Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 13 Mar 2018, 22:36

jonny_it scrie:Cand vremea permite apra repede 3-4-5 rame pline cu polen.
Dar de obicei dispar la fel de repede cum apar.


Aici ai o mare problema, domnule apicultor profesionist!
Oare n-ai trecut cam prea devreme de la amatori la profesionisti...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 13 Mar 2018, 22:56

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:cine vrea sa discute (cine stie) despre cum prevenim sau in ce mod ne eschivam de blocajul de polen , ma refer la salcie si amorfa unde sa stie ce se intampla . i lasam asa sau trebuie intervenit ? si cum?


La munte am multa salcie si alun. Cand vremea permite apra repede 3-4-5 rame pline cu polen.
Dar de obicei dispar la fel de repede cum apar.
Familiile cu rezerve mari de polen in primavara sunt cele care o sa dea rezultate bune la primul cules.
Uneori mai pun si colectoarele, deh, trebuie sa manance si trantorul sef :)

Amorfa nu am in zona.
cand sa blocat cu alea 4-5 rame de polen . matca a uitat poezia . si merge aiurea . Si chair daca se doblocheaza nu mai e ce a fost . e ca si cum ai incerca sa peticesti autostrada soarelui . poate mam facut inteles.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 14 Mar 2018, 00:16

ignatov andrei scrie:Aici ai o mare problema, domnule apicultor profesionist!
Oare n-ai trecut cam prea devreme de la amatori la profesionisti...?!?


Sunt tot la amatori, dar sa zicem cu ceva ani de practica, de prin 2000 mai exact. Aia profesionisti sunt la un alt nivel.
Nu traiesc din apicultura si nici nu intentionez, ramane doar un hobby care produce bani, bineinteles daca permite si vremea :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde irina » 20 Mar 2018, 14:00

dan pescarul scrie:Într-adevăr familiile bine strânse ouă mai mult si mai bine, iar stimularea prin descăpacirea fagurilor din cuib primăvara e foarte bună, eliberând și spațiul pentru ouat fără a fi necesară lărgirea cuiburilor cu rame.Eu prefer să iernez pe 5-6 rame foarte bine strânse, multe din aceste familii primesc al doilea cat la S2, nu am nevoie să unific toamna sau primavara dacă e un an normal.Deci cuib strâns, albine tinere, matca de calitate, rezerve suficiente de miere si polen de calitate , caldură in cuib, fără deranj inutil mai ales iarna, dar si în restul anului,stimulare la timp şi un an normal , cam asta e tot.Nu las rame după diafragmă, mai trece matca acolo și mai moare din lipsă de hrană, deci mai bine nu.Astfel matca ouă cel putin 90% din suprafaţa ramelor , inclusiv ramele din marginea cuibului,desi rezervele de miere sint reduse mult, vorbim inainte de salcîm 1, poate 2 kg de miere pe 10 rame, și trebuie să le asiguram necesarul de miere prin hrănire la 2-3 zile pe principiul îţi dau cit consumi, nu să facă rezerve care să fie extrase la Salcîm.Nu fac pastoral la rapiţa sau fl.soarelui, deci fără neonocotinoide in stup.


Cand toate cele 5/6 rame pe care a iernat familia sunt ocupate de puiet ( inclusiv marginasele), cum dezvoltati cuibul?
Marginasele mele se blocheaza cu polen in prima faza si apoi cu nectar, in perioada infloririi pomilor.Cum de aveti asa putina miere in stup inainte de salcam? Nu exista niciun cules pana la data aia? Le hraniti pana la salcam? Nu blocheaza marginasele nici cu polen?
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kiloz » 20 Mar 2018, 20:46

O familie daca nu are minim 7/8 kg miere rezerva deja sufera de insuficienta alimentara. Anumite tipuri (rase) din instinc intra in stadiu de econimisire al rezervelor, altele mai bine mor de foame decat sa cedeze din turatia motoarelor.
Familile bune din instinc natural largesc primavara cuibul fara interventia stuparului, depozitarea polenului si a nectarului proaspat in jurul si intre puiet, iar este o modalitate de protectie a asigurarii rezervelor de siguranta a familiei.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 21 Mar 2018, 12:16

dan pescarul scrie:Am fost Sâmbătă la stupi. Constatări :familia care a primit un hrănitor de sirop l-a luat pe tot, fără victime;hrănitorul e în cuib , e ramă hrănitor.Matca din familia pe 4 rame, care nu oua, a ouat pe 2 rame, faţă-verso,cam pe jumătate de ramă, deci am o ramă de puiet, mărime 1/1.Toate celelalte 8 mătci au ouat foarte bine, au adus și polen in rame.Consumul de miere generat de puietul nou este f mare, mă aștept să lichideze cel puţin 50%din rezervele de miere.În rest fiecare face cum crede , conform condițiilor din stupina lui.


Du- te astazi la familia pe 4 rame....Dupa 4 zile de ger,ninsoare....s-ar putea sa nu mai aiba nici jumatate din puiet...iar peste inca alte 4 zile de ger cum se anunta..doar un petic de puitet s-ar putea sa mai ramana..in cel mai fericit caz....

PS.E un dezastru pentru toti stupii si pentru noi toti, aceasta sapatamana de iarna autentica aparuta dupa jumatatea lui martie.....mai rau chiar decat in martie 2013(a se citi topicul de atunci!)....mai ales pentru familiile de putere medie sau mica.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 21 Mar 2018, 12:59

Vremea. Dar apicultorii nu si nu, ca ei stiu, Batman! Si alte rase... :D
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde irina » 21 Mar 2018, 13:45

dan pescarul scrie:Toate celelalte 8 mătci au ouat foarte bine, au adus și polen in rame.


Numai de ar si pastra puietul pe vremea asta.....am asa o mare temere.Sper sa ma insel.

Multam pentru raspunsuri. ;)
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 21 Mar 2018, 14:21

daffid mihailov scrie:Vremea. Dar apicultorii nu si nu, ca ei stiu, Batman! Si alte rase... :D


Din 280 doar la cativa am gasit puiet, deci care o fi mai buna, carpatina cu puiet din ianuarie sau BK-ul care o sa traga tare dupa ce se incalzeste? :lol:
Culmea este ca nici carpatinele nu au toate puiet, alea care nu au o sa dea productii bune, in rest uzura mare si cam atat.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 21 Mar 2018, 14:27

Pai ma jonny, mai e putin si vine aprilie si tu te lauzi ca nu ai puiet. :lol: vedem prin mai ce regine au pariat mai bine. Am observat ca degeaba fac eu calcule cand sa iasa puietul. :D poate ca au stiut ele de ce pun atata puiet in ianuarie. Sa vedem cine castiga pariu..anul asta.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 21 Mar 2018, 15:08

daffid mihailov scrie:Pai ma jonny, mai e putin si vine aprilie si tu te lauzi ca nu ai puiet. :lol: vedem prin mai ce regine au pariat mai bine. Am observat ca degeaba fac eu calcule cand sa iasa puietul. :D poate ca au stiut ele de ce pun atata puiet in ianuarie. Sa vedem cine castiga pariu..anul asta.


Am mai avut ani asa .. nu este nici o tragedie. Conteaza mult cum o sa fie vremea dupa. Daca se incalzeste brusc intervalul dintre culesuri este mic si nu este bine(natura recupereaza repede). In rest .. vreme ca la munte :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 21 Mar 2018, 15:30

Poate. Dar a te bucura ca nu ai puiet ...nu inseamna ca situatia e roz. Polenu mai e pana apare din abudenta. Pana la urma orice rasa are o limita. La schimbul de generatii o sa vezi.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 21 Mar 2018, 15:36

Oare albina eclozionată la începutul lui februarie ce valoare poate avea, cât va trăi și ce contribuție poate
avea în creșterea noii generații de albine? Dacă are valoare aproape ca albina în sezonul activ, atunci cine a avut
puiet în ianuarie a câștigat, puterea familiei va crește :?: sau va stagna. Dacă nu atunci putem cataloga ca uzură și
efort risipit, familia va suferi și va slăbi. Bineînțeles comparând familii sănătoase, populate și iernate corect.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 21 Mar 2018, 15:43

Asa e. Intr.o iarna normal prefer sa nu am puiet. Dar dupa doua valuri de frig ca asta poate ca familiile de au avut puiet un avantaj. O sa vedem. Ca am si si. Orice familie la vremea asta trebuia sa aibe puiet. Si nu o palma!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 21 Mar 2018, 15:48

daffid mihailov scrie:Poate. Dar a te bucura ca nu ai puiet ...nu inseamna ca situatia e roz. Polenu mai e pana apare din abudenta. Pana la urma orice rasa are o limita. La schimbul de generatii o sa vezi.


Fotografie de pe 8 aprilie 2012, undeva la munte, jud Neamt.
Unde am inceput eu apicultura lipsa puietului la 1 aprilie nu era o gluma, chiar si inainte sa apara BK-ul :lol:
Fişiere ataşate
2012-04-08 19.38.44.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde daffid mihailov » 21 Mar 2018, 20:21

Jonny , dar cum albinele alea canadiene au puiet indiferent de vreme? Iar primqvara acolo e inca si mai departe. Iar ale tale asteapta vreme buna?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori