Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 28 Sep 2016, 13:58

Am să iau mereu regine de unde vad ca merita ,am promisiune din Italia Brescia ,să vedem,mai vreau o regină din zona Horezu dar trebuie să găsesc vreun mosulica în staționar care nu a plecat cu ele in pastoral ,anul acesta am fost la floarea soarelui ca erau leșinați am venit cu ei un pic mai bine dar am lăsat unul acasă și a mers mai bine ca toți ,miere capacită ,puiet ,cei din pastoral depopulare masiv etc
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde ignatov andrei » 28 Sep 2016, 20:55

Bai, Astaifoaiei, chiar nu vezi ca-ti contrazici fiul...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: si eu printre voi

Mesajde ignatov andrei » 28 Sep 2016, 20:56

florin trintoru scrie:Am să iau mereu regine de unde vad ca merita ,am promisiune din Italia Brescia ,să vedem,mai vreau o regină din zona Horezu dar trebuie să găsesc vreun mosulica în staționar care nu a plecat cu ele in pastoral ,anul acesta am fost la floarea soarelui ca erau leșinați am venit cu ei un pic mai bine dar am lăsat unul acasă și a mers mai bine ca toți ,miere capacită ,puiet ,cei din pastoral depopulare masiv etc


Bai, florinele-trantorele, ce faci, te spovedesti lu' taticu...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 28 Sep 2016, 21:21

Nu dar cred că e bine să scriu ceva adevărat pe aici pe forum ,am tot citit despre albină furajera ,la Anu o să vă scriu și despre anumiți stupi furajeri ai mei că și proba
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 02 Ian 2018, 14:39

La multi ani tuturor,cer un sfat greilor de pe forum,am un roi cam slab nu prea are mîncare ,nu as dori sa dau turte,ce mă învățați să fac ,acest roi a fost un cadou de la o cunoștință ,nu a avut regina a făcut una după care sa pierdut la împerechere,a fost ajutat cu o rama cu puiet si a crescut alta ,a început să depună după care a dispărut ,nu am mai gasito,a fost ajutat din nou cu o botca gata să iese ,a început ponta ,la controlul din toamnă nu am mai găsit,regina ,vizibil nu pare să nu existe,a fost lasat așa ,ce să-i fac mîncare nu are foarte multa
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde gica.mosu » 02 Ian 2018, 17:00

Paiii,Florine nu's ce sa-ti za'c...,citeste p'acilea ....http://stuparitul.com/forum/viewtopic.p ... a666796dsi vezi faza...., cu "AFUMATUL cuTAMAIE"... 8-) ...iar acest an sa fii o ta'r mai atent ...hai pa, si la muuult ani :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 02 Ian 2018, 18:19

Dreptate cam ai dar ce să-i fac,am vrut sa unificat dar am zis să incerc să rămână așa de citit am citit de multe ori sfaturile dvs,am albine din 2014,am ajuns la concluzia după atitia ani ca doar o matcă din toți roi cu care am început merita sa trag din ea si așa am făcut anul trecut,am mai luat 3 roi anul trecut ,si ii voi urmări pe parcursul anului 2018,cel primit cadou a avut probleme si nu am vrut sa unific cu ceilalți datorită studiului meu pe ceilalți,de a nu avea vreo influenta,am învățat ceva dacă iernezi numai pe miere nu sunt mortalitati am făcut greșeli anii anteriori am dat turte din comerț,mai puțin în primul an în care am avut 0 morți,,următorii ani am dat turte chiar dacă aveau mîncare ,am zis să stimulez,si au mai cedat din ei ,incepatorii să citească bine ce scrie un începător patit
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde namzeb » 02 Ian 2018, 19:52

Florine, mosu cel tinar nu a stiut ce sa-ti spuna, dar eu fiind un mos mai batrin iti pot spune ca, daca ai o familie un pic mai slaba cind prinzi o zi cu peste 5 grade si bei o tuica ia o gura buna de tuica si pufae -stropeste in familia in care vrei sa-l bagi si inchide un minut pina il stropesti si pe cel fara matca, apoi poti sa unesti fara grija dind ramele de la primitor pina la ghem si introduci ramele de la roi.Mirosul de tuica va acoperi mirosul de matca si astfel nu se vor bate.Succes, cu respect.
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 02 Ian 2018, 20:37

Om vedea ce va fi de la 1 februarie pina atunci va rămîne asa
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde Arhivistu » 02 Ian 2018, 22:16

Fa operatiunea acuma ca e cald afara,pe la 1 febr poate e "PAA"
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 03 Ian 2018, 19:25

Am să încerc să cumpăr în roisor saptamina această,din zona mea și să-l unesc cu el
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde gica.mosu » 03 Ian 2018, 19:41

Florineee, nu mai cheltui bani acum...,fa ce a scris "mosul al batran" cu mustata...dar,nu inainte de a verifica :vizual lipsa matcii,daca nu ai oua-larve,daca nu au trase poterase la celule cu pastura,ba'zait intens din aripi....,Si unifici apoi cu un stup mai slab... :shock: si daca, tii neaparat la efectiv=numar ,cumperi in primavara un roi/5-r rame cu albine....amu ai'nta'les... :?: P.S- faci cum crezi tu tinand cont si de cele scise de colegi :shock:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: si eu printre voi

Mesajde kiloz » 03 Ian 2018, 19:55

Punel unul linga altul , fara probleme. Pe vremea asta nu trebuie nici o smecherie suplimentara. Cel fara matca prezinta agitata in continuu.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: si eu printre voi

Mesajde Donbazil » 03 Ian 2018, 21:17

Salut!

Sa-mi fie cu iertare da marerea mea-i ca acest domn isi cam bate joc de noi.....Mai mult de voi care i-ati raspuns la asa o tampenie.....
Sanatate si intelepciune!....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 03 Ian 2018, 22:36

Nu înțeleg ce vreți să ziceți mai exact
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: si eu printre voi

Mesajde florin trintoru » 04 Ian 2018, 15:25

Am deschis azi stupul si surpriza are matca, încercat să umblu fără fum si masca,cum am dat folia la o parte au fost direct pe mine ,mă pupă una pe gît si făcui fum si inspectai cu atenție,matca era pe rame ,așa că făcui o gaura la ultimul interval de la ghem si mai pusei o rama cu miere lîngă ghem unde fă cui gaura,cind ajung la tara mai iau o rama care mai are coroniță de miere si io pun in cap ,ce ziceți gresesc
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori