Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 03 Feb 2018, 02:26

Pacat pentru modul in care au fost lasate sa degenereze discutiile (ca la usa cortului), complet neprofesional din partea moderatorilor, chiar am avut ce invata!

Multumim dle Andrei Ignatov si va rog sa nu puneti la suflet, ca este prea multa negativitate in jur, uneori e mai bine sa fim ca si calul cu obloane :)
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde cristi_vidican » 03 Feb 2018, 03:47

Bulgakov scrie:Pacat pentru modul in care au fost lasate sa degenereze discutiile (ca la usa cortului), complet neprofesional din partea moderatorilor, chiar am avut ce invata!

Multumim dle Andrei Ignatov si va rog sa nu puneti la suflet, ca este prea multa negativitate in jur, uneori e mai bine sa fim ca si calul cu obloane :)

Parcă ne-ai spus undeva Adio! :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 03 Feb 2018, 13:20

Nu am spus adio, doar am apreciat mult modul de expunere (deschis) a dlui Andrei Ignatov, la nivel de detaliu/subtilitate, bine ancorat in atat in practica, cat si in explicatia teoretica; ceeace este destul de rar intalnit in vremurile noastre, dovada este si forumul plin de discutii sterile. In aceasta prisma, cred ca este cel putin, nepotrivita, daca nu si lipsit de bun simt atitudinea celor care l-au blamat pe pagina lui de prezentare, nu cred ca a fost potrivit locul.
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Mircea_63 » 03 Feb 2018, 14:43

Modul in care raspunzi sugereaza ca ai fi unul si acelasi cu Andrei Ignatov!

Totusi, ca parere personala, Andrei nu e genul omului care sa umble cu astfel de micisme. Concluzie -tot personala- esti un user mai vechi care si-a luat o noua identitate. Te exprimi suficient de corect ca sa nu realizezi ca scrisul tau sugereaza ca ar scrie Andrei. Concluzie finala: esti o clona ce incearca sa-l discrediteze perfid, pozand in aparator.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ignatov Andrei

Mesajde cristi_vidican » 03 Feb 2018, 15:01

Ți-ai putea da un doctorat numai studiind clonele de pe Stupăritul. :lol:
În timp mi-am făcut ochi să văd astfel de situații.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 03 Feb 2018, 15:14

Nu am nicio tangenta cu acest "bulgakov"...
E posibil sa fie un om serios, sau un SH inmatriculat in Bulgaria... :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 03 Feb 2018, 16:55

Mircea_63 scrie:Modul in care raspunzi sugereaza ca ai fi unul si acelasi cu Andrei Ignatov!

Totusi, ca parere personala, Andrei nu e genul omului care sa umble cu astfel de micisme. Concluzie -tot personala- esti un user mai vechi care si-a luat o noua identitate. Te exprimi suficient de corect ca sa nu realizezi ca scrisul tau sugereaza ca ar scrie Andrei. Concluzie finala: esti o clona ce incearca sa-l discrediteze perfid, pozand in aparator.


Tosusi nu credeti ca este un pic exagerat paranoic acest scenariu? :roll: In acelasi timp nu vad rostul acestor presupuneri in discutiile despre apicultura; parca nu a-m avea ce face sau ceva mai bun de facut, decat sa iscodim cine cu cine e, rolul cui joaca si pe cine vrea sa protejeze sau discrediteze sau mai rau sa intaratam.
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 03 Feb 2018, 17:04

ignatov andrei scrie:Nu am nicio tangenta cu acest "bulgakov"...
E posibil sa fie un om serios, sau un SH inmatriculat in Bulgaria... :lol: :lol: :lol:


Eu serios ma consider (mai mult un SL decat un SH daca tot "vorbim despre albine"), dar ramane de vazut, ca aici pe forum te poti trezi interpretat si rasinterpretat, pana ce nu mai stii de tine, iti vine rau si te retragi :)
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 19 Feb 2018, 11:26

Salut!

Ca sa nu mai fie nici interepretari pe seama pseudonimului, ma numesc Petras Sebastian :)
Bulgakov a fost un scriitor rus, nascut in 1981, imi place cum a scris. Voi renunta la pseudonim sa nu mai fie confuzii.
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

Re: Ignatov Andrei

Mesajde ignatov andrei » 19 Feb 2018, 11:44

Bulgakov scrie:Salut!

Ca sa nu mai fie nici interepretari pe seama pseudonimului, ma numesc Petras Sebastian :)
Bulgakov a fost un scriitor rus, nascut in 1981, imi place cum a scris. Voi renunta la pseudonim sa nu mai fie confuzii.


Sa traiesti Sea Bee!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Ignatov Andrei

Mesajde cristi_vidican » 19 Feb 2018, 13:58

Bulgakov scrie:Salut!

Ca sa nu mai fie nici interepretari pe seama pseudonimului, ma numesc Petras Sebastian :)
Bulgakov a fost un scriitor rus, nascut in 1981, imi place cum a scris. Voi renunta la pseudonim sa nu mai fie confuzii.

Bună!
Aveți stupi?
Pe ce rasă mergeți?
Ce sistem de stup?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ignatov Andrei

Mesajde gica.mosu » 19 Feb 2018, 19:59

Bai,voi...,va-ti "BOLUNZAT" di toooot :shock: ...,Ori s-a marit "CEATA LU' PITIGOI"....p.S-Bafta la...TA'TI :D
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Ignatov Andrei

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 13:40

Haha a ajuns forumu asta suspect când mai întra un om nou, asa de ciudat ni se pare. Uite clona nu e clona haha.


Ps. Nea Ignatov, de ce nu va asculta începătorii ăștia domule, ca dacă le dădeați teme cu lingurițe, sa se ducă la Boca în pelerinaj, sa umble de trei ori pe zi sub capac și sa frământe cozonaci, sigur va luau în serios. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde cristi_vidican » 20 Feb 2018, 13:49

daffid mihailov scrie:Haha a ajuns forumu asta suspect când mai întra un om nou, asa de ciudat ni se pare. Uite clona nu e clona haha.

Ne-am fript bine. Cel puțin eu am fost fript de o clonă, care era de fapt un user bine cunoscut.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ignatov Andrei

Mesajde daffid mihailov » 20 Feb 2018, 13:54

Pai și ce îți poate face o clona? . Ca eu as vorbi la fel, nu îmi schimb personalitatea în funcție de nume. Cat despre ala de are satisfacții și timp sa își facă n conturi, chiar e copil...
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Ignatov Andrei

Mesajde Bulgakov » 20 Feb 2018, 14:43

ignatov andrei scrie:Bunicii lui Liviutz sunt din Dumasca!

Mircea, in momentul in care am mutat starterii, culegatoarea (cam 60%) ramane la locul vechi. Prin manevrele facute cu ramele, si diferenta de 40% pleaca!
La nuclee, e altceva. Recoltez ramele pentru nuclee (rame imbinate), le plasez in lazi, iar peste ele scutur albina din starteri. Unde am recoltat rama pentru nucleu, pun in loc o rama din starter. Dupa ce am terminat cu starterii, mai scutur albina tanara (daca este necesar) peste ramele de nuclee. Cand desfac ramele pentru nuclee si le pun "la locul lor", sunt deja acoperite cu albina tanara, albina care nu mai "tradeaza" macar 3 zile, pana "iese cumatra" la lumina!


Buna ziua!

As dori sa intreb legat infiintarea roilor sau nucleelor pe loc.
Am inteles ca la roi, daca se scutura albina de pe rame cu puiet tanar, larvar, asta insemnand albina doica, ea nu pleaca; am inteles bine? ;)
Si totusi albina culegatoare unde merge? Nu se poate lasa familia din care am recoltat rame si albina, pe loc si daca nu e ok matca batraana sa-i punem si ei o matca tanara imperecheta? In aceasta situatie cum e mai bine de procedat ca matca tanara imperecheata sa fie acceptata, fiind si multa culegatoare in stup?

La nuclee se pune tot o rama cu puiet capacit si mai scutur o rama cu albina tanara, aceasta cum se localizeaza in familia donatoare, este pe rame cu puiet capacit unde, sa inteleg ca ea sta mai multe zile pe rama (puiet capacit in plin proces de iesire) de pe care a iesit? Mentionez ca eu am rame de 3/4 atat in familii, cat si in nuclee (nucleele sunt de 2 + 2 rame).

Toate acestea am inteles ca le facem sa evitam racirea puietului, de care spuneati in momentul introducerii matcii inperecheate la roi; dar la nucleu albinele se strang tot asa si pe botca? In cazul meu am mai pus si rama cu botca crescuta, in nucleu, cu albina cu tot, botca uneori fiind pe partea din jos a ramei. Era mai potrivit sa o desfac de acolo si sa o fixez sus?

Daca mutam (la 5 km de ex) nucleul sau roiul nou format, inca fara matca, este suficient de populat doar cu rama cu puiet capacit cu albina si cea de mancare cu albina, banuiesc ca si in acest caz mai tr scuturat ceva!?

Va multumesc,

Sebi
"In timp ce vifornita urla si se rostogoleste pe campuri, poate ca pe ecran plutesc niste trestii, se clatina palmierii, clipeste o insula tropicala. Dar noi suntem singuri... Bezna ca-n Egipt." de Mihail Bulgakov
Bulgakov
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Ian 2018, 23:20
Localitate: Baia Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori