Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 03 Feb 2018, 16:06

Salut!

Sorry!...Nimic de la mine!....Material din presa...Asta nu impieteaza cu nimic asupra gradului ridicat de simpatie pe care-l am fata de tanar - si atat!....Nu-mi puneti in gura ce n-am zis!.... :idea:
Daca nu va p-lace ce postez, (si din care foarte putine sunt ale mele, - cele mai multe fiind de pe publicatii oficiale ) -
va rog ignorati!....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde a_costy » 03 Feb 2018, 16:39

Donbazil scrie:Salut!

Dovada că sărăcia nu este o scuză ca să ai o carieră. Ioan Deaconu are 19 ani, provine dintr-o familie cu 9 copii și un tată șomer. A obținut cea mai mare medie la admiterea de la Școala de Poliție ”Vasile Lascăr” din Câmpina, ”împușcând” 93 de răspunsuri corecte din 100. Felicitări! :)

Destinul tânărului care a intrat primul la Şcoala de Agenţi de Poliţie de la Câmpina. Provine dintr-o familie cu 9 copii, iar tatăl său e şomer
ADEVARUL.RO http://adevarul.ro/locale/pitesti/desti ... opii-tatal



Bravo lui!
Ma bucur pentru reusita unui om corect, fara origine sanatoasa. Locul 1 e greu de luat oriunde ai concura.
Va avea parte in viata de munca, munca si iar munca.
Viata usoara, promovori ca fat frumos (intr-un an cat altii in 10), vor avea tot ce-i cu origine sanatoasa.
Asa este peste tot, nu numai in politie.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Politia in actiune

Mesajde Bambucha » 04 Feb 2018, 00:08

De un timp nu-mi prea plăcea
Arpagic cum se purta.


Mieuna, se fandosea,
Şi când nu-l vedeam fura.


Ba, fiind mai mărişor,
Se făcuse vânător.


Printre mure şi urzici,
Vâna păsările mici;


Printre zmeuri şi ciulini,
Vâna puii din vecini;


Şi-ntr-o zi l-am prins de tot
Cu un fluture în bot.


Nici o îndoială nu-i,
ă-i urât din partea lui.


Dar eu, totuşi, m-am gândit
Că poate-i nelămurit.


Să-i spun pe-nţelesul său
Ce e bine şi ce-i rău.


Şi i-am zis: domnule p*s,
Aici eşti în Paradis.


Poţi să ai ce vrei, de toate,
Dar nu poţi să ai păcate.


Condiţia ca să rămâi
E să fii premiant întâi.


Şi-un secret de vrei să-ţi zic:
Bine-ar fi să rămâi mic,


Căci paradisul meu, să ştii,
E făcut pentru copii;


E un rai liliputan,
Nu-ncape-n el un motan.


Dar de mă restrâng un pic
Poate-ncăpea un pisic.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 04 Feb 2018, 12:54

OK. Ai dat in mintea copiilor, dar tot nu mi-ai raspuns la intrebari asa ca le repet:
Domnule mincinos te rog sa arati unde am sustinut pragul de 50000 de euro si cand am luat apararea borfasilor!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Bambucha » 04 Feb 2018, 19:24

domnule politai,

Constat cu surprindere ca te framanta si te macina in interior o amarata de poezioara pentru copii, din moment ce persisti sa ma incarci cu epitete. Te-am rugat condoscendent sa te judeci singur dupa afirmatiile proprii de pe topicul cu pricina (link mai sus) unde singurul meu regret e ca am incurcat tipul de moneda, totusi irelevant, deoarece fondul este acelasi. Abuzul este abuz, crima este crima, violul este viol, furtul este furt, etc. Sunt principii de baza pe care orice om social si le atribuie inca din frageda copilarie, si iti raspund cu aceasta la citatul democratic din Ratiu cu un alt citat "Negociem orice, dar nu principii".

Daca doresti o proptea la aceasta judecata iti transmit ca am un caz de copil cu dizabilitati caruia din cauza unui abuz de circa 9.000 de lei I s-a nenorocit viata, fapt pentru care nu am continuat discutia cu dumneata pe topicul respectiv deoarece imbratisam seturi de valori morale diferite, iar aici drumurile noastre de dialog se despart.

asadar toate cele bune!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 05 Feb 2018, 11:14

Bambucha scrie:domnule politai,

Constat cu surprindere ca te framanta si te macina in interior o amarata de poezioara pentru copii, din moment ce persisti sa ma incarci cu epitete. Te-am rugat condoscendent sa te judeci singur dupa afirmatiile proprii de pe topicul cu pricina (link mai sus) unde singurul meu regret e ca am incurcat tipul de moneda, totusi irelevant, deoarece fondul este acelasi. Abuzul este abuz, crima este crima, violul este viol, furtul este furt, etc. Sunt principii de baza pe care orice om social si le atribuie inca din frageda copilarie, si iti raspund cu aceasta la citatul democratic din Ratiu cu un alt citat "Negociem orice, dar nu principii".

Daca doresti o proptea la aceasta judecata iti transmit ca am un caz de copil cu dizabilitati caruia din cauza unui abuz de circa 9.000 de lei I s-a nenorocit viata, fapt pentru care nu am continuat discutia cu dumneata pe topicul respectiv deoarece imbratisam seturi de valori morale diferite, iar aici drumurile noastre de dialog se despart.

asadar toate cele bune!

Domnule mincinos constat cu aceiasi surprindere ca citesti dar nu prea intelegi.
NU am sustinut un prag de 50000 de de euro sau 50000 de lei sau 50000de ....orice. Cred ca e nevoie de stabilirea unui prejudiciu minim pentru ca aacea fapta sa fie considerata infractiune, dar un prejudiciu care sa fie calculat cum e calculata valoarea punctului de amenda si care sa fie oricum mai mica decat valoarea vehiculata acum (200000 lei sau euro sau...moneda din Botsuana). Am argumentat pozitia mea si asteptam, asa cum ai promis, si argumentele dumitale, dar in loc de argumente ai venit cu minciuni. Inteleg ca nu prea ai...argumente asa ca ai creat un moment liric.

Repet cealalta intrebare: Unde si cand am luat apararea borfasilor?

Si mai adaug o intrebare: Ce legatura are poezioara aia cu titlul topicului, sau cu discutia noastra, sau cu forumul asta????
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 05 Feb 2018, 22:51

Salut!

‘N-am putut merge pe picioare, d-aia m-am urcat la volan’.

http://www.opiniatimisoarei.ro/n-am-put ... udet/05/02
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde bio » 08 Feb 2018, 22:38

Donbazil scrie:Salut!

‘N-am putut merge pe picioare, d-aia m-am urcat la volan’.

http://www.opiniatimisoarei.ro/n-am-put ... udet/05/02


da nici tovarasul nu este mai prejos, daca nu cumva chiar il intrece.. ..:))..

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/video ... 71392.html
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 08 Feb 2018, 23:27

Salut!

Eu vad in poze un civil aflat probabil in timpul sau liber...Daca a fost politist sigur sefii sai au luat masurile legale impotriva sa...
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 08 Feb 2018, 23:28

Salut!

Politistii au umor
1 oră ·
Săptămâna asta am postat foarte puțin. M-au dezamăgit extrem de tare niște declarații. Una este chiar a doamnei ministru Dan, care a spus că nu plătește ”statul acasă” și cealaltă, a doamnei ministru Lia Olguța Vasilescu. Prima păstorește ministerul nostru, M.A.I. Un ministrer cu peste 120.000 de polițiști, jandarmi, pompieri...etc. Cealaltă Ministerul Muncii și bla...bla...

Azi am ”împlinit” 32 de ore nedormite. 32 de ore, dintre acestea 24 fiind NEPLĂTIT, alături de colegi împreună cu care am încercat să demonstrăm că un suspect de viol merită să stea după gratii. Un magistrat a decis altfel, lăsându-l în libertate, după ce a violat, a lovit cu pumnii și cu picioarele victima a aruncat cu băutură pe ea și chiar a urinat pe ea. Probabil că dacă ar fi făcut și caca pe săraca fată ar fi contat.

Atât eu cât și alți colegi am sărit din pat, din ”statul acasă”, NEPLĂTIȚI de această dată și am venit să ne facem datoria. ERAM LIBER, AȘ FI PUTUT SĂ ALEG SĂ NU FAC NIMIC. Cum v-ați închipui că cineva să ceară ajutorul poliției iar polițiștii să spună: ”îmi pare rău, sunt în timpul liber, nu am cum să vă ajut”? Cum te mai poți uita în ochii unui om?

S-a vorbit că nu se acceptă să fim plătiți ”stând acasă”. Ok, nu ne plătiți! Dar nu mi se pare corect să muncești pe degeaba. Oriunde în lumea asta cine muncește peste programul normal de lucru este recompensat financiar. Acel ”stat acasă” recompensa pe cei care, în realitate, erau la dispoziția oamenilor. Cei care în câteva minute vin și fac cercetarea la un accident, la un furt, care îți caută copilul pierdut, etc. Mi-aș dori sincer să nu fie nevoie să ne plătiți. Să existe polițiști atât de mulți, încât să te împiedici de ei pe stradă și să nu fie nevoie ca noi să stăm cu telefonul băgat în fund, tresărind la fiecare apel la 2, la 3 sau 5 dimineața.

Nu este vina noastră că suntem puțini. Știu, o să aud vechea placă: ”voi v-ați ales să faceți asta”. Eu nu mi-am ales să muncesc pe gratis. Și nu cred că cineva lucrează pe gratis. Voi munciți pe gratis?

Și ministrul muncii și bla bla bla a venit cu o declarație nefericită. A afirmat ironic și într-un mod total tendențios că i-ar fi spus un polițist că nu mai poate bea atunci când este liber și că în opinia domniei sale nu concepe cum polițiștii pot bea în timpul liber, încercând să ne jignească că am fi toți niște ”cititori” Serios? Dar dvs. respirați în timpul liber? Și dacă vrea să bea, e problema lui. Pentru că de aceea este TIMP LIBER. Să poți face ce vrei cu el. Eu vreau să merg la sala de sport, altul să stea cu familia, iar un alt coleg poate vrea să stea la o bere și un grătar cu prietenii. Este bețiv pentru că vrea să stea la o bere cu prietenii în TIMPUL LUI LIBER?

Nu înțeleg cum oameni care sunt pe niște funcții atât de importante aleg să jignească oamenii din subordine sau pe cei care le păzesc liniștea. Cum ajung să iasă în spațiul public și să stârnească oamenii împotriva noastră, aruncând ”măriri salariale”, când în realitate acestea sunt ciuntiri imense ale salariilor noastre. Vă rugăm nu ne mai ”măriți” salariile, o să ajungem să nu ne mai putem plăti ratele.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde bio » 09 Feb 2018, 10:59

Donbazil scrie:Salut!

Eu vad in poze un civil aflat probabil in timpul sau liber...Daca a fost politist sigur sefii sai au luat masurile legale impotriva sa...


..:))... Off, nea Vasile.....sa inteleg ca nu stii sa citesti si te uiti doar la poze ?...

Mie la titlul articolului respectiv imi apare : "Poliţist beat criţă, la volan, în Păcurari. Dormea și bloca drumul cu mașina" ...


Si afirmatia facuta chiar de dumneata legat de acest subiect intrece orice imaginatie ... vezi cum i-ti dai cu stingu'n dreptu'...
Donbazil scrie:..Daca a fost politist sigur sefii sai au luat masurile legale impotriva sa...
. .....merge la fix cu ce apare scris chiar la titlul reportajului S-a încercat o muşamalizare revoltătoare --- Ahha, de ce mi se pare o actiune politieneasca specifica,......intilnita parca si in cazul pedofiulului din curtea politiei romane ascuns ani de zile chiar de politistii care trebuiau sa-l prinda si sa-l dea pe mina justitiei .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Politia in actiune

Mesajde ioanpuiu » 10 Feb 2018, 22:02

Donbazil scrie:Politistii au umor

Săptămâna asta am postat foarte puțin. M-au dezamăgit extrem de tare niște declarații. Una este chiar a doamnei ministru Dan, care a spus .........

Nu prea mai au nici umor că l-a luat ministeru' şi pe ăla.
Carmen Dan.PNG
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Politia in actiune

Mesajde bio » 15 Feb 2018, 22:34

inca o realizare.......politieneasca !!!

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/surpriza-de-care-a-avut-parte-o-femeie-dupa-ce-a-mers-la-politie-sa-denunte-un-furt.html

hoti nu stiu sa prinda....... dar amendeaza pagubitul . Stie nenea politistul ce inseamna 10 mii de ron..??.. a muncit vreodata cu adevarat sa stie cum se produc banii ??
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 15 Feb 2018, 23:21

Salut!

Dar LEGEA e facuta de politist?....Daca scrie ca trebuie ca firmele sa-si faca plan de paza, dosar de risc si mai stie mama naibii ce, apai s-o respecte...Unde-i lege nu-i tocmeala...Hotul va fi prins si deferit justitiei....Judecatorul ii va da drumul...Asta-i LEGEA....Dar voua va place doar sa-i ciupiti pe polirtisti, sau sa achiesati la porcariile scrise prin jurnale de scandal...Soarta!....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Shrek » 16 Feb 2018, 00:28

Fata care vinde flori...
http://botosaninews.ro/344373/general/t ... ica-legea/
Sa nu creadă safu' c-am ceva cu....nordistii!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 16 Feb 2018, 22:27

Salut!

Ii urez mult succes in viata tinerei moldovence si-i doresc sa ajunga sa fie mandra de meseria pe care si-a ales-o si sa iasa la pensie, cu fruntea sus si cu mandrie din MAI.

Exista multe fete care-si fac treaba cu succes in politie...Unele sunt mult mai "Zoe fii barbata!" decat multi dintre colegii lor, sau sunt cele cu mintea la ele, care intocmesc tot felul de documente si situatii - pentru ca si asta trebuie s-o faca cineva- si s-o faca bine!..Pentru ca in fata sefilor sau a magistratilor trebuie sa prezinti documente "beton" - in litera si in spiritul legii, nu compuneri sau eseuri...
Eu cunosc de multi ani pe una dintre acestea....Si sunt foarte mandru de asta! :!:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori