Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Petitie catre UE

Mesajde alt stupar » 07 Ian 2018, 20:39

Nici nu e nevoie... pe cuvânat :D
cand aveti timp, aruncati un ochi aici:
https://www.facebook.com/10001181167286 ... 311759189/
Ultima oară modificat de alt stupar pe 07 Ian 2018, 20:43, modificat 1 dată în total.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Petitie catre UE

Mesajde alt stupar » 07 Ian 2018, 20:43

lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Petitie catre UE

Mesajde proapi » 07 Ian 2018, 20:46

Imi place ce are, alt stupar, ca semnatura, va intreb daca s-a schimbat ceva intre timp....la Dumnezeu cu mila sunt deja cuprinse o mie si una de probleme cauzate de om si de natura; si cum nu sunt destule, omul - apicultor mai vine cu o problema, carei, din amagire pentru o productie superioara celei de pana acum, crede, ca l-a prins de Dumnezeu de picior....de fapt nestiinta il face pe om sa creada ca albina e comparabila cu alte specii de animale...

Omul e supus greselilor, dar sa sufere si altii din greseala unora e inacceptabil si in politica apicola.....
Eu zic, sa reflectati aprofunat, ce a cauzat slabele productii apicole din ultimii ani...nu are legatura cu albina, ca e rasa sau hibrid, noi dintotdeauna lucram cu populatia locala, generic o numim rasa carpatina. pentru ca suntem romani....

Intreb pe aceasta cale, cine ar trebui sa raspunda pentru un melanj de rase, importate doar din ratiuni comerciale, dar care distruge si poate distruge in totalitate populatia locala....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie catre UE

Mesajde alt stupar » 08 Ian 2018, 02:08

Dumitru,
...sarcina de servici sau convingeri propii ? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Petitie catre UE

Mesajde alt stupar » 08 Ian 2018, 02:12

... si stii ? ador sa lucrez cu ”materialul clientului”
Sa amintim ce productii a raportat Romania la nivelul anului 2016 ? RECORD !
Minciuna sau adevar ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Petitie catre UE

Mesajde Ioan Guist » 08 Ian 2018, 09:50

proapi scrie:
Eu zic, sa reflectati aprofunat, ce a cauzat slabele productii apicole din ultimii ani..

Intreb pe aceasta cale, cine ar trebui sa raspunda pentru un melanj de rase, importate doar din ratiuni comerciale, dar care distruge si poate distruge in totalitate populatia locala....


Eu am reflectat. Slabele productii de nectar din ultimii ani sunt rezultatul a cativa factori majori si mai multi factori marunti.
1 Nonicotinoide + soiuri neproductive la FS si Rapita
2 Meteo
3Varoua
4 Nosema A sau C
Factorii marunti O puzderie de oameni noi in branse, astfel media scade.In teren nu mai ai unde sa descarci stupii si deci o limita de miscare,supra incarcare pehectar, oile lui Daea ce mananca tot,etc etc
In ardeal stiu eu ca se lucreaza cu alte rase de 35 de ani.Si au prins de toate in acest timp.Atat recorduri cat si perioade de regres pe nectar.De asemenea cunosc persone ce detin BK sau Ligustica ori Carnica de cel putin 15 ani in Bucuresti,Dobrogea,Craiova,Ialomita si Pitesti.Cunoastem cu totii o puzderie de apicultori ce detin de mai mult de 5 ani in toata tara si in fiecare mare oras macar 5 colegi..Ca nu se recunoaste ? e alta descutie.

La punctul 2 , unde va intrebati cine sa raspunda..E ca si cum producatorul de Dacia ne cearta pe noi care suntem prostii satului dar care vrem sa ne deplasam repede si in siguranta de ce am umplut tara de fiare straine da bune si performante.Producatorul de DACIA si-a reveni onorant.

Proapi,ce maisini ai avut din 90 in coace ? De aia/ si de ailalta? da ? curos nu ?

Raspunzator a fost , este si VA FI SI PE VIITOR, ICDA -ACA + legiutorul !!!.Nu mai aruncati pe apicultorul de la dalta si noroi nici-o vina in aceasta directie.Mai ales cat timp legile si politicile sunt create dupa chipul si asemanarea unor priincipii retarde.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Petitie catre UE

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 18:31

Sunt de acord cu cele enumerate de Ioan Guist. Rasa devine un subiect de cearta pt domnii cu interese. Adevăratele probleme sunt în alta parte. Important e sa ne distragă atenția sa ne radicalized și divizeze.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Petitie catre UE

Mesajde proapi » 09 Ian 2018, 16:21

Trebuie sa fim atenti cu ce se doreste in legatura cu liberalizarea importului de rase si hibrizi...va dati seama, ce pericole ne paste pe noi toti apicultorii...nu cred...
Pe langa problemele apiculturii enumerate mai sus, mai exista si densitatea mare a stupilor la un cules sau altul, asta si pentru ca nu avem drumuri si nici utilaje...e, sa stiti ca pentru apicultorii tarilor dezvoltate, nu este o problema, ei vor fi peste tot si vor veni de peste tot, din Austria, Germania, Cehia, Grecia, etc...la noi gasesc culturi si masive melifere cum nu se gasesc la ei......rezultatul va fi ca noi vom renunta...si pentru ce....

Veti face pastoral cu colegi apicultori europeni, dar mult mai puternici economic decat noi...

Daca se vrea a se vorbi in numele libertatii si democratiei si se sustine schimbarea de legislatie pe acest subiect, intreb, peste 20-30 de ani unde vedem apicultura de azi....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie catre UE

Mesajde peterneamt » 09 Ian 2018, 23:07

cornelioandanciu scrie:
alt stupar scrie:... si stii ? ador sa lucrez cu ”materialul clientului”
Sa amintim ce productii a raportat Romania la nivelul anului 2016 ? RECORD !
Minciuna sau adevar ???

Productii de miere din stupina, sau productii de miere procesata ? Eu nu stiu, chiar nu stiu, dar poate fi un schepsis cu cupajarea mierii, adica 1 g miere romaneasca cu o tona de miere non UE, apoi pe raft vom cumpara miere amestec UE si non UE ! Asa... sa tot faca tara productii. Poate ca despre asta este vorba. Ca eu nu am inteles daca este vorba despre miere procesata sau despre miere colectata, sau despre importuri prelucrate... Adica ... este ca si cu somajul, ca suntem tara cu un somaj foarte mic, pentru ca oamenilor dupa doi ani cand li se termina somajul nu-i mai ia nimeni in nicio evidenta. Deci una se scrie, iar realitatea este alta... https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 5eNWpimleK


Știți foarte bine că România exportă mult mai multă miere decât produce.........ca și bananele pe care le exportăm, deși nu le producem..... ! ;)
https://www.antena3.ro/actualitate/roma ... 18778.html
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Petitie catre UE

Mesajde florin_albinutza » 09 Ian 2018, 23:33

Daca tot am vandut pe nimic toate resursele tarii nu ar fi pacat sa nu invitam apicultorii din UE la resursa melifera pe gratis? In viitor sa fim obligati sa cumparam numai hibrizii de la ei ca alta varianta nu vom avea. La baza melifera sa nu poata avea acces decat stupinele cu peste 500 de stupi? Un scenariu trist dar intr- o lume in care resursa este tot mai rara si totul este economic si numai pentru cei puternici acesta poate deveni realitate daca nu suntem atenti si nu luam atitudine.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Petitie catre UE

Mesajde Ioan Guist » 10 Ian 2018, 08:41

Aceiasi frica "ancestrala". Uite !! uite ca vine vecinul si-mi intra in curte sa-mi manance corcodusele.
Decat sa plangem ca peste olteni vin ardelenii cu vite mai cornute sa le pasca Calafat-ul, iar peste ardeleni vin banatenii la fanete si negrus, iar iarna oltenii schiaza tot mai des dincoace de muntii,nu mai bine punem mana si umplem locatia cu pricina de vite adevarate?Nu mai bine ne apucam de treaba si facem front comun? Nu mai bine lasam fotolile deoparte si intram putin prin gropiile patriei?

Cat de greu si cat de Inchis la deschidere de minte sa fi si sa nu intelegi mesajul propus in emisunea de la Nistor Ionel? Protejare si protectie in norme si legi DREPTE si CORECTE.
Fiinca doar asa mai ai Carpatina si apicultura Romaneasca peste 20-30 ani.Cat timp facem legi si demersuri "Teleormanene" de cade si OLAF-ul pe spate cu cracii'n sus, nu o sa facem altceva decat sa deschidem usa larg pentru oricine.Vor gasii aici , totul pustiit si desinfectat pentru un nou inceput ...modern.

Daca nu se capitalizeaza apicultorul Roman,daca in continuare e FURAT din toate pozitiile, daca in continuare nu se tine cont de ce zice el, daca in continuare
e scos la munca fara unelte si doar cu arme neselectionate,viitorul e limpede ca lumina zilei.Izmene si opinci scrie pe noi.

Ca sa nu vina nimeni sa ne "cotropeasca", si sa nu ne vindem masivul de la Ciucurova pe 2,5 lei, trebuie sa FACEM ceva aici. Atata timp cat de sus de la varf , apicultorul e privit drept dusman (altfel nu inteleg aversitatea dovedita periodic si regulat) nu se va cladii trainic nimic.
Acoperirea rahatului din curtea propie, incremenirea in epoca medievala si intarirea gardurilor cu uluce coapte, nu salveaza pe nimeni de nimic

Iar inloc sa aruncati anateme catre apicultorii ce deschid linii de dialog, mai bine ridicati priviri si consumati energii catre ploaia de NN, tavalugul de hartii pentru accesarea de capital, puzderia de comisii si comitete destinate orcarei decizii, armata de sugaci si paraziti ai sistemului si de ce nu rasplata serviciului de polenizare facut catre agricultor.

Ma pun cu falca-n calusul palmei si ma mir ca un prost.Deci ....asta-i strategia ? Astea sunt solutiile ? Inchidem portita si stingem lumanarea? BETON !! Trec astia peste noi (si nu aia din vest ci mai repede ucrainenii ) ca tancu prin gradina de praz si leustean.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Petitie catre UE

Mesajde Ioan Guist » 10 Ian 2018, 11:24

Haios si mishto e ca in limea apicola din Ro, din punct de vedere al lui scaraoschi (dracu-ghiavolul) treburile sunt extrem de clare.Toata sleahta si armata destinata acestei regiuni, someaza si fac burta mare pe sezlonguri intinse frumos in fata valvataiei alimentate de apicultori
La ce sa mai bage ei zanzanie cat timp noi ne-o facem unu altuia fara pic de discernamant si cu hei rupism?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Petitie catre UE

Mesajde florin_albinutza » 10 Ian 2018, 11:26

Nu era vorba de vecinii olteni, ardeleni, moldoveni sau banateni
ci de cei din afara tarii. Tocmai de aceea trebuie sa fim atenti si sa luam atitudine ca si in cazul folosirii hibrizilor daca acestia reprezinta un pericol pe termen lung.
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Petitie catre UE

Mesajde kiloz » 10 Ian 2018, 11:46

Ce atitea vorbe! Interdictia totala de a face apicultura si se rezolva toate problemele!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Petitie catre UE

Mesajde mellis » 10 Ian 2018, 11:48

Adica vin sarbii sau ungurii cu pavlionul la noi ;)..
Aceasta e frica cea mare?

La noi - trebuie sa se schimbe cateva generatii, sa se intoarca copii (care mai vin) celor plecati de acasa..
granitele au mai deschis ochii - dar putin..inca este ceata..
spalarea mentala este greu de limpezit...dar speranta nu moare..
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Petitie catre UE

Mesajde kiloz » 10 Ian 2018, 11:50

Intrebarea citata!

Proapi,ce maisini ai avut din 90 in coace ? De aia/ si de ailalta? da ? curos nu ?

Comparatie mai desteapta nici nu puteam inchipui. :idea:

Mentalitatea . Gradina vecinului totdeauna mai verde,masina mai frumoasa .
Unui de lux altul de placere si iar altul pentru salaur!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 39 vizitatori