Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde gica.mosu » 10 Ian 2018, 19:03

YUOON Yuuon scrie.......,paaaai,cu alte cuvinte=FOAMEA"NGAT.... ;) ...,pt ca de n-au LIMITATOOOOR in GUSA 8-) Trist....,f trist ,ce rau au ajuuun=niste HOATE :mrgreen: Pt Miiles cuvintele ACORDEON si dalta le-am folosit metaforic.. :P Pt Vulpea...cand intrebi pe cineva de varsta, sa te uiti intai in oglinda si diploma apoi....,sa ......,:oops:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2018, 19:35

yuonyuon scrie:eu nu pot sa insusesc caracteristici umane albinelor. din pacate. harnicia pe care o vedeti voi eu o vad ca pe o lacomie/lupta acerba pentru supravietuire.

albinele nu au devenit "perfecte" din harnicia si bunatatea (polenizare) ,ci in urma selectiei fara mila an de an in decursul miilor/milioanelor de ani.

albina defapt cauta haleala fara decare nu va supravietuii , de ce cauta ? pentru ca cine nu a gasit indeajuns a murit.in urma selectiei familiile cele mai "harnice" au mers mai departe,

Lafel ca si cu apicultorii " priceputi" care in 2 ani "gatesc" cate o stupina si sa apuca de nu mai zic ce. raman doar cei mai "harnici" sau adaptati.



Eu as zice ca este lupta pentru supravetuire. Lacomie .. nu prea cred.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 10 Ian 2018, 20:13

peterneamt,vrei sa ma faci sa cred ca albinele sunt ca ... tiganii ? mai g.m.,tu nu sti de gluma,cum am si precizat ?! si de cand barbatii se comporta,privitor la varsta, ca niste ... curve ratate si trecute ? eu,ca sa ma dau de ex pe mine si fara vreo jena,la 72 ani cat fac anul asta parca nu m-as mai roi.nu de alta,dar cred ca nu mai sunt in stare ... in 'deplasare' .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 10 Ian 2018, 20:18

PS.n-am inteles ce legatura are diploma !chiar si cu 2 facultati si tot impotent ajungi,mai devreme sau mai tarziu (c-asai croita viata).tu chiar crezi ca poti sa f.ti si moartea ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2018, 20:54

vulpea scrie:peterneamt,vrei sa ma faci sa cred ca albinele sunt ca ... tiganii ? mai g.m.,tu nu sti de gluma,cum am si precizat ?! si de cand barbatii se comporta,privitor la varsta, ca niste ... curve ratate si trecute ? eu,ca sa ma dau de ex pe mine si fara vreo jena,la 72 ani cat fac anul asta parca nu m-as mai roi.nu de alta,dar cred ca nu mai sunt in stare ... in 'deplasare' .

72 ? Mulți înainte și sănatate maximă ! Când am postat m-am gândit la cei ce vor să-nvețe și nu la cei ce se străduiesc să nu uite ! :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vladonofrei » 10 Ian 2018, 21:48

Ca imi adusera-ti aminte de masa rotunda Dl.Ignatov .Discutii serioase intre maestri. Dl Rosu in filmuletul nr.1 citez: ca sa limitam roitul vom scoate din stupi ramele cu puiet larvar. Nu v-am vazut sa fi schitat vreun gest sau comentariu :shock: sa inteleg ca sunteti de acord?
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2018, 22:26

vladonofrei scrie:Ca imi adusera-ti aminte de masa rotunda Dl.Ignatov .Discutii serioase intre maestri. Dl Rosu in filmuletul nr.1 citez: ca sa limitam roitul vom scoate din stupi ramele cu puiet larvar. Nu v-am vazut sa fi schitat vreun gest sau comentariu :shock: sa inteleg ca sunteti de acord?

Dacă am zis că trebuie să le dai de muncă, asta înseamnă să le dai puiet larvar și să le iei puietul căpăcit pentru a preveni intrarea în friguri.....! Dacă au intrat în friguri (repet ) cea mai profitabilă rețetă este roirea artificială (divizarea ) ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vladonofrei » 10 Ian 2018, 22:31

Incercam sa aflu doar ce zice Dl Ignatov sincer.Am vazut ca v-ati aprins si la postarea mea anterioara .Sincer incercam un fel de dialog cu badita.Va respect !
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2018, 22:42

vladonofrei scrie:Incercam sa aflu doar ce zice Dl Ignatov sincer.Am vazut ca v-ati aprins si la postarea mea anterioara .Sincer incercam un fel de dialog cu badita.Va respect !

La modul cum explică Domnul Ignatov nu ai cum să nu înțelegi ,dacă ai citit măcar o carte de apicultură ! De ce crezi că albinele de iernare sau albinele de roire trăiesc și muncesc mult mai mult.... decât albinele culegătoare de vară ?
Apoi puneți întrebarea de ce o albină crescută într-o familie puternică trăiește și muncește mai mult decât una crescută într-o familie slabă ! :roll:
ps. totul are legătură cu hrana ( păstură, lăptișor, vitelogenin, număr de doici ce participă la hrănirea larvelor )
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 10 Ian 2018, 23:30

'badita' peterneamt,daca eu tot m-am 'spovedit',nu vad dece si mataluta n-ai face-o.asta asa doar de amuzamentul discutiei .stima maxima .
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 10 Ian 2018, 23:34

PS.esti cumva 'copil' fata de A.I.,de-l 'imbalsamezi' atata ?!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 11 Ian 2018, 00:37

vulpea scrie:PS.esti cumva 'copil' fata de A.I.,de-l 'imbalsamezi' atata ?!

Dpdv. al cunoștințelor apicole Domnul Ignatov este în topul apicultorilor din România și unul care știe apicultură nu are nevoie decât de o frază pentru a realiza asta ! ;)
ps. anul acesta împlinesc 48 de anișori deci
8-)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 12 Ian 2018, 00:35

ati multumesc ca mi-ai satisfacut curiozitatea si am ramas cu o ultima curiozitate : 'nentu' asta al tau asa de pretuit de tine o fi fost si el lector ca tine,macar 1 an la ACA ? sau a fost un 'autodidact' 'singur titularizar ' ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde peterneamt » 12 Ian 2018, 01:28

vulpea scrie:ati multumesc ca mi-ai satisfacut curiozitatea si am ramas cu o ultima curiozitate : 'nentu' asta al tau asa de pretuit de tine o fi fost si el lector ca tine,macar 1 an la ACA ? sau a fost un 'autodidact' 'singur titularizar ' ?

Nu-l cunosc personal ! Cînd cineva exprimă un adevăr ce nu a fost publicat încă în cărți înseamnă că acel cineva are ceva în cap.... mai mult decât alții care scot cărți copiind alte cărți. Și cum eu am citit și recitit 99 % din ce s-a publicat în România în ultima sută de ani despre albine ( și dețin acele publicații în biblioteca (colecția ) personală ), nu mă pot înșela
ps. sunt apicultor din tată în fiu și la 14 ani am susținut primul examen și am luat prima diplomă de apicultor la ACA Craiova !:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde vulpea » 12 Ian 2018, 09:53

sa inteleg ca esti din Craiova ? de unde neamt atunci ?
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde gica.mosu » 12 Ian 2018, 10:13

...PAAAAI,vezi"vulpit o" ca e bini sa ei in calcul cele scrise de mine....,sa nu te ei de om pana nu-l cunosti ;) dar ,d-ta esti obisnuit sa "MUSTI" pe orsicine....uneori fara motiv :mrgreen: P.S- chiar si la 72 de" primaveri"...mai invatam unii de la altii=cei ce pot... :D P.S1-...in sfarsit,te-a satisfacut si pe d-ta cinevaaaa :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 69 vizitatori