Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde peterneamt » 24 Noi 2017, 11:13

BazzGabi scrie:Când va prezentam metoda în acest topic nu a atras atenția absolut deloc viewtopic.php?f=8&t=6702&p=325130#p325130

De ce crezi că se repetă reclamele la tv......? :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde gica.mosu » 24 Noi 2017, 21:13

gica.mosu scrie:...F interesanta statistica...... :idea: .....referitor la 2017,eu cred ca acel episod cu zapada din 28 aprilie (cand in majoritatea zonelor au canibalizat tot puietul larvar) si seceta din iul-aug+faptul ca din 10-15 sept in multe zone nu a mai fost puiet....a facut ca infestarea cu VARROUA sa fie slaba in unele zone din tara.... :idea: Si totusi, aud ca unii apicultori au avut pierderi insemnate si in acest an :mrgreen: ...vinovati doar ei...


Da,si poate no sa ma credeti.....in acest an nu ma vazut" praf" de VARROA (am stat loco :P ) si sper si la anu la fel....Poate-o disparea de toooot :idea: P.S -dupa 5 tratamente cu de toate...inclusiv cu VF e bineee...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde peterneamt » 20 Dec 2017, 11:20

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde jiji » 29 Dec 2017, 20:29

jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde mausica » 29 Dec 2017, 22:51

Pe grupurile apicole de pe facebook se plang cativa ca au mortalitati mari........unii 83 din 83 altii...mai au catev1-2stupi..
A revenit spaima intre stupari :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde peterneamt » 30 Dec 2017, 15:25

jiji scrie:http://beesinfo.cf/2017/12/29/how-a-mushroom-could-solve-the-honeybee-crisis-2/


Poat ciupercile să salveze albinele melifere ?
Populația albinelor albine a scăzut cu o rată alarmantă la nivel mondial în ultimul deceniu. Urmăriți cum o echipă de cercetători utilizează compuși extrași dintr-o ciupercă comună pentru a combate acarianul parazitar capabil să decimeze coloniile de albine.

Cu un deceniu în urmă, populațiile de albine din întreaga lume au început să scadă într-un ritm alarmant. În primii ani ai acestei tendințe, apicultorii au pierdut 60% sau mai mult din stupii lor într-un fenomen misterios care a devenit cunoscut sub numele de "tulburare de colaps de colonii" (CCD). În fiecare dintre aceste cazuri, albinele muncitorilor au dispărut pur și simplu și nu este nevoie de mult timp ca o colonie să se prăbușească fără ca muncitorii să ofere alimente și să aibă grijă de tineri. Deși această tendință pare să fi egalizat într-o oarecare măsură în ultimii ani, rata medie actuală a mortalității anuale de 30% este încă aproape dublă față de rata medie raportată înainte de 2006.

Mierele albinelor (Apis mellifera) sunt originare din Europa, Asia de Vest și Africa, dar au fost introduse și în multe alte părți ale lumii pentru a servi ca polenizatoare de culturi agricole. Astăzi, albinele de miere polenizează o treime din toate culturile pe care le consumăm - aproape o mie de soiuri - și sunt de departe cei mai importanți polenizatori din punct de vedere economic din punct de vedere economic pentru agricultura comercială. Numai în S.U.A. valoarea lor anuală este estimată la 5-14 miliarde USD.

Deoarece primele rapoarte despre coloniile de albine de moarte și de moarte au început să curgă, oamenii de știință s-au amestecat pentru a determina cauza sau cauzele CCD. O amenințare în special sa evidențiat ca o cauză majoră a declinului de albine de miere: Varroa acarieni (Varroa destructor). Acești mici arahide parazite slăbesc albinele adulte și minore prin sugerea sângelui lor. De asemenea, transmit un număr de viruși care se pot răspândi într-o colonie, cum ar fi focul sălbatic. Pentru a face lucrurile mai rău, acarienii reproduc rapid și, din acest motiv, pot evolua rapid rezistența la pesticidele chimice tradiționale.

În timp ce mulți oameni de știință au continuat să caute cauze ale declinului albinelor, alții și-au îndreptat atenția spre dezvoltarea de noi soluții mai durabile pentru aceste amenințări. Una dintre cele mai surprinzătoare și promițătoare a acestor strategii este utilizarea compușilor produși de o ciupercă cu răspândire largă (Metarhizium anisopliae), care este cunoscută că parazitează un număr de insecte diferite.

Cercetătorii de la Universitatea de Stat din Washington au descoperit că sporii și extractele din această ciupercă sunt deosebit de toxice pentru acarienii varroa dar, în doze mici, albinele rămân nevătămate. De fapt, albinele din stupi tratați cu Metarhizium tind să fie mult mai sănătoși și să trăiască mai mult decât cei din stupii netratați. În timp ce testele pe scară largă sunt în curs de implementare, rezultatele inițiale sugerează că o ciupercă comună poate răspunde la cel puțin un motor major al scăderii albinelor.

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde peterneamt » 30 Dec 2017, 15:31

Ar putea ciuperca să salveze albinele?

Paul Stamets și Steve Sheppard, doi oameni de știință din statul Washington, echipează pentru a salva albinele de la tulburarea colapsului coloniei. Investesc un remediu neconvențional: ciuperca...
https://www.youtube.com/watch?v=Y_lqIUlON1s&t=16s

https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search :roll:

https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde peterneamt » 03 Ian 2018, 14:28

:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde Neafiliatul » 27 Ian 2018, 02:48

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde cucubau » 29 Ian 2018, 12:33

Din cate se pare varroua nu este atat de periculos pe cat se crede.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde cucubau » 30 Ian 2018, 19:18

Cu ani în urmă responsabilul de serviciu, sau ţap ispăşitor a fost varroua. Cu analize sau fără analize, vina se dădea pe varroua fiincă era mult mai simplu si mai confortal. Pentru varroua nu se declara carantina , nu se cer analize ulterioare.
Pentru a drege busuiocul acum d-na dr. spune că ponderea varroua a scăzut în favoarea altor cauze precum loca europeană sau americană precum şi alte boli virotice.
Încet dar sigur se va ajunge la realitate.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde akmm » 30 Ian 2018, 19:35

Sfanta ignoranta.Un profesor rus a spus ca daca iei toate bolile albinelor si le ridici la patrat abia atunci ajungi la dimensiunea pagubelor produse de varroa.
La noi prin cartier insa, ne putem da cu parerea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde tiih » 31 Ian 2018, 10:55

akmm scrie:Sfanta ignoranta.Un profesor rus a spus ca daca iei toate bolile albinelor si le ridici la patrat abia atunci ajungi la dimensiunea pagubelor produse de varroa.
La noi prin cartier insa, ne putem da cu parerea.


Chestie de interpretare dl akmm...nu cred ca aveti dreptate....
Un profesor sovietic a spus la sfarsitul anilor 80 ca pagubele produse de varooa inclusiv mortalitatile, au fost mai mari decat toate celalalte boli ce au actionat pe teritoriu URSS in ultima suta de ani...
Sa nu uitam paduchele a ajuns in Europa din Asia,via URSS,Bulgaria,Romaia,Ungaria....ajungand pana la oceanul Atlatic....
Au fost pagube imense in fosta URSS,pana la sesizarea pericolului,pana a gasi un tratament eficient si o tehnologie de tratare bine pusa la punc!!!
Tin minte si acum de la tatal meu (Dumnezeu sa-l ierte)frica care il cuprinsese la sfarsitul anilor 70 ,pentru acest paduche ...desi in stupina in zona mea acest paduce avea sa apara cam prin 1982...1983....
Tin minte ca aceasta frica era generata in urma citirii unor reviste si a vizitelor facute dincolo de Prut la fratii lui si ei apicultori....(dar asta are mai putina importanta)

PS.Personal cred ca orice apicultor care foloseste produsele omologate in Romania poate sa tina sub control acest paduche daca urmeaza in tocmai prospectul(aici e o alta discutie)....Personal cred ca marile pierderi de familii de albine care au avut loc in ultimii ani la sfarsitul iernii( si care vor mai fi cu siguranta si in aceasta iarna si in iernile viitoare... )se datoreaza .... VIROZELOR ..cel putin 3...4 forme mai active,din cele 10...15 care afecteaza albina in prezent :idea: si ...schimbarilor climatice..... :!:
2.Personal cred ca cine nu ia in calcul aceste doua mari pericole...are toate sansele ca stupina lui sa devina doar o amintire in urmatorii 5...10 ani..indiferent de marimea ei la aceasta data!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 11:26

tiih scrie:PS.Personal cred ca orice apicultor care foloseste produsele omologate in Romania poate sa tina sub control acest paduche daca urmeaza in tocmai prospectul(aici e o alta discutie)...


Era sa-mi pierd stupina acum cativa ani cu "produsele omologate in Romania".
Nu mai folosesc Varachet pentru ca este scumpe si uneori in sticlele alea este apa chioara(sau ceva imflamabil).

Mavrirol-ul este bun doar ca putin cam scump, dar este acceptabil raportat la pret/eficienta.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde tiih » 31 Ian 2018, 12:22

jonny_it scrie:
tiih scrie:PS.Personal cred ca orice apicultor care foloseste produsele omologate in Romania poate sa tina sub control acest paduche daca urmeaza in tocmai prospectul(aici e o alta discutie)...


Era sa-mi pierd stupina acum cativa ani cu "produsele omologate in Romania"


Eu folosesc de zeci de ani aceste produse si nu am avut probleme(rareori am folosit Varostop,Perizin)
Chiar am curajul sa ma confrunt timp de un an cu oricare foloseste alte produse iar eu doar varachet si mavrirol...pe pariu...
Ca sunt prea scumpe asta e,doar nu am sa folosesc pentru economie..solutie de scaldat porcii..cum folosesc unii!...rareori poti gasi si ieftin si bun.
Cat despre pierderi poate au fost si alte cauze....(eu spre exemplu pentru familiie de albine care au puiet in decembrie - ianuarie si mai apoi nu dau randament sau pier ,nu as da vina pe ineficienta varachet ci mai degraba pe schimbari climatice,rasa provenita de pe alte meleaguri si tari mai calde sau interventii neadecvate in stup..asa in doru lelii,cu turta cand nu trebuie.....lipsa corp gras...etc..

PS.Stiati asa de curiozitate...ca jumatate din femelele de varooa ramase peste iarna ,in urma tratamentelor facute in octombrie,mor de moarte buna si nu mai apuca sa depuna nici un ou daca familia de albine nu si-a inceput ponta decat la sfarsitul lunii februarie in compratie cu familia de albine unde matca isi incepe ponta la 1 februaarie!?...Daca ea are puiet in decembrie...despre ce tratament eficient poate fi vorba????
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 13:23

tiih scrie:Eu folosesc de zeci de ani aceste produse si nu am avut probleme(rareori am folosit Varostop,Perizin)
Chiar am curajul sa ma confrunt timp de un an cu oricare foloseste alte produse iar eu doar varachet si mavrirol...pe pariu...
Ca sunt prea scumpe asta e,doar nu am sa folosesc pentru economie..solutie de scaldat porcii..cum folosesc unii!...rareori poti gasi si ieftin si bun.
Cat despre pierderi poate au fost si alte cauze....(eu spre exemplu pentru familiie de albine care au puiet in decembrie - ianuarie si mai apoi nu dau randament sau pier ,nu as da vina pe ineficienta varachet ci mai degraba pe schimbari climatice,rasa provenita de pe alte meleaguri si tari mai calde sau interventii neadecvate in stup..asa in doru lelii,cu turta cand nu trebuie.....lipsa corp gras...etc..

PS.Stiati asa de curiozitate...ca jumatate din femelele de varooa ramase peste iarna ,in urma tratamentelor facute in octombrie,mor de moarte buna si nu mai apuca sa depuna nici un ou daca familia de albine nu si-a inceput ponta decat la sfarsitul lunii februarie in compratie cu familia de albine unde matca isi incepe ponta la 1 februaarie!?...


Pai daca dai cu varachet si nu cad nu inseamna ca nu sunt.
Reginele aduse din tari mai calde de obicei nu depun oua pana tarziu si nici nu o incep prea repede, mai bine zis oua doar cand este cald.
Daca te gandeai la buckfast sa stii ca inca nu au inceput, incep mai tarziu decat carpatinele, dar incep mai in forta. Toamna opresc ponta cam in acelasi timp, exceptie reginele imperecheate foarte tarziu(valabil si la carpatine). Sa ne gandim ca sunt folosite si prin Norvegia, dar si in Cipru si Liban. :)

tiih scrie:Daca ea are puiet in decembrie...despre ce tratament eficient poate fi vorba????


Corect! De pus in rama.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori