Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 21 Mar 2018, 18:57

cristi_vidican scrie:
jonny_it scrie:Cea catolica accepta casatoria intre persoane de acelasi sex de exemplu

Unde scrie asta?

Legat de reformarea Bisericii, există o tendință de apropiere de oameni.
Am vorbit recent cu un preot Romano catolic.
Și spunea printre altele că reforma le-a prins bine pt că i-a apropiat de oameni.
Spunea de exemplu că până nu demult, credincioșii de rând nu aveau voie să citească Biblia, era chiar interzis.
Slujbele erau cândva în latină.

În satul meu, ortodocșii nu punea prea mare accent pe predicare.
A venit un preot tânăr care le zice bine.
Să-l vezi la priveghiuri cum, după ce-și termină slujba pentru mort, iese în ușă și predică să audă și cei din curte care nu prea au ei interes în cele sfinte.
Să vezi cum se face liniște de mormânt.
Când a venit Constantin Necula la Oradea, s-a umplut catedrala cu mult timp înainte și mulți au rămas pe afară. Omu vorbește pe limba tinerilor și stau cu orele să-l asculte.
Am auzit că în Oradea, ortodocșii fac studiu biblic.

Multe din treburile astea nu le vedeai cu câțiva ani în urmă.


Asta cu cititul bibliei era pe la 1800 si ceva :D

Cauta ce a "ordonat" papa in Conciliul III. Casatorii nu .. dar au voie sa fomeze familii si sa adopte copii, deci tot aia e. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 21 Mar 2018, 23:24

mesaj de la Dan Mărgărit...

Am zis sa va arat si pe cele negre sa nu spuneti ca am ceva cu ele, pentru mine nu conteaza culoarea oricum.
In sfarsit au ajuns si turtele, anul acesta am avut ceva probleme cu iradierea polenului in sensul ca acolo unde il trimiteam de obicei au avut ceva probleme tehnice asa ca a trebuit sa-l trimitem in alta parte sa fie iradiat, important ramane faptul ca au ajuns in sfarsit
Fişiere ataşate
IMG_4145.JPG
IMG_4144.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 27 Mar 2018, 08:14

Să mai băgam ceva marfă proaspătă la raft.
O discuție cu Dan Mărgărit ...
ce e boldat și cu italic e scris de Dan Mărgărit

E bine cand natura te ajuta in selectie.
Un rau necesar
(vezi fotografia de mai jos!!!)

Din ce cauză a murit?

Cauze pot fi multe, de varroa nu a murit pentru ca am testat toata locatia si nu am gasit paduchi. De foame nu este cu siguranta, poate sa fi schimbat matca linistit in toamna si nu a fost una reusita, oricum mie nu imi plac aceste matci oricum doar in anumite conditii.
In cazul nucleelor se intampla sa culeaga tarziu la vreun lan de rapita si in cazul in care ierneaza pe rezerve mari de rapita , la iernile de aici sansele sa treaca peste iarna scad.
Deci cum spuneam cauze sunt multiple dar e ok asa ca ma scapa pe mine de o grija, daca nu e bun mai bine sa plece.


Ați pățit să moară nuclee la interior?
Adică mă interesează faptul dacă se iernează la interior se reduce riscul decesului unei colonii față de iernarea aceleiași colonii la exterior. Vorbim aici de o colonie care poate trece normal iarna la exterior, nu de cele mici.

Daca vorbim punctual de exemplul dat, iernarea la interior poate sa ofere anumite avantaje dar daca am de ales , voi ierna cat de multi la exterior , personal nu sunt un big fan al iernarii la interior.
Se pot pierde colonii la fel de bine si la interior .



Am înțeles!
Care ar fi dezavantajele iernării la interior.
Am discutat cu cineva de la noi, care are sute de stupi și și-a făcut un adăpost.
Omul zice că s-a inspirat de la canadieni.
El zice că iernarea la interior face ca albina ieșită în primăvară să nu fie așa de uzată ca cea care stă toată iarna în condiții mai aspre.

Credeți că la iernile noastre, cum e cazul meu, unde rar ajungem la -10 grade și asta pt maxim 1-2 săptămâni pe an, ar merita înveliți stupii ca la voi acolo în Canada?
Adică ar fi un avantaj? Albina ar fi mai sănătoasă primăvara, mai viabilă?

Nu cred ca albinele iernate la exterior sunt mai uzate decat cele de la interior dar pot sa afirm ca cele de la exterior sunt poate mai viguroase si mai rezistente la schimbari de temperatura.
De exemplu anul acesta am avut variatii destul de mari de temperatura intr-o perioada mica de timp ceea ce ajuta intr-un fel de a scapa daca vreti de familiile care nu pot face fata.
Am avut zile cu temperaturi de -50 noaptea iar a doua zi la pranz aveam 0 grade, deci variatii de pana la 50 de grade intr-un interval de 12 ore.
Este daca vreti un test al capacitatii de iernare.
Spuneam ca nu sunt un fan al iernarii la interior dar sunt cazuri in care nu ai ce face.
Mai pe scurt nu vreau sa le cocolosesc prea mult pentru ca vreau sa tin pe cat posibil doar pe cei mai buni.
Ca o opinie personala eu cred ca Romania nu se preteaza la iernari la interior , nu spun ca nu merge dar consider ca este inutil.


Un alt exemplu daca vreti este al unui breeder pe care il urmaresc de 2 ani si care a fost cu scorul cel mai mare la testele de hygenic adica 100 de procente si care a excelat la multe alte capitole dar cu toate astea este pentru al doilea an cand iese din iarna doar cu jumate din efectiv deci are probleme la capitolul iernare.
Il voi scoate din calcul cu toate ca imi pare rau pentru ca spuneam are capitole la care efectiv exceleaza.
PS.
Toti breederi sunt iernati afara fara exceptie, este un test important pe care trebuie sa-l treaca.
Fişiere ataşate
IMG_4150.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 29 Mar 2018, 22:30

cornelioandanciu scrie:Am mai vazut in seara asta inca o data pozele cu stupii turnuri, m-am mai holbat la ei de multe ori, nu doar acum. Domnul L.Rosu zicea ca nu se poate. Si eu cred ca dumnealui stie ce spune. Este clar ca in mod conventional nu se poate ! Totusi, daca nu se poate, atunci cum se poate ? :shock: :shock: :shock: M-am holbat cu lupa pe poze sa vad cate gratii hanneman sint puse. Nu am vazut niciuna. Si atunci ma gandesc eu oare daca in fiecare corp din asta, sau, sa zicem la doua corpuri, se pun feromoni de matca ? Oare de asta se poate ? Inteleg, matci supersonice, dar si acelea roiesc. Daca le dai feromoni , clar ca nu mai roiesc. Oare nu o fi asta secretul ? Am ghicit sau nu ?


Nu ai ghicit. Are gratie hanemann dupa primele 2 corpuri.
Sunt rase care pur si simplu nu roiesc, sau roiesc foarte rar.
Are si el film cu o familie care a roit, deci se mai intampla, dar foarte rar.
Anul trecut nu am avut nici un roi, din aprox 200 si ceva de familii. Au fost si mai slabe, dar marea majoritate au fost bune spre foarte bune.

Anul acesta posibil sa nu ma laud la fel .. posibil :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Balian » 30 Mar 2018, 09:28

Mă gândesc și eu dacă nu cumva urdinișul superior de dimensiune mică este pentru a da posibilă o
circulație ușoară a aerului care împrăștie feromonul în interior. Două mătci ar complica tehnologia.
Domnul Mărgărit urmărește o tehnologie cât mai simplă, cum am înțeles din filmele date de dânsul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cucubau » 30 Mar 2018, 10:15

Nu vă mai face-ți degeaba iluzii. În Canada clima este temperat continental excesivă. Acesta este motivul , chiar Dan Mărgărit printre postările d-lui argumenta faptul că cea ce se întâmplă acolo nu poate fi posibil în Europa. Perioada roirii naturale începe pe la sfârșitul lunii aprilie și se încheie undeva spre sfârsitul lunii iunie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde jonny_it » 30 Mar 2018, 11:51

cornelioandanciu scrie:Stiu ca lucreaza cu matci tinere. Oare ce fel de matci or fi acelea care sa asigure coeziunea familiei in toata hardughia aia de stup ? Acuma... stau eu sa ma gandesc daca le-ar baga feromon, probabil ca ar bulversa putin matca, dar daca spuneti ca are gratie hanneman dupa primele doua corpuri, este aproape clar, acolo este cuibul, iar daca baga feromoni in corpurile de deasupra este ca si cum ar lucra cu doua matci (pentru a asigura coeziunea familiei ), avand de fapt o singura matca.Pentru ca inclin sa cred ce spunea acel distins domn in discutia cu domnul Ignatov, zicea ca intr-un asemenea turn nu se poate asigura coeziunea familiei, oricat ai avea o matca de buna, as adauga eu.
Dar domnul Dan Margarit zicea ceva si despre lucrul cu doua matci, de asta m-am uitat dupa gratii, eu nu mai am ochi asa de buni, dupa cate se vede.


Trebuie sa intelegeti ca pot exista familii neroitoare si fara feromoni sau matci suplimentare. ;)

cornelioandanciu scrie:Domnule Jonny it, astept sa vad rezultatele dvs, va doresc succes , si daca doriti sa puneti si ceva informatii, poze, etc, nu ar fi rau .


Am tot pus la "Pagini personale" poze si filme. O sa mai pun si altele, deocamdata am inceput munca la albine si nu prea este timp. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Apr 2018, 15:26

Am inceput sa-mi curat zapada pentru ca Marti vreau sa dau nucleele de la interior afara.
Acum inca avem aprox. -20 noaptea si -10 peste zi dar de saptamana viitoare se pare ca vom avea minime de pana la -8 si max. de 0 si +2 asa ca le ajunge 6,5 luni de arest.
Fişiere ataşate
IMG_4174.JPG
IMG_4173.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 06 Apr 2018, 15:26

...
Fişiere ataşate
IMG_4178.JPG
IMG_4176.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 08 Apr 2018, 16:39

Paste fericit.
Iarna aici se pare ca vrea sa mai zaboveasca un pic, prognoza pe saptamana viitoare nu mai arata bine au anuntat temperaturi joase in special noaptea asa ca vom mai tine nucleele o perioada in cladire.
Le-am verificat ieri si par ok , am maturat albinele moarte si le-am dat apa.
Acele albine moarte sunt un ingrasamant natural foarte bun asa ca le voi pune in gradina fac lucru acesta in fiecare an .

Fişiere ataşate
IMG_4182.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 31 Mai 2018, 12:05

Am spus ca va prind din urma si incet dar sigur ma tin de promisiune.
Dan Mărgărit
Fişiere ataşate
IMG_4548.JPG
IMG_4546.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 31 Mai 2018, 12:06

...
Fişiere ataşate
IMG_4550.JPG
IMG_4549.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 31 Mai 2018, 12:07

...
Fişiere ataşate
IMG_4552.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 11 Iun 2018, 16:07

Baby towers
Fişiere ataşate
IMG_4694.JPG
IMG_4692.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 11 Iun 2018, 16:10

Primele nuclee
Fişiere ataşate
IMG_4697.JPG
IMG_4695.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 11 Iun 2018, 16:11

...
Fişiere ataşate
IMG_4699.JPG
IMG_4698.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori