Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde mellis » 07 Ian 2018, 21:47

Astazi de "gerul bobotezei" au zburat că primăvara..
Oare calendarul nu sta pe loc?
Nu trebuie sa mutam cu o luna doua înapoi?
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde danmirea » 08 Ian 2018, 10:57

Pe 28 decembrie, parca, cand i-am verificat nu aveau puiet, acum insa imi este teama ca au. Ieri am umblat la stupii de acasa si am vazut ca au inceput sa faca putin condens, semn ca au inceput cresterea de puiet si am tras subarul. Sa speram ca va fi bine.
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 08 Ian 2018, 20:42

mellis scrie:Astazi de "gerul bobotezei" au zburat că primăvara..
Oare calendarul nu sta pe loc?
Nu trebuie sa mutam cu o luna doua înapoi?
Sanatace


Anunta astia ca se raceste vremea si vine iarna.
Intram in sfarsit in normalitate.
Nu vreau neaparat frig, vreau zapada. Acum 2 saptamani am plantat 2 copaci decorativi, nu era inghetat pamantul. Umed doar primii 10 - 15 cm, dupa, am sapat cu tarnacopul.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 08 Ian 2018, 20:44

daffid mihailov scrie:Ne așteaptă februarie la cotitura. E de bine. Dacă apicultor ul nu face selecție măcar natura. Eu aștept sa vad ce rasa câștiga anul asta? Cred ca varroa bate și carpatina și buckfast.


Castiga rasa care este tratata si care are hrana suficienta. :)
Ambele ierneaza la fel de bine(de prin 2003 le tot compar in privinta aceasta).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 21:42

In privința puietului. Carpatina vs buckfast. Unele au început ponta altele nu. Am un bec de la iluminatul public. Face lumina ca ziua. Pe o parte doar. Acolo am observat ca a început ponta, restul mai puțin sau delocu. Oare s-a mărit ziua artificial? :lol: am vb cu primaru sa dea becu jos. O fi bine o fi rău? :lol: vedem.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Shrek » 08 Ian 2018, 21:47

Da' ce, albinele dumitale sunt gaini!? Daca le lasi becu' aprins, ouă si noaptea?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 21:51

Spuneți la primar să pună bec și în partea cealaltă, să iasă uniform. Poate nu vom avea iarnă. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 21:52

Pai nu tot din ou se trag? :twisted:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 21:54

Rad eu dar când s-o încălzi vremea... Atâta tot ca se aprinde și becu mai târziu. :lol: l-am întrebat dacă e bec omologat. A venit sa îl vadă personal. :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 08 Ian 2018, 22:26

daffid mihailov scrie:In privința puietului. Carpatina vs buckfast. Unele au început ponta altele nu. Am un bec de la iluminatul public. Face lumina ca ziua. Pe o parte doar. Acolo am observat ca a început ponta, restul mai puțin sau delocu. Oare s-a mărit ziua artificial? :lol: am vb cu primaru sa dea becu jos. O fi bine o fi rău? :lol: vedem.


Care au inceput?
Eu sincer aud pe multi cu carpatina ca a inceput, dar am si eu carpatina si zero deocamdata. Am verificat pe toate 3 vetrele si nimic.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde Shrek » 08 Ian 2018, 22:29

Pai dacă Vosganian a cerut sa se pună impozit pe....ouă, acu' si albinele se tem. Ouă p-ascuns!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 22:54

Jony, nu pot sa spun ca rasa a influențat cumva apariția puietului. Colegii mei au puiet cu carpatina iar eu nu. E ca faza cu becul de iluminat public, putem trage ce concluzie vrem ca sunt n variabile.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde csaa » 08 Ian 2018, 23:08

jonny_it scrie:
daffid mihailov scrie:In privința puietului. Carpatina vs buckfast. Unele au început ponta altele nu. Am un bec de la iluminatul public. Face lumina ca ziua. Pe o parte doar. Acolo am observat ca a început ponta, restul mai puțin sau delocu. Oare s-a mărit ziua artificial? :lol: am vb cu primaru sa dea becu jos. O fi bine o fi rău? :lol: vedem.


Care au inceput?
Eu sincer aud pe multi cu carpatina ca a inceput, dar am si eu carpatina si zero deocamdata. Am verificat pe toate 3 vetrele si nimic.

Ati scos ramele?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 09 Ian 2018, 15:10

csaa scrie:Ati scos ramele?


Nu, in nici un caz.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 09 Ian 2018, 15:51

Eu am scos. Da. Câteva carpatine au f puțin . Buckfast a ajuns la o palma de puiet capacit. Și cele mai multe carpatine nu au. Contează însă și când au încetat ponta în toamna.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2018, 17:13

...Daaaa, si eu am scooos...,apa din fantana :shock: si, ce sa vad langa...ghiocei aproape sa'nfloareasca ;) iar noi ne mai miram, de ce puiet(la ce vreme a fost :P ) da de unde polen....,am vz azi mugurii la mar f mari,e jale daca nu vini rapid scavai grade cu minus....si unde mai pui ca si "ghita'npod se strica"....daaar,noooi nu-l lasam....,mai ales cei pe rit vechi(la muuulti ani)... :!: P.S- f multi avem puiet in fam =stupi daar nu stim...urma alegeee!?!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori