Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ignatov andrei » 22 Feb 2018, 22:15

ioanpuiu scrie:
ignatov andrei scrie:Bag mana in foc ca nu e vorba de Sebastian Ciocan!

De ce să bagi mîna-n foc ? ... mai bine bag-o-n tastă şi scrie, să ştim şi noi cine este organizatorul.
Ce e cu secretomania asta? Parcă esti din Iaşi, ar trebui să ştii.
Dacă nu e el, nu are de ce să fie afectat de comentariul meu.

Cît despre, "Nu credeam ca esti asa de copil naiv..." îţi spun că "naivitatea" mi se trage de aici:
tîrg apicol Iasi 2018.PNG

https://apicultura-online.com/targuri-apicole-2018/


Nu e nicio secretomanie! Sub primul impuls, am postat ceea ce banuiesc! O sa ma interesez direct la surse si o sa scriu!

Si anul trecut a fost un fel de circ, cu un targ in paralel, dar Sebe si-a vazut de treaba. Banuiesc ca in acest an adversarii si-au cizelat si modernizat arsenalul!
Un lucru stiu sigur:
- toti vor capul lui Motoc (Sebastian Ciocan), ca sa mai castige si ei, nu doar el...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ioanpuiu » 22 Feb 2018, 23:26

ignatov andrei scrie:Nu e nicio secretomanie! Sub primul impuls, am postat ceea ce banuiesc! O sa ma interesez direct la surse si o sa scriu!

Si anul trecut a fost un fel de circ, cu un targ in paralel, dar Sebe si-a vazut de treaba. Banuiesc ca in acest an adversarii si-au cizelat si modernizat arsenalul!
Un lucru stiu sigur:
- toti vor capul lui Motoc (Sebastian Ciocan), ca sa mai castige si ei, nu doar el...!!!

Bine măi Andrei, pe bază de bănuieli ai făcut tu remarca asta: "Nu credeam ca esti asa de copil naiv..." referitoare la mine ?

Mă vezi pe mine adversarul lui Sebastian Ciocan ?
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde Alexandru.barladeanu » 22 Feb 2018, 23:32

Da cum isi permite acest ciocan sa ma oblige sa merg la iasi? Pplatiti voi motorina pentru cei 270 km de la barlad la iasi si inapoi? Inca de la primele editii am fost la targ la iasi, ne-am strans mai multi colegi si ei stupari in mai multe masini si am mers la targ si cred ca am facut cumparaturi semnificative. Daca e vorba pe asa nu o sa mai mergem la iasi la targ, o sa mergem la vaslui si apoi la galati. O sa transmit la toti colegii stupari sa nu mai mearga la iasi daca faci tu manevre. Chiar sa faceti rost de convorbire ca sunt si eu curios. Ramai cu iasul tau
Alexandru.barladeanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2018, 23:25
Localitate: Barlad

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde peterneamt » 22 Feb 2018, 23:53

E greu să fi moldovean ......! Nu demult, în fiecare an băteam țara în lung și-n lat ca să fim prezenți la târguri, să ne întâlnim, să socializăm, să ne informăm,....și pentru a cumpăra ce ne era necesar în stupine și acum...... !
:|
ps. sunt oltean , deci tot Român și îmi doresc cât mai multe târguri apicole !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2018, 01:32

ioanpuiu scrie:
ignatov andrei scrie:Nu e nicio secretomanie! Sub primul impuls, am postat ceea ce banuiesc! O sa ma interesez direct la surse si o sa scriu!

Si anul trecut a fost un fel de circ, cu un targ in paralel, dar Sebe si-a vazut de treaba. Banuiesc ca in acest an adversarii si-au cizelat si modernizat arsenalul!
Un lucru stiu sigur:
- toti vor capul lui Motoc (Sebastian Ciocan), ca sa mai castige si ei, nu doar el...!!!

Bine măi Andrei, pe bază de bănuieli ai făcut tu remarca asta: "Nu credeam ca esti asa de copil naiv..." referitoare la mine ?

Mă vezi pe mine adversarul lui Sebastian Ciocan ?


Doamne fereste, doar ca nu a sunat bine "Asta e nemernicul"
Anul trecut, Relu Cojocar a incercat sa-l elimine pe Ciocan, prin deschiderea unui targ in aceeasi zi, in alta locatie!
Lumea a venit tot la targul organizat de Ciocan.
Anul asta... nu stiu inca sigur, pe moment doar barfe, ca si aici pe forum!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ignatov andrei » 23 Feb 2018, 01:36

Alexandru.barladeanu scrie:Da cum isi permite acest ciocan sa ma oblige sa merg la iasi? Pplatiti voi motorina pentru cei 270 km de la barlad la iasi si inapoi? Inca de la primele editii am fost la targ la iasi, ne-am strans mai multi colegi si ei stupari in mai multe masini si am mers la targ si cred ca am facut cumparaturi semnificative. Daca e vorba pe asa nu o sa mai mergem la iasi la targ, o sa mergem la vaslui si apoi la galati. O sa transmit la toti colegii stupari sa nu mai mearga la iasi daca faci tu manevre. Chiar sa faceti rost de convorbire ca sunt si eu curios. Ramai cu iasul tau


Mata cu cine te certi...?!?
Cu unul dintre noi, sau le amesteci asa... cand la persoana intai, cand la persoana a treia?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde daffid mihailov » 23 Feb 2018, 01:42

Eu nu am fost în viata mea la un târg apicol. Chiar e nevoie de târguri? Poate as lua niște mănuși și dalte ca uit mereu pe unde le pun.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde Onomeus.ro » 23 Feb 2018, 02:45

ignatov andrei scrie:
ioanpuiu scrie:
ignatov andrei scrie:Bag mana in foc ca nu e vorba de Sebastian Ciocan!

De ce să bagi mîna-n foc ? ... mai bine bag-o-n tastă şi scrie, să ştim şi noi cine este organizatorul.
Ce e cu secretomania asta? Parcă esti din Iaşi, ar trebui să ştii.
Dacă nu e el, nu are de ce să fie afectat de comentariul meu.

Cît despre, "Nu credeam ca esti asa de copil naiv..." îţi spun că "naivitatea" mi se trage de aici:
tîrg apicol Iasi 2018.PNG

https://apicultura-online.com/targuri-apicole-2018/


Nu e nicio secretomanie! Sub primul impuls, am postat ceea ce banuiesc! O sa ma interesez direct la surse si o sa scriu!

Si anul trecut a fost un fel de circ, cu un targ in paralel, dar Sebe si-a vazut de treaba. Banuiesc ca in acest an adversarii si-au cizelat si modernizat arsenalul!
Un lucru stiu sigur:
- toti vor capul lui Motoc (Sebastian Ciocan), ca sa mai castige si ei, nu doar el...!!!


Nu am vrut sa intervin in circul asta dar nu am incotro. Sa lamurim niste chestii.

1: nu am creat nici un circ, ne-am vazut de treaba noastra, nu m-ati vazut pe mine sa ma plang pe forum ca se intampla ceva ce nu e demn de apicultura/apicultori
2: nu stiu cine a vrut sa faca anul trecut targ in aceeasi perioada si nici nu ma intereseaza, targul acesta este la diferenta de 3 saptamani de cel de la iasi, in nici un caz nu se suprapune
3: nu am vrut sa “iau capul” domnului Ciocan, nu ma cunoaste, nu il cunosc, nu mai insinuati
4: nu am avut ce “arsenal sa modernizam”, nici dumneavoastra nu ne cunoasteti asa ca nu mai speculati. Nu am incercat sa fim “adversarul” nimanui
5: lasati “impulsurile” de moment si informati-va cu ce se intampla. Va pot oferi numarul de telefon la minim 12 comercianti care va pot confirma ce este scris aici pe forum
6: nu vrem sa luam din profitul nimanui, nu traim din organizare de targuri, poate unii da, dar noi nu
7: atat timp cat nu ne cunoastem nu cred ca suntei in masura sa ne jigniti

Va cred ca sunteti prieteni si ii luati apararea, dar nu mai “bagati mana-n foc” fara sa fiti sigur de ceva. O sa incerc sa contactez userul acela care pretinde ca are o inregistrare sa o avem si noi si sa v-o pun la dispozitie.
De ce vreti sa le inchideti gura oamenilor si pe forum? Va rog sa ii lasati sa isi expuna punctul de vedere si daca aveti ceva sa le spuneti veniti cu ceva pertinent si concret.

O seara frumoasa!
Onomeus.ro
 
Mesaje: 17
Membru din: 29 Ian 2018, 13:25

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ioanpuiu » 23 Feb 2018, 12:10

ignatov andrei scrie:Doamne fereste, doar ca nu a sunat bine "Asta e nemernicul"

Din neglijenţă, cu rea intenţie sau poate ca să-ţi acoperi cumva acuzaţia pripită la adresa mea, ai "sărit" semnul întrebării, ăsta: ? ... sau aşa :?: , cînd m-ai citat. A fost de fapt o interogaţie: "Asta e nemernicul ?"

Nu ştiu cum ai interpretat tu dar cel mai utilizat sens al temenului este lipsit de demnitate
nemernicie.PNG

https://dexonline.ro/definitie/nemernicie
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde jonny_it » 23 Feb 2018, 18:02

Cine vine la targ? :)
O sa fiu si eu prin zona...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ignatov andrei » 25 Feb 2018, 09:59

Onomeus.ro scrie:
ignatov andrei scrie:
ioanpuiu scrie:
ignatov andrei scrie:Bag mana in foc ca nu e vorba de Sebastian Ciocan!

De ce să bagi mîna-n foc ? ... mai bine bag-o-n tastă şi scrie, să ştim şi noi cine este organizatorul.
Ce e cu secretomania asta? Parcă esti din Iaşi, ar trebui să ştii.
Dacă nu e el, nu are de ce să fie afectat de comentariul meu.

Cît despre, "Nu credeam ca esti asa de copil naiv..." îţi spun că "naivitatea" mi se trage de aici:
tîrg apicol Iasi 2018.PNG

https://apicultura-online.com/targuri-apicole-2018/


Nu e nicio secretomanie! Sub primul impuls, am postat ceea ce banuiesc! O sa ma interesez direct la surse si o sa scriu!

Si anul trecut a fost un fel de circ, cu un targ in paralel, dar Sebe si-a vazut de treaba. Banuiesc ca in acest an adversarii si-au cizelat si modernizat arsenalul!
Un lucru stiu sigur:
- toti vor capul lui Motoc (Sebastian Ciocan), ca sa mai castige si ei, nu doar el...!!!


Nu am vrut sa intervin in circul asta dar nu am incotro. Sa lamurim niste chestii.

1: nu am creat nici un circ, ne-am vazut de treaba noastra, nu m-ati vazut pe mine sa ma plang pe forum ca se intampla ceva ce nu e demn de apicultura/apicultori
2: nu stiu cine a vrut sa faca anul trecut targ in aceeasi perioada si nici nu ma intereseaza, targul acesta este la diferenta de 3 saptamani de cel de la iasi, in nici un caz nu se suprapune
3: nu am vrut sa “iau capul” domnului Ciocan, nu ma cunoaste, nu il cunosc, nu mai insinuati
4: nu am avut ce “arsenal sa modernizam”, nici dumneavoastra nu ne cunoasteti asa ca nu mai speculati. Nu am incercat sa fim “adversarul” nimanui
5: lasati “impulsurile” de moment si informati-va cu ce se intampla. Va pot oferi numarul de telefon la minim 12 comercianti care va pot confirma ce este scris aici pe forum
6: nu vrem sa luam din profitul nimanui, nu traim din organizare de targuri, poate unii da, dar noi nu
7: atat timp cat nu ne cunoastem nu cred ca suntei in masura sa ne jigniti

Va cred ca sunteti prieteni si ii luati apararea, dar nu mai “bagati mana-n foc” fara sa fiti sigur de ceva. O sa incerc sa contactez userul acela care pretinde ca are o inregistrare sa o avem si noi si sa v-o pun la dispozitie.
De ce vreti sa le inchideti gura oamenilor si pe forum? Va rog sa ii lasati sa isi expuna punctul de vedere si daca aveti ceva sa le spuneti veniti cu ceva pertinent si concret.

O seara frumoasa!


Pacat de "cerneala" consumata!
Nu am nimic cu dumneata! Nu cred ca am pomenit ceva...
Stiu ca stii si stii ca stiu!
Daca noi, simplii cumparatori manipulati, avem de castigat, treaba-i buna!
Succes la targ!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde Onomeus.ro » 25 Feb 2018, 19:37

Nu e pacat de nimic, trebuie sa se stie adevarul. Sa inteleg ca stiati despre ce e vorba, asta am inteles din ultima postare.

Revenind la targ, multumim tuturor celor care ne-au fost aproape si ne-au sustinut, expozatilor si apicultorilor prezenti. Am muncit mult sa facem ceva si pentru vasluieni, cu toate greutatile pe care le-am avut, eu zic ca a fost un real succes.
Onomeus.ro
 
Mesaje: 17
Membru din: 29 Ian 2018, 13:25

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde jonny_it » 26 Feb 2018, 20:23

ignatov andrei scrie:Daca noi, simplii cumparatori manipulati, avem de castigat, treaba-i buna!
Succes la targ!


Da, totusi pentru un apicultor din Barlad de exemplu ar fi mai simplu sa mearga la targ la Vaslui, de ce sa mai conduca inca 80 de km pana la Iasi? 40 de minute iti ia doar sa traversezi Iasi-ul, daca nu mai mult.

Targul din Iasi este in proportie mai mare de 50% sustinut de apicultorii din Vaslui + judetele de pe langa, aici este miza, daca apare un targ la Vaslui toti cei din Vaslui, Barlad chiar si mai departe nu o sa mai vina la Iasi, se pierd multi clienti, dl Ciocan nu mai poate cere atat de multi bani la comerciani, deci o sa-i scada burta.

Dl Ciocan, de unde cumpar si eu un fes asemanator cu ala de il aveati tras pe ochi la targul de la Vaslui? :lol:

PS: cu domiciliul sunt iesean(dar nascut in Neamt) si doar faceam o constatare, sa vedeti ce oameni se afla printre noi si sa nu mai bagati mana in foc pentru nimeni.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 21:06

jonny_it scrie:40 de minute iti ia doar sa traversezi Iasi-ul, daca nu mai mult.


E buna gluma...
In Iasi vin doar soferii, nu posesorii de permis!
N-ai fost in stare sa faci o gluma buna la conferinta de la Iasi, crezi ca reusesti, acum, sa fii spiritual...?!?
Esti depasit de vremi, taica!

P.S. Cica, Politia Romana a hotarat sa nu se mai aplice semnul incepatorului.
Sa se inmatriculeze masinile cu nr. de BT si VS, ca sa stie lumea ca nu le ai cu soferia!

P.P.S. Ceilalti, sa nu radeti, ca am auzit de astfel de numere si pentru alte regiuni...(sa nu credeti ca ma refer la GJ, AB... si altele, nuuuuu..) :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde jonny_it » 26 Feb 2018, 21:46

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie:40 de minute iti ia doar sa traversezi Iasi-ul, daca nu mai mult.


E buna gluma...
In Iasi vin doar soferii, nu posesorii de permis!
N-ai fost in stare sa faci o gluma buna la conferinta de la Iasi, crezi ca reusesti, acum, sa fii spiritual...?!?
Esti depasit de vremi, taica!

P.S. Cica, Politia Romana a hotarat sa nu se mai aplice semnul incepatorului.
Sa se inmatriculeze masinile cu nr. de BT si VS, ca sa stie lumea ca nu le ai cu soferia!

P.P.S. Ceilalti, sa nu radeti, ca am auzit de astfel de numere si pentru alte regiuni...(sa nu credeti ca ma refer la GJ, AB... si altele, nuuuuu..) :lol:


Aprox 550 000 km facuti pana acum.
Totusi traversezi Iasi-ul cam la fiecare 2 zile, la ore normale. Fara sa alergi pietonii pe trecere si fara sa tai calea aiurea cum fac iesenii, deci fara sa iti risti viata iti ia cam 40 de minute in medie. Am traversat si in jumatate din timp la 3 noaptea, dar inainte de Craciun am facut 1 ora si ceva.

La conferinte in general tac si ascult, discutiile si parerile se spun dupa. La Iasi am avut ocazia sa schimb pareri doar cu dl ing Balteanu, nu a fost prima data cand am stat la discutii, dumneavoastra erati in discutii cu alti apicultori si nu imi place sa ma bag in seama.

PS: mai prin toamna/vara mergeam lejer prin localitate cu aprox 60 km/h si a oprit unul in fata mea sa ma ia la bataie ca de ce merg asa de incet. Daca merg incet sa merg mai pe margine. :lol: L-am lasat sa faca spume in drum, eram cu bebe si nu aveam timp de discutii si oricum mirosea tare a alcool. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ apicol editia I, Vaslui 24-25 februarie 2018

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 23:11

jonny_it scrie:
Fara sa alergi pietonii pe trecere si fara sa tai calea aiurea cum fac iesenii, deci fara sa iti risti viata iti ia cam 40 de minute in medie. Am traversat si in jumatate din timp la 3 noaptea, dar inainte de Craciun am facut 1 ora si ceva.


Am inteles, gata, esti posesor de permis!!!
Acum, e o problema... numarul e cu VS... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori