Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 21:53

Nici nu știu pentru ce am ales meseria asta de stupar dacă albinele fac singur tot!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde daffid mihailov » 08 Ian 2018, 21:58

Nu tu te-ai făcut apicultor. Ci albină te face apicultor. Dacă o înțelegi poți fi un apicultor iscusit.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde yuonyuon » 08 Ian 2018, 22:05

Balian scrie:Nu m-ați înțeles bine. Nu este nici o zi de pauză de puiet, pentru că matca ouă permanent, numai că puietul larvar este restricționat pe acelea 5-6 R 1/1 sau 10 R1/2 goale separat de restul stupului, cât mai departe de urdiniș să nu fie blocate ramele cu miere sau/și polen.În plus dat de lucru la clădit și mult loc pentru miere.
am inteles gresit dar tot nu sunt deacord cu restrictionari etc munci in plus.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde Balian » 08 Ian 2018, 22:28

daffid mihailov scrie:Nu tu te-ai făcut apicultor. Ci albină te face apicultor. Dacă o înțelegi poți fi un apicultor iscusit.

Cred că toți avem de învățat mai mult sau mai puțin. Totuși eu mi-am ales albinele și nu invers. Cât de iscusiți suntem sau vom fi, vom vedea. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 08 Ian 2018, 23:56

Mircea _ 63,ami permit sa te intreb :ce fel de scoala ai facut ,daca nu sti ca'elementara' minus cu minus da plus(ex.nu putin inseamna mult) si ,mai ales, minus cu plus da tot minus(ex.fara = minus,prag ridicat = plus da , precis, cu prag scazut = minus ).si care-i intelegerea mea deficitara la ce cunosti/exprimi tu ? am precizat doar ca sa restabilesc purul adevar,cel putin matematic .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2018, 01:56

vulpea scrie:Mircea _ 63,ami permit sa te intreb :ce fel de scoala ai facut ,daca nu sti ca'elementara' minus cu minus da plus(ex.nu putin inseamna mult) si ,mai ales, minus cu plus da tot minus(ex.fara = minus,prag ridicat = plus da , precis, cu prag scazut = minus ).si care-i intelegerea mea deficitara la ce cunosti/exprimi tu ? am precizat doar ca sa restabilesc purul adevar,cel putin matematic .


Mircea_63, nu face scoala...
Preda la altii:
- NU SE SCRIE "ami", SE SCRIE "imi"...
- NU SE SCRIE "sti", SE SCRIE "stii"...
- "purul adevar"... trebuie demonstrat... INTOTDEAUNA!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2018, 02:00

Dezvoltarea familiei de SUS in JOS:

- cand roieste, INTOTDEAUNA isi va cladi "cetatea" de SUS IN JOS....

Dar VOI, NU si NU... batman, batman...
Sa ai mobila, apoi sa-ti cladesti casa in jurul mobilei... e un principiu... demonstrat matematic (vulpea stie...)! :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2018, 02:03

gica.mosu scrie:...Pai v-a scris I A...."despre dezv de sus in jos si apoi de jos in sus" si a fost luat la"STOU"...Da d-na irina,daca ai stupi/10r ii pui "caciula"..=CAT....,daca nu "culegi din pomi"...., :shock: de asta am scris ca in unele zone din Romania,st 12r cu cat 1/2 se preteaza cel bai bine(PRIMAVARA=TOAMNA)...dar si la celalate tipuri se pot folosii 1-3 caturi :shock: si, mai sunt si alte metode, important sa le stii,sa le faci daca se poate la TIMP :o


Nea Gica, uneori trebuie sa le si traducem, ca multi nu pricep...
Toti vor "SECRETUL ABSOLUT"

Sa fii "umbit"...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vladonofrei » 09 Ian 2018, 08:24

ignatov andrei scrie:
gica.mosu scrie:...Pai v-a scris I A...."despre dezv de sus in jos si apoi de jos in sus" si a fost luat la"STOU"...Da d-na irina,daca ai stupi/10r ii pui "caciula"..=CAT....,daca nu "culegi din pomi"...., :shock: de asta am scris ca in unele zone din Romania,st 12r cu cat 1/2 se preteaza cel bai bine(PRIMAVARA=TOAMNA)...dar si la celalate tipuri se pot folosii 1-3 caturi :shock: si, mai sunt si alte metode, important sa le stii,sa le faci daca se poate la TIMP :o


Nea Gica, uneori trebuie sa le si traducem, ca multi nu pricep...
Toti vor "SECRETUL ABSOLUT"

Sa fii "umbit"...!!!


Secretul e ca indiferent cate cacuturi o sa-i pune-ti Dl ignatov la stupii dumneavoastra(si ai mei) o parte tot vor roi :D ,(pentru ca nu le mai place mobila sau pentru ca s-au trezit si nu si -au baut cafeaua).Asa ca nu exista nici secret absolut si nici persoana care sa- l detina :geek:
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde italianu » 09 Ian 2018, 09:06

Vlad, aici te înșeli secrete sunt ...da-s secrete!
Pai daca vrea sa roiasca-i bine,mârțoagele nu roiesc.
Întrebare mea : cine roieste?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2018, 09:20

...BA daaaa,exista "secretul absolut"....numit "dalta de INOX" adica:
-sa stii sa "citesti"un stup,privind la urdinis s-au ridicand un pic doar podisorul...
-sa stii cand sa-i pui=dai,ce si cand trebuie...,inclusiv r la cladit,tratament daca e cazul...,
-sa stii cand sa-i pui catul...primul(ff important) apoi 2-3... :shock:
Cu alte cuvinte un stup-o fam de albine e ca un "ACORDEON"=cu cat tragi de el,canta mai bine=frumos(mana conteaza :P )....tradus:primavara il intinzi...,toamna il strangi....Am scris,doar cateva din"secretul absolut"....,si da, i-ti trebuie ceva ani ca sa-l obtii= carti+reviste "CETITE" +...., :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde ignatov andrei » 09 Ian 2018, 10:35

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde mellis » 09 Ian 2018, 11:58

Nea Gica - acordeonul este orizontal sau vertical?
La ME/MER avem corpuri de manevra - si nu stres sa stam cu dalta-n mana pt a pune foi la "plaman"..
Coboara si urca..nu strangem - economie de timp, energie si stres pt albine.
Daca dalta nu-i de inox nu-i buna?
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 09 Ian 2018, 13:43

Mai A.I.,esti prea ..... pentru mine(complecteaza cum ati place).poate inveti ceva dela... a sti stiinta.PS,ami imaginez cum si ce stie sa predea.
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 09 Ian 2018, 13:46

PS1.purul adevar NU TREBUIE NICIODATA DEMONSTRAT,e ca o axioma(ati explica Mitcea_63 ce e aia AXIOMA).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 09 Ian 2018, 14:08

PS2.eu n-am mobila si folosesc numai casa( am gonflabile ca mobila).
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori