Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 10 Feb 2018, 20:05

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 10 Feb 2018, 20:29

Nu o să-mi fac cont pe Facebook . Am crezut că pe site-ul SAR vor fi postate toate problemele importante .Sau pe cele două forumuri importante , cu mii de
apicultori conectați . N-am recepționat bine titlul articolului de pe site-ul SAR , ULTIMA ORĂ , el fiind în fond , ULTIMA OARĂ ! Să vorbească în continuare în araba
și chineza ,oricum nu îi înțelegeam .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 10 Feb 2018, 20:46

Dar ce am postat cred ca se poate citi.
Dar oricum eu nu inteleg ce ar trebui sa intelegem din modificari aduse sau comentarii ce ar fii colorate!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 11 Feb 2018, 09:03

kiloz scrie:Dar ce am postat cred ca se poate citi.

Vă mulțumesc pentru postarea , care , a adus multe clarificări . Degeaba urmăream unii dintre noi , activitatea SAR pe site-ul principal , când , în fond ,
aceasta era prezentată din 2017 pe un grup exclusivist . Am citit cele prezentate la discuții , dar nu am putut și cele prezentate în fișiere . Probabil FB
a depistat SO-ul meu că nu este nici măcar simpatizant . Totuși a fost benefic faptul că , acum avem confirmarea de unde erau informațiile pe forumul
paralel , postate trunchiat nu din vina celui care le posta , ci , probabil , tot din cea a permisiunilor . Un exemplu : La data de 30 ian.2018 , ora 16,46 nivelul de
confidențialitate al grupului era schimbat de la ÎNCHIS la PUBLIC , pentru ca , după 11 minute , la ora 16,57 , să fie schimbat de la PUBLIC la ÎNCHIS .
Personal , rămân fidel acestui forum și oamenilor care postează .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 11 Feb 2018, 18:58

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 13 Feb 2018, 03:29

Deși îmi propusesem ca să nu mai iau în seamă misivele SAR publicate în alte locuri decât forumurile apicole consacrate , fac acest lucru pentru
respectul pe care îl am pentru membrii forumului , dreptul la informare și formarea propriilor dvs. opinii .
27858013_2084461074915476_5205471643360686831_n.jpgIata ce a trimis M.A.D.R.

Sindicatul Apicultorilor din Romania a cerut modificarea Legii Apiculturii și cod de bune practici, iar cei de la minister ne-au invitat la discuții pentru oportunitatea de a modifica Programul Național Apicol 2017-2019 și diverse, drept pentru care S.A.R. nu va participa la întâlnirea de lucru
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=9208.0;attach=184286


Ceea ce se vrea un răspuns la această adresă , este o parodie . Politicile agricole din MADR vor tremura ca piftia la citirea adresei .
http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=9208.0;attach=184288
SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA


A venit și timpul când cei care practica apicultura trebuie sa fie luați în seamă . Am cerut cod de bune practici prin care apicultorii sa fie respectați pt beneficiile pe care le aduce agriculturii și faunei prin polenizare si am fost tratați cu indiferența . Toate demersurile legale care au fost făcute până acum de SAR in favoarea apiculturii au fost doar la nivel de discuții , nu suntem o verigă importantă pentru guvernanți . Din acest motiv SAR invita apicultorii și toate formele asociative sa facem pastoral in fata guvernului. In funcție de ziua când ne dă aprobarea pt protest va anunțăm.

O acțiune necesară , oportună , dar care trebuie bine pregătită , cu obiective clare , sub coordonarea tuturor structurilor apicultorilor .
A face o asemenea acțiune de amploare numai de către SAR , este sortită eșecului . Altfel , să considerăm o prezență de 2.000 sau 10.000 de persoane , în locul
celor de la MADR , i-aș întreba pe cei din SAR câți membri au ,după răspuns le-aș spune că nu am ce discuta cu ei , ci cu reprezentanții celor mulți .
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 13 Feb 2018, 07:53

Sa traiasca : "Vasile Roaită"!
:oops:
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 13 Feb 2018, 21:33

Einstein de R.S. anunță intenția unui pastoral în fața MADR în ziua de 22.02.2018 ,între orele 11 - 15 , cu 300 persoane .
Printre solicitări - modificarea Legii Apiculturii 280/2015 (zice el) ,care de fapt este L 383/2013 . - Lege stupărit pastoral ( și-a însușit dorința veche a ACA) ....
https://www.youtube.com/watch?v=yYbSlVXW7qM
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 14 Feb 2018, 09:32

D-ale lui Gâgă .
Albinele mele treceau pe deasupra terenului respectiv , că ele se apără :?: având culoarea gri și pământul închis nu le văd păsările ,se deplasau la salcâm...

Parcă altele erau criteriile de orientare și stabilire a culoarului de zbor .
Știați domnilor că matca își alege trântorii cu care se împerechează
:?: :lol: :mrgreen:
O fi având dreptate . Se oprește din zbor , îi pune să-și arate sculele , se uită dacă sunt frumoși... În final întreabă : Mexicanul , mexicanul ? Uite p..a mexicanul ,
te-a f...t Marin țiganul...
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 22 Feb 2018, 20:55

Dupa ora 11 nu s-a mai filmat? As fi vrut sa vad macar membrii SAR. Doar astia sant?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 22 Feb 2018, 22:42

Am urmarit cu mare interes discutia din cadrul emisiunii"Agricultura la raport", pana la un anumit punct.Nu neg dorinta si bunele intentii ale celor doi apicultori. Prestatia insa a fost dupa parerea mea lamentabila.Sa te autoproclami liderul apicultorilor din Romania si sa ai o asfel de abordare .... Ba mai mult spunea la un moment dat ca militeaza si pentru interesul apicultorilor de pe planeta.Intervine Grama si da cu muci-n fasole, spunand ca el face foarte bine apicultura in munte si pune problema hibrizilor (raselor de albine importate) de parca asta depinde de fermieri.Pana si Baciu cu care candva a batut palma PRESEDINTELE, ia tras teapa in direct.Domnilor parerea mea este ca nu aveti stofa de lideri si nu stiu de ce v-ati erijat in aceasta postura. Cineva din nucleul vostru -candva foarte combativ -referindu-se la o alta asociatie care a facut ceva concret prin actiunea in instanta, spunea facand aluzie, ca e bine pentru unii care strang bani pentru proces.Pai nu te supara domnule, decat sa platesc cotizatie la sar,fara nici o speranta , mai bine donez stiind ca si banii mei contribue la un proces in instanta.
Problema unirii tuturor apicultorilor, s-a dovedit inca odata foarte necesara, avand lideri cu vocatie pentru asta.
Sta in puterea noastra sa-i depistam si sa-i numim sa ne reprezinte. Un bun apicultor cum sant Puisoru si Grama, cu toata vointa si energia lor, nu e suficient.
In final PRESEDINTELE, care reprezinta interesul tuturor apicultorilor, mai avea un pic si asi cerea iertare celor din platou, pentru ca defapt el cu cei mici se lupta si nu cu ei.Pai daca asa stau treburile, ce mai cauti domnule acolo ca si reprezentant al apicultorilor din Romania?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde danmirea » 22 Feb 2018, 23:07

Personal ma consider nepotrivit intr-un post de leadership, chiar daca am avut functii de conducere, deoarece nu cred ca sunt suficient pregatit. Ma gandeam chiar la formarea unui partid cu oameni sanatosi, responsabili si patrioti care isi doresc sa salveze aceasta natiune, dar nu ma consider pregatit si nici un bun orator pentru a conduce mase de oameni. Acum imi trece prin minte inchegarea unei asociatii a apicultorilor, formata din oameni seriosi si inteligenti care sa doreasca binele comunitatii si nu cel personal, dar ma consider nepregatit...

Marea problema este ca sunt mai multi oameni ca mine care s-au gandit, dar nu au luat nici o initiativa, insa domnul Puisorul nu s-a gandit o clipa ca nu ar fi pregatit. Acest personaj inzestrat cu darul vorbirii nu a avut nici o problema, nu s-a considerat o clipa nepregatit chiar daca de cele mai multe ori, din punctul meu de vedere, vorbeste prostii.


Dragi apicultori, pregatiti sau nu, va propun sa infiintam o asocatie care sa reprezinte interesele tuturor apicultorilor, dar pentru acest lucru trebuie sa dedicam mult timp acestui proiect.

Daca mai sunt si alti apicultori care sunt in asentiment cu mine va rog sa raspundeti si sa veniti cu idei despre cum am putea realiza acest proiect.

Sunt convins ca pe acest forum sunt multi apicultori mult mai capabili decat acest personaj .

Cu stima,

Dan
danmirea
 
Mesaje: 386
Membru din: 05 Feb 2014, 09:47
Localitate: Bucuresti

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 22 Feb 2018, 23:09

Cum spunea Baciu. Ca sa bage batul prin gard sa joace cu cîinii!

Referitor la infiintare asociatie.
De ce nu faceti demersul sa preluati conducerea ACA!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 22 Feb 2018, 23:16

danmirea scrie:Personal ma consider nepotrivit intr-un post de leadership, chiar daca am avut functii de conducere, deoarece nu cred ca sunt suficient pregatit. Ma gandeam chiar la formarea unui partid cu oameni sanatosi, responsabili si patrioti care isi doresc sa salveze aceasta natiune, dar nu ma consider pregatit si nici un bun orator pentru a conduce mase de oameni. Acum imi trece prin minte inchegarea unei asociatii a apicultorilor, formata din oameni seriosi si inteligenti care sa doreasca binele comunitatii si nu cel personal, dar ma consider nepregatit...

Marea problema este ca sunt mai multi oameni ca mine care s-au gandit, dar nu au luat nici o initiativa, insa domnul Puisorul nu s-a gandit o clipa ca nu ar fi pregatit. Acest personaj inzestrat cu darul vorbirii nu a avut nici o problema, nu s-a considerat o clipa nepregatit chiar daca de cele mai multe ori, din punctul meu de vedere, vorbeste prostii.


Dragi apicultori, pregatiti sau nu, va propun sa infiintam o asocatie care sa reprezinte interesele tuturor apicultorilor, dar pentru acest lucru trebuie sa dedicam mult timp acestui proiect.

Daca mai sunt si alti apicultori care sunt in asentiment cu mine va rog sa raspundeti si sa veniti cu idei despre cum am putea realiza acest proiect.

Sunt convins ca pe acest forum sunt multi apicultori mult mai capabili decat acest personaj .

Cu stima,

Dan

De ce nu si-ar da mana cele deja existente?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde calin bondaru » 22 Feb 2018, 23:40

Aurel1959 scrie:Am urmarit....

Unde ati fost cand a venit omu asta sa vorbeasca cu apicultorii din judet?
Ce usor este sa dai cu vorba!
Inca se vad radacinile comuniste!
Cand cineva doreste sa lupte(evident din motive personale) si motivul pentru care incearca sa lupte este comun, te alaturi cauzei sau incerci sa ajuti cum poti indiferent daca indragesti acea persoana!
Trist...
calin bondaru
 
Mesaje: 176
Membru din: 24 Feb 2011, 15:17
Localitate: Dorohoi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori