Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 22 Ian 2018, 22:53

A deci polistirenul e bun la iernat clopot. Acu înțeleg. Ms. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde mellis » 22 Ian 2018, 23:55

in Vest vine primavara - au iesit florile afara,,
Sanatace buna..
PS: vine cineva la pastoral la ghiocei?
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 23 Ian 2018, 00:08

Melis, dar mai buna varianta e sa veniți voi spre noit. Aveți avantajul dezvoltării. :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde gica.mosu » 23 Ian 2018, 09:46

mellis scrie:in Vest vine primavara - au iesit florile afara,,
Sanatace buna..
PS: vine cineva la pastoral la ghiocei?
Boierule,sazi bland...,si in zona mea au aparut ghioceii :shock: ..,apoi a dat cu zapada de 16-20cm...acum, e ger 8-) asadr...nu zi 'op ca uneori, parleazu-i MARE :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde kovacslg » 23 Ian 2018, 20:38

La inceputul lunii m-am uitat la condens (am ajustat unde era nevoie), dar m-am uitat si peste ghem si am gasit doua fam mai active si mai rasfirate. (ori cu puiet, ori fara mancare, ori fara matca)
Cred ca in 7 sau 8 ianuarie, era zbor frumos cateva ore si am revenit la cele doua familii care pareau ca sunt active, si la ambele am gasit puiet capacit de 7-8 cm si larvar in jur.
Am pus mana si peste alte familii si la toti se simtea temperatura ridicata. Desi nu e indicat, m-am uitat la 5 fam, toti aveau puiet de o zi pe o rama, de 3-5 cm. Deci a inceput....
Dupa cateva zile, in aceeasi stupina, nu s-a mai simtit acea temperatura crescuta, nici chiar la cele 5 familii cu puiet, ghemul era refacut si compact, albinele amortite in coaja ghemului, deci o aparenta lipsa de puiet (care era acolo insa, nu cred ca odata cu frigul au renuntat...).

Cred ca in fazele incipiente depistarea puietului prin verificarea / observarea temperaturii peste ghem e dificil.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde mellis » 24 Ian 2018, 01:27

Avem câteva avantaje...ne permitem sa nu stricam liniștea și aerul pur prea des...și cu rezultate bune...
Sunt multi ce primăvara o fac aici...și știu de ce...

Am investit într-o vatra fixă și buna..pt mine este destul...mă mulțumesc cu puțin ;).
Sunt multe sate uitate...cu potential bun...cu munca stam mai prost...dar poate progresăm...daca nu ne apleacă legile fanariote...si OTRAVA (necesara)...și tecajuta sa nu mai faci ceva...sa fii un bun consumator...
Vremea ne mai joaca feste...dar nu pariem...mergem la sigur -avem CREDINTA....și putem muta munții cu ea!!
Puțini au înțeles puterea credinței...dar asta-i altă pagină...
Sănătace bună!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 29 Ian 2018, 23:59

Se anunta cateva zile mai calde, cei care stiti ca stati prost cu mierea in stupi puteti interveni daca vremea in zona permite.
Astazi la Iasi au avut zbor de curatire, nu foarte intens dar a fost. La munte au iesit si ieri si astazi, a fost mai cald fata de Iasi. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 30 Ian 2018, 02:39

Am plecat azi pe la ora trei din București de la 5 grade și în zona de deal munte am am fost uimit sa vad ca a crescut la 11. Când e soare la câmpie și nori pe deal cumva se formează un efect de sera.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 30 Ian 2018, 13:48

daffid mihailov scrie:Am plecat azi pe la ora trei din București de la 5 grade și în zona de deal munte am am fost uimit sa vad ca a crescut la 11. Când e soare la câmpie și nori pe deal cumva se formează un efect de sera.


Se numeste inversiune termica. Tocmai de aceea in depresiuni(Ciuc de exemplu este rece).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Inversiune_termic%C4%83
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 11:19



Unde sunt iernile de altadata?
Cand stiu cat m-am pregatit pentru iarna .. incep sa fiu invidios pe cei care nu le-au facut aproape nimic, acum pun turta si gata.
.. glumeam :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 31 Ian 2018, 11:49

Iarna asta e mai păcătoasă ca una cum trebuia sa fie cum a fost anul trecut. Ponta, frig, ponta iar frig... Nu suna bine.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde jonny_it » 31 Ian 2018, 13:18

daffid mihailov scrie:Iarna asta e mai păcătoasă ca una cum trebuia sa fie cum a fost anul trecut. Ponta, frig, ponta iar frig... Nu suna bine.


Acum vin de la albine. M-am uitat iar la termometre :)
Inca nu au inceput, dar cred ca se pregatesc, parca prea alearga prin stupi :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde cristi82 » 01 Feb 2018, 00:14

Nu trebuie sa va plângeți. Voi ați avut zile cu zboruri. Ce sa zic la mine . Din noiembrie nu am avut zbor de curatare. Voi vorbiți deja de puiet și polen :) . La mine în zona sunt mai reci primăveriile . Încep mai greu primăvara dar recuperează rapid mai ales ca sunt intr-o zona cu foarte mulți pomi fructiferi. Eu zic ca totuși nu am pierdut nimic pana în prezent.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde daffid mihailov » 01 Feb 2018, 11:53

Jonny, ai termometru în toți stupii? Ca sa știi ca iarna asta puietul nu a ținut cont de rasa, ci a fost o chestiune foarte aleatoare. La cei care au avut puiet se vede clar diferenta.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Vremea - sau ''nu faceti pariu cu Dumnezeu ca pierdeti"

Mesajde mellis » 01 Feb 2018, 18:03

Am verificat vremea 2018 comparat cu 2017.
In ianuarie 2017 am avut o perioada de vreo 2 sapatamni cu -5 -> -15.
Anul acesta a fost mai cald...dar..
Comparat feb 2017 cu 2018 si martie - vad ca media este tot pe acolo - sau chiar mmai frig..
https://www.meteoblue.com/ro/vreme/prognoza/archive/timi%C8%99oara_rom%C3%A2nia_665087?fcstlength=1m&year=2018&month=3

Deci - "a vazut ursul coada"...sau mai vedem noi...
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori