Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 06 Ian 2018, 10:03

Înființarea fermelor de elită fiind principala cerință a SAR , iată părerea unui apicultor , cu care sunt de acord .
Bebebalas Balas
Bebebalas Balas
Acum o oră
Niste apicultori super pregatiti discuta intre ei. Spun ca nu vor sa supere pe nimeni, dar zecile de mi de apicultori oare cum se simt?
Eu personal ma simt tradat de discutiile purtate de aceste "genii".
Nimic nu este gratis, sa ne ințelegem de la inceput.
Ne cam cred pe noi prosti.
Noi cei multi nu-i intelegem ce vor defapt.

https://www.youtube.com/watch?v=R-Uxwnp-XLU

ICDA ar trebui să fie Institutul Cercetare și Dezvoltare pentru Apicultură .
În fond , el este Institutul pentru Creme și Drajeuri Apicole . Când va dovedi efectul NNI asupra albinelor , opozabil agricultorilor , îmi voi schimba părerea .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 06 Ian 2018, 12:43

O fost destul cîtiva ani ca sa ajungem in situatia, ce nu a reusit sa distruga ACA cu ICDA au terminat altii. Ani la rind s-o inprastiat tot felul de combinatii de rase,hibrizi. Au fost vindute matci si familii cu miile chiar de cei prezent in direct. Nici unu din ei nu si-a asumat raspunderea pentru situatia creata . Concluzia trasa , la cine lu le place sa se inchide intro rezervatie. Dar nu cumva? .Cine contamineaza ar trebui sa plateasca! Sa vedem atunci ce se intimpla?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 07 Ian 2018, 10:00

Deoarece în acest topic a fost prezentată ordinea de zi pentru data de 10 ian.2017 , din care reiese solicitarea SAR de a fi făcută încadrarea în Legea Apiculturii a
exploatațiilor apicole de producție sub formă de :
- exploatații apicole gospodărești ( 1-20 )
- exploatații de semisubzistență ( 21 - 75 )
- exploatații profesioniste (peste 75 )
vă solicit să vă spuneți părerea asupra acestei propuneri . Aceasta , pentru că , la fel cum parlamentarii , după ce sunt aleși , susțin ideile lor trăsnite și nu ale celor care
i-au ales , așa și aici ,fără consultări , au venit cu această găselniță . Nu știu care au fost criteriile de încadrare sau ce interese se urmăresc , în funcție de acestea
orice variantă părând a fi bună . Aici cred că a fost făcută ierarhizarea ținând cont de limita impozabilă . Dacă există o categorie de semisubzistență , înseamnă că
următoarea categorie trebuia să fie cea de subzistență . Personal , nu mă deranjează încadrarea majorității la exploatații profesioniste ,dar , acest lucru să nu aibă
repercursiuni mai târziu . Probabil acum vor să justifice de ce asociațiile lor sunt de profesioniști . Nu caut acum încadrările din toate țările , dar , pentru a vă face propria
părere vă dau două exemple.
Cartea " Albinele și creșterea lor " de JEAN LOUVEAUX ,ed.Apimondia 1987 ,pag.138 - 139
- amator
- semiprofesionist - extras. Cifra optimă va putea să se situeze în jurul a 100 de stupi , dar cu o bună organizare s-ar putea ajunge la 200 sau 300 de stupi.
- profesionist - extras. Exploatarea profesionistă nu poate fi mai mică de 600 de stupi .
O altă sursă :
http://www.apicultura.freesoul.ro/
Amatori - Potrivit normelor, se considera amator stuparul care are 1-100 familii de albine.
Semiprofesionisti - numarul de familii este de 100-300 buc
Profesionisti - Se pot considera stuparii care detin peste 300 de stupi, un numar optim fiind undeva spre 600 de buc
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 07 Ian 2018, 12:39

Cum sa facem rost de sustinatori!

http://youtu.be/E9FhKNnEewc
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 08 Ian 2018, 15:47

Familia mea...de 60 de ani încoace...și dă-i ... și luptă ... , vă sparg , învățați tehnologie ...,nu citiți cărți ( tu câte citiși în viață ? :mrgreen: ) ...mă doare că
nu înțelegeți durerile mele sufletești ( aici este nevoie de specialiști :mrgreen: ) .. matca își alege trântorul cu care se împerechează :lol: .. .Direcțiile
Agricole spun discutăm cu sindicatul ( 350 în toată țara ) , nu cu asociațiile ...
https://www.youtube.com/watch?v=G3fYDk8lVVI
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde alt stupar » 08 Ian 2018, 20:13

ore intregi de delir :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde peterneamt » 09 Ian 2018, 02:51

alt stupar scrie:ore intregi de delir :lol:

Ai dreptate ! Speram să mă înșel dar, e clar ca bună ziua, Puișoru Dănuț e suferind de megalomanie ( poate aminoacizii lipsă din capul albinei BK , l-au afectat și pe el ) ...... jalnic felul cum prostește oamenii ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 09 Ian 2018, 04:08

Acum un an!

quote="kiloz"]Omul in persoana lui Puisoru,a facut atitea rau in apicultura cit multi nici nu poate inchipui.Om mai controversat,laudat pina la ceruri dupa care,negat sub semnul intrebarii. Favorizat si tinut in palme pe la ministere si institutii,disparut pe o perioada si acuma aparut ca pasarea phoenix.Viata o sa decide ce soarta o sa aiba,eu personal nu astept nimic bun din partea lui.

Munciti uniti ca o albina?
Sau o familie de albine?

Individul sau comunitatea apicultorilor este in fata? :o[/quote]

Art. 2 S.A.R. este independent sau dependent faţă de organele de stat, partidele politice,confederaţiile sindicale, orice altă organizaţie. Relaţiile cu structurile politice legislative, guvernamentale şi patronale sunt reglementate de Constituţie,
legislaţia în vigoare şi prezentul statut.

Ce pot sa faci cu asemenea oameni? Daca te duci ,ce fel de negociere e ala. Ce poti discuta si la ce pretentii pot astepta?
Aproape de un deceniu tulbura lumea apicola si pana nu o sa fie scoasa din mediul de negociere nai nici o sansa de schimbarea in bine.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08


Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 10 Ian 2018, 02:16

La 1 oră - 26 min.- 25 sec. avem confirmarea autorului Ghidului
Au fost discutate demult . Au venit alții în întâmpinare . Și noi , sindicatul , am cerut Ghidul , dar au fost discutate demult . Eu vreau un Ghid de bune practici , așa simplist cum îl scoate ACA ...
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 10 Ian 2018, 18:43

peterneamt scrie:
alt stupar scrie:ore intregi de delir :lol:

Ai dreptate ! Speram să mă înșel dar, e clar ca bună ziua, Puișoru Dănuț e suferind de megalomanie ( poate aminoacizii lipsă din capul albinei BK , l-au afectat și pe el ) ...... jalnic felul cum prostește oamenii ! :roll:

Sa inteleg ca nu-i prosteste bine? :)
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 11 Ian 2018, 02:17

In loc de ghid o sa apara cod de bune practici.
Oare stie toate lumea care este diferenta intre cele doua definitii?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 15 Ian 2018, 09:04

Fără cuvinte !


Dănuț Puișoru

anunt important VA ADUC LA CUNOSTINTA CA DL. IORGA DINU, PRESEDINTELE FILIALEI JUDETENE SAR BRAILA A FOST SUSPENDAT DIN FUNCTIE DE CATRE BIROUL EXECUTIV AL SAR SI ESTE PROPUS SPRE EXCLUDERE DE CATRE CONSILIUL NATIONAL. MOTIVUL SUSPENDARII ESTE CA A TRADAT INTERESELE SI DREPTURILE APICULTORILOR DIN SAR LUIND BANI PENTRU A DA INFORMATII ADVERSARILOR SAR, TOTODATA EU APICULTORUL DANUT PUISORU LAM SCOS DIN RUMEGUS SI LAM PUS LA RUGAMINTEA UNOR COLEGI DIN SAR IN FRUNTEA FILIALEI BRAILA ,ATUNCI CIND MAM RETRAS O PERIOADA DE TIMP IN PRIMAVARA EL A FOST TRIMIS DE ADVERSARII SARULUI SA PREIA SINDICATUL SI TOT EI LAU PUS SA FACA UN MITING PENTRU A FII CUNOSCUT DE LUMEA APICOLA DIN ROMANIA PACAT CA SIA VINDUT SUFLETUL. LAM AJUTAT SI EU CU SUMA DE 6000 LEI PE CARE TREBUIE SA MII RETURNEZE, NU IMI MAI TREBUIE NICI UN BAN IUDA ARE MAI MULTE FETE.

Dănuț Puișoru

Comunicat!
Consiliul executiv al SAR intrunit in sedinta de lucru in seara zilei de 10.01.2018, analizand activitatea filialelor judetene la un an de la infiintare, apreciind activitatea si efortul depus de dl. presedinte al filialei Braila Dinu Iorga, a hotarat mentinerea sa in functiile detinute, asteptandu-se noi realizari si confirmari.conform asteptarilor.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 15 Ian 2018, 10:13

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Balian » 15 Ian 2018, 13:31

Domnilor! 36 de pagini am scris despre SAR într-un an. Să fie activi măcar la capitolul de a vorbi despre ei, orice reclamă le este de folos. Și cea bună și cea rea. Noi (și eu :oops: )care scriem despre ei îi contribuim la greu la acest status. Asociațiile cu Roapis, ACA cu tot, din păcate suntem departe de acestă performanță.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde bio » 19 Ian 2018, 20:54

cascadorii risului..:))... ce draq ia-ti facut baietilor de la sindicat dl-ui menestru ca prea o luase razna.

http://www.youtube.com/watch?v=UmTGQboiP28&feature=share


s-au s-a emotionat de atitea aplauze..:))
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori