Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Moldovenii

Mesajde Shrek » 10 Feb 2018, 17:34

paul scrie:.......... Trimite-i lui Mircea un mp cu maximul care pot sa-l iau, e vorba totusi de ... concurs de infractiuni ! :lol:

Mah, io sciu ca concursu' de infracțiuni o fo anu' trecut! Anu' ista ii concurs de ....mis! Mi-s argelean, mi-s ...oltean, mi-s moldovan.... Tu ce nație esti?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Moldovenii

Mesajde cristian bh » 11 Feb 2018, 00:11

Dragilor frati moldoveni,.....cu o floare nu se face primavara,....chiar daca aparent in decursul vremurilor ardeleanul a cam prins drag de gustul de mamaliga,...sa stiti ca ea nu imbata! :)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 11 Feb 2018, 01:25

cristian bh scrie:De la Dabuleni,.....macar mai mancam un pepene,cand e sezonul,...da dinspre Moldova nu prea scapa nika incoace,...
Doar celebra lor expresie,....foamea-n gat! ;)

cristian bh scrie:Dragilor frati moldoveni,.....cu o floare nu se face primavara,....chiar daca aparent in decursul vremurilor ardeleanul a cam prins drag de gustul de mamaliga,...sa stiti ca ea nu imbata! :)

Ce spui tu acum se aseamana destul de bine cu ce spunea un moldovean de-al meu.....sa nu uiti Darie , in momentele lui de ratacire prin papusoi. Cine spunea ca ardeleanul nu este frate cu moldoveanul si ca papusoiul nu creste peste tot ?
De.....o fi...
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde Mircea_63 » 11 Feb 2018, 08:04

Traim intr-o lume a imaginarului si nesigurantei, astfel incat oamenii isi creeaza diverse concepte in care apoi cred cu mai multa sau mai putina tarie, dupa cum le dicteaza nevoile psihologice de a-si asigura sentimentul de siguranta sau nevoia de confort intelectual.

Unul dintre acestea este sentimentul de apartenenta. Asa se formeaza de la gasca de cartier pana la natiune. Daca incerci sa le definesti, dai de greu.

Ce sunt moldovenii, oltenii, ardelenii sau natia romana? Moldova e pana la Milcov? Si pe celalalt mal sunt oameni diferiti?
Banatenii sunt la sud de Mures. In Arad sau Lipova, care sunt asezate de o parte si alta a Muresului, exista vreo diferenta reala intre oamenii?

Sarbii si croatii vorbesc aceeasi limba. Totusi se percep ca fiind natii diferite. Grecii sunt imprastiati pe diverse insule, dar sunt tot greci. Elvetienii vorbesc unii germana si altii franceza, dar se considera a fi aceeasi natiune.

Unii considera mamaliga sau sarmaua ca fiind un fel de simboluri nationale, dar sarmalele au fost mai degraba turcesti ca origine, iar porumbul a fost introdus acum 200 de ani pe aceste plaiuri, iar fiertura de-i zicem noi mamaliga se mananca in intreaga lume.
Insa omul are nevoie de mituri care sa il defineasca si sa-i dea un sentiment de apartenenta. Odata stabilita apartenenta, incepe construirea imaginii de sine si aruncare cu noroi -ba chiar si cu ceva rahat, daca se poate- asupra grupurilor de apartenenta vecine.
Astfel apare opusul: Ion - Noi
Uitam de individ si ne asumam meritele imaginare ala grupului de apartenta. Asa ca esti grozav daca esti dinamovist sau stelist, in functie de echipa preferata.
Daca patronii echipelor ar face la un moment dat un schim complet de jucatori, dinamovistii tot cu echipa numita Dinamo vor tine.

O lectura minunata in acest sens ar fi: "Baietii din strada Pal"-Ferentz Molnar.
Spirit tribal, primitiv, dar imbracat in valori inalte, considerate "valori autentice", uitand ca valoarea omului este intriseca, nu data de tribul caruia ii apartii.

Ceea ce este la un moment dat medicament in doze moderate, devine otrava in doze mari.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moldovenii

Mesajde serban.valerian » 11 Feb 2018, 12:57

Cata dreptate ai. Dar asa am fost noi mereu,vorba aceia ,,sa moara si capra vecinului,, Cand vom reusi sa recunoastem
ca vecinul din dreapta sau cel din stanga mea e mai bun mai pregatit ca mine, sa_l apreciez sa invat de la el nu sa_l
invidiez, nu va fi bine. Orgoliu Rautate Invidie= DISTRUGERE, lipsa prietenie adevarata :oops:
serban.valerian
 
Mesaje: 9
Membru din: 01 Feb 2014, 20:06

Re: Moldovenii

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 11 Feb 2018, 14:06

- Saistreiule, pai ce facem dom'le acuma ?
Dam cu rivanol pe rana din care Sefu vrea sa curga sange ?
Pai treaba-i asta ? Te bagi asa...cu bocancii goi in...istorie...? :D

De ce sa nu lasam un 'Medici' de Moldova sa-i descrie el pe moldoveni, cu bune si cu rele ?

Moravurile moldovenilor, descrise de Dimitrie Cantemir:
„Plăcerea lor cea mare este să se îndoape cu vin până ce varsă“


articolul poate fi citit aici:
http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/mor ... index.html

Keep in touch! [Păstrăm atinjiria! (pe moldovinieștii)] 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3845
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Moldovenii

Mesajde Ioan Guist » 11 Feb 2018, 14:10

paul scrie:
Deocamdata ... am dat sah.
:


Cu ce ?cu o pereche de zaruri :lol: ?
Asaaaa si eu am dat ...multe in viata.
Sah o dat Mircea cand o deschis subiectul.Multi inca nu au inteles, si s-au apucat sa regleze vartos, treburili.
Asa cum dupa 15 ani de informatie apicola la liber si oriunde, inca se construiesc coparseie cu care se pleaca in pastoral, tot asa (sau si mai adanc inradacinat) e si cu circumvolutiunile tricolore dar si stea in frunte, langa o glaje de "pufoaica" si trei ciosvarte.
Moldovenii de azi nu sunt (aproape ca nu mai au nimic) moldovenii de acum 100-200 de ani.
La Ardeleni si Olteni sau Banateni...la fel.

Daca schimbarea , diferenta ar fi una in bine nu ne-am plange astazi.Suntem insa cu totii niste degenerati, si aruncam "ca'n tenis " mingea intre noi.
Si cum schimbarea (sunt sceptic) incepe cu individul, iar ne-o luam ...in mufa. Important e sa fim trotilizati sa nu simntim nimica.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Feb 2018, 16:03

istoria si psihanaliza zic ca omul e format din trecutul lui, din inaintasii lui si ca sa stie cine este trebuie sa raspunda la intrebarile care i'au apasat pe bunicii, strabunicii lui, etc. ca aia din sibiu, brasov si'au pus zavorul la poarta nu e ceva de care poti sa te speli pe maini, pentru ca lucrurile astea nu tin de tine, hai frate moldovean sa dam mana, nu conteaza ce au facut aia dinaintea noastra, sunt lucruri care nu se uita indiferent daca suntem sau nu din acelasi popor.

afara de cateva exceptii de prieteni la care tin, eu nu prea ii am la inima pe ardeleni, o s'o dau si eu pe modelul..."stiu eu de ce".

unde mai pui ca mai apare cate unul care rezuma istoria sau rascoalele la niste picturi obosite sau descrie obiceiurile unor regiuni prin niste articole din click pentru eruditi-palmisti.

de fapt mircea nu doar ca a deschis topicul asta, dar a dat si clasa. ceea ce a spus, CUM a spus...e ceva select. restul...sunt doar pagini si...cum se zice la fofilari...coieli.
Fişiere ataşate
mold.jpg
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde ignatov andrei » 11 Feb 2018, 19:00

Putin zis; ma pufneste rasul!!!
Am raspuns lui Mircea_63 (chestia cu pasaportul) si iata cate pagini, de "desteptaciune" nascuta din loviturile cap-in-cap, ati reusit sa asterneti...

Ca intotdeauna pe Stuparitul: ardelenii sunt si majoritari dar si destepti in fata tuturor!

De chestia cu "pus botul" nu mai pomenesc, e suficient sa arunci chibritul (chiar si neaprins)...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 11 Feb 2018, 20:50

Toti ardelenii in carca mea .

Daca tot imi dati trimiteri spre Lucian Boia va spun si eu ca istoria oamenilor nu se suprapune decat partial cu istoria etniilor, chiar daca este vorba despre acelasi areal geografic . La fel traditiile, obiceiurile si valorile nu sunt nici pe departe identice, asa ca fiecare cu ale sale.

Daca vorbim despre demitizarea istoriei, sa demitizam dar sa nu scuipam pe ea pentru ca este vorba despre istoria noastra. Prin comparatie, cum fac niste vecini cand este vorba despre istoria lor.

- Ungurii l-au reabilitat si i-au redat locul in istorie lui Miklos Horthy, noi romanii l-am trimis la ghena pe Ion Antonescu.
- Ungurii i-au ridicat statuie vesnica lui Kossuth , noi romanii ne indoim in unele de Avram Iancu.
- Ungurii il au in inima pe Petofi Sandor, noi ii gasim nod in papura pana si lui Eminescu .
- Ungurii il transforma pe Ludovic al 2-lea in erou, chiar daca a pierdut la Mohacs, noi punem in discutie pana si Calugareniul lui Mihai Viteazu.

Sigur ca Romania nu se poate conduce ca pe vremea lui Stefan, dar istoria este istorie si daca scuipam pe ea, scuipam pe noi.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Feb 2018, 21:05

Evident, se pot scrie nspe mii de pagini pe subiectul alcoolismului. Cultura de a'ti turna in pahar are legatura cu o realitate/saracie/tristete pe care o versi acolo. Nu vreau sa scuz neaparat viciile, dar asta nu inseamna ca unele dintre ele nu pot fi scuzabile sau intelese.

mircea, eu nu cred ca Eminescu a existat, altcineva a scris in locul lui. =))
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 11 Feb 2018, 21:21

Bezna Zorilor scrie:mircea, eu nu cred ca Eminescu a existat, altcineva a scris in locul lui. =))

Pai cum sa existe ? De fapt Eminescu se numea Petofi Sandor si poate asa scapa si el de .....demitizare . Ca acum e un sfert geniu iar de restul nebun, sifilitic si antisemit.
..................................
Tu iar inoti contra curentului ?
Moldoveanul este betiv si atat, ce nu ai inteles ?
Iar mamaliga nu da halucinatii.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 11 Feb 2018, 22:25

LUPU' ALBINELOR scrie:- Saistreiule, pai ce facem dom'le acuma ?
Dam cu rivanol pe rana din care Sefu vrea sa curga sange ?
Pai treaba-i asta ? Te bagi asa...cu bocancii goi in...istorie...? :D

Lupule, uite treaca de la mine , daca incepi spre Moldova un ciot de autostrada, promit solemn ca ma las si de bautura si de cotropit la ardeleni . Direct la dezalcolizare , apoi plec in Franta sa-mi iau masina scumpa.

-...............................................................
Cat despre vechile obiceiuri, afla ca numai in Moldova si o intreaga Europa oamenii se imbatau ca porcii si mancau numai carne fripta la protap pana dadea guta in ei . Minus aia sarantoci, adica majoritatea, care se limitau doar la posirci . Avea dreptate Cantemir ala....
Totusi intreb si eu, cine este Cantemir, ca nu am auzit de el.....tot un moldovean ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 12 Feb 2018, 00:12

- Sefu, ai vrut sange sau vin rosu ?
Cam te miri de Cantemir...Am bagat si eu la inaintare un moldovean de rit vechi, pe care e greu sa il contesti.

Am inteles ca ai vrut o dezbatere tocmai pe punctele sensibile ale 'moldovenismului' versus...restul.
Insa mie imi pare ca tu ai tras un sut la un cuib de viespi, fara masca, doar in tricou, slapi si pantaloni scurti. Ca prea iei informatiile puse in discutie la modul personal si, nu e cazul...

Printre alte natiuni conlocuitoare cunosc aici si destui moldoveni (de ai nostri dar si de peste Prut).

Unele clisee sunt mituri urbane, dar altele izvorasc din realitati. Da, in Ardeal, moldovenii au aceasta reputatie, de buldozere cu barba, care te baga sub masa daca te pui la baut cu ei.
Am sa iti istorisesc o intamplare la care am asistat personal. Era o basarabeanca venita cu tot felul de maruntisuri la vanzare, in pietele de ‚vechituri’ de dupa Revolutie. Avea marfa ieftina, adusa de peste Prut. Printre multe chestii multicolore, avea si o sticla (artistic lucrata) de un litru, de parfum. Eu unul nu mai vazusem pana atunci parfum la litru. Un posibil client curios, de langa mine, o intreaba pe basarabeanca daca e bun parfumul . Femeia ii spune ca nu stie, se apleaca si ridica sticla de pe plasticul intins pe jos, ii desface dopul si da sticla peste cap, galgaind vreun sfert din ea fara sa respire. Apoi ragaie si ii spune curiosului ca, dupa gustul ei e un parfum bun...

Unul din miturile urbane care circula despre moldoveni, olteni (generic pentru toti sudistii in Ardeal) si ardeleni ar fi urmatorul: moldovenii si oltenii nu au clasa de mijloc; fie stralucesc ca inteligenta fie sunt prosti de bubuie. Ardelenii au si mediocrii.

Sudistii, ce au in gusa e si in capusa. Nu au complex de inferioritate pentru ca nu sunt constienti de nivelul lor si se cred buricul targului (nu exista bancuri cu olteni, fiindca toate sunt realitati, zic unii). Oltenii varsa tot ce gandesc (nu pot fi diplomati). Dar apoi le trece repede, nu tin dusmanie si cam stii tot ce gandesc despre tine. Ardeleanul e perfid. Rade cu tine in timp ce se gandeste cum sa te injunghie (deci, e diplomat). Moldovenii au o invidie ce emana dintr-un complex de inferioritate, care mocneste sub forma de rautate, dar, desi reusesc sa nu dea tot din casa, nu reusesc sa fie diplomati. Si nu te iarta usor (te tin minte multa vreme).

Moldovenii au un apetit de a manca ce se numeste ‚a baga in tine ca un moldovean’. In Ardeal, moldovenii isi lasa incaltamintea la usa, pe casa scarii, la bloc (spre deosebire de ceilalti). Moldovenii in general nu prea au un simt al umorului foarte dezvoltat (nu prea rad cand se glumeste despre ei – Creanga e o exceptie). Moldoveanu e un grobian cu muschi in timp ce olteanu e doar grobian, ca e pispiriu. Ardelenii detin toate formele de agregare fiindca regiunea a fost multi-etnica, istoric.

Se zice ca definitorie era reactia din armata. Odata sositi in cazarmi, moldovenii intrebau la ce ora se serveste masa, oltenii, dupa cat timp se promoveaza in grad, iar ardelenii, cand e prima permisie, sa plece acasa...Si s-ar putea continua (daca asta se doreste).

Acum, dincolo de mituri si realitati, exista circumstante atenuante la situatia de saracie si slaba educatie la nivel de majoritate in Moldova. Izolarea intre Carpati la vest si rusi la est, slavi la nord si regateni (fanariotizati de catre otomani), la sud, nu prea le-a oferit modele si influente progresiste. Limitarile economice istorice nu au permis ca Moldova sa aiba tangenta cu un spirit ‚renascentist’ ca in Ardeal. Marea parte a acestor aspecte i-au vitregit secole de-a randul, limitandu-i in gandire si in viziune asupra vietii si lumii inconjuratoare (intelectualii de marca erau exceptia care intarea regula). Pe langa Regat, Muntenia a ‚beneficiat’ de aceeasi influenta otomano-fanariota, de coruptie si harababura, opuse disciplinei si culturii muncii de tip austro-ungar, ca in Ardeal...

Si iata, ajungem la diferente perceptibile, pe care ardelenii le subliniaza cu disimulata modestie, iar moldovenii si oltenii ii injura de fudulii dracu ce se cred...

Mircea, pentru linistea ta sufleteasca, in arborele meu ginecologic se afla si basarabeni, care au migrat prin anii 1800 in Muntii Apuseni !

Ok, Sefu ? Destul sange pentru o interventie ! (zic eu)

Ti tzuc cu pupisi, uai ! :D

LU’
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3845
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Moldovenii

Mesajde cristian bh » 12 Feb 2018, 00:37

mircea scrie:
cristian bh scrie:De la Dabuleni,.....macar mai mancam un pepene,cand e sezonul,...da dinspre Moldova nu prea scapa nika incoace,...
Doar celebra lor expresie,....foamea-n gat! ;)

cristian bh scrie:Dragilor frati moldoveni,.....cu o floare nu se face primavara,....chiar daca aparent in decursul vremurilor ardeleanul a cam prins drag de gustul de mamaliga,...sa stiti ca ea nu imbata! :)

Ce spui tu acum se aseamana destul de bine cu ce spunea un moldovean de-al meu.....sa nu uiti Darie , in momentele lui de ratacire prin papusoi. Cine spunea ca ardeleanul nu este frate cu moldoveanul si ca papusoiul nu creste peste tot ?
De.....o fi...

Asa este,...ironii izvorate din "cozi de topor" .Observ insa ca moldavului ii place sa creda ca daca sta de paza cu tricolorul mijlocul lanului,...n-or sa vina ciorile sa ciuguleasca si ele colo niste boabe,... :)
Iaca se fac 100 de ani si statul nostru national,nu reuseste(de parca-ar vrea)sa restituie proprietatile ce au decurs din urbariul Mariei Theresia,..facut si el in scurtul timp liber avut la dispozitie intre cele vro 15 nasteri de copii,,,lasat cu acte-n regula,cadastru facut pe fiecare bucatica de pamant sau firicel de apa.Nu domle,...de ce sa stim fiecare ce avem,nu mai bine luam ciomagul si care e din lemn mai tare acela sa fie stapan?
Restitutium integrum,.....nu se facea daca Ardealul nu avea acte-n regula,cadastru,da na,....hop cu praful in ochi,ca cica a venit unul cu tunul,,,,won Buccow .Chestia cu uniatia a fost intradevar o treaba sensibila,a tinut un timp indelungat,...nu doar in cei trei ani cat a participat "odiosul"general dar nu s-a facut asa cum zic unii,....cu forta,....ci au existat asa cum la romani e cu excelenta ,colaborationistii si nu putini,....cam acelasi aluat din care s-au plamadit si urmasii lor ulterior securistii,colhozistii,...acei ce s-au vandut pt niste interese,adica daca cativa dintr-o parohie semnau ca sunt de acord sa treaca in tabara ailalta atunci ori acceptau cu totii ori au inchis o perioada aceste biserici,....normal ca au existat toate variantele posibile,de la o extrema la alta.
Insa nu peste mult timp,...a venit si randul bravului stat roman sa intoarca foaia,adica acolo unde existau biserici unite,....au fost si ele la randul lor trecute fortat la ortodoxie,...Lucrurile au intrat pe fagasul lor normal dupa anii 90,....intru-cat urmasii celor din bisericile apusene si le-au revendicat si dupa un circ avut cu cei ortodocsi apele incet incet s-au limpezit,....si aici vorbesc de romani ,nu de etnicii maghiari,...
Niciodata,...Transilvania nu s-ar fi unit cu cele doua provincii daca Austria nu ne abandona laolalta cu Ungaria,..ca urmare a conjuncturilor nefaste .din acel moment,cam asta e adevarul,
Asta nu face ca noi,cei din Ardeal sa ne simtim mai putin romani,....dar nici nu poate nimeni sa ne bage pumnul in gura daca ne nemultumeste ceva,doar ca ei revendica tricolorul care pana una alta inca ne apartine si noua!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 12 Feb 2018, 01:02

Nici eu nu prea stiu cine e Cantemir asta, am citit la un moment dat o cartulie din zisele lui...plina cu mizerii ce sfideaza omenia. Nu mai tin bine minte si oricum nu conteaza, deci m...tii lui. =)) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori