Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde mausica » 19 Dec 2017, 11:27

Arhivistu scrie:Dar un auto 4x4 si o remorca apicola n.ar fi buna?

Ar fi de vis...dar una care sa aiba 3500kg la carlig ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde Arhivistu » 19 Dec 2017, 18:22

Mi-ar ajunge si una cu 2,8 tone asa de inceput :roll:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde Mihai80 » 21 Dec 2017, 12:13

Mihai80
 
Mesaje: 34
Membru din: 21 Noi 2017, 11:08
Localitate: Ramnicu Valcea

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde vripan » 23 Dec 2017, 13:49

Arhivistu scrie:Mi-ar ajunge si una cu 2,8 tone asa de inceput :roll:


buna ziua!
si eu sunt in cautarea unei masini, m-am orientat spre una de 3.5t (strict). intrebarea mea este: cat de importanta este existenta puntii duble vs simple pe o astfel de masina? cat de mult ma ajuta sa nu raman impotmolit puntea dubla? merita cei ~1000E in plus? m-am orientat spre un sprinter sau un lt in cazul puntii duble, pt simpla, sunt mult mai multe variante

ca si greutate o sa am 32stupi/transport (majoritatea timpului extrasi) prinsi de un cadru care vine dat jos de pe masina.

va multumesc!
vripan
 
Mesaje: 22
Membru din: 23 Mai 2015, 13:05
Localitate: jebel, timis

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde mausica » 23 Dec 2017, 15:32

vripan scrie:
Arhivistu scrie:Mi-ar ajunge si una cu 2,8 tone asa de inceput :roll:


buna ziua!
si eu sunt in cautarea unei masini, m-am orientat spre una de 3.5t (strict). intrebarea mea este: cat de importanta este existenta puntii duble vs simple pe o astfel de masina? cat de mult ma ajuta sa nu raman impotmolit puntea dubla? merita cei ~1000E in plus? m-am orientat spre un sprinter sau un lt in cazul puntii duble, pt simpla, sunt mult mai multe variante

ca si greutate o sa am 32stupi/transport (majoritatea timpului extrasi) prinsi de un cadru care vine dat jos de pe masina.

va multumesc!

Salut,
Sunt posesor de utilitara cu punte simpla.
Impotmolit ramai cu amandoua!!! Daca esti gol si ai tractiune pe spate pe iarba uda ramai pe loc drept cu amandoua !!!
Puntea dubla te ajuta sa duci mai multa greutate atat. In unele cazuri consumuo e mai mare la punte dubla datorita faptului ca are grupu de forta si sta mai turata decat cea pe simplu. Exemplu eu la 90 km/h am 2000-2200turatii cea cu grupu de forta sta in aproape 3000 !!!si de aici consumul mai marit.
Daca vei avea nevoie sa duci greutati mari iti recomand punte dubla...
E cu a mea pe simplu am dus si 4 tone fara probleme.
Cu 32 de stupi ai tai plini ochi cu miere alerg pe asfalt cu 100 la ora.......
Ideea e ca tu sa stii ce vrei de la masina si cat vre sa pui pe ea. De dus duce si cele pe simplu greutate considerabila.....in caz de forta majora mai suplimentezi cu foi (daca are prea putine)sau cu perne de aer!!!
Alegerea iti apartine. Bafta
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde jiji » 23 Dec 2017, 19:04

4 t e cam mult pt punte simpla , o sa cedeze , ca nu s a rupt in doua e una si ca a tinut e alta, oricum ai mers cu ea pe tampoane .
iar acum la ce a intebat vripan , cumpara una cu punte dubla ca esti in romania si o sa pui pe ia .
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde mausica » 23 Dec 2017, 19:13

jiji scrie:4 t e cam mult pt punte simpla , o sa cedeze , ca nu s a rupt in doua e una si ca a tinut e alta, oricum ai mers cu ea pe tampoane .
iar acum la ce a intebat vripan , cumpara una cu punte dubla ca esti in romania si o sa pui pe ia .

Asta i-am specificat si eu.
Cat despre tonaj...da am mers cu tampoanele pe axa.......nu e de mers cu asa tonaj
Dar constant 2,5-3 t pe fuga
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde vripan » 23 Dec 2017, 20:59

mausica scrie:Dar constant 2,5-3 t pe fuga


ok, multumesc
vripan
 
Mesaje: 22
Membru din: 23 Mai 2015, 13:05
Localitate: jebel, timis

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde mausica » 23 Dec 2017, 22:22

vripan scrie:
mausica scrie:Dar constant 2,5-3 t pe fuga


ok, multumesc

Dar ca prima optiune ia in calcul axa dubla(nu se stie niciodata ce si cum).
Eu ma folosesc de un transit din 2001/2002 cu bena de 4,20L
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde vripan » 07 Ian 2018, 12:20

va salut din nou. am nevoie de experienta dvs pt a ma decide asupra unei camionete de 3.5t

am un numar mic de stupi 33(inca nu e primavara stiu) si tot am cautat o masina cu care sa car ~ 28-30 de stupi/tranport. stupii o sa vina prinsi de un cadru pe care il las in camp, asa ca si in cazul in care creste numarul de stupi, pot face 2 transporturi si car 50-60 de stupi.

din pacate masinile aduse de afara cam lasa de dorit si e greu sa gasesti una care sa se incadreze in bugetul meu (3000E) care sa si necesite bani putini pt a fi folosita (inmatriculat, schimbat consumabile, etc)

am gasit o masina cu lada de 3m, cu tractiune FATA, motor mic, 110cp. ce puteti sa imi spuneti va rog despre comportamentul unei astfel de masini cu o incarcatura de maxim 30stupi (fara miere) pe camp si la drum intins? are cineva?

ce avantaje are tractiunea spate asupra tractiunii fata pe camp?

are si cui dar nu cred ca are rost sa visez si la o remorca de 2t dupa ea. m-am multumi daca s-ar descurca cu cei 30 de stupi/transport

va multumesc
vripan
 
Mesaje: 22
Membru din: 23 Mai 2015, 13:05
Localitate: jebel, timis

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde Balian » 07 Ian 2018, 12:51

https://www.olx.ro/oferta/iveco-daily-I ... b023d68e05
Pentru transport marfă (şi stupi :D ), eu Iveco folosesc de mai mulţi ani. Are tracţiune spate şasiu şi motor solid. Bineinţeles care arată mai bine este mai scumpă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde vripan » 07 Ian 2018, 13:01

Balian scrie:https://www.olx.ro/oferta/iveco-daily-ID9SBAd.html#b023d68e05
Pentru transport marfă (şi stupi :D ), eu Iveco folosesc de mai mulţi ani. Are tracţiune spate şasiu şi motor solid. Bineinţeles care arată mai bine este mai scumpă.


multumesc, dar mi-am cam scos din cap puntea dubla la banii pe care-i am (cel putin in tara). o astfel de masina necesita ceva atentie (in functie de cati pitici ai, iar eu cam am), de aceea sunt interesat de experientele dvs (daca sunt) cu o masina care are tractiunea fata
vripan
 
Mesaje: 22
Membru din: 23 Mai 2015, 13:05
Localitate: jebel, timis

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde mausica » 07 Ian 2018, 14:50

Te vei descurca si cu tractiune fata nu asta e marea problema. Incearca sa gasesti una care sa aibe platforma mai mare....ce saracie faci cu 3m ?? Poate eventual cu o remorca dupa a ;) sa Ia fa un calcul asa vezi cati stupi iti intra pe acea platf. Unde mai pui ca vrei si modul ca sa il lasi jos in camp !!!
La banii ai gasesti iveco (modelu sub anii 2000) care e beton...sasiu solid, motor simplu..fara electronica multa sau ford transit (model sub anii 1999) care la fel e trasnet. Mergi si tu cu cineva care cunoaste cat de cat ceva despre masinile de marfa
Ultima oară modificat de mausica pe 07 Ian 2018, 14:51, modificat 1 dată în total.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde Closcutz » 07 Ian 2018, 14:50

A vandut un coleg apicultor un ford transit basculabil cu tractiune spate la pretul de 3500 euroi. Nu avea turbo si nu se infigea prea tare dar era foarte solida.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde jiji » 08 Ian 2018, 09:44

salut, asculta colegii si cumpara un iveco punte dubla, am avut si eu si chiar nu ama vut probleme cu e indiferent cat am pus pe el , al meu era din 93 motor 2,5, singura problema era sa nu mergi cu viteza 1 cam o ora ca se incalzea motorul peste limita dar dupa cum ti am spus nu am avut probleme cu el si iti recomand.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Camion apicol 7.5 to sau autoutilitara max. 3.5 to?

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 10:15

Până în momentul de față am folosit 3 Iveco până la epuizare (fier vechi - nu numai pentru stupărit) și un Ford de care cu chin și vai am putut scăpa.
Era cu tracțiune de față, șasiu de râsul lumii de slab, motor, cutie, direcție numai probleme-probleme. ------Iveco preț-calitate bun. :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori