Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 19 Dec 2017, 10:21

cristian bh scrie:

Io cred ca acestui arbore ii lipsesc tocma insusirile Domniei Tale![/quote]

Văzând "copacu'" cu pricina, care ar fi trebuit sa-l reprezinte pe neica Costache ( doar este URMASUL direct al lu' Burebista din Valea rosie), am cautat cu atentie, sa vad unde sunt ascunse pasaricile. In mod normal, ele ar fi trebuit desenate pe cracile de sus. Stiti cum se spune: daca n-ai pasarici in cap, n-ai nimic!
Acu' se te tii la " bagabontala si golaneala" ! Vin colindătorii!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 19 Dec 2017, 11:04

Shrek scrie:
cristian bh scrie:

Io cred ca acestui arbore ii lipsesc tocma insusirile Domniei Tale!


Văzând "copacu'" cu pricina, care ar fi trebuit sa-l reprezinte pe neica Costache ( doar este URMASUL direct al lu' Burebista din Valea rosie), am cautat cu atentie, sa vad unde sunt ascunse pasaricile. In mod normal, ele ar fi trebuit desenate pe cracile de sus. Stiti cum se spune: daca n-ai pasarici in cap, n-ai nimic!
Acu' se te tii la " bagabontala si golaneala" ! Vin colindătorii![/quote]

Buna ziua!
Nea' Shrek daca te umple de fericire a ta GANDIRE este foarte bine.Cat ma priveste este grele pentru mata si pasaricile de pa 'craci'.A face 'golaneala' si 'bagabontala' este la mintea cocosului,banuiesc ca sfintia ta esti GAINA.Tine-o tot asa ,nu ai cum altfel.

La respect
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde Shrek » 19 Dec 2017, 13:38

Cand "socializez" cu matale , musai trebe sa si traduc ceea ce scriu, ca altfel nu vrei ori nu" poci" sa pricepi. Pasaricile de pe crăci nu este tot una cu pasaricile dintre craci. Daca telefonu' nu m-a lăsat sa pun pălăria la "a", nu-i vine mea. Iar daca matale te-ai dus cu gândul taman intre....craci, este doar vina dumitale.
Atunci cand se dau teste psihologice mai serioase, d-alea de patru ore, psihologul ii pune pe cei testați, sa deseneze fie un portret, fie un copac, fie o casă. ...pentru a contura personalitatea celui examinat. Inchipuie-ti ce concluzie ar putea trage un psiholog, examinînd copacul atribuit dumitale. Doar pasarelele din ramuri lipsesc! In rest, treaba cu bariere energetice, vortexuri ori portaluri intergalactice, zamolxe din războiiul stelelor sunt chesti pur literare. Daca le iei in serios, atunci ar trebui sa meri in Londra, la gara sa cauti peronul 3,14! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 19 Dec 2017, 14:03

Shrek scrie:Cand "socializez" cu matale , musai trebe sa si traduc ceea ce scriu, ca altfel nu vrei ori nu" poci" sa pricepi. Pasaricile de pe crăci nu este tot una cu pasaricile dintre craci. Daca telefonu' nu m-a lăsat sa pun pălăria la "a", nu-i vine mea. Iar daca matale te-ai dus cu gândul taman intre....craci, este doar vina dumitale.
Atunci cand se dau teste psihologice mai serioase, d-alea de patru ore, psihologul ii pune pe cei testați, sa deseneze fie un portret, fie un copac, fie o casă. ...pentru a contura personalitatea celui examinat. Inchipuie-ti ce concluzie ar putea trage un psiholog, examinînd copacul atribuit dumitale. Doar pasarelele din ramuri lipsesc! In rest, treaba cu bariere energetice, vortexuri ori portaluri intergalactice, zamolxe din războiiul stelelor sunt chesti pur literare. Daca le iei in serios, atunci ar trebui sa meri in Londra, la gara sa cauti peronul 3,14! Hai pa!


Buna ziua !
D-ul Shrek am sa citez pt. MariaTa: "CREDINTA este o chestiune de constiinta personala si SPERANTA si oricine trebuie sa fie LIBER si sa se simta in SIGURANTA in aceasta privinta".Altfel, maruntis gasesc in orice rest.Daca in credinta Domniei Tale crezi ca un psiholog poate "defini" creatia Divina ramane valabil citatul si nimic mai mult.

Eu nu am gasit hai PA asa ca iti dau din RESPECT.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde alt stupar » 20 Dec 2017, 10:19

Shrek scrie:Pasaricile de pe crăci nu este tot una cu pasaricile dintre craci.

:lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 20 Dec 2017, 14:57

gica.mosu scrie:...a cazut NET-ul si.....revin cu inca un LINK.....https://www.youtube.com/watch?v=6onpV0u3ddM...,cei interesati le puteti accesa si pe celalalte 2 si 3... :shock:P.S- in MS anterior...am scris like in loc de LINK....corect ;)


...Si partea a-doua......https://www.youtube.com/watch?v=wz88r62Kiks..... :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 20 Dec 2017, 15:06

gica.mosu scrie:
gica.mosu scrie:...a cazut NET-ul si.....revin cu inca un LINK.....https://www.youtube.com/watch?v=6onpV0u3ddM...,cei interesati le puteti accesa si pe celalalte 2 si 3... :shock:P.S- in MS anterior...am scris like in loc de LINK....corect ;)


...Si partea a-doua......https://www.youtube.com/watch?v=wz88r62Kiks..... :shock:


,,,aici partea a-treia....https://www.youtube.com/watch?v=HH3F9cbaZC8..... :idea:

...Am mai zis,merita vazuteeee...Cat despre "pasarici"....,eu stieam ca fiecareOm=Pom e cu .........e lui, din"pecate" uni "arbori"au= tin cate-un stol din alea..... "NEGRE":mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 20 Dec 2017, 15:54

[quote="teinegru64"]La romani Domnul nu a prea dat.



DAAAA,"domnul" nu da la toti(daca nu stii cum sa te rogi)...si depinde ff mult cum, cand si ce te=il
rogi....Iunie 2007,pregatisem sa mut stupii la tei(pastoral la TG Ocna S2)aranjasem cu transportul sirestul...,cand pe la orele 14 ,vini o ploaie mocaneasca de a muiat"asfaltul...,a durat 30 min ...apoi da soarele....,vine masina incarc stupi orele 22(am scos dacia cu rulota...) si cand sa plec cu SAVIEMUL cu 80 st=probleme, patina ....:mrgreen: vai di noi ce facim....Eu, ZA'C:Doamne ajuta-ma nu malasa'n druuuum,ajuta-ma sa-mi duc stupii in loc "luminat"........SI da, i-mi luminara mintea si gandurile...,am pus la roti,magadam de la calea ferata + scavai scanduri :shock: iar dupa doar 3 ore =70 km aveam stupii pe pozitie la masivul de tei ! P.S -auzi pe cate unul...Da-mi DOAMNE...,masina,bani ,casa,si nevasta frumoasa...apoi la un na'caz...toarna si injura de la tatal, fiu si de cruci,mama si nu numai..... 8-)

...Mai mult a dat preotii....Da ,d-om Miticaaa,se zice ca popa are mana de luat.....mai putin de dat(uniiii,chiar o fac= da...) :o si totusi, Shrek are dreptate(tb cu COCIA moderna)....pt ca da si ei sunt oameni( LACOMIA,CORUPTIA,SPAGA la nivel innalt nu se uita la HAINA) si mai gresesc UNIIII,indiferent de ...... :mrgreen:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 20 Dec 2017, 20:54

Shrek scrie:Cand "socializez" cu matale , musai trebe sa si traduc ceea ce scriu, ca altfel nu vrei ori nu" poci" sa pricepi. Pasaricile de pe crăci nu este tot una cu pasaricile dintre craci. Daca telefonu' nu m-a lăsat sa pun pălăria la "a", nu-i vine mea. Iar daca matale te-ai dus cu gândul taman intre....craci, este doar vina dumitale.


Adica ce vrei sa zici matale,...ca conform ordinului de mobilizare pe unitate,...pasaricile de pe cracile tovarasului Mircea.Costache,...in loc sa viseze ca oricare alta pasarica ,..la malai,...ele au permisiune sa viseze la alte pasarici . alea dintre craci?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 20 Dec 2017, 21:07

Buna seara !

Parca s-a mai luminat nitel.Se poate acum RĂDE mai bine .Cateva imagini nu descriu o carte.Important pentru fiecare sa foloseasca informatia cum doreste.

Cu Respect
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 21 Dec 2017, 21:57

...M C.....e scrie :parca s-a LUMLNAT nitel....Cuuuum? ...pai da,pt ca am jucat.."citit carti" pe teren "de golaneala" si ne-am bucurat de "bagabonteala"...(fara mistocareala)si ca drept rasplata..https://www.youtube.com/watch?v=ygMFN6KPvMk....min 2.00 si min 4.... si da, mi-ai stricat lucrarea...,"cartea".... :shock: ....sarbatorile...Glumesc ..desigur :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 21 Dec 2017, 22:24

gica.mosu scrie:...M C.....e scrie :parca s-a LUMLNAT nitel....Cuuuum? ...pai da,pt ca am jucat.."citit carti" pe teren "de golaneala" si ne-am bucurat de "bagabonteala"...(fara mistocareala)si ca drept rasplata..https://www.youtube.com/watch?v=ygMFN6KPvMk....min 2.00 si min 4.... si da, mi-ai stricat lucrarea...,"cartea".... :shock: ....sarbatorile...Glumesc ..desigur :P

Buna Seara !

Ei as .Nu se putea astfel.Da, bagabontala si golaneala cu astea va sta foarte ,foarte bine si frumos.
Nu va lasati ,ca nu are cine duce ................?????????????////////etc.,s.a.m.d.
Ia sa vedem ce PATIMI scoate urmatoarea carte:"Cartea lui Zamolxe sau Inteleapta Scriptura sau Noul Testament al Dacilor.
Hai aruncati-va in arena.Care atacati primul....???
Pentru POPA din imaginea de la adresa, nu servesc meniul.Imi pare tare rau

Na din respect
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 21 Dec 2017, 22:35

DAAAA, sa revenim la "oile"...si la "pastorii" nostri...Se zice ca,de preoti,sa zici=scrii doar de bini..asa o fi, nu am vrut-nu vreau sa judec pe nimeni......DAAAAR,f rar vezi un preot sa dea un banut la un sarac(muuulti o fac in diferite feluri.......vezi cele scrise anterior si aici......)s-au,facand acte caritabile in parohiile undi pastoresc ;) ...Adesea vezi=auzi de preoti BETI,care fumeaza,au si o amanta(e la moda)injura,bea de cad cu masina'n apa,canta HRISTOS AINVIAT pe strada :oops: .....mai rar, vezi preoti fara burata....doar pe aia care le mananca dascalul portiea la o pomenire=parastas :Pori, tin la siluieta si au si alte activitati pe langa casa...."glumesc" desigur....La polul opus,vezi si preoti care la un botez -nunta ofera cate ceva banuti la cei increstinati- cununti....s-au la cate o biserica-manastirea, EX man CODREANU(pasul OITUZ) construita din propriea afacere....sa dea unor persoane nevoiase cate 50-100 roni dupa slujba=sf leturghie si o masa calda dupa fiecare slujba....vezi foto.Si da, sunt n lacasuri care fac acest lucru...CINSTE lor,D-ZEU sa-i ajute......inclusiv acestui preot, mare om,un adevarat exsemplu...https://www.youtube.com/watch?v=rYlsfILaKcE.. :!:
Fişiere ataşate
20161211_131202.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 22 Dec 2017, 08:58

M C.....e scrie:pentru popa din imagine de la adresa,i-mi pare rau dar nu sevesc....AHAAAA,amu m-am prins,tine-ti post...s-au va-ti convertit la...ISLAM :o ori sunteti asa de inteligent incat nu mai faceti diferenta intre.....Eu,nu's asa de inteligent....am cu o clasa in plus ca trenul...dar mai pricep=invat cate ceva :P Zicea popa ca :la tinerete ai cu ce dar...na-i in ce...iar la batranete ,ai in ce dar,na-i cu ce...inclusiv minte=pt ca te lasa toaaate ,pe un...i ;) P.S- inca ceva: mai bine GOLAN decat POLITIST...mai bine BAGABONT decat PSD-ist :mrgreen: ...Sa fiiti iubit :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 22 Dec 2017, 20:30

Asa cum v-am promis...,vreau sa nu va mai plictisesc prea mult si de sarbatori, sa va dau si scavai vesti....bune!....Asadar,27 sept 2017 fiind la tratament la Herculane,am plecat spre casa pe ruta Hateg..., cu gandul de a ajunge cu sotia si la Prislop, sa ne rugam la mormantul par ARSENIE BOCA....Dupa un drum de 3 ore eram in parcarea de la intrare,si dupa doar 5 min de mers pe jos,intram pe poarta manastirii....., am incepuit "pelerinajul" ..vezi(de urmarit finalul)....https://www.youtube.com/watch?v=FSCnvwUvJTQ..,dar, nu inainte de aprinde lumanari pt cei vii si cei plecati dintre noi...(prima lumanare am aprins-o si m-am rugat la D-ZEU pentru iertarea pacatelor par ARSENIE BOCA..apoi, pt ceilalti din familie....,)dupa care, am intrat in mica biserica de la intrare, unde am dat acatiste si ne-am rugat!Era o zi ploioasa de sf de septembrie cu temp de 10-12*,lume putina20-30 de persoane .....,(peste doua zile se anunta mare aglomeratie (pe 29 sept era ziua de nastere a par A Boca)...,dupa doar 20min,in liniste cu umbrelele'nmana si uzi pe ici pe colo...,ajunsi la mormant ,mirare mare,sotiea mea pe care nu am vz plangand la moartea mamei ei deloc :shock: atunci ,a luat crucea'n brate si-n hohote de plplans si cu lacrimi se ruga la par AR Boca s-o ajute....!?!!!!Preotul care era acolo si a vazut "scena",m-a intrebat: ce s-a intamplat de .....,i-am zis in cateva cuvinte ce si cum....,dupa care ne-a zis: rugati-va la D-ZEU si v-a fi bine :idea: Nu inainte de a parasii incinta manastirii,am luat cate ceva din obiectele de cult..., expuse in magazinul special amenajat..,pt a le da drept cadou celor dragi si plecam spre parcareeee......
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 22 Dec 2017, 21:11

gica.mosu scrie:M C.....e scrie:pentru popa din imagine de la adresa,i-mi pare rau dar nu sevesc....AHAAAA,amu m-am prins,tine-ti post...s-au va-ti convertit la...ISLAM :o ori sunteti asa de inteligent incat nu mai faceti diferenta intre.....Eu,nu's asa de inteligent....am cu o clasa in plus ca trenul...dar mai pricep=invat cate ceva :P Zicea popa ca :la tinerete ai cu ce dar...na-i in ce...iar la batranete ,ai in ce dar,na-i cu ce...inclusiv minte=pt ca te lasa toaaate ,pe un...i ;) P.S- inca ceva: mai bine GOLAN decat POLITIST...mai bine BAGABONT decat PSD-ist :mrgreen: ...Sa fiiti iubit :!:

Buna seara !

Ura ,Ura,Ura,......... (aplauze indelungate) este specifica la romani.Mai bine imi vad de treburi dacat ura,ura(de rasa, clasa,sex religie si cam atatea ti-am vazut) si la gara.

Sa fi SANATOS cu respect cu tot.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori