Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 19 Dec 2017, 17:13

Bezna va invita sa luati parte la lupta de clasa pe Stuparitul, ca doar nu a promovat ideologia marxista degeaba. :mrgreen:

Vreau sa fac un desen si sper sa reusesc. Am fost putin ocupata cu sentimentalisme, de aceea nu am mai scris.

Nu sunt eu deloc cu monarhia, desigur ca nici cu regii ca persoane, poate doar putin cu persoanele ca regi. Pentru ca incerc sa inteleg si pentru ca stiu ca atunci cand te afli intr'o tabara si te ia valul istoriei vei contesta/uri cealalta tabara...am suparat oameni, am dat forumul peste cap...pentru ca cica am adus comunismul peste Stuparitul, eu, "o fiica de activisti de partid".

Nu pot sa invit pe toata lumea la "a intelege" pentru ca este clar ca unii nu pot.

Am auzit insa, pentru ca nu am fost prezenta, ca Dragnea si cu Tariceanu au fost prezenti la capul regelui decedat. Nu prea ma duc eu la evenimente de genul acesta, nu spun ca nu e bine/frumos sa te duci, doar ca nu imi place mie sa incurc sentimentalismele (care de multe ori dau inspre patetic) cu politica.

Nu mi se pare ca a facut prea multe regele Mihai I, poate ca nu l'a lasat contextul, poate ca asa a fost sa fie. Dar nici nu mi se pare ca ar trebui sa existe regrete. Auzi deseori oameni care spun "poate ca ar fi fost mai bine". NU! Lucrurile se intampla pentru ca trebuie sa se intample. Pentru ca vine de fiecare data randul celorlalti in istorie si pentru ca exista o oarecare tendinta inspre echilibru (orice ar insemna asta). Nimeni nu poate sa stie cum ar fi fost altfel. Mereu exista intrebarea asta "oare ce ar fi fost daca", insa mi se pare pur si simplu fara sens, pentru ca in orice situatie ne'am afla, vom pune aceasta intrebare pentru a incerca sa aflam raspunsul la cealalta situatie. Pur si simplu nu avem noi liniste ca oameni daca nu ne asiguram de celalalt raspuns, pentru a fi convinsi ca am ales bine.
Omul e manat de regert, de insecuritate...sufleteasca, de aceea are nevoie de confirmari. Insa scormoneala asta uneori e absolut obositoare si fara sens.

Eu nu vreau sa ii contest nici pe unii si nici pe altii. Stau asa si ma uit la lume. Urat probabil...ca am o privire mai ciudata.

Cum ziceam, vreau sa fac un desen (dar pana e gata, e loc sa va luati la trante)...ca doar nu vreau sa fiu mai prejos ca Damblarin, zis si LUPUL ALBINELOR, care isi posteaza pe blog caricaturile in retrospectiva. Il salut cu aceasta ocazie si sper sa ii ajunga...intelegerea intre urechi...candva. Nu pentru mine, ci pentru linistea lui...sufleteasca. E un gand de sarbatori si poate ca...nu numai.
Fişiere ataşate
Baby_Mowgli_with_Wolf_Family.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Shrek » 19 Dec 2017, 18:31

Presupun ca ai picat cu brio examenul pentru permis. Altfel nu se explică atitudinea ta usor confuza si intoarcerea in ...cusca cu " monstri sacri". Daca o dai pe sentimentalism cu regalitatea, cred ca vrei sa-mi strici sărbătorile da' n-o sa reusesti.
Eu am o singura intrebare: desenul iti apartine sau l-ai " plagiat"? Daca este al tau , as dori o discuție în privat.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 19 Dec 2017, 18:45

Cum spuneam, nu am treaba nici cu o tabara si nici cu alta. Si nici examenul pentru permis nu l'am picat, pentru ca inca nu l'am dat. Nu mi'i gata dosarul. Eu cred ca tu vrei sa imi mearga rau, te ocupi cu blesteme, acatiste la biserica, deci cu partea "religioasa"...dar si cu cea legala (adica penala). Pun pariu ca stii si preturile la lumanari, mai abitir decat rugaciunile.

Hai, te salut. Sezi bland acolo in ceea ce ma priveste, sau ia'te la tranta cu altii. In ceea ce priveste stricarea sarbatorilor, le vei avea stricate daca le vei vrea stricate. :lol:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Shrek » 19 Dec 2017, 19:03

Lasa vrajeala, spune de poză. Ori n-ai citit tot?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 19 Dec 2017, 19:05

Poza este din Cartea Junglei, varianta Disney. Am crezut ca te pricepi la astea. Cat despre desen, eu ma pricep la portrete. Urmeaza colaje cu introvertitii conducatori ai Romaniei. :lol:

Hai, la razbel! Dar nu cu mine. XOXO
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Dec 2017, 00:44

Introvertitii Romaniei (partea I)

Lupta de clasa in marxism comunism si in oglinda.

IMGP2553.jpg


IMGP2549.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 20 Dec 2017, 19:46

Mereu exista intrebarea asta "oare ce ar fi fost daca".....

Ce-a fost a fost si mortu` nu se mai intoarce de la groapa.
In 1793 Ludovic al 16-lea este executat de reprezentantii marelui popor francez. Tot in acelasi an, mormintele de la Saint Denis ale tuturor regilor Frantei sunt vandalizate si oasele aruncate in doua gropi comune . Dupa cum se vede si altii s-au facut de tot rahatul, poate mai abitir ca romanii.

Dupa numai 70 de ani, adica in 1859 cu ajutorul decisiv al Frantei si imparatului Napoleon al 3-lea, cele doua principate romanesti se unesc si ia fiinta Romania ca stat. Alexandru Ioan Cuza, moldoveanul este ales domnitor si desi avea numai 148 cm inaltime si era cam curvar si un pic mai mult adulterin, a fost un domnitor bun pentru Romania.
Din toata unirea asta, cel mai mult au avut de pierdut moldovenii, situatia persistand pana astazi, de fapt cum si dupa Marea Unire de la 1918, Ardealul si Banatul fiind castigatorii absoluti. Dar asta este un alt subiect....

Dupa inlaturarea lui Cuza, romanii aduc ca domnitor pe Carol intaiul, care dupa independenta este proclamat rege .
Incepe iesirea din feudalism a Romaniei (Carol intai, are un rol decisiv), se obtine independenta (pe spinarea si jertfa taranului roman) . Apoi vine momentul 1918 si Tratatul de la Trianon, cand si prin straduinta unei printese engleze, devenita intre timp Regina Maria, Romaniei ii este recunoscuta unirea.

Cu toate faptele marete petrecute in acea perioada (1917-1921), au fost vremuri asa tulburi incat nicicand nu au existat tradari mai mari ca atunci. Singura nadejde si singurul reper....tot taranul roman a fost.

Se spune ca perioada cea mai buna a romanilor a fost intre 1921 si 1938, asa o fi fost, dar numai pentru unii. Orasenii, armata, functionarii poate traiau mai bine, dar opinca nu (cel putin in Moldova) . Exceptie poate printre ardeleni si banateni, ca de ........ei cica sunt mai harnici . Eu nu cred asta (harnicia lor proverbiala), cred doar ca au beneficiat de context (cum beneficiaza si acum) .

Ce rost are sa ma intreb cum ar fi fost........cu Rege sau fara Rege, tot aia . Vreau doar o autostrada sa treaca muntii spre si prin Moldova si mai multa libertate (si cine face asta il declar rege). Paradoxal, pe timpul comunistilor m-am simtit mai liber din anumite puncte de vedere, comparativ cu acum. Regele a murit, traiasca Regele !
------------------------------------

Mandro, vezi ca nu ai baza teoretica......o sa-ti trimit poate Munca de Partid, unde redactor sef era onorat-distinsul Octavian Paler . :lol: Am vreo 2 m de brosuri, da ramane intre noi , sa nu ma ia baietii astia de comunist.
Sau daca ai trecut pe regalitate si democratie nu mai este nevoie de ele.

Faine desenele, tu chiar ai talent.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde kiloz » 20 Dec 2017, 20:04

Cel mai mult a pierdut ardealul intrun fel . Dar au cîstigat altii prin transfer masive de populatii.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Dec 2017, 20:46

Abia am ajuns acasa, abia am reusit sa imi fac un brad mic si sa pun sub el bucuriile recent primite pentru care indur lungi cozi la posta. Si astept aprobarea ta pentru a face un post pe facebook din comentariul tau. Pun "", dar nu si numele.

Nu am trecut pe regalitate si nici nu am cum sa trec. Pot intelege (si doar atat) viziunea pe care o au unii despre Mihai ca om. Nu o contest, dar o condamn putin. Si aici nu ma refer la avere, ca una este averea coroanei si alta averea personala a lui Mihai. Chiar si asa, presupun ca stie toata lumea despre ce avere este vorba, ca e publicata pe tot internetul, in timp ce taranul roman nu avea bani sa se duca la scoala si se imprumuta de malai...ma rog, in timp ce unii colectionau Rolss Royce'uri. Am sa spun mereu asta.

Cred ca oamenii privesc si in contrast cu ceea ce se intampla acum. Si desigur ca nu sunt monarhisti (monarhistii sunt foarte putini), sunt doar oameni care empatizeaza cu bunatatea. Bunatatea insa, e un atribut pe care trebuie sa il ai in familie, cu copiii si cu nevasta. Nu este o trasatura de conducator si nici nu va fi. Ceea ce a facut specia umana sa evolueze a fost o suma de curaj, indarjire, o doza de nebunie, o doza de viclenie (toate astea insemnand INTELIGENTA), spirit pentru dreptate, atribute ce trebuie sa se regaseasca intr'un barbat (conducator sau nu) de la iesirea din pestera si pana astazi.

Da, pot empatiza cu niste lucruri, dar atat. Politica nu trebuie sa se amestece cu sentimentalul, cu inima, cu candoarea. Si mai stiu ceva. Inteligenta e sora cu viclenia, iar bunatatea cu prostia. Pare abrupt, dar daca dintr'un punct de plecare dai drumul la bunatate, generozitate versus atributele mentionate mai sus, iar la linia de sosire scrie "prostie", bunatatea va ajunge cel mai repede la destinatie.

Nu spun asta pentru ca sunt o vulpe vicleana si vreau ca toate complimentele sa vina la mine. Dumnezeu stie ca atunci cand e de dat, dau totul altora si raman in fundul gol. Adica am doza mea de naivitate si prostie.

Va urez sarbatori linistite la toti, dar am sa mai revin.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde mircea » 20 Dec 2017, 22:24

Bezna Zorilor scrie: Si astept aprobarea ta pentru a face un post pe facebook din comentariul tau. Pun "", dar nu si numele.

Fa ce vrei cu textul, numai ca iti reamintesc ca esti neinspirata la pariuri.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Dec 2017, 22:57

De aceea nu ai sa ma vezi la casele de pariuri. Pariurile mele sunt...idealiste.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde cristian bh » 21 Dec 2017, 00:54

De unde reiese ca Ardealul ar fi mai avantajat de la Marea Unire?Sau cumva,...Bucurestiul s-a evaporat si noi nu am aflat inca?Adica am schimbat coroanele imperiale cu leii nostri paralei,..si o administratie Austro-ungara ,..cu una originala,...care este si in ziua de azi sublima,dar lipseste cu desavarsire.Eu am parerea mea personala,..ca acus se implinesc 100 de ani de la Marea Pacaleala!Afost o reforma agrara ,..Reforma din 1923,..in care fiecare comuna a fost improprietarita cu pamant,..mai exact,...domenii care inainte erau ale marilor latifundiari,..de ex,..Episcopia Oradea,..au fost prin reforma luate in prima instanta de statul roman,si apoi impartita pt fiecare localitate,..si intabulata de pe statul roman in dreptul fiecarei localitati,..
Asta este situatia juridica a terenurilor si la ora actuala,..dar interpretarea originala de azi este ca sunt ale primariei,...adica daca tot le-au luat comunistii,...si le-au bagat in CAP,de ce as fie restituite inapoi celor ce le detin cu titlu de intabulare,...raman in administrarea Consiliilor locale,..adica daca 4 loc dintr-o comuna,..au fiecare terenul lor,dat prin reforma agrara,..nu mai bine sa fie totul luat de primarie si pasunile sa fie concesionate proprietarilor de drept in cel mai fericit caz,..ca se poate intampla si sa li se umfle buzele iar padurile sa fie vandute si jecmanite de alti ocrotiti ai statului,...faimosul Romsilva,...
Credeti ca marii latifundiari faceau asemenea jaf pe vremea cand stapaneau terenurile,...tot taranii le foloseau,..iar padurile erau pastrate ,altfel cum de au avut sa taie comunistii paduri seculare?
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Dec 2017, 01:36

Nici nu vreau sa stiu ce'o sa fie aicea maine. Mai lasati'o dracu' cu istoria, ca e cam incurcata. Hai cu filosofia, ca pe acolo e mai adevarat. :lol: :lol: :lol:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Mircea_63 » 21 Dec 2017, 10:17

Daca am fi ales fiecare dintre noi unde sa ne nastem, poate ca ar mai fi cumva justificat partinismul. Daca eu ma nasteam klingonian, bineinteles ca acestia ar fi fost pe post de Atlas purtand Pamantul pe umeri si acestia au facut acest lucru datorita MIE. :)

De la Unire , provinciile au fost defavorizate. Exista nemultumiri moldave si transilvane. Ba chiar si intrebarea: ce avem noi in comun afara de a fi vorbitori de aceeasi limba?

Au intampinat cu bucurie Unirile! Impreuna ar trebui sa fim mai puternici, deci mai in siguranta. Mai tarziu insa a aparut si impresia ca am fost cumva inselati. Si asta nu a aparut din nimic. La ora actuala acest sentiment se accentueaza.

In zonele unde respectarea regulilor este prin traditie importanta, ideea de monarhie sau subordonare, este usor acceptata. Este privita ca o reletie contractuala reciproc avantajoasa.
Unde inselatoria a fost mod de viata, a fi subordonat inseamna a fi furat, exploatat.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Dec 2017, 11:47

Nu stiu de unde impresia ca m'as fi dat cu regalitatea. Doamne fereste! Eu doar am facut niste desene, ca la astea zic ca ma pricep.

Nu am si eu un TV in casa sa vad un serial turcesc. Ca am auzit ca pe la regi se impart averile.

Se spune ca Mihai tinea cu tara. Pai mi se pare normal, ca doar proasta asta de tara i'a dat hectarele si padurile. Se spune ca nu ar fi venit cu mana in buzunar sa ne conduca, ci de'acasa cu niste...averi. Lasand la o parte propaganda comunista, ca e incurcata si pe acolo, sa ma lamureasca si pe mine cineva, cu 140j de mii de hectare de padure si alte cateva sute de hectare de teren arabil a venit de acasa? O fi venit cu niste bani sa construiasca niste zeci de palate in Romania, dar ma indoiesc. Cu fabricile noastre tot de acasa venise? Nu stiu, am si eu dilemele astea. Unii il dau si de mecanic auto. Dar de Rolls Royce, sa ne'ntelegem. Adica nu de plug....bai, baiatule!

Eu, cartusul lui Zelea Codreanu care a adus comunismul peste forum si ideologia marxista in Romania si din nou la putere...pot sa il dau pe Eminescu de rege? Vai, saracu' de el, ce schizofrenic! L'au platit taranii din mana de la mana sa faca propaganda antipalate, dupa care au murit in 1907 de la un asteroid in timp ce cerneau niste malai.

Mai lasati'le dracu' pe'astea cu istoria, ca sunt cam incurcate!
Fişiere ataşate
IMGP2563.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Lupta de clasa

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Dec 2017, 18:27

Sa ma uit la un serial turcesc pe net sau sa urmaresc impartirea averilor...

Ma intreb si eu, cand a fost cu retrocedarile, de ce nu a fost consemnata pe nicaieri o zicere de genul sa ii fie dati inapoi banii sau proprietatile cumparate cu banii cu care a venit tasu' in tara. Pai nu au existat astfel de vorbe pentru ca nici banii nu au existat. Ori are cineva impresia ca niste tari ii trimit pe unii sa ne conduca tara si le dau si bani de buzunar, mai multi asa, ca sa construiasca niste palate pe la noi...?! Asta sfideaza orice forma de logica umana si daca nu o ai pe asta, oricata istorie ai citi, nu te salveaza.

Presupunem, ipotetic, ca banii aia au existat. Si ce faci, te duci "rege chior in tara orbilor" (sau cum se spune...) si cumperi proprietatile statului si le treci pe numele coroanei doar pentru ca ai bani? Adica asa merge treaba? Ca astea sunt intrebarile corecte care trebuie puse. Ca si daca au existat banii, si daca nu au existat (si nu au existat si orice om cu un simt matematic chiar si precar poate sa dea o valoare a sumei de paduri, terenuri si palate) cumperi proprietatea statului si o faci sa fie a ta?

In alta ordine de idei, sa spui ca Dragnea este comunist mi se pare o confuzie de termeni. Comunismul este orice altceva, in schimb oricine e la putere, ca e comunist, ca e regalist, ca e liberal, isi trece proprietatile statului pe numele lui...prin furat (orice ar insemna aici "furat").

Pentru ca nu vorbim despre o doctrina (orice doctrina) ca e buna sau rea, ci despre om si ceea ce devine el cand are putere.

Iar asta cu bunatatea...ce sa zic...bun trebuie sa fie parintele in biserica. Atat. Conducatorul nu trebuie sa fie bun. Doamne fereste!

Eu, de la bunicii mei, stiu ca oricand a fost mai bine numai pe vremea regilor nu. Ca au venit sa ne conduca cu mana in buzunar, au pus poporul sa doneze pentru coroana, si in mare parte s'au ocupat de cocletarii, scandaluri si tradari. Asa ca atunci cand spun ca sunt niste c... si niste p... am niste motive si desigur ca ma ajuta si logica sa spun acest lucru.

Cine spune ca taranul roman a stat in birt, sa nu aiba impresia ca bogatul nu a stat. Au stat, poate, la aceeasi masa, numai ca bogatul se freca pe burta dupa copane. Care este problema? Eu tin cu taranul roman, asa betiv si rapciugos cum este. Si cu moldoveanul...pentru ca pe el nu l'a ajutat contextul istoric sa se frece pe burta.
Fişiere ataşate
25591597_1949045882013373_6142000545373285466_n.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator