Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde Balian » 18 Mar 2018, 12:34

Oare toată lumea lucrează împotriva noastră? :shock:
Un kg de turtă cu polen făcut de apicultori costă aproape dublu față de cea cu înlocuitori.
Nu este de neglijat nici pericolul care ne amenință cu mierea și polenul produs chiar de noi.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde teinegru64 » 18 Mar 2018, 14:59

Care noi.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde Balian » 18 Mar 2018, 15:35

teinegru64 scrie:Care noi.

Numai o părere. Comparativ cu zahăr și înlocuitori eu ca stupar cu mierea și polenul
adunat de la stupii mei administrat ca turtă la familii, probabilitate să le expun la
boli este mult mai mare. Prefer să le vând. Este și mai economic și mai igienic.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde teinegru64 » 18 Mar 2018, 15:40

Salut balasbebe.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde soze1969 » 18 Mar 2018, 23:08

Desi nu-mi place sa recunosc,parca intr-adevar mai mult merita sa mincam noi mierea si polenul,ca vad ca sunt foarte buni acesti inlocuitori
ps:nu vind nici miere nici polen,si nimic altceva in acest domeniu
soze1969
 
Mesaje: 22
Membru din: 30 Mar 2017, 00:47

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde peterneamt » 19 Mar 2018, 02:20

Polenul, otravă de-ar fi, trebuie să nu uităm că, este hrana albinei de la începutul începuturilor și orice altceva nu poate fi mai bun.......! Dacă ființele sunt ceeace mănâncă, ce credeți că veți obține prin furajări......vaci ? Adaptarea la mediu și la o hrană nouă nu se face într-o generație .....vezi diabetul la om, boală ce a apărut odată cu intrarea în alimentație a zahărului rafinat, priviți cum bolile cardiovasculare au luat ampoare odată cu uleiurile rafinate și cu margarina cumpărată de Napoleon Bonaparte (patentul uleiului hidrogenat..)...și fabricată ca hrană pentru armată ca înlocuitor de unt......este responsabilă ....și nu tot ce are reclamă la tv. merită banii dumneavoastră și multe produse dedicate apiculturii sunt pentru apicultori ( liniștea lor ....) și nu pentru albine ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde kovacslg » 19 Mar 2018, 09:06

Totusi am ajuns de la 1 miliard la 8 miliarde in doar 200 de ani. De ce? ACCESUL LA HRANA SI MEDICAMENTE asa cum sunt ele.

Legat de ultrabee, intradevar nu am constituit un lot martor, deci concluziile nu vor fi academice.
Pentru a face comparatii, teste, ai nevoie de resurse, si munca pe mai multi ani.
Trebuie constituit lotul stimulat si lotul martor, intretinut in stupi identici, cu caracteristici similare, matci de aceeasi rasa, varsta si cu calitati comparabile, uniformizate la start ca si populatie, hrana glucidica si proteica (cant pastura), evaluari multiple la lotul martor plus lotul stimulat pe parcursul sezonului, adica apreciere suprafata puiet, evolutie populatie albine, ponta zilnica, productie zilnica, adica cantar la fiecare stup, sau cantar mobil si masuratori zilnice la toti stupii, evaluare predispozitie la boli etc, care costa enorm.

Stupii urmariti nu sunt folositi pt productie, nu sunt deplasati la culesuri si se urmaresc mai multi ani, fiindca sunt sezoane in care aportul proteic este mai putin relevant, de ex anul trecut cand in prima saptamana din martie am avut 6 zile de cules intens de polen...
Insa pe forum vedem afirmatii, comparatii, teste, concluzii, efectuate absolut rudimentar, dar cu pretentii de a fi acceptate doar fiindca autorii sustin ca au avut lot martor.

O gluma.
Nici unul din noi nu putem face teste concludente, nu avem finantare pt asa ceva, si concluziile TUTUROR au o doza de subiectivism si un grad de probabilitate de a reflecta realitatea sau nu.
TOATE ASTEA IN FUNCTIE DE EXPERIENTA apicultorului.
In orice caz intr-o stupina de cateva zeci de familii, vizitate duminica nu poti trage nici o concluzie! Ca sa ti formezi un sistem de observatie trebuie sa fi printre albine....
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde kovacslg » 19 Mar 2018, 09:18

Daca totusi vrem sa folosim inlocuitor de polen, CARE NICI UNUL NU E MAI BUN DECAT POLENUL, putem opta intre o combinatie intre drojdie de bere inactivata, lapte praf, faina de soia etc,

sau un inlocuitor de polen gata preparat.
In acest caz putem sa alegem dintre marcile consacrate, care produc de decenii inlocuitori de polen si le distribuie peste tot in lume.

Iata si un test (trebuie privit cu rezervele de rigoare), comparand diferitele variante.
http://scientificbeekeeping.com/a-compa ... ollen-sub/
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde cucubau » 19 Mar 2018, 10:05

Mult timp am fost sceptic în cea ce privește înlocuitorii de polen.
Albinele noastre sunt perfect adaptate zonei în care își au vatra, însă sunt situații cand albinele iernate în zone montane sau submontane trebuie să se dezvolte pentru a valorifica culesul în zonele de câmpie.
Sau mai sunt situații când din diferite motive stupii băgați la iernat sunt de putere mai mică decât normalul. În aceste situații întradevăr sunt necesare furajări și tot felul de artificii pentru a recupera .
Referitor la teste, am făcut și eu ceva testări în anii trecuți. Am folosit două produse similare de la producători diferiți, jumătate din stupină a primit un produs, cealalta jumătate celălalt produs .
Concluzia a fost că cel mult lăudat, s-a dovedit a fi nu numai ineficiet, chiar păgubos în timp ce un produs de-al nostru și-a facut datoria.
Am insistat pe studiul celor de la stuparul, însă văd că toată suflarea este mulțumită!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde kovacslg » 19 Mar 2018, 10:54

m-am uitat si eu la acea filmare.

Noi cand privim un test trebuie sa apreciem credibilitatea sursei sa zicem de la 1 la 10.
Analizand interesele celui care prezinta un test, dar si anvergura, renumele, experienta, notorietatea, confirmarea rezultatelor de alte teste similare din surse diferite etc.

Resursele noastre de informare sunt vaste, insa unii se pierd repede in ele, oprindu-se la primele opinii sarite pe pagina.

Nu suntem prea multumiti... eram multumit daca acum nu ningea si aveam intrari de polen, temp de 10-15 gr si nu de -2,3, sau daca in august 2017 am fi avut ceva cules, ca albinele sa se descurce numai pe ce ofera natura...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde cucubau » 19 Mar 2018, 11:27

În videclip se poate vedea la deschiderea ultimului stup din test că poziția turtelor 2 si 3 nu este aceeași cu poziția avută în momentul în care au fost așezate. Concluzia este că s-a intervenit între cele două filmări.
Nu suntem prea multumiti... eram multumit daca acum nu ningea si aveam intrari de polen, temp de 10-15 gr si nu de -2,3, sau daca in august 2017 am fi avut ceva cules, ca albinele sa se descurce numai pe ce ofera natura...

Tocmai în astfel de situații sunt necesare turtele , dar nu peste tot.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde kovacslg » 19 Mar 2018, 12:27

Ok s-a intervenit.

Insa cine are incredere oarba intr-o asemenea filmare? Chiar fara aspectul pozitiei turtelor?

Unica concluzie dupa o asemenea filmare, este: CA POT EXISTA DIFERENTE si trebuie acordat atentie problemei!!!!!!!!!!

Te uiti in mai multe locuri, intrebi, vezi ceva rezultate la salcam, incerci fara excese, vezi ce se intampla la tine si usor usor adaptezi stilul de lucru.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde peterneamt » 19 Mar 2018, 13:08

Cercetări sunt și probabil că știința va învinge.....,dar deocamdată înlocuitorii sunt de fapt suplimente alimentare, pentru simplu motiv că nu pot încă înlocui polenul.....
ex. https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde cobi » 19 Mar 2018, 13:49

si ca sa nu ne dam doar cu parerea, graficul cred ca este destul de graitor
Fişiere ataşate
beepro and nosema.jpg
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde Balian » 19 Mar 2018, 14:12

Dacă am știi cât înlocuitori mâncăm noi oamenii!? :cry: Comparat cu perioadele din istorie
când nu am avut înlocuitori, nici nu stăm rău cu șansele anilor de viață.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde kovacslg » 19 Mar 2018, 22:13

In tabel se vede ca inlocuitorii in afara de unul, nu afecteaza semnificativ mai rau dezvoltarea nosemei, decat polenul.

Legat de cati inlocuitori mancam noi... Si cat traim... Speranta de viata in lume a crescut vertiginos in ultimii 150 ani cu toate chimicalele.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori