Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Iernarea albinelor

Mesajde peterneamt » 02 Noi 2017, 00:13

Avram scrie:Parerea mea ....cand o familie se muta dupa diafragma este doar vina stuparului !

Complectarile si stimularile trebuiau incheiate demult, acuma intreb si eu ce rost mai au la aceasta data ramele dupa diafragma ?

Ramele de după diafragmă trebuie scoase , altfel riscăm să condenseze apa în ele și să mucegăiască sau.......ce s-a discutat! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 03 Noi 2017, 20:14

Avram scrie:Parerea mea ....cand o familie se muta dupa diafragma este doar vina stuparului !

Complectarile si stimularile trebuiau incheiate demult, acuma intreb si eu ce rost mai au la aceasta data ramele dupa diafragma ?

Dar am dat eu vina pe altcineva ?
Ramele date dupa diafragma au ramas acolo de vreo trei saptamani cand am fost ultima data la ele si vorba prietenului meu ... te-ai zgarcit la cateva sute de grame de miere. :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde cristian bh » 03 Noi 2017, 23:44

paul scrie:
Avram scrie:Parerea mea ....cand o familie se muta dupa diafragma este doar vina stuparului !

Complectarile si stimularile trebuiau incheiate demult, acuma intreb si eu ce rost mai au la aceasta data ramele dupa diafragma ?

Dar am dat eu vina pe altcineva ?
Ramele date dupa diafragma au ramas acolo de vreo trei saptamani cand am fost ultima data la ele si vorba prietenului meu ... te-ai zgarcit la cateva sute de grame de miere. :lol:


Daca nu pomeneati de ele,...io uitam de rame dupa diafragma pana la primavara,..azi am trecut la scos si n-am gasit niciuna mutata.
Ce-i curios ca la mine,au bagat ceva in unele din aceste rame ca au necapacit in cate una,doua in fiecare stup,..or asta s-a intamplat dupa ce am zgaraiat cu furculita unele din ele, ca am mai lasat si cate cinci, sase rame goale,pt a le proteja de gaselnita.
Sper sa mai prind un timp bun sa fac si un varachet,intru-cat singurul tratament anul asta a fost benzile cu varostop puse pe 20 august si scoase la inceput de octombrie.
Din start,las doua rame cu miere in plus la fiecare familie,....nu-s adeptul la a strange familia pe nr de intervale de albina,mai ales ca ghemul era format doar pe jumatate de rama,
Anul trecut,patru familii au intrat in iarna cu cuibul nestrans defel din octombrie,..cred ca au fost vro 12 r in ele,..si anul asta au fost printre cele mai bune! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Balian » 04 Noi 2017, 02:53

cristian bh scrie:Anul trecut,patru familii au intrat in iarna cu cuibul nestrans defel din octombrie,..cred ca au fost vro 12 r in ele,..si anul asta au fost printre cele mai bune! :)

Iarna anului trecut era o iarnă destul de grea. Dacă au reușit s-o treacă, și încă bine, atunci restrângerea poate nu este chiar așa importantă cum se credea. De vreo 3 ani nu am restrâns nici o familie (cca 50) cu rezultat asemănător, chiar o dezvoltare explozivă în primăvară. Poate numai noroc am avut! :?: :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 05 Noi 2017, 13:04

Am facut ieri o verificare sumara si am gasit o familie cu o mortalitate destul de mare. Cam 50%. Nu prezenta nici un semn de boala, matca era prezenta iar albinele moarte se gaseau pe fundul stupului. Albinele moarte nu erau tocate de soareci iar printre ele se vedeau, tot moarte, destul de multe viespi.
Am schimbat stupul cu unul nou, am restrans cuibul, am pus gratia (de fapt pentru asta am fost la stupina) si am mai inchis urdinisul.
In stup nu mirosea urat (poate doar miroseau albinele moarte), albinele nu aveau diaree sau alte semne de boala. Ma gandesc ca familia a ”beneficiat de atentia” unei familii de viespi, desi am avut capcane (destul de pline) de viespi.
Ceva pareri in legatura cu cazul prezentat?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde paul » 05 Noi 2017, 13:53

csaa scrie:Ceva pareri in legatura cu cazul prezentat?

Parerea mea, regina din familia respectiva ...ii praf !
Ieri m-am dus sa mut albinele care-si facusera cuibul pe ramele goale de dupa diafragma inapoi pe ramele cu miere si am intalnit o situatie similara. Am trimis regina la plimbare si am unificat familia cu cel mai slab roi pe care-l aveam. Fac precizarea ca familia cu regina travel-ista avea reductorul de urdinis activat (3cm) si avea o mana buna de albine moarte iar amaratul de roisor avea deschis urdinisul pe pozitia ... vara si nu avea nicio albina moarta.
LE ... si cand v-am tot spus ca nu-i in regula sa puneti capcane pentru viespi pt. ca-i atrage intr-un numar din ce in ce mai mare, cine sa ma ia in considerare ? ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Shrek » 05 Noi 2017, 14:09

Anul trecut in toamnă, am gasit si eu fo 10 familii în declin , cu mortalitate pe fundul stupului la sfarsit de octombrie. Le-am unificat dar iarna, absolut toate care le-am unificat au pierit. Un " meserias "din zona a spus ca de vina sunt păduchii ( eu tratez numai cu varachet pe fitile). Poate ar trebui sa faci niste analize de laborator din mortaciuni. Parerea mea.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 06 Noi 2017, 16:24

paul scrie:
csaa scrie:Ceva pareri in legatura cu cazul prezentat?

Parerea mea, regina din familia respectiva ...ii praf !
Ieri m-am dus sa mut albinele care-si facusera cuibul pe ramele goale de dupa diafragma inapoi pe ramele cu miere si am intalnit o situatie similara. Am trimis regina la plimbare si am unificat familia cu cel mai slab roi pe care-l aveam. Fac precizarea ca familia cu regina travel-ista avea reductorul de urdinis activat (3cm) si avea o mana buna de albine moarte iar amaratul de roisor avea deschis urdinisul pe pozitia ... vara si nu avea nicio albina moarta.
LE ... si cand v-am tot spus ca nu-i in regula sa puneti capcane pentru viespi pt. ca-i atrage intr-un numar din ce in ce mai mare, cine sa ma ia in considerare ? ;)

Regina e cam batraioara, dar a ouat destul de bine. In ce priveste povestea cu capcanele....te contrazic. Anul trecut toti vecini mei care nu au pus capcane au avut pierderi (familii intregi treminate, stupi goi), eu nu.
Shrek scrie:Anul trecut in toamnă, am gasit si eu fo 10 familii în declin , cu mortalitate pe fundul stupului la sfarsit de octombrie. Le-am unificat dar iarna, absolut toate care le-am unificat au pierit. Un " meserias "din zona a spus ca de vina sunt păduchii ( eu tratez numai cu varachet pe fitile). Poate ar trebui sa faci niste analize de laborator din mortaciuni. Parerea mea.

Acum am tratat prima data cu oxalic picurat. Cam tarziu sa le duc la laborator (am incinerat cadavrele).
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde Neafiliatul » 06 Ian 2018, 18:57

"Iernarea " albinelor la Daniel Călmuș , 06.01.2018
https://www.youtube.com/watch?v=S1333rCdAVE
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 06 Ian 2018, 20:57

Daaaa, e buna asta,inainte de 1 APRILIE....Stati o ta'r,ca vini cuuu scavai minus.. :shock: si, atunci sa-i vaz pa a'i ce au filmat (cuuuu....,polenul si nu numai=jucati POKER?..,nu?nuuu, scuzati!?!!!...,PAS :mrgreen: ...mai vorghim :!:AAA,si eram sa uit...,da la aceasta ora ...ceva miere'n rame,scavai coronite ,,1-2 r cu miere "TABLA" bilateral+2-3kg miere /ea...?...Iertati-ma,mi-am pierdut"BICICLETAAA"... :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde tiih » 07 Ian 2018, 20:39

Dl gica mosu am si eu o intrebare ptr dvs...si nu numai.De la ce flori ar putea proveni polenul ala cules de boboteaza,,si care apare in filmulet pe la minutul 2 si ceva?
In tara nu cred sa fi inflorit ghioceii..si nici polen de ghioceii nu pare a fi......
In rest...aveti perfecta dreptate....Rame din mijlocul cuibului care ar fi trebuit sa aiba cel putin 1...1,5 kg miere la aceasta data ,sunt aproape goale....Cum e posibil asa ceva?
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Iernarea albinelor

Mesajde bogdannn » 07 Ian 2018, 20:57

Este polen de rapita
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 07 Ian 2018, 21:14

Asa este,posibil si de alun.... :shock: A se vedea 21-dec -2015 cand la mine aduceau=inflorise ALUNUL :o si da,pe 22 febr la fel.....Paaaai,daca tine vremea asa...baieti,pregatiti si caturiliiiii,ca vad ca aveti si TRANTORI...daaar,si....(asistenti.. :D .glumesc,La Multi ani.... baieti)....,daca mai tine vremea asa, nu-mi miraoase a ghinii :idea: P.S- D-le Tiih,ai mei majoritatea, amu cam asa se prezinta/5 ian la 4*,cu 12-15 kg de miere in cuib... :P
Fişiere ataşate
20180105_120814.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde gica.mosu » 09 Ian 2018, 20:48

...DAAAAA, gluma se ingroasa,aduc polen la greu.... :shock: ...,in majoritatea zonelor au puiet :idea: Eu,zic ca-i normal, avand in vedere ca la multi au spus "stop joc" in septembrie(lipsa puiet).....,anormal, daca v-a veni "va'ju cu minus10-20*".....,dar daca sunt org cuiburile ca la carete si cu hrana v-om trece cu bine!Prin acest filmulet..https://www.youtube.com/watch?v=jEg1-FKLBYY...min1 si 3,5 trag un semnal (vezi si in lincul anterior coltar de rigips :mrgreen: )pt cei care aveti asemenea improvizatii...,se pot infunda gaurile(si asa putine-tb 1cm de rama) cu albini moarte(am vz cazuri) si gasiti stupul=fam moarta+ca nu au loc albinele sa circule si sa scoata"cadavrele"albinelor+trantorilor....si nu numai!P.S- cu o foarfeca de tabla,taiati din 2 in 2dinti sub forma de V s-au folositi=faceti ce am eu -vezi foto(simplu,eftin si f usor de confectionat..P.S1-Stupul din poza anterioara,lacum arata de "infoiat" la 4*+ e posibil sa aiba puiet 8-) .Spor-G.M!
Fişiere ataşate
Stupi (13).jpg
Stupi (13).jpg (26.58 KiB) Vizualizat de 9316 ori
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Iernarea albinelor

Mesajde csaa » 09 Ian 2018, 21:05

Am vazut ca familiile de albine ale domnului Dorian, in Canada, la -15 grade, aveau cel putin doua rame de puiet. Si dansul spunea ca e bine. Nu inteleg de ce ne toooooot agitam atat iarna de iarna.
Cum spunea GM mai sus, mancare sa aibe ca de restul se ocupa ele.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Iernarea albinelor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2018, 17:21

csaa scrie:Am vazut ca familiile de albine ale domnului Dorian, in Canada, la -15 grade, aveau cel putin doua rame de puiet. Si dansul spunea ca e bine. Nu inteleg de ce ne toooooot agitam atat iarna de iarna.
Cum spunea GM mai sus, mancare sa aibe ca de restul se ocupa ele.


Ianuarie, Februarie, Martie - daca tine rece + puiet trei luni multi apicultori care au intrat in iarna cu hrana putina isi iau adio de la albine.
De aia sunt ingrijorati unii, consumul si uzura o sa fie mare. Conteaza cat de repede vine primavara.

Aici s-a racit, doar pe la amiaza creste pana pe la +2 grade. Noapte trecuta am avut la munte minus 12 grade.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori