Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 08 Dec 2017, 22:15

...Din gresala am scris ca....la Adjud,era un preot(NEGRU) rectific(graba=neatentia) de fapt PR CRACIUN...D-ZEU sa-l ierte si sa-l odihneasca'npace...A lasat in urma o frumoasa biserica la iesirea din Adjud spre BC :shock:

...Nu,sunt un mare crestin=nu-mi dau cu BIBLIEA in cap daaaar, sunt...si, am intalnit si din astiea care dupa 11 ani....https://www.youtube.com/watch?v=PoYqwT4Q8rM....... :oops: ...nu=i bine sa judeci pe nimeni...faceti-o voi, dupa ce urmariti,siiii f multi o sa ma .....e.... 8-) Bine ca nu va auuuud :P...P.S- oare unde a fost botezat si de cineee(personal nu's ce sa za'c=mare-i gradina ta DOAMNE).....!?!!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 10 Dec 2017, 14:03

...Referitor la filmuletul cu Pr ateu........va zice mai multe si mai ghini Nicusor.. :shock: ...https://www.youtube.com/watch?v=lJtJZTDXZ_si......se vede, ca el nu-i vampirizat energetic ca mini pai de, are si scavai studii in domeniu :idea: ...De miic, fiind in clasaa a patra,in excursie cu invatatoarea la man PUTNA...(dupa cateva detalii)la urma,intrb calugarul:sa-mi explice, de ce pastele la ortodoxsi nu e in acellasi timp=zi cu cel catolic,Isus Hristos invie de 2 ori...?...mi-a raspuns ceva de genu, ca....luna.....,solunarul(adaug acum eu unele intereseee)....si ,a ramas ca'n tren...,ne-a mai explicat ce si cum d-na invatatoare=sotiea pr din sat.....apoi, tot dansa a zis si cate ceva de atei(adventisti....alte secte..,atunci consderate de stat ca paga'ne) si ca, intersul ii fac pe oameni sa se lapade de credinta in care or fost botezati...pt foloase materiale...,vorbe zise si de tatuca="INTERESUL poarta fesul",gen o..."bormasina"electica mai performanta hidramata nu din astea manuale si cu ceva "cai"in pus..., o lansare a unei carti....da,si uitand de unele pacate:MA'NDRIA,TRUFIA,INVIDIA,LACOMIEA(ce duc la dezumanizare) si des intalnite indiferent de domeniu,si care le fac si cei convertiti indiferent de RANG... 8-) ..... P.S- dupa revolutia din '89, la noi si nunumi...e un fel de DEBANDADA CRESTINA...tradus=un amalgam cu"CREDINCIOSI" cu dif idei-pareri despre cei trei -TATAL, FIUL si SF DUH uitand uniiiii de "MAMA" ..... de(porunci)...,si altele..., mult mai importante dar "calcate in picioare".... :mrgreen: P.S2 Nicusor,saruta-i mana celui care a scris aceste randuri(stanga=merita credema) si tine-o ta't asa..respect-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 14 Dec 2017, 20:09

...N-as vrea sa va plictisesc prea mult,despre credinta pt ca.. :shock: ...(vreu ca de craciun sa va dau si o veste buna...) Da,dupa dec '89 populatiea din tara noastra a devenit ff credincioasa...numai in jud BC s-au construit nu mai putin de 666 biserici(in toate cultele) si 3 CATEDRALE:Onesti,Moinesti,Bacau :idea: dar, atentie sau construit doar cateva case de batrani(camine) iar de scoli cu sali de sport,gradinite ,spitale.... :mrgreen: ..nici vorba,aud ca pe ici pe colo prin tara si da,unele desi ridicate de mult inca nu functioneaza!?!????Se vorbeste f mult ca preotii fac si dreg(nu ta'ti) dar, avem si printre ei oameni cu suflet(pe langa HAR) ca..https://www.youtube.com/watch?v=LfCQLoMdQIo.....din Ucraina,merita vazut=o adevarata lectie de viata=un bun crestin!?!!!Da ,dar si-n ROMANIA avem....N cazuri de..., nu i-mi este rusine cu astfel de PREOT...un mare duhovnic=mare OM.....https://www.youtube.com/watch?v=uE_xCrfrFlc....tatal a 328 de copii,D-ZEU sa le de-a sanatateeee si viata vesnica(cand vor pleca la DOMNUL)-AMIN!?!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde teinegru64 » 15 Dec 2017, 03:48

Daca postai din Vaslui erai crezut :lol:Cu 666 in toate cultele teai scos .Nici nu am intrbat pe Gogu cate sate are Bacaul.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 16 Dec 2017, 20:37

....Pai ce?....Bacauanii nu's ta't ra'za'si da'lu' Stefan cel Mare....si da, tin obiceiul de a construi N biserici(dupa fiecare victorie a lu' St cel Mare ...vezi batalia de la Vaslui-Podul Inalt 10 ian 1475 unde au pierit 40 de mii de turci =cea mai grea pierdere....) si dupa revolutia din dec '89..."traditia" se respecta :shock: DA, stirea am "prins-o" de la TV...si s-ar pute sa ma fi inselat ;) Totusi, numai in ONESTI,s-au construit 10 astfel de lacasuri...,inainte erau doar 2(doua)...la mine in sat, sunt 4 biserici la aprox 900 case....si cine vrea sa se convinga ce si cum...,il intreaba si pe"GOGU" ca el, le stie pi ta'tii :idea: P.S-ideea era alta,oare sunt romanii mai credinciosi!?????! ca de...... educati,eu ma'ndoiesc :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 16 Dec 2017, 21:59

Inflația asta de biserici are o explicație cat se poate de pămîntească. Preoții "ctitori" mulg la greu din donații. Întotdeauna , in " spatele" unei biserici nou construite, se înalță falnic casa preotului precum si o cocie, ultimu' model, cu tractiune integrală pentru ca, nu-i asa, intotrtocheate sunt căile domnului. La lacasele de cult aparținând cultelor baptiste, explicația este ca banii vin de peste baltă, deci nu cunosc motivul pentru care au fost ridicate in comunități fara credincioși ai acestor culte. Pot doar sa presupun ca " Domnul a dat, domnii au luat"!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde teinegru64 » 16 Dec 2017, 22:07

La romani Domnul nu a prea dat.Mai mult au dat preotii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 16 Dec 2017, 23:07

Buna Seara!

Daca cineva a citit cartea "Marile Taine ale Pamantului Romanesc" de Ramer Ra (Octavian Sarbatoare) se desluseste ce si cum este cu aglomeratia de biserici in special vechi, in anumite locuri din tara.Asa este prea aglomeratie de atotstiutori si "pricepatori".

Cu respect.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 17 Dec 2017, 15:15

...M ..... Costache scrie:este prea...? ...aglomeratie de atotstiitori si "pricepetori"....Pai,acum, cum sa luam cele scrise de d-ta... :shock: ca grad de comparatie de egalitate(la fel de)...s-au la SUPERLETIV de superioriteate(cel mai)...de inferioritate( cel mai putin )...absolut(ff bun,frumos,credinciosi,atotstiutori....)...S-au ca....,(noiiii nui nimeni 8-) )...fi te rog bun si scoate-ne din "ceata",,,multumesc ff frumos(la superlativ absolut :P )....Cuuuu...., acelasi RESPECT :!:P.S- da-ne si noua cate cava...amanunte din cartea...."minuneee"....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 17 Dec 2017, 18:53

Buna Seara !

Am spus totul cand am indicat aceasta carte.A spune fragmente se intelege tot fragmente.In mare ar fi vorba de Vortexul sacru si arborele vietii dacic.Cartea este interesanta si ofera informatie mai putin accesibila in piata.Minune poti sa-ti faci citind-o.Ai dat-o in mistocareala si intram in teren de golaneala.Uite, vezi cum zic PAS si te las sa te bucuri de bagabontala.

Tot cu respect.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 17 Dec 2017, 23:22

mircea.costache scrie:
Am spus totul cand am indicat aceasta carte.A spune fragmente se intelege tot fragmente.In mare ar fi vorba de Vortexul sacru si arborele vietii dacic.


Io cred ca acestui arbore ii lipsesc tocma insusirile Domniei Tale!
Fişiere ataşate
f277f-6.jpg
,,
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 18 Dec 2017, 10:10

M.Costache scrie:am spus totul........ac carte!Eu zic ca era mai bini sa pui un LIKE ....,..https://www.youtube.com/watch?v=r3YYOWa ... 3YYOWaPGRg. ;) si ne luminai un pic,pe o parte dintre noi(merita urmarit aceste 3 filmulete si nu numai).....Decat sa ziceti PAS si ce a-ti mai scris :oops: P.s- la noi in Moldova in astfel de cazuri se zice,m. ..c si trag apa 8-)

Cr BH scrie:Io cred ca la acel arbore ar mai trebuii.....iar,eu crd ca si din astea(smerenia,maniera,delicatesea,bunacuviinta,OMENIEA=a fi OM) ai lipsesc lui M.C dar si la multi dintre noi pamanteniiiiii :o .....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 18 Dec 2017, 10:44

...a cazut NET-ul si.....revin cu inca un LINK.......https://www.youtube.com/watch?v=r3YYOWaPGRg....,cei interesati le puteti accesa si pe celalalte 2 si 3... :shock:P.S- in MS anterior...am scris like in loc de LINK....corect ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 18 Dec 2017, 14:13

Buna Ziua !

Ce sa zic.Sa fiti sanatosi.Ma bucura faptul ca reusesc sa va fac sa va simtiti BINE.In rest am inteles ca oricine este cine este, pentru ca este asa cum este.
Am vaz' aluziile voastre.Nici nu aveam alte pretentii.Sunt bune,astfel ramaneam nestiutor in ale voastre.Tineti-o tot asa .


Din respect
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 19 Dec 2017, 01:29

mircea.costache scrie:Buna Seara !

Am spus totul cand am indicat aceasta carte.A spune fragmente se intelege tot fragmente.In mare ar fi vorba de Vortexul sacru si arborele vietii dacic.Cartea este interesanta si ofera informatie mai putin accesibila in piata.Minune poti sa-ti faci citind-o.

Ai Domnia Ta grije ca am impresia ca te-ai aventurat umpic cam departe!
Ca de-acolo,cararile de-ntoarcere,nu-s cele de la plecare,...si multe din ele se termina in niste cetatui amplasate strategic,...in general pe langa orasele,.mai mici,....cu domn in uniforma la poarta,...care saluta respectuos la intrare,..garderoba multa nu trebe,..timp de metacunoastere si meditatie la spiralele energetice,...berechet!
Asa,...cu respect!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 19 Dec 2017, 08:23

cristian bh scrie:
mircea.costache scrie:Buna Seara !

Am spus totul cand am indicat aceasta carte.A spune fragmente se intelege tot fragmente.In mare ar fi vorba de Vortexul sacru si arborele vietii dacic.Cartea este interesanta si ofera informatie mai putin accesibila in piata.Minune poti sa-ti faci citind-o.

Ai Domnia Ta grije ca am impresia ca te-ai aventurat umpic cam departe!
Ca de-acolo,cararile de-ntoarcere,nu-s cele de la plecare,...si multe din ele se termina in niste cetatui amplasate strategic,...in general pe langa orasele,.mai mici,....cu domn in uniforma la poarta,...care saluta respectuos la intrare,..garderoba multa nu trebe,..timp de metacunoastere si meditatie la spiralele energetice,...berechet!
Asa,...cu respect!


Buna Dimineata !

'Gogule' multumesc pentru grija.Sa ai d'el d'astia care fac sex cu grija altora este cat de cat acolo ceva.Ce sa-ti zic este bine ca ma iei in sema si asta pentru ca iti face bine.Tine-o tot asa ca te doftoricesc cum 'poci' si eu. Daca simti ca nu e bine schimbam tratamentul

De la Respec.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori