Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mausica » 07 Ian 2018, 14:57

Augustin78 scrie:Va salut.
A sosit sablonul..insa e gresit....a uitat sa faca si casutele necesare numerotari stupilor...il va retrimite complet.
rsz_img_20180104_231440.jpg

Numai bine.

Peste 99 de stupi cum mai numerotezi ???
Ti-a scapat ;)
Saunu speri la asa numar :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 09 Ian 2018, 16:56

cristi_vidican scrie:Până la urmă, n-am înțeles, cum ai reușit să te înregistrezi la ANAZ?
Te-au contactat ei?


TVa salut cu respect.
Pai conform ordinului de ministru dat pe anul 2017 a trebuit sa facem identificarea stupinei.
Ce am facut eu....
-descarcat declaratia de pe net...completata in pdf...e mai simplu pt mine. :lol:
(https://lege5.ro/Gratuit/ge3donrvgm4q/o ... i-stupilor)
-adeverinta cu numarul de familii inscrise in rol/registru agricol de la primarie (nu costa nimic)
-copie CI
adresa de email al ojz.....judet

dupa care astepti cateva zile si va mai trebui sa dai o declaratie pe proprie raspundere ca ai un nr de familii bagate la iernat......
Mai mult nu am facut nimic.....si dupa comanzi sablon,fie prin pirogravare sau vopsire.
Sper ca am fost de ajutor....
Numai bine.
Ultima oară modificat de Augustin78 pe 09 Ian 2018, 17:01, modificat 1 dată în total.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 09 Ian 2018, 16:57

mausica scrie:
Augustin78 scrie:Va salut.
A sosit sablonul..insa e gresit....a uitat sa faca si casutele necesare numerotari stupilor...il va retrimite complet.
rsz_img_20180104_231440.jpg

Numai bine.

Peste 99 de stupi cum mai numerotezi ???
Ti-a scapat ;)
Saunu speri la asa numar :lol:


Mariuse,nu ma gandesc la o asa aventura....macar sa ma chinui eu cu sablonul sa pot scrie si dupa cu 3 cifre... :lol:
Sanatate si spor in toate....
Cu respect Augustin.


apropo am reprimit sablonul de data asta cum trebuia si ce e cel mai bine e ca nu am mai platit eu nimic,greseala a fost a lor....deci pentru treaba asta le fac reclama......gratuita....sper sa nu deranjeze pe site ...

https://www.publi24.ro/anunturi/casa-si ... e6455.html
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Arhivistu » 09 Ian 2018, 19:19

Salutare,eu vreau sa le trimit pe posta...cand dau declaratia aceea pe proprie raspundere?..Cand trimit actele sau trebuie sa astept un raspuns de la ei si dupa aceea? multam
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 10 Ian 2018, 17:33

Cred ca merge si cand trimiti actele sau daca te duci sa ridici personal cererea de le ei o poti da atunci.
dar de ce nu incerci online,e mult mai rapid si nu mai platesti nimic la recomandata trimisa prin posta..
numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mellis » 11 Ian 2018, 22:58

Salt aceasta nu a mers pag lor...
Sunt defecți ;)
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Florin Dobre » 12 Ian 2018, 17:44

1. Adeverinta de la primarie cu numarul familiilor de albine inscrise in registrul agricol.
2. Adeverinta si CI la OJZ; declaratiile le-am completat acolo=>codul stupinei mi s-a alocat pe loc.
3. Urmeaza sa-mi fac sablonul si sa-i inscriptionez.

p.s. Augustin, mi-e greu sa cred ca n-ai gasit in Pitesti o firma de materiale publicitare. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 15 Ian 2018, 19:22

Te salut Florine.

Eu am cautat,e adevarat online,si nu am gasit.
Daca ai vreo recomandare pune un link ceva,nu stii cand ai nevoie. :)
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 09 Mar 2018, 12:50

Va salut.
Ieri am avut zbor de curatire dupa multe saptamani.
ieri am vrut sa le administrez o portie de sirop la punga.Din nefericire am gasit 2 morti.Unul mort din cauza mea,mort de foame cu toate ca-i administrasem prin ianuarie o punga cu miere,dar ghinionul a facut sa o administrez pe sita(asta fiind mai deasa) si nu a putut ajunge la ea...deci au murit cu mancarea-n cap.
Restul ramelor erau goale...goale...au mancat aproape 20 kg de miere(era undeva pe 5 rame)...am o banuiala,sa fi ramas fara matca si sa se fi agitat si au consumat mancarea? La aceea interventie din ianuarie nu am observat comportamentul specific al albinelor fara matca.Erau chiar linistite.
In fine,mergem inainte,cilalti sunt ok...mai am unul cu putine albine si matcuta...la asta ma asteptam sa dea coltul.
Va salut si va doresc o primavara frumoasa si familii sanatoase si puse pe treaba.
Cu respect Augustin.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde damyy2019 » 20 Mar 2018, 19:18

Este trist ceea ce ti-sa intamplat.. ai si tu grija pe viitor








anvelope vadrexim
Jante din aliaj si tabla ieftine orice auto.
damyy2019
 
Mesaje: 3
Membru din: 17 Mar 2018, 17:12

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 22 Mar 2018, 18:04

Va salut.
E trist,e dureros insa asta e crudul adevar....
..Iarna a revenit...din nou....sunt curios ce se va intampla si anul asta cu,culesurile principale...oare o fi afectat cumva?
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 01 Feb 2019, 19:15

Va salut.
Revin si eu dupa ceva timp...update stupina..am intrat in iarna cu 31 unitati..am pierdut 3 si azi am vazut inca unul care e prea putina albina si foarte multa moarta pe fundul stupului..probabil uzura din toamna....de la invertirea siropului....
In fine...selectia se face in fiecare stupina...unii o recunosc altii ..mai putin..
Eu stiu ca am gresit...in toamna nu am mai strans cuiburile si am iernat exact cum sau pregatit ele...de aici..probabil si pierderile superite...
In rest..asteptam cele cateva zile calde sa poata iesi la un zbor frumos de curatire...si sa inceapa incalzirea...
Va salut cu respect si numai bine dragi colegi apicultori.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 19:35

Augustin78 scrie:Va salut.
Restul ramelor erau goale...goale...au mancat aproape 20 kg de miere(era undeva pe 5 rame)...am o banuiala,sa fi ramas fara matca si sa se fi agitat si au consumat mancarea? La aceea interventie din ianuarie nu am observat comportamentul specific al albinelor fara matca.Erau chiar linistite.


Matcile nu mor chiar asa din senin, posibil cauza sa fi fost alta.
Cu mierea de mana cum stai? De la mana vegetala nu fac diaree intotdeauna si se intampla cam ce ai scris tu mai sus.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 01 Feb 2019, 19:42

Te salut.
Mana nu am avut...am dat sirop de zahar invertit reteta lui nea Gica Romanescu.
Cred ca lipsa strangerii cuiburilor ar putea fi o cauza,probabil si paduchi...
Numai bine.

ps acum am vazut ca tu ai intrebat la ce am postat anul trecut... :D
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde peterneamt » 01 Feb 2019, 20:13

Augustin78 scrie:Te salut.
Mana nu am avut...am dat sirop de zahar invertit reteta lui nea Gica Romanescu.
Cred ca lipsa strangerii cuiburilor ar putea fi o cauza,probabil si paduchi...
Numai bine.


ps acum am vazut ca tu ai intrebat la ce am postat anul trecut... :D


Pentru stimulare sau complectare folosiți siropuri de zahăr ( de preferat zahăr din sfeclă... ) ,....în urma invertiri chimice a zahărului cu ajutorul acizilor se produc și cantități mari de HMF ,care este toxic pentru albine ! Administrați siropuri numai când albinele găsesc polen....... și nu mai târziu de 1-15 septembrie în funcție de temperaturi și cules !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 20:15

Acum am vazut data.
Albinele nu mor pentru ca nu sunt stranse cuiburile. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori