Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Arhivistu » 26 Feb 2018, 12:06

Cand si unde le bagi rama asta cu miere capacita?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 26 Feb 2018, 12:47

tiih scrie:
Haide sa nu cadem in extrema cealalta,de la a le da cand nu trebuie ,facand mai mult rau decat bine albinelor(turte puse prin decembrie-ianuarie-inceput de februarie) la a nu le da deloc (turte,apoi sirop) si a sustine ca in final la primaul cules de rapita si mai ales la salcam..nu nu ar fi nici o diferenta......


Aici vorbim la present, daca urmaresti discutiile. CA doar nu ii tii cu dintii la gard in luna Martie. Daca ai rame la reserva, de ce te mai chinui sa ridici capacele la doua zile? Daca ai peste 200fam aprecierile mele. Ai un doctor kinetoterapeut bun!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde tiih » 26 Feb 2018, 15:07

daffid mihailov scrie:
tiih scrie:
Haide sa nu cadem in extrema cealalta,de la a le da cand nu trebuie ,facand mai mult rau decat bine albinelor(turte puse prin decembrie-ianuarie-inceput de februarie) la a nu le da deloc (turte,apoi sirop) si a sustine ca in final la primaul cules de rapita si mai ales la salcam..nu nu ar fi nici o diferenta......


Aici vorbim la present, daca urmaresti discutiile. CA doar nu ii tii cu dintii la gard in luna Martie. Daca ai rame la reserva, de ce te mai chinui sa ridici capacele la doua zile? Daca ai peste 200fam aprecierile mele. Ai un doctor kinetoterapeut bun!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde tiih » 26 Feb 2018, 15:43

daffid mihailov scrie:
tiih scrie:
Haide sa nu cadem in extrema cealalta,de la a le da cand nu trebuie ,facand mai mult rau decat bine albinelor(turte puse prin decembrie-ianuarie-inceput de februarie) la a nu le da deloc (turte,apoi sirop) si a sustine ca in final la primaul cules de rapita si mai ales la salcam..nu nu ar fi nici o diferenta......


Aici vorbim la present, daca urmaresti discutiile. CA doar nu ii tii cu dintii la gard in luna Martie. Daca ai rame la reserva, de ce te mai chinui sa ridici capacele la doua zile? Daca ai peste 200fam aprecierile mele. Ai un doctor kinetoterapeut bun!


Ma mai chinui din doua motive...am rame cu miere dar am last sa se inteleaga ca nu am rame cu pastura....hrana energetica fara hrana proteica =chin ,nu eficienta maxima... mai ales cand urmarim ca in aprilie matca sa depuna 2000..2500 oua pe zi
2.Am zis ca mierea din rama pusa de la rezerva nu asigura automat stimularea maxima,daca nu e descapacita la 2...3 ..4 zile,functie de conditiile climatice,eficienta maxima o am in aprilie,cand deja am ceva rezerve de polen ...
Incearca vreo 5 ani la rand si ai sa vezi diferenta de puiet,intre a pune rama cu miere capacita la marginea cuibului pur si simplu,,,si a descapaci 1..3 dm 2 la 2...3 zile....iar daca nu am dreptate..abia atunci sa ma contrazici.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 26 Feb 2018, 15:56

Am incercat Mai bine de cinci Ani turte si cozonaci. In aprilie e destul pollen. Pana in Martie au reserve de pastura si Rama din magazie. Au pentru ca nu Le consuma aiurea din ianuarie cunpuiet. Rama o descapacesti, normal. Din ce vad, 90% din apicultori iti dau dreptate. Turte proteice la greu. Deci statistical e de partea tal. Dar am atatea capace ca mi-e prea lene sa Le ridic mereu.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 26 Feb 2018, 16:12

Nu stiu...,daca ce faceG.M e cel mai bine ...,iata dif intre un stup in 2016(stim cu o energetica+ 2 proteice in februarie) la 4 martie avea puiet pe 4r +1 cu oua...,(foto cu rama) si in filmulet ...https://www.youtube.com/watch?v=Y5dql0R0Tak....,ave-ti un stup martor dupa o luna de zile 5 aprile,la care nu iam dat nimic :shock: ...si da, la cel stimulat am mers cu 2 cat 1/2 la salc 1-2,pe cand la celalat nestimulat ...,am pus cat 2 cu mult mai tarziu 8-) ..Traget voi concluzii :P...PS-In acel an,la mine a intrat polen /20febr,iar in rest a fost si vremea cu noi...cat decat buna in martie :idea:
Fişiere ataşate
IMG_0269.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 26 Feb 2018, 16:38

...,Pt Dafid Mi....v si nu numai:poti sa dai turte de care vrei...,cuROABA :D daca nu are cine sa le folseasca(in folosul"comunitatii" :P ) si daca nici vremea nu te ajuta,atunci ai...,s-au faciLM(lucru manual 8-) ...)...Si da, iata am pregatit si -o surpriza deee...MARTISOR..pe care le-o voi da la cei...,"COCO"...,E LUMEEE si ei :P..P.S in foto-1 aveti cei 3 stup a cate 2 caturi1/2...,la cel galben(NESTIMULAT...),se poate vedea si diferenta de albine!!!
Fişiere ataşate
IMG_0442-1.jpg
20180221_131816.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 26 Feb 2018, 17:02

Nea Gica , imi cam faceti pofta cu turtele alea. Asa in ciuda? :lol:
Am vazut filmarea, e clar CA facem parte din scoli diferite. Nu avem cum sa NE intelegem :lol: :lol:

1. Nu sparg cuibul.
2. Nu as fi largit
3 Fara turte
4 caldura CA stimulent
5 nu vreau puiet , nu cu orice pret:cry:
6 vreau puiet pe Ultima Rama sa vad.
Nu Mai vorbesc de intoarcere de cuib si alte manevre.


Da, e un stup slab pt aprilie, cred can nici turta nu face minuni. La asa familie.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 26 Feb 2018, 17:23

Haha super tare cum arunci telefonu. Aici esti de Al meu!!!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 27 Feb 2018, 09:07

...,D-le D...d M......v,i-ti respect opinia referitor le cele 6 pct....,totul depinde de unde privesti si cu ce(dioptrii la ochelari) si de metoda de lucru specifica fiecaruia("DALTA"-a mea, e veche...dar e de INOX :P )+ tip de stup,zona ,putera fam,rasa,VREMEA... :shock: ... si nu numai :o P.S- chiar si un apicultor NEAVIZAT-NEPRICEPUT...,observa,"O MICA -MARE DIFERENTA" intre cei 3 stupi(familii)...Spor si sanatate -G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde kovacslg » 27 Feb 2018, 10:00

Legat de acel film.
Fam prezentata a primit trei coroane de miere si 2 pungi de sirop/turta la o singura interventie. Care este f bine, insa la 150 de fam si peste logistica ar fi uriasa. Nu spun ca nu merita dar trebuie avut in vedere ca ai nevoie de aproape 1000 de turte, 700 kg miere si logistica sa pastrezi 4-500 de rame.

Daca e filmat in aprilie acele turte majoritatea le omitem sa le mai punem si de multe ori ar fi nevoie, de ex anul trecut cand am avut la sf de apr o sapt lipsa de cules.

Legat de largire, eu in zona mea nu largesc atat de mult.
Ar fi un risc enorm chiar daca apreciezi corect dinamica fam cat si vremea.
Eu largesc cand pe rama dupa diafragma gasesc nectar si albine, sau puiet pe ultima rama. In felul acesta aprecierea oportunitatii largirii merge rapid si se poate executa intr o zi calda, la un numar mare de familii. Poate se scapa ceva oportunitati dar nu poti gresi grav.
Recomand mai ales in primele 4-5 sezoane cand incepatorii nu trebuie sa faca experumentari.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 27 Feb 2018, 10:32

Da,asa este...,dar eu"JOC" cu mai putine fam de albine si le iau pe rand 20-30/zi..... :shock: ...,si 10-15 zile nu le deranjez...,doar cu cate un"siropel "in R h=rama hranitoare-claditoare...si asta,in functie de vreme si de ce intra d'afara :o
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde daffid mihailov » 27 Feb 2018, 14:12

gica.mosu scrie:...,D-le D...d M......v,i-ti respect opinia referitor le cele 6 pct....,totul depinde de unde privesti si cu ce(dioptrii la ochelari) si de metoda de lucru specifica fiecaruia("DALTA"-a mea, e veche...dar e de INOX :P )+ tip de stup,zona ,putera fam,rasa,VREMEA... :shock: ... si nu numai :o P.S- chiar si un apicultor NEAVIZAT-NEPRICEPUT...,observa,"O MICA -MARE DIFERENTA" intre cei 3 stupi(familii)...Spor si sanatate -G.M :!:



Asta e rostul forumului, sa schimbam idei opinii. Nu cred ca e o tragedie turtele. Ct timp sunteti constiincios cu tratamentele, cat timp am vazut ca le lasati miere berechet si nu inmultiti exagerat ca sa intrati cu mate si sa pierdeti stupi EU cred CA va faceti bine treaba.

La mine o fam buna se duce si Fara turte. Una proasta pot sa ii dau si Luna de pe cer, fara cules din afara si caldura sunt bani aruncati.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde Balian » 27 Feb 2018, 14:29

Dacă ne socotim câtă muncă pierdem cu familii slabe comparativ cu cele bune sau f bune, s-ar putea să ajungem la concluzia că nu numărul de urdinișe prin care zboară albină contează. Minus cei cu proiecte. Acolo chiar invers. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde peterneamt » 28 Feb 2018, 00:30

Ca și concluzie ......turtele administrate iarna la familiile ce au miere (rezerve... ) suficientă au efect doar asupra familiilor (puternice, cele slabe nu se ating de turte și nici nu cresc puiet până la începutul culesului de polen.... ) care nu au nevoie de ele , iar rezultatul consumului de.....este mărirea suprafeței de puiet în detrimentul scăderii cantității totale de vitelogenin a superorganismului care este familia de albine ( albine mai multe dar cu o durată de viață mai mică dar și cu o rezistență mai mică la.....) !
ps. până la urmă sper să mă fac înțeles ...! Dacă a-ți da aceste turte roiurilor vara, sau familiilor în lipsă de cules (între culesuri ) altele ar fi rezultatele.... :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Stimulare de la A la Z -asa fac eu....

Mesajde gica.mosu » 28 Feb 2018, 09:02

F corect cele scrise mai sus...cu precizarea,ca si cei"MICI"pe3-4rame...,se dezvolta si ei in functie de cantitatea de albina din fiecare :shock: ...,Si da ,la acestieaea,eu le dau"ACADELE" din :miere de rapita(poliflora)+APILMER(miere cu apilarnil)+POLEN CRUD+ZEAMA de LAMAIE(250-300ml)+TINC de PLANTE+ TINCT de PROPOLIS+ zahar farin pt a obtine consistenta aluatului de paine.. :shock: ....,in catitati de 3-400gr per"micut" si ,se "supara" la'nceput...,dar le trece repede :P Iar, pt corp gras(toamna)sf de aug-sept...,le dau 1-2 proteice din inlocuitori+polen crud...,ca in foto...P.S-am sa va scriu si concluziile trase(dupa3 ani) cu astfel de stimulare la cei"mici".. :P ... :D
Fişiere ataşate
20160829_011033.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 49 vizitatori