Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde nicu has » 17 Ian 2012, 21:09

frumos gandit domnule PROAPIS
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde talex » 19 Mar 2014, 20:51

Azi am obtinut crotaliile pentru stupi de la ACA. Acte necesare - adeverinta primarie cu numarul de stupi, certificat inregistrare/autorizare dsv, carnetul de membru aca. pret crotaliu - 1.5 ron. Se completeaza o cere la ei. Crotaliile mi s-au eliberat pe loc.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Jean Valjean » 18 Dec 2017, 21:09

Domnii mei, spuneti-mi si mie, dupa noul ordin de ministru:

1. Care-i faza cu crotalierea stupilor?
2. De ce trebuie sa-i crotaliez?
3. Ce se intampla daca nu-i crotaliez?
4. Trebuie neaparat sa afisez panou cu datele de identificare a stupinei?
5. Absolut toti apicultorii, inclusiv cei cu 2 stupi in curte, trebuie sa urmeze procedura asta?

Nu stiu de ce, dar am impresia ca in domeniul asta de activitate, oamenii care legifereaza traiesc cu impresia ca apicultura se ocupa cu zboruri spatiale care trebuie reglementate strict, cel mai strict. Adica de ce doar apcultorii sa faca asta?
Ma intreb si ma amuz in acelasi timp la gandul cum ar arata satele romanesti daca fiecare detinator de porc, vaca, gaina, pisica, tarantule, libelule si alte vietati si-ar pune afis la poarta, cu dimensiuni de 0.5*1 m, prin care sa anunte ce mare fermier este el. Singurul avantaj pe care-l vad e faptul ca copiii nu vor mai avea nevoie de sorcova, tot satul devenind una imensa.
Sper sa nu ne imbolnavim cu totii de infantilism.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde mausica » 18 Dec 2017, 22:38

Ca sa iti rasp strict la intrebari :

1. Faza e ca asa au hotarat ,, unii,,
2. Pt ca a aparut legea
3. Amenda
4. Legea spune ca DA
5. Chiar si cei cu 1 stup
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde daffid mihailov » 19 Dec 2017, 01:11

Părerea mea asta cu panoul e mai mult pt controale la cei cu proiect. Problema e ca multe legi sunt în tara asta dar dacă ar fi sa le iei în seama nu ai mai ieși din casa. Sa fim catolici dar nu mai rău ca Papa.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde topy » 19 Dec 2017, 15:20

La primarie inregistrezi nr de familii. Astialalti inregistreaza nr de lazi. A se vedea in lege diferenta intre stup si familie de albine. Mie nici acum nu mii clar. Am n familii intr-o lada. Cum numara astia cu controalele...?
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Balian » 19 Dec 2017, 15:38

topy scrie:La primarie inregistrezi nr de familii. Astialalti inregistreaza nr de lazi. A se vedea in lege diferenta intre stup si familie de albine. Mie nici acum nu mii clar. Am n familii intr-o lada. Cum numara astia cu controalele...?

De la primărie iei un certificat cu care demonstrezi că ai albine nu iepuri. :roll: Stupina este numerotată cu un singur număr nu familiile. Numărul stupinei ar trebui trecut prin vopsire sau pirogravare pe fiecare stup (mă rog ladă :?: ) indiferent de numărul lor. Atât!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde vasilefi » 19 Dec 2017, 19:54

ce amenda se aplica? :)
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Balian » 19 Dec 2017, 20:29

Deocamdată nimic, și cred că nici în viitor. Dar nu se știe.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde bogdannn » 19 Dec 2017, 23:27

Eu asa am stupii crotaliati.
Fişiere ataşate
crotal.jpg
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2017, 11:58

bogdannn scrie:Eu asa am stupii crotaliati.

Să nu arunci crotaliile vechi.
Nu știi niciodată ce se mai schimbă în apicultură. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Balian » 20 Dec 2017, 12:33

Ca Enigma de codificați sunt stupii. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde kiloz » 20 Dec 2017, 15:03

Cînd cauti proprietarii de stupi-lazi- este cum ai cauta dupa "Elodia".
In primul rînd,de ce a fost inventata treaba cu crotaliere, inscriptionare. Este un singur raspuns.Ca sa fie cit mai usor identificate proprietarii bunului respectiv. Oare de ce trebuia complicata procedura cum sa facut ani la rind pana acuma,in loc sa fie simplificata la minim noi ne chinuim sa gasim o metoda potrivita, si probabil inca nam ajuns la solutia finala!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Balian » 20 Dec 2017, 15:19

Soluția finală cred că ar trebui să fie--- dacă văd o stupină oriunde în țară, mă pun pe internet, și în trei mișcări
să pot vedea toate datele stupinei, dimensiune, proprietar, apartenență asociativă cu date de contact cu tot. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde mausica » 20 Dec 2017, 18:03

Balian scrie:Soluția finală cred că ar trebui să fie--- dacă văd o stupină oriunde în țară, mă pun pe internet, și în trei mișcări
să pot vedea toate datele stupinei, dimensiune, proprietar, apartenență asociativă cu date de contact cu tot. :)

Pt asta ar trebuii ca fiecare sa aiba toate actele in regula si avizele aprobat......cand vezi si acuma cate unu care intreaba : de ce e obligat el sa aiba acte/coduri/inregistrari si alte treburi......dai cu basca de pamant ? ....dai
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Crotalierea stupilor !

Mesajde Shrek » 20 Dec 2017, 18:40

Eu am o nedumerire: după ce am inscriptionat stupul cu nr. respectiv apoi vand cutia, cine are obligația sa acopere "crotalul"? Daca vand stupii cu totul si cumpărătorul il doare la basca, nu ma cauta pe mine , vânzător? Eu ce pot sa spun., nu stiu bage, io i-am vândut in piață? ! Ar fi fost mai simplu sa ai un panou de identificare a stupinei, multiplicata in caz de pastoral, pentru fiecare locație. Cei stationar, nume, prenume, nr. de tel sau mail. Restul, sa caute la registrul agricol.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori