnule Puiu, sa nu te manii daca-ti spun ca nu-s de loc curios ce scrii dumneata pe unde scrii si nici de faptul ca debordezi de patriotism literar...(Adica teoretic, pe hartie cum se zicea pe vremuri).
Eu ma cunosc mult mai bine decat ai dumneata impresia ca m-ai "citit" si stiu ce si cum...
Faptul ca pentru dumneata a fi patriot e musai-necesar sa-l pupi undeva pe marele licurici sau pe tanti Europa, este optiunea dumneatale si nu ma bag....Vad si judec cu mintea mea putina si ruginita ce fac americanii, ce fasc nemtii, ce-a ajuns Franta si ce fac rusii sau chinezii , - (cu o mentiune pentru Israel) - ori alte puteri si doar imi exprim parerea de tzugulan - pentru ca putere sa influentez lucrurile n-am...
Nu ma puteti impiedica voi si toti # rezistentii si monarhistii sau toata dreapta sa fiu altfel decat un patriot, nationalist de stanga. Asta-i si cui nu-i place sa nu mai citeasca ce scriu eu sau ce redirectionez din cele scrise de oameni mult mai intelepti decat mine.
Te anunt oficial ca n-am pus botu la perielile din prima parte a postarii dumneatale, - pentru ca stiam cum va fi finalul....
Daca esti foarte curios de o lozinca, ia una: "Asta mis si-aici ma termin"!... si inca o chestie: Tot ce fac, fac in stilul meu!
:idea: :!: :idea: :!: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 09 Dec 2017, 21:19

dan pescarul scrie:Pentru că nu lucrați în mediul privat și nu vă loviți zilnic de șicanele pe care statul le pune zilnic mediului privat,în special IMM-uri cu capital romănesc.Pur și simplu nu le vedeți pt că nu vă loviți de ele.Vorbeam cu două fete,amîndouă angajate la mari multinaționale.Una primește banii in mînă pt plata impozitelor,de la 1 Ianuarie,cealaltă nu,va plăti direct angajatorul.Vb cu o dnă,expert contabil,ea spune că voi plăti eu impozitele, personal.Iată un exemplu de haos psd-ist,care afectează mediul economic.Dvoastră cum plătiți impozitele,Cass-ul,de la 1 Ian 2018?

Nu inteleg. Ori folositi cuvintele gresit, ori....
Adica si eu si dumneata vrem aceleasi lucruri, avem aceleasi ...teluri dar eu sunt idealist pentru ca lucrez la stat si dumneata esti.... realist?....pentru ca esti in mediul privat.
Nu stiu cum o sa platesc impozitul de la 01.01.2018, o sa fim informati, dar nu vad ce relevanta are asta in discutia noastra.
Haosul dat exemplu eu l-as numi libertate de alegere. Nu stiu daca au aparut normele de aplicare, daca nu apar la timp o sa fie haos.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 10 Dec 2017, 02:25

Donbazil scrie:

1 - " sunt un patriot naţionalist de stînga"
Asta este o simplă afirmaţie şi nimic mai mult. O luăm aşa cum e, nici confirmată, nici infirmată.

Uite încă două:
2 - Dragnea e un politician corupt
3 - Dragnea e un politician cinstit

Avem în total trei afirmaţii şi nu putem spune care sunt false şi care reale.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 10 Dec 2017, 02:33

Donbazil scrie:........ debordezi de patriotism literar...(Adica teoretic, pe hartie cum se zicea pe vremuri).

Pentru că nu vreau să intru în lungi contradicţii sau intrepretări, voi folosi cea mai simplă sursă de informare, Wikipedia:
Patriotismul (din latină patria: tărâm părintesc, tărâm al taților, originea greacă denumea.............

Reciteşte ce am scris de ziua naţională şi vezi ce şi cum cu patriotismul, Donbazile, că de simple afirmaţii nu ducem lipsă.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Mircea_63 » 10 Dec 2017, 12:50

Donbazil scrie:Nu ma puteti impiedica voi si toti # rezistentii si monarhistii sau toata dreapta sa fiu altfel decat un patriot, nationalist de stanga.


Exact asta e parte caraghioasa!
Sa consideri ca unii sunt patrioti si ceilalti tradatori sau vanduti.
Toata "dreapta" si "monarhismul" lupta pentru a avea si stanga drept la cuvant.

Daca americanii ne cumpara, rusii in schimb ne iau gratis. Au facut-o de cate ori au avut ocazia.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 11 Dec 2017, 00:55

Salut!

..."Când pui internaţionalismul şi globalismul în faţa naţionalului crezând că eşti cool, „dă dreapta” sau mai ştiu eu cum, în realitate eşti, de asemenea, foarte prost. E ca şi cum ai pune interesele blocului sau ale cartierului în care locuieşti în faţa intereselor familiei tale"...

http://www.justitiarul.ro/zece-simptome-ale-prostiei/

(Un penelist care-mi place : http://evz.ro/economistul-dan-diaconu-atac.html ) :idea: :idea: :idea:
Fişiere ataşate
Jos palaria!.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Mircea_63 » 11 Dec 2017, 08:32

Candva si Burebista s-a lovit de aceeasi problema incercand sa uneasca triburile.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori