Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 22 Feb 2018, 23:51

O gluma de prost gust sau rusinea secolului! :oops: :lol:

După protest, apicultorii Dănuț Puișoru și Mihai Grama membrii cotizanți in ACA au participat la ședința Filialei Ilfov ,unde au ascultat problemele Filialei. Prin acest demers cei doi membrii ACA dar și membrii in conducerea SAR au arătat deschidere către dialog cu toate formele asociative din apicultura. Trebuie să găsim soluțiile cele mai bune pentru apicultura românească.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 23 Feb 2018, 00:17

calin bondaru scrie:
Aurel1959 scrie:Am urmarit....

Unde ati fost cand a venit omu asta sa vorbeasca cu apicultorii din judet?
Ce usor este sa dai cu vorba!
Inca se vad radacinile comuniste!
Cand cineva doreste sa lupte(evident din motive personale) si motivul pentru care incearca sa lupte este comun, te alaturi cauzei sau incerci sa ajuti cum poti indiferent daca indragesti acea persoana!
Trist...

Caline, ai vorbit vreodata personal cu acest om? Eu am vorbit si am considerat ca nu mai are rost sa-l ascult prea mult. Nu-i neg calitatile sale ca apicultor.Te consideri un luptator doar ca l-ai vazut si ascultat pe Puisoru ?
Din toata vanzoleala asta dami exemplu de un castig concret,in afara de mult trambitatul" cod de bune practici" care e ca patrunjelul in ciorba.Nici nu ajuta nici nu strica.
Pana si Baciu cu care batuse palma, la pus la punct.Din toata postarea ta apreciez enuntul din paranteze.Eu unul nu o sa ma alatur niciodata interesului unora amagindu-ma ca lupt spre binele meu. O sa ma alatur cauzei langa cine voi considera si cand voi considera, fara sa cer sfaturi la nimeni.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 23 Feb 2018, 03:08

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 23 Feb 2018, 12:18

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Closcutz » 23 Feb 2018, 13:39

Laurentiu Baciu este de o agresivitate, tupeu si opacitate iesite din comun! Va rog sa va informati ce dictatura draconica a instituit in cadrul Lapar.
Pe de alta parte atat dl Puisoru cat si dl Grama mi se pare ca se prezinta la lupta nepregatiti, desi intentiile lor poate sunt salutare. ACA este un monument de indolenta, condusa de niste indivizi care isi vad doar de interesul personal, iar de marea masa a cotizantilor nici nu le pasa!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde bio » 23 Feb 2018, 13:42

calin bondaru scrie:
Aurel1959 scrie:Am urmarit....

Unde ati fost cand a venit omu asta sa vorbeasca cu apicultorii din judet?
Ce usor este sa dai cu vorba!
Inca se vad radacinile comuniste!
Cand cineva doreste sa lupte(evident din motive personale) si motivul pentru care incearca sa lupte este comun, te alaturi cauzei sau incerci sa ajuti cum poti indiferent daca indragesti acea persoana!
Trist...



Ma Caline , .....tu ?... unde vezi la Aurel "radacinile comuniste" ? sau i-ti place sa vorbesti .... sa te aflii in treaba .

---Pe apicultorii batrini --gen AUREL 1959 si multi altii -- nu-i imbeti cu spuma de la sampanie !
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde bio » 23 Feb 2018, 13:48

Closcutz scrie:Laurentiu Baciu este de o agresivitate, tupeu si opacitate iesite din comun! Va rog sa va informati ce dictatura draconica a instituit in cadrul Lapar.
Pe de alta parte atat dl Puisoru cat si dl Grama mi se pare ca se prezinta la lupta nepregatiti, desi intentiile lor poate sunt salutare. ACA este un monument de indolenta, condusa de niste indivizi care isi vad doar de interesul personal, iar de marea masa a cotizantilor nici nu le pasa!



... apicultorii singuri nu-i pot face fata lui Baciu /.
Doar atragind, cit mai multi,... chiar si ne-apicultori il vom mai stringe putin pe Baciu.

Mesajul nostru contra neocotinoide ar trebuii bazat si pe faptul :
--in toata UE cele 3 substante sunt interzise !! din cauza ca sunt periculoase !
Deci, daca in intreaga UE sunt periculoase sunt si in Ro periculoase !

Azi mor albinele nostre...miine vor murii copii nostrii doar de dragul lui Baciu sa-si umple buzunarele .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde daffid mihailov » 23 Feb 2018, 14:29

Asa cum e Puișorul, cu păcatele lui și lipsuri, dar pana acu a fost cel mai vocal in aparițiile publice. Ca o avea esau nu interese, dar important e ca problema e pusa. Ce fac celelalte asociații? E ușor doar sa critici.

Cat despre mândria fermierilor, ca nu ne mai primesc, ca ei nu au nevoie de albine... Cum pot sa închidă ochii la ce se întâmplă în vest? Aia sunt prosti?

Pana la urma le cerem un lucru minor. Sa lase loc de amplasat și sa anunțe cum se fac stropire.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde proapi » 23 Feb 2018, 15:13

Asa e, e bine spus, vad ca mai sunt care se implica, ca ex; http://www.romapis.org/index.php?id=colectare_fonduri

E bine sa se obtina macar o interdictie de folosire a pesticidelor periculoase pentru albina, la culturile de rapita si floarea soarelui, cum este si in Franta....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde daffid mihailov » 23 Feb 2018, 16:06

proapi scrie:E bine sa se obtina macar o interdictie de folosire a pesticidelor periculoase pentru albina, la culturile de rapita si floarea soarelui, cum este si in Franta....



ATI reușit sa înaintați demersurile pentru acțiunea din justiție? Aveți programat un protest? Bravo
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde bio » 23 Feb 2018, 19:22

bio scrie:..
.. apicultorii singuri nu-i pot face fata lui Baciu /.
Doar atragind, cit mai multi,... chiar si ne-apicultori il vom mai stringe putin pe Baciu.

Mesajul nostru contra neocotinoide ar trebuii bazat si pe faptul :
--in toata UE cele 3 substante sunt interzise !! din cauza ca sunt periculoase !
Deci, daca in intreaga UE sunt periculoase sunt si in Ro periculoase !

Azi mor albinele nostre...miine vor murii copii nostrii doar de dragul lui Baciu sa-si umple buzunarele .


Eu am inceput ....https://www.facebook.com/ionel.vieru.9/posts/1592052447568776... Distribuie si tu mai departe !
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Aurel1959 » 23 Feb 2018, 22:46

bio scrie:
bio scrie:..
.. apicultorii singuri nu-i pot face fata lui Baciu /.
Doar atragind, cit mai multi,... chiar si ne-apicultori il vom mai stringe putin pe Baciu.

Mesajul nostru contra neocotinoide ar trebuii bazat si pe faptul :
--in toata UE cele 3 substante sunt interzise !! din cauza ca sunt periculoase !
Deci, daca in intreaga UE sunt periculoase sunt si in Ro periculoase !

Azi mor albinele nostre...miine vor murii copii nostrii doar de dragul lui Baciu sa-si umple buzunarele .


Eu am inceput ....https://www.facebook.com/ionel.vieru.9/posts/1592052447568776... Distribuie si tu mai departe !

Sansa noastra nu poate fi alta decat sa lasam orgoliile , sa ne unim sa megem pe o singura voce si prima tinta ar trebui sa fie aceste otravuri.Parerea mea este ca la momentul de fata, interesele financiare pe care le intelegem cu totii, nu ar trebui sa fie o prioritate. Prioritatea este sa castigam acest razboi cu otrava, iar pe parcurs si celelalte avem tot timpul sa le reglementam.NU vreau sa blamez pe nimeni dar cand spui ca reprezinti interesele apicultorilor din Romania si te duci cu miloaga sa obtii un" cod de bune practici" din partea fermierilor , discuti cu cei mai mari , dar de fapt te adresezi celor mici, iar pe unii apicultori colegi ai tai ai ameninti, mi se pare de tot rasul. La o suprafata de cateva hectare cred ca albinele au instinctul de a evita pericolul. Nu pot face isa acelas lucru la sute si chiar mii de hectare. Deci unde e pericolul?! Sant de parere ca la obraznicie se raspunde cu aceasi obraznicie.L-as fi intrebat pe acest Baciu pe care l-am vazut cu totii si pe altii ca el, daca se considera stapanii acestui pamant si li-as fi pus in vedere ca si mierea este un aliment si inca foarte valoros.I-as mai fi amintit ca dumnezeu a lasat acest pamant pentru toti sa traiasca pe el.I-as mai fi pus o intrebare: Cu ce anume il deranzeaza albinele mele sau ale altcuiva si daca UE de nebuni a interzis aceste otravuri? Pe doamna participanta la discutii, care,cat de cat a fost mai echilibrata, as fi intrbato daca are garantia ca statistica privind numarul familiilor de albine este reala?Repet, la obraznicie se raspunde cu obraznicie.In vremurile de azi nu se poate alfel cu unii.Am vazut candva o postare a cuiva care amintea de cutia de chibrituri .Oare facea o comparatie cu otravurile?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 26 Feb 2018, 14:53

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde Neafiliatul » 07 Mar 2018, 16:47

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?action=dlattach;topic=9208.0;attach=184475
Cucoană ,
Eu înțeleg că sunteți supărată pe apicultori că ați cumpărat un borcan cu miere și a fost scump , dar nu înțeleg de ce nu vă faceți serviciul pentru care sunteți plătită
din banii tuturor românilor .
Punctele 2 și 3 . Dacă ați fi citit PLx 221/2017 aflată în dezbatere la Camera Deputaților ,ați fi intervenit la aceasta și ați fi introdus modificările aici . După ce această
inițiativă o să fie aprobată , o să vreți să modificați din nou legea .( mai rău ca legea Educației Naționale!) . N-ar fi mai bine să așteptați Directiva Comisiei Europene
de punere în practică a Rezoluției Parlamentului European privind sectorul apicol ?
Punctul 5 .Prezentarea proiectului de Ordin al ministrului privind Codul de bune practici... Prostimea nu trebuie să știe despre ce este vorba acolo ? În el vor fi teoriile
lui Baciu ? Europa merge înainte , nu se împiedică de Baciu sau de politicile dvs.agricole care duc la otrăvirea oamenilor , solului , a vieții pe pământ .
Un sfat : cumpărați miere chinezească , este mai ieftină . :lol:
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Sinicatul Apicultorilor din Romania(S.A.R)

Mesajde kiloz » 17 Mar 2018, 20:40

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori