Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Mircea_63 » 20 Aug 2017, 14:44

Hunbee scrie:Fleacuri. Nu ne intereseaza cu cat o dam.
Noi aici discutam de "funduri" si bucfast.
Ce naiba, doar suntem profesionisti.


Asa da! Cel mai important e pretul. Daca discutam apasat despre asta, pe forumuri si FB, pretul va creste. Da' n-ai cu cine d-le, niste tarani!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde teinegru64 » 20 Aug 2017, 15:11

Adi Hodis scrie:
teinegru64 scrie:Este al doilea an in care nu extrag ...decat necesarul familiei.Multe am invatat in astia doi ani.Si parca nici spatele nu ma mai doare.Frica mare a fost ca voi muri de foame.Nu am murit ... am renuntat la masina.Nici nu va inchipuiti ce misto e sa mergi cu rata ori cu trenu'..

Ce facusi frate de te vad in ... involutie ?. Pai se poate ? ... dupa atitea modele de stupi incercate, nici unul nu a ajuns la scara mare ?. De productie, zic.

Astai viata...dupa vreo 30 ani de apicultura....mi-am luat si eu job.Sa alung plictiseala. :lol:
PS
Nu ai auzit de ME ? :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde Mircea_63 » 20 Aug 2017, 15:22

Cred ca e o confuzie intre a avea albine si a fi apicultor. Eu am albine!
A fi apicultor atatia ani si ...degeaba, asta da perseverenta diabolica. Asta a propos de zicerea: a gresi e omeneste. A persevera in greseala e diabolic. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde filip » 20 Aug 2017, 15:32

Mircea_63 scrie:Cred ca e o confuzie intre a avea albine si a fi apicultor. Eu am albine!
A fi apicultor atatia ani si ...degeaba, asta da perseverenta diabolica. Asta a propos de zicerea: a gresi e omeneste. A persevera in greseala e diabolic. :(

Apicultorii se impart in doua:
Cei care se bazeaza pe cisterna .
Ceilalti fac apel la Dumnezeu sa dea nectar in floare.
Paradoxal e la mine,cand aveam servici nu stiam cum sa fac libere sa apuc sa storc mierea *(cu tonele)
Acum am tot timpul din lume si nu bifez tona.
Concluzie:
Cred ca trebuie sa-mi caut serviciu pe langa pensie...... :lol: :lol: :lol:
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 12 Dec 2017, 21:03

Pun o intrebare. Chiar daca nu are legatura directa cu pretul mierii. Am livrat 2 loturi de miere in 19 si 27 septembrie catre un procesator. Mi-a zis 50 , 60 de zile pana intra plata integral. A intrat doar avansul. I-am sunat vinerea trecuta au zis sa ii sun luni sau marti. Pareau mirati ca inca nu au intrat banii. Azi i-am sunat din nou si mi-a zis "inca nu au iesit toate analizele". Sa ii sun saptamana viitoate si "daca totul e ok vor baga banii". Nu stiu de ce ma astept sa imi zica in cele din urma ca mierea nu-i buna sau alteva. Asta in masura in care am dat 2 tone la alt procesator si am primit banii integral. De fapt intrebarea mea e urmatoarea-cat se poate prelungi perioada pana la plata integrala?
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde daffid mihailov » 12 Dec 2017, 23:06

Legea spune ca e o bligat sa plătească factura în 45 de zile. Dacă mierea nu e buna nu trebuia sa facă plata în avans. Aici au vrut sa te aiba la mana. . Așteaptă-te sa o ridici. Dacă nu ești sigur ca îți iei mierea ta înapoi îl somezi în instanta sa îți vireze banii. Dacă vrea sa își recupereze banii trebuie sa dovedească în instanta ca mierea ta nu e buna, ceea ce e imposibil fără un proces verbal de sigilare a butoaiele și fără analize recunoscute de instantele din România. Cel mai probabil va exista o renegociere a prețului, te sfătuiesc sa nu cedezi. Asta e tehnica lor.

PS. Sa iei mierea înapoi numai după ce faci analizele. Resigilarea butoaiele. Cumperi sigilii și faci pv. Dacă ai dat în alta locație ai probe martor.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde BRUMITA » 13 Dec 2017, 00:04

talex scrie:Pun o intrebare. Chiar daca nu are legatura directa cu pretul mierii. Am livrat 2 loturi de miere in 19 si 27 septembrie catre un procesator. Mi-a zis 50 , 60 de zile pana intra plata integral. A intrat doar avansul. I-am sunat vinerea trecuta au zis sa ii sun luni sau marti. Pareau mirati ca inca nu au intrat banii. Azi i-am sunat din nou si mi-a zis "inca nu au iesit toate analizele". Sa ii sun saptamana viitoate si "daca totul e ok vor baga banii". Nu stiu de ce ma astept sa imi zica in cele din urma ca mierea nu-i buna sau alteva. Asta in masura in care am dat 2 tone la alt procesator si am primit banii integral. De fapt intrebarea mea e urmatoarea-cat se poate prelungi perioada pana la plata integrala?

Si eu avut miere predata pe 14 septembrie si abia astazi am primit banii . Tot dupa ceva telefoane date, ca nu au iesit analizele , ca antibiotice , ca nu stiu ce , ca suntem pe lista si sa ne asteptam randul . :(
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde teinegru64 » 13 Dec 2017, 01:16

Poate sunt mai hodorog...dar ACA inca nu mia traso. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 13 Dec 2017, 10:47

Nici eu nu am avut probleme cu Aca. La ei am dat 2 tone in august si in septembrie mi-au dat banii.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde teinegru64 » 13 Dec 2017, 11:12

talex scrie:Nici eu nu am avut probleme cu Aca. La ei am dat 2 tone in august si in septembrie mi-au dat banii.

Imi amintii de acum 30 de ani.Pe 17 septembrie am luat prima....masina cu banii de la ACA.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 14 Dec 2017, 15:46

BRUMITA scrie:
talex scrie:Pun o intrebare. Chiar daca nu are legatura directa cu pretul mierii. Am livrat 2 loturi de miere in 19 si 27 septembrie catre un procesator. Mi-a zis 50 , 60 de zile pana intra plata integral. A intrat doar avansul. I-am sunat vinerea trecuta au zis sa ii sun luni sau marti. Pareau mirati ca inca nu au intrat banii. Azi i-am sunat din nou si mi-a zis "inca nu au iesit toate analizele". Sa ii sun saptamana viitoate si "daca totul e ok vor baga banii". Nu stiu de ce ma astept sa imi zica in cele din urma ca mierea nu-i buna sau alteva. Asta in masura in care am dat 2 tone la alt procesator si am primit banii integral. De fapt intrebarea mea e urmatoarea-cat se poate prelungi perioada pana la plata integrala?

Si eu avut miere predata pe 14 septembrie si abia astazi am primit banii . Tot dupa ceva telefoane date, ca nu au iesit analizele , ca antibiotice , ca nu stiu ce , ca suntem pe lista si sa ne asteptam randul . :(


Aveti mp
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde peterneamt » 12 Ian 2018, 11:31



De ce este prețul mic la mierea predată procesatorilor ? Din acelaș motiv .......nu avem granițe și nici grăniceri ci doar "oameni de ......afaceri" !
https://www.youtube.com/watch?v=KL5Cdr_cFTs&t=213s

75% la sută dintre legumele şi fructele pe care le mâncăm vin în ţară la negru sau cu facturi false. Vămile României sunt ca frontierele unui stat fără stăpân. Intră cine vrea dacă mituieşte pe cine trebuie. Cei care controlează piaţa de legume şi fructe ajung să-i falimenteze pe producătorii români şi să fure ţării câte 3-4 miliarde de euro pe an.

http://miepo.md/sites/default/files/Hon ... udy_ro.pdf
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde talex » 12 Ian 2018, 21:39

Azi am primit banii. Aproape 4 luni.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde kovacslg » 05 Feb 2018, 10:49

In Germania s-a legiferat diferit decat in UE marcarea provenientei mierii.

Este obligatoriu afisarea tarilor de provenienta in ordinea cantitatilor in amestec.

Un exemplu, din care vedem unde ajunge mierea predata cu 8-9 ron...
Fişiere ataşate
nemet-biomez-cimkezes-mezohir-mezes-cikk-590x334.jpg
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde daffid mihailov » 05 Feb 2018, 16:31

Super tare,! Asta ne interesa, piața noastră e Germania. O sa crească aprecierile pt mierea noastră în modul asta. Bv
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PRETUL MIERII 2015, 2016...

Mesajde thomas » 11 Feb 2018, 22:02

Vad ca e trecuta la bio mierea din borcanul respectiv. V-ati intrebat cumva daca apicultorul care a predat-o procesatorului a stiut ca mierea lui e bio? Asta in cazul in care apicultorul respectiv nu e bio, dar produce calitate. S-au intalnit 'cateva' cazuri de genul..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron