Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde daffid mihailov » 01 Mar 2018, 17:25

Ai luat Rama cu Rama? Cati ai verificat? Te iei dupa temperatura? Asta sigur are puiet orice ai zice tu! :lol:
Ultima oară modificat de daffid mihailov pe 01 Mar 2018, 17:26, modificat 1 dată în total.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 17:25

Aceeasi perioada dar in 2015:

Imagine

Deci si in 2014 si in 2015 aveau puiet la 1 martie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 17:27

daffid mihailov scrie:Ai luat Rama cu Rama? Cati ai verificat? Te iei dupa temperatura? Asta sigur are puiet orice ai zice tu! :lol:


Da, ala din poza de mai sus avea, vezi ca am scris si anul de cand este poza.
Inainte sa vina frigul am ridicat 2 rame la cativa foarte puternici, era cald, iesise afara. Dupa temperatura am gasit cativa care au, dar putini.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde daffid mihailov » 01 Mar 2018, 17:29

Acu am vazut anul. Mi-a lust privirea albina aia frumoasa si nu am mai vazut altceva. :lol: e normal sa fie puiet la 1Martie. Mai ciudat e cand nu au. Intrebarea e cat? Unii vor muult de tot. Cat Mai mult.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 17:39

daffid mihailov scrie:Acu am vazut anul. Mi-a lust privirea albina aia frumoasa si nu am mai vazut altceva. :lol:


Aveau deja proteina in hranitoare. Anunta ca de saptamana viitoare se mai incalzeste, poate poate le dau si eu prima turta pe anul acesta.
Dar sa fie cald sa nu-mi inghete degetele pe turta :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 17:45

daffid mihailov scrie:Acu am vazut anul. Mi-a lust privirea albina aia frumoasa si nu am mai vazut altceva. :lol: e normal sa fie puiet la 1Martie. Mai ciudat e cand nu au. Intrebarea e cat? Unii vor muult de tot. Cat Mai mult.


Dupa ce aduc polen incepe cresterea de puiet in cantitati mai mari.
Cred ca multi vor sa arate asa ramele in martie:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde ignatov andrei » 01 Mar 2018, 17:48

jonny_it scrie: Dupa temperatura am gasit cativa care au, dar putini.


Aia aveau deja larve aproape de capacire sau capacit!
Iarna, la declansarea pontei, atat timp cat in cuib e numai "puiet alb", foarte rar se simte "mai cald"...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 17:52

ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie: Dupa temperatura am gasit cativa care au, dar putini.


Aia aveau deja larve aproape de capacire sau capacit!
Iarna, la declansarea pontei, atat timp cat in cuib e numai "puiet alb", foarte rar se simte "mai cald"...


Da. Totusi daca acum o saptamana si ceva aproape doua nu aveau puiet capacit inseamna ca au inceput atunci sau aveau puiet de cateva zile.
Oricum vedem dupa ce se incalzeste daca au avut sau nu. Dupa termometru as spune ca nu. Il am si acum lasat intr-o familie puternica si spune ca nu are puiet.
Sau a inghetat termometrul! :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde ignatov andrei » 01 Mar 2018, 17:55

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:
jonny_it scrie: Dupa temperatura am gasit cativa care au, dar putini.


Aia aveau deja larve aproape de capacire sau capacit!
Iarna, la declansarea pontei, atat timp cat in cuib e numai "puiet alb", foarte rar se simte "mai cald"...


Da. Totusi daca acum o saptamana si ceva aproape doua nu aveau puiet capacit inseamna ca au inceput atunci sau aveau puiet de cateva zile.
Oricum vedem dupa ce se incalzeste daca au avut sau nu. Dupa termometru as spune ca nu. Il am si acum lasat intr-o familie puternica si spune ca nu are puiet.
Sau a inghetat termometrul! :lol:


Au izolat termometrul... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 17:56

ignatov andrei scrie:Au izolat termometrul... :lol:


Cred ca aduc zapada de afara pentru ca le este prea cald si termometrul este fix in zona unde o depoziteaza. :lol:
Ce ne mai plictisim :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 01 Mar 2018, 18:08

Si o inimioara pentru toti cei care nu ma suporta :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde daffid mihailov » 01 Mar 2018, 18:38

jonny_it scrie:Dupa ce aduc polen incepe cresterea de puiet in cantitati mai mari.
Cred ca multi vor sa arate asa ramele in martie:
[/img]



Dupa frunzele alea de brusture intra cam bine pollen. :twisted: cum, patrat? Nu, trebuie sa fie in fata ramei si sa ia forma ghemului. Asa nu arata bine!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2018, 20:02

Gata, de acum ma vedeti mai rar pe aici. Au iesit bine de tot astazi la zbor, cred ca erau peste 15 grade la soare.
Poza este facuta pe la 11.
Maine daca este cald fac unele verificari + incep tratamentele.

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde daffid mihailov » 08 Mar 2018, 21:41

Hai ca mai ai timp PE seara de o impresie. Pana la rapita..daca pleci. Au sau nu au puiet? :D am o rasa de nu (Mai) are strop de puiet. Frumos zbor, ai inchis urdinisul? :)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 08 Mar 2018, 22:21

daffid mihailov scrie:Hai ca mai ai timp PE seara de o impresie. Pana la rapita..daca pleci. Au sau nu au puiet? :D am o rasa de nu (Mai) are strop de puiet. Frumos zbor, ai inchis urdinisul? :)


Ne facem timp .. + mai fac si poze :lol:
Nu stiu daca plec sau nu la rapita. Daca gasesc pe cineva sa stea cu ele sau sa le las in siguranta plec.
Urdinisul nu este inchis, dar au doar doua gauri mici pe unde intra si ies, maine scot gratiile si la cei din Iasi(la munte si la VS au rezolvat ajutoarele :D ).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde jonny_it » 09 Mar 2018, 16:52

daffid mihailov scrie:Au sau nu au puiet? :D


La Iasi am terminat de verificat/curatat pe toti. Consum foarte mic, unii cred ca au trait cu aer. :lol:

Puiet larvar la majoritatea familiilor verificate, multi nu au deloc sau au oua, nu am stat sa ma uit prea atent si nici nu am verificat pe toti de puiet.
La cel care cand era ger imi indica temperatura mai mare avea si puiet capacit, deci termometrul nu minte :lol:

La o singura familie am gasit aprox 50 -100 de albine moarte, probabil au fost mai multe dar le-au scos ele din stup. Familia puternica, probabil varroa(am luat proba de din ea) sau a fost deranjata de pasari.

Luni fac teste pentru nosemoza la cateva familii luate aleator.

Trebuie sa aduc mai multe caturi la Iasi :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 61 vizitatori