Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde valigorj » 18 Apr 2017, 04:36

dupa ..perioada FS ..marea problema a multor zone din tara e cantitatea prea mica de polen ca sirop se gaseste,
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde codrean.iulian » 26 Feb 2018, 09:23

filip scrie:. doicile se vor transforma in culegatoare si vor munci pentru tine.In fond ce mai conteaya ca aduna in stupul X-Z.....daca aduna tot pentru tine :D

Albina doica niciodată nu va merge la cules...poate va referiți la albina mai tânără de 21 de zile
Avatar utilizator
codrean.iulian
 
Mesaje: 136
Membru din: 02 Aug 2015, 18:36
Localitate: turda

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde 5rame » 04 Oct 2018, 14:21

A incercat cineva aceasta metoda?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde marco68 » 16 Iul 2023, 20:32

O parte din ea...
Fii ca apa, prietene!
marco68
 
Mesaje: 200
Membru din: 21 Noi 2011, 12:04
Localitate: Alba-Iulia

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 16 Iul 2023, 23:45

metoda asta trebuia sa fie standard de lucru in apicultura...e atat de usor sa faci cuibul si apoi sa uiti de :umblat in cuib,roit,botcarit,verificat.etc
doar tre sa scoti miere si cam atat...
eu las in cuib cate 6 rame mai nou chiar si 5 ..pentru ca nu vad rostu sa pun cate 3-4 caturi 1/1 la un cules....
lucrezi mai usor cu stupii mai mici...si mai multi...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde paul » 17 Iul 2023, 00:01

Metoda prezentata aici e pe 7 rame.
Am trecut mai mult de jumatate de stupina asa . Intr-adevar, miere mult mai multa . Incredibil cat de multa. Pe stationar am pana in prezent, abia a inceput floarea, aproape 30 kg. media ( rapita, salcam si ... flori de camp ). Daca merge floarea cred ca ma duc spre ... 50, ceea ce n-am reusit niciodata de cand am albine in conditiile in care ii si deplasam. in mod normal, cuiburi pe 10 sau 12 rame abia daca ma duceam spre un 20, ma refer in stationar.
In schimb, metoda asta are o mare hiba ... am taiat botci anul asta cat n-am taiat in 12 ani de stuparie. Yuon spune ca nu botcareste, care-i baiul ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde paul » 17 Iul 2023, 00:10

Am uitat sa precizez ca inafara de mierea asta am facut si cam 1,5 roi din fiecare familie, basca vreo 6 care i-am scapat ( mi-au roit), probabil am ratat vreo botca de la castrare. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 17 Iul 2023, 00:19

tre sa ma gandesc ...ca nustiu cum reusesti...
eu anu asta nu am avut nici o botca/ potiras ...zero....
am lasat cuiburile pe 5-6 rame (am luat si pentru roi)...nu m am mai dus in 7 rame pentru ca mi se pare extrem de mult ca albina....

probabil ramele sunt deformate ...trantori? sau coronite...sau ceva impiedica albina sa verticalizeze....
pun o filmare maine cu un cuib pe 4 rame si unul pe 5 ...sa vezi cum sta albina foarte rara in cuib....

am un coleg cu care ma m chinuit 3 ani sa il invat metoda asta si acum se apropie de 100 kg per stup (face pastoral) iar eu pe stationar nu mai sar de 60-70....de cva timp....
la salcam media 28 si acum tei/poliflora/fs posibil inca vreo 3-4 caturi 1/1 ...sa zic boda prosti si somn dupa:))) anul orcum a fost super...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde paul » 17 Iul 2023, 00:31

La peste 80% verticalizarea a fost perfecta. Ramele cu puiet din leat in leat si din doaga-n doaga, ma rog, din diafragma in diafragma. N-am mai scos diafragma de la peretele stupului.
Din timpul rapitei si pana saptamana trecuta odata la 10 zile sau la 14 taiam botci. Asa ceva n-am pomenit. Saptamana trecuta ma astepta un roi care iesise pe niste caturi goale. ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 17 Iul 2023, 00:56

Colegu ala al meu nu punea caturile la timp...asta era problema ...ii spuneam sa le puna chiar daca nu e albina...ma refer la catul 2...1/1....fiind cuibul strans ai albina mult mai sanatoasa si mai multa fata de stuparitul standard..
Alta chestie ar fi ...posibil matci slabe ce nu ocupa 7 rame si strica ritmul...
Orcum urmarestei pe ce ce merg bine si vezi ce au aia si nu au ceilalti....
Eu daca vad ceva neinregula il fac roi /starter ...adica debia astept sa gasesc cate unu sa il desfiintez...ma pasioneaza desfiintatu de cva timp... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 17 Iul 2023, 18:45

paul scrie:La peste 80% verticalizarea a fost perfecta. Ramele cu puiet din leat in leat si din doaga-n doaga, ma rog, din diafragma in diafragma. N-am mai scos diafragma de la peretele stupului.
Din timpul rapitei si pana saptamana trecuta odata la 10 zile sau la 14 taiam botci. Asa ceva n-am pomenit. Saptamana trecuta ma astepta un roi care iesise pe niste caturi goale. ;)

e grav...am nimerit unu pe 4 rame :lol: ...si dupa inca 4 ore sa intorc video :lol: :lol:
data viitoare poate gasesc unul pe 5-6 :lol:
https://youtu.be/sdv2BxAsaXc
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde paul » 17 Iul 2023, 19:32

Yuoane, ce sa mai zic ? Impresionant ! Jos palaria ! :)
Spune-mi si mie dupa ce criterii lasi cuiburile pe 4,5,6, sau poate 7 rame ? Dupa ponta reginei la un moment dat, sa zicem in primavara ? Dupa varsta reginelor ? Eu eram setat cu aceasta metoda pe 7 rame. Pare-se ca e prea mult ! Sincer, n-am crezut in aceasta metoda . N-am crezut nici ca nu-mi vor cladi faguri in spatiul ramas liber. Iarasi, n-am crezut ca ar fi trebuit sa dublez inventarul de caturi si rame in conditiile in care aveam si-un mic excedent. Ca fapt divers, aveam vreo 200 de rame sortite topirii. Cand stupii au explodat a trebuit sa ma duc repede la un tamplar sa-mi faca inaltatoare pentru caturi sa pot baga rame 1/1, ramele care erau de topit. Si asa tot n-a fost suficient .
Ce sa zic , zic si eu ca acela care a vazut girafa la gradina zoologica ... asa ceva nu exista ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 17 Iul 2023, 20:27

1 daca ies pe 6 rame pline de albine atunci nu tre sa am mai mult de 6 de puiet(deci ca suprafata pontata) la salcam ...dar ideal este 5...
daca ies pe 7 .....nu tre sa ai mai mult de 7 de puiet la salcam ...dar ideal este 6... asta ar fi un criteriu ce am observat eu dealungul timpului...
pe cate rame iernezi cam atatea rame de puiet ai voie sa te extinzi la salcam ca sa faci productie....asta ca sa mentii structura de cules...

2 matca la inceput ponteaza pe o rama 2-3 si completeaza la 100% iar apoi sare dupa diafragma si ponteaza tot (daca nu suntem atenti)...deci in momentu ala putem strica stupii pentru ca sare de la 3-4 rame direct la 6 si strica structura ...
atunci trebuie (adica cum fac eu) ...las 5 jos si pun cat ...cam in perioada cireului...si apoi mai traziu mai adaog o rama in cuib la ouat ca sa fac 6...dar uite ca anul acesta cam au ramas pe 5...si tot sunt 25 rame de albina...

3 si ar mai fi un criteriu pe care inca nu il inteleg...sunt cate unii care exagereaza cu "adusu" si cred ca este un moment anum in dezvoltare...cand au o structura optima ....si asta o vedem dupa cum sta albina in cuib VS cum sta albina in cat ...ai sa vezi ca ala anu doar asta ai sa urmaresti sa fie albina putina si uniform asezata in cuib atunci este in stadiul de productie fara vb de roire ...la mine sunt ok majoritatea doar unii sunt exceptie...

stupul din filmare nu este unu puternic dar pana la finalul sezonului o sa isi atinga targhetul de 3-4 caturi pline....
la 4 rame de puiet nu putem avea mai mult de 4x3=12x2=24 ...maxim 24 rame cu albina ...in realitate vor fi 20 de rame cu albina si nu putem pune mai mult de 2 caturi 1/1 pentru ca nu mai este eficient....
la cei cu 6 rame jos se poate pune si al 3 lea cat 1/1 ..chiar si mai mult
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde cristi_vidican » 17 Iul 2023, 22:22

Unde pune albina polenul primăvara?

Dacă îl pune în etaj, atunci când extragem, luăm și polenul.
Plus că dacă e salcâm, va colora mierea de salcâm.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde yuonyuon » 17 Iul 2023, 22:50

ar fi culmea sa extrag tot catul la cum sta mierea in cuib (adica nu exista deloc)....
la salcam am lasat cate 4 rame pline in cat (chiar daca nu mi a convenit)

anu asta salcamul a iesit alb perfect
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tehnica de lucru : stupi pregatiti pentru cules

Mesajde CristianBeekeeper » 25 Aug 2023, 16:31

Surprinzator cum multi nu incearca nici macar pe cativa stupi sa vada ce si cum :) Si un hello calduros de la autorul postarii 8-)
CristianBeekeeper
 
Mesaje: 3
Membru din: 25 Aug 2023, 16:28

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori