Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 11 Feb 2018, 21:40

asd5 scrie:Familiile puternice au puiet masiv si condens la greu. Am ridicat doar niste capace.


Unde asta, in Noua Zeelanda, sau Islanda ?!?

Spuneti, mai secretosilor, de unde sunteti, ca asa... poate posta si o baba surdomuta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 12 Feb 2018, 10:23

Principalul factorul natural care ar trebui sa declanseze ponta matcii este durata "zilei lumina" .Asta sta scris in zestrea genetica dobandita in decursul a sute de mii de ani...in"spiritul stupului"...
O observatie personala,cand nu se deranjeaza stupul...ponta matcii se declanseaza dupa ce la ora 7 dimineat,afara ,se lumineaza bine.!...Mai sunt cateva minute..mai sunt cateva zile.....

PS.Cel putin la 50% din stupi ,am reusit sa declansez ponta matcii(cu multi ani in urma..incepator fiind.) cand i-am hranit cu turte proteice la sfarsitul lunii ianuarie,conform indicatiilor lui A.MALAIU....rezultate contradictorii si am renuntat demult...
PS2.Se anunta temperaturi negative pe timpul noptii pana pe 8...10 martie...In aceste conditii,efortul de a mentine in cuib temperatura de 32...34 grade C ..pentru cativa dm 2 de puiet e...colosal....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Ioan Guist » 12 Feb 2018, 10:38

Toata treaba e sa selectionezi o albina cu Diastaza puternica.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Ioan Guist » 12 Feb 2018, 11:47

I-mi cer scuze este vorba de Diapauza.Iata si studiul aici:
https://www.facebook.com/groups/1522487 ... &ref=notif
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 12 Feb 2018, 12:28

Diapauza (din greaca dia = prin şi latina pausa = încetare, repaus, pauză) este o perioadă de sistare sau reducere sezonieră a proceselor de creştere sau dezvoltare pe o anumită perioadă de timp a unui organism nevertebrat aflat într-un stadiu oarecare al ciclului vital, care este indusă de factori nefavorabili de mediu, pentru a trece peste condiţiile neprielnice de viaţă. Deşi mai frecventă la insecte, diapauza nu este limitată la acest grup de nevertebrate, ci se întâlneşte şi la acarieni, crustacee, rotiferi, spongieri. Pe parcursul diapauzei metabolismul este încetinit la maximum. Diapauza poate afecta toate stadiile ciclului vital: oul recent depus, embrionul, larva, nimfa, adultul. Unele specii cu viaţă lungă se pot supune diapauzei ca adulţi, dar pentru multe altele, oul reprezintă stadiul de diapauză. Diapauza poate avea durate variabile: de zile, sezoane, ani. Ea este declanşată de schimbările sezoniere nefavorabile ale mediului (temperaturi scăzută, de uscăciune, de inaniţie sau de cantitatea de hrană disponibilă, de lipsă de vitamine, adesea de factori mai subtili, ca de exemplu lungimea zilei, adică de fotoperiodism) şi este reglată de un ritm înnăscut; acest lucru permite animalului să supravieţuiască condiţiilor de mediu nefavorabile, astfel încât urmaşii să fie produşi în condiţii mai bune. Inducerea diapauzei este la majoritatea speciilor un răspuns la numărul absolut de zile lumină (numărul de ore cu lumină dintr-un ciclu de 24 de ore) mai degrabă decât diferenţa zilnică în lungimea zilei. Diapauza poate fi estivală (estivaţie), dacă intervine în cursul sezonului uscat, de vară, sau hibernală, dacă intervine în cursul sezonului rece. Ca exemplu unele insecte intră în diapauză la începutul iernii pentru a reveni la o viaţă activă primăvara, când vor da naştere la noi descendenţi. Unele plante trec peste perioadele nefavorabile de viaţă prin fenomenul de diapauză sub formă de seminţe (la graminee), muguri (la arbori), bulbi, tuberculi, spori ş.a

La albina autohtona(carpatina) conteaza mult sa o selectionezi in acest sens dar conteaza la fel de mult si...."sa nu o zapacesti"
Factori care o "zapacesc"
1.Turta proteica
2.Turta energetica...
3.Zborurile de curatenie repetate din ianuare,februarie....(o consecinta indirecta a schimbarilor climatice).pentru aceste zone cu climat mai cald se impune chiar asezarea vetrei stupinei pe un teren mai putin "insorit"
4.Interventia repetata in stup(ridicat podisor,rame)in timpul iernii...
5.Deranjul pasarilor de curte ....dar mai ales a celor salbatice,pitigoi,ciocanitori....etc...etc....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde asd5 » 12 Feb 2018, 13:42

ignatov andrei scrie:
asd5 scrie:Familiile puternice au puiet masiv si condens la greu. Am ridicat doar niste capace.


Unde asta, in Noua Zeelanda, sau Islanda ?!?

Spuneti, mai secretosilor, de unde sunteti, ca asa... poate posta si o baba surdomuta!


In Romania... o sa bag niste poze prin Martie dar mi-e teama de voi sa nu va ofticati prea tare :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde vladonofrei » 12 Feb 2018, 17:00

Vad ca ai luat-o in serios Tiih :D
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2018, 21:01

Ioan Guist scrie:I-mi cer scuze este vorba de Diapauza.Iata si studiul aici:
https://www.facebook.com/groups/1522487 ... &ref=notif

Si ?
Cum stati cu ”boala” ceia ?
Ca... banuiesc ca unii au ”vindecat-o” cu niste proteice... inca din ianuarie :lol:
Ultima oară modificat de alt stupar pe 20 Feb 2018, 21:24, modificat 1 dată în total.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 21:16

alt stupar scrie:Si ?
Cum stati cu ”boala” ceia ?
Ca... banuiesc ca unii au ”vindecat-o” cu niste proteice... inca din ianuarie :lol:


daca ziceti de nosemoza sa stiti ca aveti dreptate.
totusi eu tot nu vad rostul discutiei de aici(o urmaresc de ceva timp). de ce sa numeri ramele cu puiet???
boala aia apare si de la glucoza industriala prelucrata si vanduta la apicutori sub diferite denumiri.

numarati ramele cu miere, sau si mai bine, box-urile cu miere.
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde alt stupar » 20 Feb 2018, 21:23

:D zic de diapauza... dar ma rog, oricum nu conteaza...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 20 Feb 2018, 22:18

alt stupar scrie:
Ioan Guist scrie:I-mi cer scuze este vorba de Diapauza.Iata si studiul aici:
https://www.facebook.com/groups/1522487 ... &ref=notif

Si ?
Cum stati cu ”boala” ceia ?
Ca... banuiesc ca unii au ”vindecat-o” cu niste proteice... inca din ianuarie :lol:


Acu', ce sa mai zicem... suntem sau nu, familia STUPARITUL...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 20 Feb 2018, 22:20

americanul scrie:
alt stupar scrie:Si ?
Cum stati cu ”boala” ceia ?
Ca... banuiesc ca unii au ”vindecat-o” cu niste proteice... inca din ianuarie :lol:


daca ziceti de nosemoza sa stiti ca aveti dreptate.
totusi eu tot nu vad rostul discutiei de aici(o urmaresc de ceva timp). de ce sa numeri ramele cu puiet???
boala aia apare si de la glucoza industriala prelucrata si vanduta la apicutori sub diferite denumiri.

numarati ramele cu miere, sau si mai bine, box-urile cu miere.


Fiind si zone cu polei... se "esplica"...!!! :D
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde americanul » 20 Feb 2018, 22:22

nu inteleg ce ai zis
americanul
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Feb 2018, 21:02

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 20 Feb 2018, 23:23

americanul scrie:nu inteleg ce ai zis


Nici eu nu mai stiu...
... de la polei, maca-l-ar ciorile...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde vladonofrei » 21 Feb 2018, 08:28

Nu-l mai intreba pe Ignatov nimic. E foarte confuz ,greu deosebeste realitatea de S.F. Ne-a aratat asta ca sa ne convingem vineri seara pe live:)
vladonofrei
 
Mesaje: 44
Membru din: 07 Sep 2014, 00:36

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 21 Feb 2018, 09:50

vladonofrei scrie:Nu-l mai intreba pe Ignatov nimic. E foarte confuz ,greu deosebeste realitatea de S.F. Ne-a aratat asta ca sa ne convingem vineri seara pe live:)


Vineri m-am adresat celor care deosebesc indivizii din familia de albine, nu celor ca tine sau ca americanul care confunda denumirea ramelor!
Pentru tine, apicultura va fi SF, chiar daca o "practici" cinci sute de ani!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 19 vizitatori