Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde jon baz » 25 Feb 2018, 21:45

Targul Apicol din Iasi – “APIMOLDOVA” 2018

Targul Apicol din Iasi – “APIMOLDOVA” 2018, va avea loc in perioada 10-11 martie parcarea CARREFOUR ERA, care se afla la intrarea in Iasi dinspre Letcani.

Pentru detalii si rezervari:
Tel: 0740 998 084 (Sebastian Ciocan)
https://www.google.com.pg/url?sa=t&rct= ... vopoSb_iky
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ciocansebi » 26 Feb 2018, 13:48

Va salut pe toti cu mult respect.Nu am mai intrat de mut pe acest forum ,desi cu acest forum am inceput targul acum 10 ani.Va multumesc mult pe aceasta cale tututror care m-ati ajutat.
Va invit pe toti la TARGUL APICOL IASI in 10-11 Martie 2018 ,in aceeasi locatie ca si in anii precedenti, cu peste 150 producatori natioanali si din alte tari.
Vreau sa va transmit un punct de vedere celor ce merg la targuri, ca un targ zonal are mai multe avantaje decat un targ facut in fiecare oras,resedinta de judet sau comuna.
Cand in acelasi week-end avem 4-5 targuri in tara..expozantii vor merge doar la cele importante.Si..astfel la un targ mic, vor veni 3-5 expozanti (cum a fost deja la Vs) si care-si vor stabili intre ei pretul la cat vor ei.Noi apicultorii ..vom avea de pierdut.Nu am nimic cu organizatorii din Moldova care au pus targurile inainte de Iasi si care au sperat sa rupa gura targului (un gest urat).Nu au facut decat rau apicultorilor..cei care au venit de distanta si nu au gasit nimic din ceea ce le-a fost promis..decat trei expozanti si aia cu preturi astronomice s-au lamurit.Un targ inseamana sa ai foarte multi expozanti/producatori, care sa concureze intre ei la preturi , iar noi cumparatorii sa cumparam la un pret cat mai avantajos.Cu cat exista targuri mai multe...expozantii/producatorii au cheltuieli suplimentare si astfel si preturile lor nu vor putea fi negociate in favoarea noastra.Inteleg ca toata lumea vrea targ in orasul lui,(eu sunt din Piatra Neamt, bunicii din Botosani,sotia din Barlad si fac targul la Iasi)...dar cate un targ in fiecare oras nu va face decat sa nu mai fie targ la care sa negociezi ci va fi o intalnire intre apicultori cu preturi foarte mari de la producatori, (justificate din cauza cheltuielilor suplimenatare de la atatea targuri/targulete, cu transportului,cazarea,standul).
Sper ca m-ati inteles si vreau sa stiti ca aici nu e vorba de orgolii personale ca eu sunt din Iasi sau din Suceava...aici este vorba de interesul comun, si nicidecum sa facem un targ la care sa vina doar un expozant de lemn(care-si stabileste preturile fiind singurul) si care este in spatele acestor targuri si este chiar presedintele SAR.Ma asteptam sa ajutam apicultorii sa gaseasca marfa ieftina la targuri...si nu sa-si vinda marfa la pret fara concurenta.


Va salut cu mult respect, sper sa-mi impartasiti punctul de vedere, si va multumesc tuturor pentru ajutorul dat. :) si va astept cu drag la TARGUL APICOL IASI DIN 10-11 MARTIE.
Va stau la dispozitie la:

0740998084
ciocansebi@yahoo.com
dr.vet Sebastian Ciocan
Avatar utilizator
ciocansebi
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Iul 2011, 11:06
Localitate: Iasi

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde Cristi Ciocoiu » 26 Feb 2018, 18:35

Pot confirma ca intradevar la Vaslui au fost preturi mai mari chiar si decat cele din magazinele de specialitate.
Am fost in trecere pe acolo cu alta treaba si am zis sa intru putin. Putini comercianti si preturi exagerate.
Astept targul de la Iasi unde intotdeauna au fost preturi OK.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde jonny_it » 26 Feb 2018, 20:20

Cristi Ciocoiu scrie:Pot confirma ca intradevar la Vaslui au fost preturi mai mari chiar si decat cele din magazinele de specialitate.
Am fost in trecere pe acolo cu alta treaba si am zis sa intru putin. Putini comercianti si preturi exagerate.
Astept targul de la Iasi unde intotdeauna au fost preturi OK.


Reclama mascata(Vrajeala ieftina) :lol:

Pe internet un nucleu din ala mic de plastic umblut cu polistiren este 40 - 42 de lei, la targ erau si la 35 lei, au fost si preturi mari la unele produse, dar mergeai la alt comerciant si gata. Da, comercianti au fost putini, dar toate au un inceput.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde Onomeus.ro » 26 Feb 2018, 21:47

Domnule Ciocan, ma faceti sa rad. Auzi, au venit 3-5 expozanti datorita faptului ca sunt targuri in mai multe orase:)). Spuneti motivul pentru care nu s-au mai prezentat, lasati minciunile si manipularea. Am spus ca nu ma bag si nu contraatac manevrele dumneavoastre dar nu imi dati de ales decat sa imi fac dreptate si imi recuperez toate cheltuielie pe care le-am facut, in functie de confirmarile pe care le-am avut, pana o sa recunoasteti tuturor modul in care ati actionat. Cine vrea va pot pune la dispozitie formularele completate de expozantii care mi-au confirmat ca vin la vaslui, semnate si stampilate, ca sa nu mai ziceti ca nu a vrut nimeni sa vina.
De ce ati venit cu fesul tras pe ochi la targ si nu ati avut curajul sa veniti la mine sa dicutam? Cand mi-a zis unul din comercianti ca sunteti prezent, de ce ati fugit? De ce nu ati stat sa discutam omeneste? Ce aveti de ascuns?
De ce dezinformati ca targul a fost organizat in parteneriat cu presedintele SAR?

Domnule Cristi ciocoiu, va rog sa imi dati un exemplu de pret astronomic, va rog eu mult, ca eu am vazut exact preturile din celelalte targuri! Astept o poza, o dovada ceva. Eu pot sa va pun la dispozitie o lista cu preturile de la la targ la toate produsele, vorba domnului de mai sus, vrajeala ieftina si minciuni.
Onomeus.ro
 
Mesaje: 17
Membru din: 29 Ian 2018, 13:25

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 23:18

Onomeus.ro scrie:Domnule Ciocan, ma faceti sa rad. Auzi, au venit 3-5 expozanti datorita faptului ca sunt targuri in mai multe orase:)). Spuneti motivul pentru care nu s-au mai prezentat, lasati minciunile si manipularea. Am spus ca nu ma bag si nu contraatac manevrele dumneavoastre dar nu imi dati de ales decat sa imi fac dreptate si imi recuperez toate cheltuielie pe care le-am facut, in functie de confirmarile pe care le-am avut, pana o sa recunoasteti tuturor modul in care ati actionat. Cine vrea va pot pune la dispozitie formularele completate de expozantii care mi-au confirmat ca vin la vaslui, semnate si stampilate, ca sa nu mai ziceti ca nu a vrut nimeni sa vina.
De ce ati venit cu fesul tras pe ochi la targ si nu ati avut curajul sa veniti la mine sa dicutam? Cand mi-a zis unul din comercianti ca sunteti prezent, de ce ati fugit? De ce nu ati stat sa discutam omeneste? Ce aveti de ascuns?
De ce dezinformati ca targul a fost organizat in parteneriat cu presedintele SAR?

Domnule Cristi ciocoiu, va rog sa imi dati un exemplu de pret astronomic, va rog eu mult, ca eu am vazut exact preturile din celelalte targuri! Astept o poza, o dovada ceva. Eu pot sa va pun la dispozitie o lista cu preturile de la la targ la toate produsele, vorba domnului de mai sus, vrajeala ieftina si minciuni.


Pe bune... n-avea TYMOL...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 23:21

jonny_it scrie:
Cristi Ciocoiu scrie:Pot confirma ca intradevar la Vaslui au fost preturi mai mari chiar si decat cele din magazinele de specialitate.
Am fost in trecere pe acolo cu alta treaba si am zis sa intru putin. Putini comercianti si preturi exagerate.
Astept targul de la Iasi unde intotdeauna au fost preturi OK.


Reclama mascata(Vrajeala ieftina) :lol:

Pe internet un nucleu din ala mic de plastic umblut cu polistiren este 40 - 42 de lei, la targ erau si la 35 lei, au fost si preturi mari la unele produse, dar mergeai la alt comerciant si gata. Da, comercianti au fost putini, dar toate au un inceput.


Sa mori tu, ca in targ se vand doar nuclee... umBlute!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2018, 23:25

Onomeus.ro scrie:
Domnule Cristi ciocoiu, va rog sa imi dati un exemplu de pret astronomic, va rog eu mult, ca eu am vazut exact preturile din celelalte targuri! Astept o poza, o dovada ceva. Eu pot sa va pun la dispozitie o lista cu preturile de la la targ la toate produsele, vorba domnului de mai sus, vrajeala ieftina si minciuni.


Poti sa vezi ce vrei.
Iasi si Bucuresti... inseamna piata de echipamente si utilaje apicole. PUNCT!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde Onomeus.ro » 26 Feb 2018, 23:49

Am inteles, targurile din cellalte orase sunt asa de umplitura, imi cer scuze ca nu mi-am dat seama de suprematia iasului. O sa incerc sa nu va mai raspund la provocari ca vad ca aveti procent din targul de la iasi. O seara frumoasa!
Onomeus.ro
 
Mesaje: 17
Membru din: 29 Ian 2018, 13:25

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde talex » 27 Feb 2018, 00:01

Nu am fost nici la Vaslui, nici la Iasi nu voi merge. Astept Galatiul. Dar stiu persoane care nu au mai avut rabdare pt galati si au mers la vaslui. E loc pentru toata lumea. Chiar nu vad nici o problema sa fie organizat cate un targ in fiecare resedinta de judet. Bineinteles cu conditia sa nu sa se suprapuna. Nu inteleg atitudinea organizatorului de la Iasi.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ignatov andrei » 27 Feb 2018, 00:17

Onomeus.ro scrie:Am inteles, vad ca aveti procent din targul de la iasi. O seara frumoasa!


La o asemenea concluzie... vine si raspunsul:
- doar nu e o mie de lei kilu', bashca... fara tymol...!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde LUCIAN AVRAM » 27 Feb 2018, 20:19

ignatov andrei scrie:
Onomeus.ro scrie:
Domnule Cristi ciocoiu, va rog sa imi dati un exemplu de pret astronomic, va rog eu mult, ca eu am vazut exact preturile din celelalte targuri! Astept o poza, o dovada ceva. Eu pot sa va pun la dispozitie o lista cu preturile de la la targ la toate produsele, vorba domnului de mai sus, vrajeala ieftina si minciuni.


Poti sa vezi ce vrei.
Iasi si Bucuresti... inseamna piata de echipamente si utilaje apicole. PUNCT!


bine ca sunteti voi mai cu mot , astia de la Iasi , chiar va este frica de un mic targusor apicol la Vaslui ?

niciuna din justificarile voastre nu sta in picioare , piata de echipamente este la nivel national chiar european , dar in nici un caz la Iasi ,
a scos unul capul la Vaslui si gata ati sarit pe el :x
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ciocansebi » 28 Feb 2018, 10:39

Onomeus.ro scrie:Am inteles, targurile din cellalte orase sunt asa de umplitura, imi cer scuze ca nu mi-am dat seama de suprematia iasului. O sa incerc sa nu va mai raspund la provocari ca vad ca aveti procent din targul de la iasi. O seara frumoasa!



Nu are nimeni nici un procent, aici pe forum discutam ca lumea sa fie informata direct de la sursa despre ce inseamna si ce interese sunt la un targ apicol.
Va explic faptul ca ati vrut sa organizati un targ inaintea Iasului si ati promis apicultorilor ca le aduceti expozanti si pana la urma v-ati vandut marfa dumneavoastra din magazine la un pret mai bun?.Se pare ca asta ati urmarit.
V-a spus alt producator de turte ca nu e bine gandita pozitia ca data si locatie (atat de aproape de Iasi)?I-ati spus doamnei ca nu va intereseaza.
V-au spus producatorii/expozantii la Campina ca nu e bine sa faceti targul, pentru ca asa s-a intamplat in tara cu toate targurile noi, care sunt facute prea aproape de cele cu traditie si nu au viabilitate?
V-a spus prietenul nostru comun de la Vaslui cu ceara ca targurile foarte apropiate se canibalizeaza?Drept dovada omul s-a dezis ca ar mai vrea sa apara pe afis..ca sa nu se asocieze imaginea firmei dumnealui cu un dezastru.
La Galati a incercat SAR-ul sa fac targ inaintea celui organizat de dnul Saizu.Expozantii/producatorii l-au sunat pe dnul Saizu si l-au intrebat; E targul organizat de dumneavoastra?iar el a explicat ca nu e el, ci altcineva.A iesit un fiasco total targul.DE CE?Pentru ca expozantii/producatorii stiu ca nu este rentabil nici pentru ei si nici pentru apicultori sa mearga din poarta in poarta la toate targurile, iar respectul si increderea castigata in atatia ani de organizator s-a vazut.O sa-i vedeti cand organizeaza dnul Saizu Targul la Galati tot anul asta, ce multi vor fi!
Ce ar fi daca,(un exemplu), dnul Lucian Avram ar face rame si lazi si organizeaza un targ la Husi..si-si vinde omul ramele si lazile mult mai usor?
Organizarea unui targ apicol nu trebuie sa indeplineasca doar dorintele dumneavoastra materiale.Trebuie pus apicultorul in primul rand, sa fie multumit..apoi dumneavoastra.Cum va ganditi sa faceti un targ atat de aproape de Iasi, atat de aproape ca timp,fara sa analizati si starea celorlalte targuri mici din tara, fara sa luati in seama sfaturile unor expozanti cu experienta si fara interese meschine, sa cereti un feed back de la apicultori si producatori....sa munciti atat si apoi sa ma acuzati ca nu v-a iesit targul dumenavoastra pentru nu stiu ce motive.Nu numai de asta nu au venit ei.Ei au mai avut 3-4 targuri in acelasi wek-end, (ARAD parca,Targul Mures... si normal ca expozantii au plecat acolo, asa cum vor pleca si acum la Cluj si nu vor merge la Botosani. .Lasati va rog orgoliile, analizati si apoi sa fiti suparat pe mine.
La anul voi organiza eu un targ la BARLAD..la diferenta de 5-6 saptamani de Iasi, (poate in aceeasi zi cu Vasluiul),si va voi arata cum sa organizezi un targ pentru apicultori.Am glumit!! :D
Va astept la Iasi la un ceai,cafea,vin fiert ,la targ.Daca mai aveti marfa si doriti sa veniti la targ, va rog sa ma sunati sa stabilim detaliile si sa lasam orgoliile si supararile.
Va salut.
Avatar utilizator
ciocansebi
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Iul 2011, 11:06
Localitate: Iasi

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde Aurel1959 » 28 Feb 2018, 14:11

De cand ma ocup de albine nu mi-a scapat nici un targ la IASI si felicit pe orcine organizeaza targ apicol, oriunde in tara.Am de ales daca vreau merg daca nu, nu. SEBI, mai taie din interesul organizatorului , pentru binele apicultorului :D Acolo e in primul rand interes financiar. Tot copilul stie ca acolo se numara bani.Cine are marfa de vandut si vrea sa vanda vine .Tipic romanesc, ati ajuns acum sa va ciondaniti intre voi si de la asta.Sa nu zici ca si asta e pentru binele apicultorilor :lol:
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ioanpuiu » 28 Feb 2018, 14:22

ciocansebi scrie:Organizarea unui targ apicol nu trebuie sa indeplineasca doar dorintele dumneavoastra materiale.Trebuie pus apicultorul in primul rand, sa fie multumit..apoi dumneavoastra.

În punctul ăsta, declaraţia seamănă cu o acţiune de binefacere sau chiar umanitară. ;)

Poate uităm că traim într-o economie de piaţă (nu într-una dirijată ca pe vremea RSR) şi orice încercare de obstrucţionare nu este în regulă şi poate nici legală.
Art. 135.PNG

Apicultorul poate să-şi facă de unul singur, dacă are autorizaţie, propriul lui tîrg. Să iasă la poartă cu borcanul cu miere, cu polen, cu rame, cu ce vrea el. Fără constrîngeri.
Libera asociere este şi ea garantată.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde Onomeus.ro » 28 Feb 2018, 18:31

O sa fac cateva lamuriri ca vad ca nu ati inteles nimic din ce zice lumea pe aici:

"Nu are nimeni nici un procent, aici pe forum discutam ca lumea sa fie informata direct de la sursa despre ce inseamna si ce interese sunt la un targ apicol."
- pai de ce nu spuneti tuturor ce interese ati avut de ati sunat comerciantii ?

"
Va explic faptul ca ati vrut sa organizati un targ inaintea Iasului si ati promis apicultorilor ca le aduceti expozanti si pana la urma v-ati vandut marfa dumneavoastra din magazine la un pret mai bun?.Se pare ca asta ati urmarit."
- nu am urmarit sa fac neaparat inaintea iasului, atunci s-a nimerit ca sa nu ne suprapunem nici cu iasul nici cu galatiul nici cu alt targ mare din tara. Cum puteti afirma ca am vandut marfa din magazinele noastre la un pret mai bun ? Le-am promis apicultorilor ca le aducem expozanti si le-am adus, putini cati au fost, au avut oamenii de unde sa aleaga. Dar spuneti-le oamenilor de ce au fost putini.

"V-a spus alt producator de turte ca nu e bine gandita pozitia ca data si locatie (atat de aproape de Iasi)?I-ati spus doamnei ca nu va intereseaza. "
- am discutat intradevar cu un producator de hrana, nu turte, dar nu cu o doamna, si in nici un caz nu am zis ca nu ne intereseaza ceea ce aveau de zis, dezinformati din nou

"V-au spus producatorii/expozantii la Campina ca nu e bine sa faceti targul, pentru ca asa s-a intamplat in tara cu toate targurile noi, care sunt facute prea aproape de cele cu traditie si nu au viabilitate?"
- nu mi-a spus nimeni la Campina ca nu e bine sa fac targul, ba chiar nu stiau cum sa imi spuna ca nu pot sa mai ajunga pentru ca sunt presati telefonic de dumneavoastra, inca o dezinformare

"
V-a spus prietenul nostru comun de la Vaslui cu ceara ca targurile foarte apropiate se canibalizeaza?Drept dovada omul s-a dezis ca ar mai vrea sa apara pe afis..ca sa nu se asocieze imaginea firmei dumnealui cu un dezastru.
" - din cate stiu eu nu a fost un dezastru, poate dumneavoastra stiti mai bine. A fost alegerea dumnealui sa nu mai apara pe afise, dar nu mi-a comunicat motivul, si am respectat optiunea dumnealui, in nici un caz nu mi-a comunicat ca isi asocieze imaginea firmei acestuia cu un " dezastru"

La Galati a incercat SAR-ul sa fac targ inaintea celui organizat de dnul Saizu.Expozantii/producatorii l-au sunat pe dnul Saizu si l-au intrebat; E targul organizat de dumneavoastra?iar el a explicat ca nu e el, ci altcineva.A iesit un fiasco total targul.DE CE?Pentru ca expozantii/producatorii stiu ca nu este rentabil nici pentru ei si nici pentru apicultori sa mearga din poarta in poarta la toate targurile, iar respectul si increderea castigata in atatia ani de organizator s-a vazut.O sa-i vedeti cand organizeaza dnul Saizu Targul la Galati tot anul asta, ce multi vor fi!
- nu stiu ce fac altii, si nu inteleg de ce ne asociati cu SAR ? Nu ma intereseaza ce fac altii. Inca odata targul a fost organizat de Onomeus, poate ati uitat. Absolut ca va fi un targ de succes la Galati, ca de altfel de fiecare data, domnul Saizu fiind o persoana cu caracter si coloana vertebrala.

Ce ar fi daca,(un exemplu), dnul Lucian Avram ar face rame si lazi si organizeaza un targ la Husi..si-si vinde omul ramele si lazile mult mai usor?
- de ce nu ar avea voie domnul Lucian Avram sa isi organizeze un targ chiar in fata portii lui ? O sa ii interziceti si acestuia sa faca ? Daca omul vrea targ la Husi, isi face targ la Husi, ce aveti cu dumnealui, nu va inteleg problema.

[quote]Organizarea unui targ apicol nu trebuie sa indeplineasca doar dorintele dumneavoastra materiale.Trebuie pus apicultorul in primul rand, sa fie multumit..apoi dumneavoastra.[/quote] - osa incercam in cursul acestui an sa discutam cu administratiile locale sa fie anul urmator satisfacuti apicultorii si comerciantii, in nici un caz dorintele noastre materiale. Sa va dau un exemplu unde gresiti din nou, noi, datorita conditiilor meteo de afara am avut posibilitatea sa facem in interiorul cladirii, dumneavoastra intr-un an daca tin eu bine minte a pluat ambele zile si ati tinut oamenii afara. Cum ati multumit aici apicultorii si comerciantii, sunt si eu curios ?

Cum va ganditi sa faceti un targ atat de aproape de Iasi, atat de aproape ca timp,fara sa analizati si starea celorlalte targuri mici din tara, fara sa luati in seama sfaturile unor expozanti cu experienta si fara interese meschine, sa cereti un feed back de la apicultori si producatori....sa munciti atat si apoi sa ma acuzati ca nu v-a iesit targul dumenavoastra pentru nu stiu ce motive.Nu numai de asta nu au venit ei.
- va rog sa imi spuneti si mie interesele meschine ca ma bagati in ceata :)). Adevarat ca am muncit foarte mult si targul mi-a iesit, stati linistit, dar va acuz de practici neloiale pe drept, nu din auzite, o sa va pun inregistrarea dumneavoastra aici, cu acordul celui care v-a inregistrat, sa auda toata lumea cum impuneti unui comerciant ca " nu ai ce cauta la Vaslui si Botosani, daca mai vrei sa mai participi vreodata la Iasi". Mi mi s-a parut o practica dictatoriala, sau poate asa se practica pe la Iasi, cine stie !

Ei au mai avut 3-4 targuri in acelasi wek-end, (ARAD parca,Targul Mures... si normal ca expozantii au plecat acolo, asa cum vor pleca si acum la Cluj si nu vor merge la Botosani. .Lasati va rog orgoliile, analizati si apoi sa fiti suparat pe mine.
- stiu ca m-am suprapus cu arad-ul, geografic nu avem nici o legatura, dar nu aveam de gand sa ma suprapun si cu targul de la targu mures, dar din cate stiu si-au modificat data evenimentului sau poate gresesc.
La anul voi organiza eu un targ la BARLAD..la diferenta de 5-6 saptamani de Iasi, (poate in aceeasi zi cu Vasluiul),si va voi arata cum sa organizezi un targ pentru apicultori.Am glumit!!
- sunteti liber sa faceti unde doriti targ, dar va contraziceti cu ce spuneati mai sus :roll:. Parca vedeati si interesul comerciantilor sa nu creasca preturile, pentru ca daca au mai multe targuri in aceeasi regiune o sa aiba costuri mai mare etc. Cum vine pana la urma? Pai si daca faceti la Barlad, tot dumneavoastra o sa ii sunati sa nu se prezinte ? Am glumit si eu :D Sau o sa facem la Targul Frumos si noi ( poate in acelasi timp cu Iasul), ca sa continuie circul :)) am glumit a doua oara :D . Avem un an intreg in care ne putem lua toate masurile de siguranta pentru a nu mai pati ce am patit in acest an, va asigur.

Va astept la Iasi la un ceai,cafea,vin fiert ,la targ.Daca mai aveti marfa si doriti sa veniti la targ, va rog sa ma sunati sa stabilim detaliile si sa lasam orgoliile si supararile.
Va salut.


- Aceasta cred ca era abordarea pe care trebuia sa o aveti de la inceput, sa discutam omeneste, dar eu nu am primit nici macar un telefon/sms de la dumneavoastra, ati lucrat pe la spate. Nu e problema,daca vin la Iasi, nu vin sa ma ascund pe la colturi si sa plec repede de la targ sa nu ma vedeti cumva, eu pot sa stau la o cafea, ceai etc, nu am nimic de ascuns. Marfa este stati linistit, nu am primit nici o invitatie in nici un an la targul de la iasi, asa ca o sa spun pas daca prin acest mod gasiti sa ne cheamati la targul dumneavoastra.

O sa incerc sa nu mai raspund pentru ca poluam tipicul acesta si pentru ca mai avem si alte treburi mai importante de facut, decat sa stam sa dam explicatii pe forum-uri, eu am spus ce am avut de spus, oamenii pot sa traga o concluzie, asta cel putin cei care ne cunosc. Va urez succes cu targul sa aveti cat mai multi expozanti si cat mai multi comercianti.
O seara frumoasa !
Onomeus.ro
 
Mesaje: 17
Membru din: 29 Ian 2018, 13:25

Următorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori


cron