Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 15 Ian 2018, 17:10

Closcutz scrie:Ce fel de modul? Pavilion sau gen paleta (extensie cu picioare de sprijin)?

Paleta cu picioare si cricuri ca in poza
Fişiere ataşate
003-600x800.jpg
20160630_082407-648x486.jpg
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Balian » 15 Ian 2018, 18:55

Cu stupi fixaţi, platforma extensibilă este cea mai ingenioasă metodă de transport stupi. Părerea mea.
Pe cele două poze aşa că nu-i aceaşi platformă? Prima este pavilion separabil de remorcă, a doua este
remorcă apicolă fixă extensibilă. Am înţeles bine? În iarna asta aş construi o platformă separabilă pentru
experiment. Aş vrea detaşabilă de remorcă, să pot transporta mai multe platforme cu aceaşi ramorcă la
mai multe locaţii.
Platformele au nişte avantaje faţă de remorcă apicolă, sau pavilion.
Poţi să reglezi înălţimea platformei aşa cum îţi este mai comod la exploatare.
Cu o singură remorcă le poţi mişca oricâte platforme.
Remorca nu poţi lăsa nesupravegheat că rămâi fără roţi.
Dacă foloseşti 3 rânduri în loc de 4, ultimul rând lăsat în spate (cele două în faţă le tragi dreapta, stânga)
nu eşti deranjat la lucrări de piesele platformei. O părere numai.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 15 Ian 2018, 19:29

Pozele puse de Mausică nu sunt de la platforma lui.
A arătat într-o poză sistemul de ridicare, iar în cealaltă sistemul de culisare.
Așteptăm pozele cu ce i-a ieșit lui la Salonta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Closcutz » 15 Ian 2018, 19:32

Eu sincer nu prea inteleg sistemul! Ochiometric mi se pare munca de Sisif sa extinzi paletele din mijloc! Si pe mine m-ar incanta un sistem cam cum foloseste Dan Manea ( parca asa e numele colegului). Remorca cu sistem hidraulic...care ridica containerul tip Apivera (cadru carros) iar este interesant...dar nu ma incanta lucrul in sistem pavilionar.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 15 Ian 2018, 20:00

Sa le luam pe rand :
Balian ....exact cum ai zis...una detasabila una fixa ..se vede in poza care cum.
Ale mele vor fi detasabile
Cristi V ...exact asa or fi si componentele mele(picioare ..cricuri, suporti sprijin ca in pozele de mai sus). Intradevar nu e remorca mea acolo..nici modulul dar astea piese vor fi pe ea ;)
Closcutz.... nu e nic o munca de sisif....ai conectat cricurile..ai dat la manivela,s-a ridicat modulul si scoti remorca...ce e asa de greu ??
Acele sertare culiseaza pe niste role cu rulmenti...exact ca o poarta pe roti....te joci numa cu sertaru cu stupi pe el.....is niste role mai bune ca cele folosite de obicei..plus cateva chichite de la constructor !!!
Va iesii meserie...sunt sigur dupa ce am vazut la fata locului ;)
Se poate face si sistemul hidraulic a lui apivera dar.....costa mult(am vb la firma carros..m-am lamurit).
O sa ii propun la firma care imi face rem+paleta sa vedem costurile cu sistemul hidraulic.
Aveam prin laptop o oferta de la carros pt o paleta hidraulica dar s-a stricat lap si nu mai pot sa o recuperez...oricum sarea de 6000euroi pretu...enorm pt mine momentan
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Closcutz » 15 Ian 2018, 20:08

Sistemul platformei carros mi se pare genial. Pavilioanele pe picioare iar au avantaje certe. Numai ca nu prea ma coafeaza sa fiu conditionat la doar 2 caturi 1/2 de stup...Plus munca in pavilion
..la cei de jos cam cocosat iar la aia din randul de sus cocotat... Sunt maxim de interesat si eu de un sistem mai fara rupere de cocoasa....
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 15 Ian 2018, 20:14

Closcutz scrie:Sistemul platformei carros mi se pare genial. Pavilioanele pe picioare iar au avantaje certe. Numai ca nu prea ma coafeaza sa fiu conditionat la doar 2 caturi 1/2 de stup...Plus munca in pavilion
..la cei de jos cam cocosat iar la aia din randul de sus cocotat... Sunt maxim de interesat si eu de un sistem mai fara rupere de cocoasa....

Vezi..de aia nu am mers pe cel tip pavilion...limitat la magazii +munca la randurile de sus..
Perfectiunea nu exista....doar compromisul care sa te ajute pe tine.
Cand va fi gata remorca si paleta voi posta poze pt lamurire la anumite detalii care le vei dori.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Closcutz » 15 Ian 2018, 20:25

Pai si sa inteleg ca cu aceeasi remorca vei putea sa transporti mai multe palete? Cam cum este siatemul carros? Adica sa calezi picioarele platformei si sa scoti remorca de sub platforma pt a cara alta?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 15 Ian 2018, 20:46

Closcutz scrie:Pai si sa inteleg ca cu aceeasi remorca vei putea sa transporti mai multe palete? Cam cum este siatemul carros? Adica sa calezi picioarele platformei si sa scoti remorca de sub platforma pt a cara alta?

Exact. ;)
Cu remorca asta voi cara toate modulele.
Ajung in camp..is cu platforma de sub paleta,exting paleta si merg acasa dupa alta paleta. Fiecare paleta are 4 picioare principale plus picioare de sustinere pt sine. Cricurile se folosesc strict sa ridici/cobori paleta...le refolosesti la toate paletele.
Deci 1 remorca si 4 palete(module) si ai deplasat 160 de stupi fara hamaleala
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Closcutz » 15 Ian 2018, 21:10

Super tare! Ramane de vazut costurile cu remorca + 4 palete cat te ajunge... apoi cum te descurci cu sistemul in teren. Asa pe hartie toate par bune si frumoase.... Sa nu ai probleme cu scufundarea picioarelor paletei!!! Cu extinderea celor din mijloc abia astept sa vad cum te descurci...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Marius Mada

Mesajde Balian » 15 Ian 2018, 21:21

Corect! Pavilioanele au demonstrat limitele şi dezavantajele lor.
Dezavantaje pavilion cu roată:
Lucrezi pe mai multe nivele. Ţii într-o locaţie aglomerat foarte mulţe familii. Sus jos pe scară ca veveriţa. :D Te omoară căldura, fumul în încăperea inchisă şi dacă ai aerisitoare. Întuneric, nu vezi nu ai loc pentru a te desfăşura în lucru. Nu ai loc pentru auxiliare. Nu poţi folosi posibilităţile de mecanizare. Tratamentele sunt mortale. Dezorientare pentru albine. Iarna orientarea unei părţi este OK celălaltă parte foarte NON OK. :shock: La platforma extensibilă toate astea sunt chiar rezolvate. :idea:

PS. Cine conduce firma de fabricat remorci la Salonta este fostul meu şef în urmă cu 27 de ani. Inginer care nu la loz în plic a câştigat diploma, e foarte mult de învăţat de la el. :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Balian » 15 Ian 2018, 21:23

Closcutz scrie:Super tare! Ramane de vazut costurile cu remorca + 4 palete cat te ajunge... apoi cum te descurci cu sistemul in teren. Asa pe hartie toate par bune si frumoase.... Sa nu ai probleme cu scufundarea picioarelor paletei!!! Cu extinderea celor din mijloc abia astept sa vad cum te descurci...

Mai citiţi o dată ce a scris Mausica şi vă veţi da seama. :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 15 Ian 2018, 21:35

Balian scrie:
Closcutz scrie:Super tare! Ramane de vazut costurile cu remorca + 4 palete cat te ajunge... apoi cum te descurci cu sistemul in teren. Asa pe hartie toate par bune si frumoase.... Sa nu ai probleme cu scufundarea picioarelor paletei!!! Cu extinderea celor din mijloc abia astept sa vad cum te descurci...

Mai citiţi o dată ce a scris Mausica şi vă veţi da seama. :!:

Balian...intradevar dl Nagy e profesor ....e meserias asta e clar.
Am vb multe cu dansul si e foarte deschis la cerintele clientului.
Closcutz....picioarele paletei sunt special concepute foarte late jos la baza(daca urrmaresti poza mea si ce gasesti pe net o sa vezi diferenta clara),probleme pot aparea oricand..nimic nu e perfect.
Pretu e cam asa:
Remorca 5m / 2,40 axa dubla..roti pe 14toli + 1 paleta complecta+ 4 cricuri - aprox 4700e
Totul omologat si inmatriculat
PS : remorca costa vreo 3000e
PPS : la urmatoarea paleta scazi costul cricurilor care e destul de ridicat...aprox 450e
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Balian » 15 Ian 2018, 22:11

mausica scrie:Closcutz....picioarele paletei sunt special concepute foarte late jos la baza(daca urrmaresti poza mea si ce gasesti pe net o sa vezi diferenta clara),probleme pot aparea oricand..nimic nu e perfect.

Nici nu se pune problema. Talpa este cât este. Dacă vrei poţi pune sub ele adaos de un metru pătrat.

PS:Inginerul Nagy era profesor şi în urmă cu 25 de ani. Să fi deschis la client trebuie să fie caracterul de bază a unui prestator. Clientul te caută să-i rezolvi o problemă, şi dacă nu va fi satisfăcut nu te mai recomandă la altii. :!:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Catalin Ene » 16 Ian 2018, 17:09

Frumos.
Asteptam cu interes poze cand ai totul gata si dupa aceea impresii din pastoral. :)
Cu ce masina intentionezi sa le tractezi?
La un sistem asemenator ma gandeam si eu, cu ceva in plus pentru securizarea stupilor, in cazul in care o sa fie nesupravegheati...sa nu poata fi furati.
Deocamdata, din cauza productiilor mai slabe din ultimii 2-3 ani si a faptului ca familia a devenit mai numeroasa din aceasta iarna, am pus pe hold proiectul.
Catalin Ene
 
Mesaje: 88
Membru din: 29 Noi 2013, 13:46
Localitate: Bucuresti/Ciocanesti (Calarasi)

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 17 Ian 2018, 00:01

Catalin Ene scrie:Frumos.
Asteptam cu interes poze cand ai totul gata si dupa aceea impresii din pastoral. :)
Cu ce masina intentionezi sa le tractezi?
La un sistem asemenator ma gandeam si eu, cu ceva in plus pentru securizarea stupilor, in cazul in care o sa fie nesupravegheati...sa nu poata fi furati.
Deocamdata, din cauza productiilor mai slabe din ultimii 2-3 ani si a faptului ca familia a devenit mai numeroasa din aceasta iarna, am pus pe hold proiectul.

O sa revin cu poze cand iese pe portile fabrici....
Pareri legat de ea si de modul de lucru abia dupa 1-2 culesuri sa o pot vedeam in actiune sa ii vad in teren minusurile si plusurile...ca asa e foaie e simplu :lol:
Momentan o sa o trag cu un transit motor de 2,4 125 ps...pe viitor sunt sanse sa schimb capul de tractare cu un 4x4 dar ramane de vazut. Ar trebuii sa pot pleca cu 40 pe remorca si 40 pe masina.....ar fi ok per cursa.
Eu de 2 ani am in plan remorca,insa am tot amanat...acum s-a nimerit datorita unei reusitem
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori