Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 07:13

.....Multumesc ff mult pt urari, tel, MS...daaar si celor care ma-ti uitat. :!: ....Ca de fiecare data...D-na Irina=prima :idea: ...La fel va doresc si eu tuturora=sa-mi prindeti urmaaaa,si de ce nu sa ma depasiti...D-zeu stie :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 07:25

csaa scrie:Sa va plimbe sanatosi!


DAAAAA,dar la cum se circula pe soselele de la noi,,,mai ales in luna august cand vin "ai nostri" in CO,o adevarata nebunie pe toate soselele :mrgreen: Daca nu esti atent te scot din trafic=se circula ca-n CODRU....Pe 12-13 aug ac an s-au dat 30mii de amenzi,s-a retinut 2000 de permise...cauza=viteza, depasirile si consum de alcool :shock: Da, uneori se circula can'codru COSMINULUI,si de nu le faci loooc=sa-i eviti tu ...o iei in freza=ajungi in sant 8-) Asadar mare atentie dragi colegi si nu numai :!: P,S-am facut in 4 zile=12-15 aug 570 km si eram sa fiu implicat in 6-7 accidente daca nu eram vigilent.....O zi buna tuturor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Augustin78 » 20 Aug 2017, 19:29

Sanatate maxima si drumuri bune.
Cu respect,Augustin.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2017, 21:01

Multamesc frumos Augustine........Dar,sa mai vb un piiic si despre apicultura paicisa pi pag mea...Asadar,2017 un an apicol ff dificil(meteo vb)cu zapada la sf de aprilie si cu canicula in iulie-august :mrgreen: Totusi am miscat ceva......daca in 'o16 am cladit=folosit 11 pachete de faguri artificial,in ac an doar 6...si da, am vandut scavai stupi/6-8-10rame,ceva matci,roi/2-3-4-6r,am scos si ceva miere aprox25 kg/fam LOCO...am avut si"ragalii'care i-am folosit la nuclee-roi,s-au unificati :idea: Cu multi dintre voi am mai vb si la telefon v-am sunat s-au ma-ti sunat voi,si nu va mint cu nimic=nu vreau si nu am facut newar din tantar armasar :!: Acum sunt la faza de stim-completare+tratamente...si din cand in cand mai "evadez" la sf de sapt cu sotiea in pimbare...si da,voi pleca si la un pescuit pt ca aud ca vremea se mai racoreste o ta'ra si poate pune"botul"si pestele :P P.S- nu am scris mai des(semnal slab la tara/stik=digi) am sa incerc sa recuperez si din cand in cand sa mai dau din"casa"...Spor-G.M.....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 22 Sep 2017, 09:56

.....Acum, fiind la Olanesti si pt ca am timp am sa va mai dau si cati ceva "din casa"...F multi dintre apicultorii incepatori si nu numai,umbla f des la roi abia formati pt a vedea matca(prezenta ei) daca s-a fecundat s-au daca a inceput ponta(nu Victor :P ) si au surpriza ca unele matci tinere si uneori cele mai sperioase sa paraseasca rama si da,zboara(doar ea stie unde, de ce,si ce cauta :x ) si uneori nu se mai intorc(nu toateee)....Cum fac eu:las stupul=roi=nucleul deschis,asez o rama ca'n foto....si dupa 4-5min il inchid,iar la controlul urmator gasesc matca pi rame...ff rar se pierd :P In caz ca am vazut ca matca a cazut jos,o caut iar de nu o vad asez o rama cu albina in preajma stupului pt ca aceasta dupa mirosul fagurilor se va urca pe ea...incercati si voi si va ve-ti convingeee :idea: P.S-Salutari din Olanesti,sa traiti cu ta'tii,voi copchii si nepotii :!:
Fişiere ataşate
20170203_171039.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 31 Oct 2017, 15:35

......Am scris un Ms cu scavai timp in urma despre subiectul prezentat in MS anterior......a fost sters ,mutivul =NU STIU....nu reclama, nu.....ceea ce ma face sa scriu mai rar si nu numai eu :mrgreen: Nuuuuu,nu vreau sa dau lectii de apicultura la nimeni :shock: inca sunt la faza cand mai invat=ACUMULEZ...si totusi,fata de alti...I,inca mai dau din"CASA" cat ma v-a tine D-ZEU :P


.............................................................................................................................................................................................................
De curand am vizitat ardealul(Sibiu-Ocna sibiului Paltinis,Fagaras(cetatea= superfaina)timp de 4 zile,cu amintiri(cu 50 de ani in urma vizitasem muzeul Bruchental)si Sibiul,ce transformai peste ta't inclusiv zona=orasul...se vede ca au avut un primar"NEAMT"...aveti o poza:
Fişiere ataşate
20171026_180634.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 24 Dec 2017, 17:57

...Primiti cu colindul. :?: ....https://www.youtube.com/watch?v=0U1wnFiaxnM....Va trasmit tuturor..... in sara de ajun,un craciun fericit,sanatate multa alaturi de cei dragi,si un an nou mai bun DPDVD apicol...La ff MULTI ANI :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 14 Ian 2018, 13:18

Da,2017 un an ff dificil pt fam mea.......dupa Adi,l-am pierdut in 12 nov si pe vecinul de la partier...cel cuuuu,"ceaiul".....,a baut pana'n ultima zi... :mrgreen: Daaaar,nu dupa mult timppe 2 ian'018 ,a plecat dintre noi si socru...,la 91 de aini d-zeu s-al ierte.....un om deosebit,acum vecin cu fiul nostru....


P.S-DIN AVERILE ADUNATE,PE ACEST PAMANT...IATA CE RAMANE....UN TAAAAACUT MORMANT :o
Fişiere ataşate
20180106_085349.jpg
20180107_101339.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Cristi Ciocoiu » 16 Ian 2018, 08:45

Am muncit pe-acest pământ pentru-o cruce şi-un mormânt.

Condoleante. Dumnezeu sa ii ierte si sa aiba grija de ei si de noi.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Gica.mosu

Mesajde mosu » 21 Ian 2018, 14:34

Cam cu intirziere da i ti trimit si eu sincere condoleante, acum sase ani am trecut si eu prin asemenea tragedie ,la 54 de ani baiatul meu cu copil si nepoti a fost secerat de un infarct,mare jale si lunga suferinta si uite ca eu traiesc ,asa vrea Dumnezeu.
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 21 Ian 2018, 15:52

Multumesc f mult...Cine a trecut prin asa ceva,intelege... :shock: ...din pacate, nu noi hotaram ci, cel de sus :o Va doresc..,sanatate multa DV si la toata lumea...Doamne ajuta :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Arhivistu » 21 Ian 2018, 20:24

Condoleante,sa speram ca relele s-au terminat pt anul acesta,multa sanatate!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Gica.mosu

Mesajde Lukyan » 21 Ian 2018, 21:23

Nenea Gica
Am citit cateva lucruri scrise de Dumneata pe aici si mi-au mers la suflet , nustiu care e motivul dar cred ca ai darul sa transmiti la suflet, am vazut ca ai avut ceva necazuri , dincolo de toate i-mi pare rau si eu stiu ce inseamna , sa ai putere si sa fii acelasi ca noi astea mai " copchii " avem nevoie de asemenea Oameni, Ganduri bune si Domnul sa te intareasca!
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 28 Ian 2018, 16:05

Arhivistu,sa speram ca asa v-a fi,doar D-ZEU le stie oranduiala!Lukyan,multumesc pt cuvintele adresate...,cu timpul,incerc sa trec si cu ajutorul la multi dintre voi peste ele!Pt Cr Ciocoiu,am fost in cimitirul "vesel" din SAPANTA...,si pe o cruce de la un mormant scria:SUB AEASTA PIATRA GREA,ZACE BIATA SOACRAMEA,DOAR O ZI DE MAI TRAIA,ZACEAM EU SI CITEA IA 8-)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde gica.mosu » 08 Mar 2018, 08:47

UN SINCER SI CALDUROS LA MUUUULTI ANI TUTUROR DOAMNELOR SI DOMNISOARELOR :!: :!: :!:
Fişiere ataşate
20180308_070739.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gica.mosu

Mesajde Shrek » 09 Sep 2018, 22:36

Dom' Gică, sunteți bine? Mi-e dor de graiu' dumneavoastra! Am vazut deunăzi ce o fost ziua de nastere si nici un semn!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


cron