Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 22 Dec 2017, 21:57

gica.mosu scrie:M C.....e scrie:pentru popa din imagine de la adresa,i-mi pare rau dar nu sevesc....AHAAAA,amu m-am prins,tine-ti post...s-au va-ti convertit la...ISLAM :o ori sunteti asa de inteligent incat nu mai faceti diferenta intre.....Eu,nu's asa de inteligent....am cu o clasa in plus ca trenul...dar mai pricep=invat cate ceva Zicea popa ca :la tinerete ai cu ce dar...na-i in ce...iar la batranete ,ai in ce dar,na-i cu ce...inclusiv minte=pt ca te lasa toaaate ,pe un...i ;) P.S- inca ceva: mai bine GOLAN decat POLITIST...mai bine BAGABONT decat PSD-ist :mrgreen: ...Sa fiiti iubit

Ghinion.... s-ar putea spune aici.. Mosu,
Pare-se ca Domnia Sa,.. ficior e picat taman intre,..adica nici in tinerete,.,..da nici in batranete,..,..la aceste sfaturi parintesti al parintelui,.de asta este fortuit de imprejurare sa spuie,.... PAS!
Plus ca ordinul pe unitate e clar si nu poate fi incalcat!
Ceea ce discuta babele in biserica,..nu poate fi aflat decat de un "cucernic" sub acoperire in timpul slujbei la datorie.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 22 Dec 2017, 22:40

cristian bh scrie:
gica.mosu scrie:M C.....e scrie:pentru popa din imagine de la adresa,i-mi pare rau dar nu sevesc....AHAAAA,amu m-am prins,tine-ti post...s-au va-ti convertit la...ISLAM :o ori sunteti asa de inteligent incat nu mai faceti diferenta intre.....Eu,nu's asa de inteligent....am cu o clasa in plus ca trenul...dar mai pricep=invat cate ceva Zicea popa ca :la tinerete ai cu ce dar...na-i in ce...iar la batranete ,ai in ce dar,na-i cu ce...inclusiv minte=pt ca te lasa toaaate ,pe un...i ;) P.S- inca ceva: mai bine GOLAN decat POLITIST...mai bine BAGABONT decat PSD-ist :mrgreen: ...Sa fiiti iubit

Ghinion.... s-ar putea spune aici.. Mosu,
Pare-se ca Domnia Sa,.. ficior e picat taman intre,..adica nici in tinerete,.,..da nici in batranete,..,..la aceste sfaturi parintesti al parintelui,.de asta este fortuit de imprejurare sa spuie,.... PAS!
Plus ca ordinul pe unitate e clar si nu poate fi incalcat!
Ceea ce discuta babele in biserica,..nu poate fi aflat decat de un "cucernic" sub acoperire in timpul slujbei la datorie.



Buna seara !

Ma copchi ma ce aveti voi cu organili se..ali ...... de stat.Voi ati vrea si nu va mergi socot....No, folositi mana dreapta sau stianga la ....scris ca nu prea imi dau seama.Fericiti sa va faca si este numa bine .Asta daca ajungeti la orga.. de stat si partid.Daca pricepeti nu va mai talmacesc.

Hai ca are mosu Respect
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 23 Dec 2017, 21:05

...Uneori,nimic nu-i intamplator in ...viata!?!!! ajuns in parcare,vad o masina cu nr de GL,langa ia un domn de vo 50 de primaveri ...si-i zic: ce mica-i mare lumea,traiasca Moldova...Paaai, io sunt din Hateg sii...,caut "turisti "pt cazare...,il intreb ce si cat camera=SKOLKO lei(tradus cat pi noapte)..apoi pa ...,si plecam daaar ,nu inaite de a rosti o rugaciune" doamne Isuse Hristoase,prea sf par ARSENIE BOCA ajutati-ma si-mi calauziti drumul sa ajung cu bini acasa!....Nu dupa mult drum,15km..... ;) pana de"tufa" la iesirea din padure inainte cu putin de intrarea in Hateg...,Opresc.sotiea..."rezolva pana intre...portiere"...,iar eu i-mi fac de treaba(in portbagaj)dand scavai de mancari la o catelusa cu cei doi catei de 3-4 luni(veniti parca la comanda) la mine...,dau sa plecam,cand sotiea i-mi zice:halal om ,te mai si dai mare credincios...,dar,la catelul ala....(langa un tufis, mai iera inca un catel la aprox 20-30mm pe care eu nu-l "omenisem" :oops: )de ce nu i-ai dat...pai ca nu's ce ca,poate ti s-a parut(asa era,mai era inca un catel alb cu pete negre in acea zona=langa tufis)....,plecam mai deparete cu ceva mustrari....Intram in orasul Hteg si dupa n rugaminti de a opri si de a cauta o gazda pt o noapte....,int-un final "zaresc "o poarta deschisa...,la 5 m opresc,vorbesc cu "gazdoaia"...,bag masina'n curte si nu mare mi-a fos mirarea ca la aprox20 de min, intra pe poarta....,cine credeti?!???? ...,era chiar pers cu care am vorbit in parcare inainte de plecarea spre casa(la reantalnire,eram amandoi surprinsi,pai,ce cauti aici,nu mai avem camere...., dar cei cu D-ta aici(zic eu de parca,eu eram propietar)...,paaai sa vedeti ca ,eu aici locuiesc... :D )....Dupa 2-3 ore petrecute cu o gazda minunata=niste oameni deosebiti, ii fac sotiei niste "teste"(INAINTE DE CULCARE CU PIJAMAUA,GEANTA,CA AM PIERDUT TEL,,,) sa verific tb cu catelul...,si DAAA,ceva se schimbase..,inclusiv in felul cum se uita=privea......Si da,nimic nui intamplator. :idea: ..,inainte cu 2 zile de a lua o decizi sa mergem la man Prislop,vazusem acest filmulet(si altele pt a ma informa despre traseu...,) cu par "NIFON credinciosul" ...https://www.youtube.com/watch?v=GJm47PBFeNY ..pe care l-am si intalnit,(era pe alee langa bisericuta),am schimat cateva cuvinte(a observat ca sotiea mea se uita=privea orecum dif decat o pers normala....si ne-a zis:mergeti si va RUGATI la MORMANTUL PARINTELUI.. si v-a fi bine"...pe care le voi tine minte cat voi traiii...,si a avut intradevr dreptateeee.....Se zice ca,uneori graba strica treaba...,da din neatentie am trecut 2017 cand de fap cele relatate ...erau in sept 2015!.....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde cristian bh » 24 Dec 2017, 00:31

mircea.costache scrie:

Ma copchi ma ce aveti voi cu organili se..ali ...... de stat.Voi ati vrea si nu va mergi socot....No, folositi mana dreapta sau stianga la ....scris ca nu prea imi dau seama.Fericiti sa va faca si este numa bine .Asta daca ajungeti la orga.. de stat si partid.Daca pricepeti nu va mai talmacesc.


Baniuesc ca Domnia Ta,..ne dai neste sfaturi bazate pe o esperienta indelungata despre cum se poate ajunge la orga.. de partid si de stat,...
Intradevar,..viata sub consemn . nu-i deloc usoara si de invidiat,...da uite ca gaseste el cum sa impace si orga.u si orga..u!
Cam cum impaci lupu cu capra si cu varza,....
Aicia,...ai respect!
Da auzi Domnia TA,..fa-ti oleaca curaj si spune-ne si noua cate ceva si de lupta,..de clasa,ca-i clar ca esti mai pricepator asa,... ,..nu te teme ,ca nu te papa lupuleasa! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde mircea.costache » 24 Dec 2017, 07:09

cristian bh scrie:
mircea.costache scrie:

Ma copchi ma ce aveti voi cu organili se..ali ...... de stat.Voi ati vrea si nu va mergi socot....No, folositi mana dreapta sau stianga la ....scris ca nu prea imi dau seama.Fericiti sa va faca si este numa bine .Asta daca ajungeti la orga.. de stat si partid.Daca pricepeti nu va mai talmacesc.


Baniuesc ca Domnia Ta,..ne dai neste sfaturi bazate pe o esperienta indelungata despre cum se poate ajunge la orga.. de partid si de stat,...
Intradevar,..viata sub consemn . nu-i deloc usoara si de invidiat,...da uite ca gaseste el cum sa impace si orga.u si orga..u!
Cam cum impaci lupu cu capra si cu varza,....
Aicia,...ai respect!
Da auzi Domnia TA,..fa-ti oleaca curaj si spune-ne si noua cate ceva si de lupta,..de clasa,ca-i clar ca esti mai pricepator asa,... ,..nu te teme ,ca nu te papa lupuleasa! :)

Buna Dimineata !
Astazi este prea SFANTA ziua sa o murdaresc cu tine.Cu toate astea sa fi SANATOS,FERICIT SI IMPLINIT.Ai cam TALMACIT si asta ma bucura la tine ca pricepi PROSTIA.

Cu gandurile cele mai armonioase ,bune si adevarate si tot de la RESPECT.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 24 Dec 2017, 20:19

....Dupa o noapte la acei gospodari din Hateg...,in care am"revazut"....cele petrecute anterior(mari sunt caile= minunile tale...DOAMNE :shock: )....plecam spre Onesti, spre pranz ajungem in Bogdanesti la sora lui LI=sotiei...mai fac 2-3 "glume"..,schimb locul pantofilor,al sacoului sotiei sa vad, cum reactioneaza la....Ajunsi in parcare la bloc,sotiea urca sus in apartament..., dupa doar cinci min,striga la geam de sus=et 3-aprox 80m distanta de parcare ..,trimitel pe Ovidiu(fiind la un bloc distanta de noi....a venit la parcare) cu bagaje sus!?!!! pai,zic eu,nu-i aici.....ba da,il vad....haide-ti suuuus :shock: ...,asa era,am luat cate ceva din bagaje si, sus in casa!...Mai sa fie,ma fac ca sunt obosit,rupt in doua si-i zic:baga si tu o feteasca la "sofior"...imediat exsecuta comanda...iar eu,desfacand dopul la petul cu apa minerala..,intentionat dau drumul la dop jos,si nu mare mi-a fost mirare cand, s-a dus=pus mana direct pe el (la 1-1,5m)...iar eu am mutit :idea: Atunci,o iau de mana si ...,o intreb :cei cu tine...,s-a intamplat o MINUNE?!???? si ia,m-a luat de cap, m-a sarutat ca'n tinerete.. :P .,zicand:pai ce, nu te bucuri?...Eu ca un boxseor lovit puternic,aproape sa cad din chicioare...,noroc de sprit ca altfel..... :mrgreen: Incet, incet,ne-am obisnuit(ia) cu noua"tinuta"...., nu ma mai intreba atunci cand stateam de vb cu vre-o cunostinta,trecator=cine-i...si iata ca, da, aceste sarbatori a facut=taiat singura cele necesare pt salata de beoff...iar eu, va zic:..https://www.youtube.com/watch?v=AMeGVJ1L2ks....,asa: ca se PUTEA si MAI RAU...,avand in vedere ca am pierdut pe fiul nostru,ADA=Adrian...P.S- va doresc tuturor,un craciun fericit si un an nou cu sanatate si bucurii-Respect tuturor (inclusiv lu'M. C)-G.M !!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 26 Dec 2017, 20:25

gica.mosu scrie:
gica.mosu scrie:
cornelioandanciu scrie:Eu in problemele astea cu vrajitoria nu cred, astia fac tot felul de chestii ca sa sperie oamenii, spaima este cea care de fapt distruge oamenii creduli. Adevarul ca daca mi-ar da cineva sa beau apa cu care ar fi spalat mortul, l-as bate pana s-ar c...ca pe el. Punct.


....Se pare ca asa este cum zici tu...Dar :idea: de unde stii ce mananci=bei(de la cineeee)...si daca.....pe cine bati... ;) ...daca mai apuci sa afli ce si cum :mrgreen:


Da,Cornele ,daca eu acum 20 de ani stieam ce stiu acum(nu am avut pe "GOGU" s-al intreb)...si da,am trecut si prin ce v-am relatat pe ac topic...Iata, cum sa va feriti de MAGARUS= de cei care fac ...RAU......https://www.youtube.com/watch?v=qiC-9mj0wP8..revin si cu altele..... :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2018, 21:46

DA,din diferite motive....nu am continuat....,o fac acum cu speranta ca cei care a-ti urmarit filmuletul anterior...ve-ti sti de ce sa va feriti-cum sa reactionati...,iar de la min 8,30..., sa nu faceti nimic NEWAR..spre binele vostru :idea: P,S- merita urmarit si acesta........https://www.youtube.com/watch?v=XMsKBFPU8Wc.... :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Blesteme,farmece,credinta....caz real....

Mesajde gica.mosu » 12 Ian 2018, 11:07

gica.mosu scrie:...Dupa morte lui JON,raman 40 stupi cu albini...cine sa-i ingrijeasca?????..se duce Gi in 3-4 randuri ii ingrijeste=pregatesti de vanzare...raman 12 fam pe care ii prinde salcamul pe vatra :idea: Intre timp GI incearca sa afle adevarul despre moartea suspecta a fratelui-JON,dar cum tb sa fie facuta dezhumarea si cheltueli,analize...se lasa pagubas(mare greseala)....In apicultura cand"stapanul"nu-i acasa,ce ramani in urma lui dupa...deces,se alegi praful...asadar ma suna Jeg,Gi ,vino te rog si ajutamaaaa....Asa fac,merg o ajut sa scoata mierea di la S1+S2,erau fuuul+ca i-am facut 4 roi /6-8rami(pacat de ei,sa ales praful di ta'ti...si de stupi....) a scos ceva miere 10-12kg /stup,si din graba la plecare am"uitat" o sacosa cu halat,scule=cutit dalta,masca si dupa 5 zile, le primesc (halatul cuuuuuuuurat,calcaaaat,parfumaaaat cu :evil: -vraji)...il scot din sacosa(gresala mea ca le-am atins =pus mana pi ele)... ,le-am stropit cu aghiasma (aveam in rulotaIn pastoral la Tg-Ocna=prea tarziu) sperand ca voi alunga vrajile...(ra..t cu perje uscate) ......Merg la preot,maslu,spovedanie...basta ,Gi tot rau se simtea,palid,ametea fara chef de viata,scandal cu Li si restul lumii :mrgreen: ......Daar,cineva suuuus ma iumbeaaa....si rugaciuni dim+pranz+ seara(rugaciunea SF Ciprian)40 de zileee...dar atentie inclusiv pt cei in sutana,uneori in timp ce ma rugam-citeam carti de rugacine...cine credeti ca ma suna(in acel moment=JEG).ce faci GI....in momentul cand te rogi=citesti o rugaciune...cel care ti-a facut rau"ardeee" vai mama looor...si asa se face ca la un moment dat ma intreaba"cini se roaga din fam ta..?.." eu am zis toti inclusiv GE siLi(cea mai mare gresala a mea) dar si-a dat seama dupa n tel date de ea ca si Gi se ruga=citea la greu conform sfatului primit de la duhovnic :idea: .....Cum treaba era clara de unde vin ta'ti problamele(retineti in casa lui JEG siJON nu am mai calcat de la moartea luiJON)doar la stupina=ajutati ...aproapelee,ca,apoi te,,,,in ...Am continuat cu sf maslu si rugaciuni si....cu toate astea LI de anul nou 2008 bajbaia lucrurile pe masa.... :mrgreen: ...
....Pt cei care ati citit cele scrise de mine(inclusiv cele cu rosu)...urmariti si aceste 2 filmulete si va convingeti......https://www.youtube.com/watch?v=qrV_N9gWJ04.....min 7-9-pct-5...o dedicatie si pt Sorin Daniel(si nu numai)....Iar, cei care aveti rabdare si aici.....https://www.youtube.com/watch?v=hV1_ZjdpQi8min14....si trageti singuri concluziii!?!!!!P.S- multe din cele zize de ac preot nu le stieam(prin multe..., am trecut) si da,multe nu se scriu(am zis eu....) dar acum voi,o sa stiti sa va feriti de.... "MAGARUS"....!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori