Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Balian » 26 Mar 2018, 06:32

cornelioandanciu scrie:
cristian bh scrie:A,....am facut un singur tratament anul trecut,benzi cu varostop de la jumatea lui august pana la sf sept.Atat!
Urmeaza concluziile dupa ce permite timpul sa umblu in ei.

Nu te supara pe mine, dar eu am un prieten din Salonta care isi cumparase vreo 20 de roiuri si tot asa a facut . Il sfatuiam de bine sa faca tratamente la albine, si imi spunea ca are el pe cineva care se ocupa, el era ,ca si mine ,plecat de acasa foarte mult timp. Vine toamna si imi spune ca i-au disparut albinele din stup. L-am intrebat ce si cum, cate tratamente a facut, mi-a spus ca acel om pe care se baza a facut doar primavara un tratament antivarroua. Era tare suparat.
Poate te ajuta cu ceva povestea asta, nu mi-o lua in nume de rau. Pune-te pe ele cu tratamente cu varachet forte, nu le lasa, ca -i pacat. Poate ca nu ar fi rau sa le bagi si benzi de mavirol, dar numai dupa ce le faci primul tratament antivarroua cu varachet. Daca sint infestate masiv si bagi benzile, s-ar putea sa plece din stup. Daca ai timp suficient, nu te zgarci sa le faci tratamente asa cum trebuie.

Am vrut să vă scriu un PM dar la profilul d-voastră nu am găsit buton de PM.
Spuneți vă rog la prietenul d-voastră împreună cu mentorul lui fără supărare să caută la moară unu care e stupar ca să-i explic că tratamentele contra varroua este o acțiune mult mai complexă decăt o campanie de vaccinat găini, unde puf bagi o injecție și
mergi mai departe. Aici e vorba de analiza în prealabil a infestației, alegerea metodei, a substanței cu care se lucrează, stabilirea ritmicității de acțiune, alegerea dozajului și f important urmărirea efectelor astfel încât acele familii care sunt deparazitate șă nu
fie expunse fără rost acțiunii chimicalelor. Au posibilitate de a alege din zeci de metode și substanțe care este mai potrivit pentru
ei. Nu-i ajunge anual un tratament cu VF ca acum 30 de ani. Astfel noi cine facem tot anul tratamente în perioadele permise vom
face degeaba. :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cucubau » 26 Mar 2018, 09:33

kiloz scrie:Problemele cu parere de rau nu se poate rezolva. Mai grav ca "asemenea persoane" prezinta un adevarat pericol pentru cei din jurul lor. Lucrurile asa trebuie vazute! Numele respectivelor persoane ar trebui sa fie publice, ca colegii din zona lui sa poate lua masurile de siguranta!

Dacă va referiți strict la varroua problema nu este atât de gravă. Indiferent de tratamente, pe perioada de iernare albinele nu prea exportă bagajul. Ori un tratament eficient are în vedere tocmai această perioadă.
În altă ordine de idei acolo unde varroua este lăsată în voia sorții, albinele nu prea mai ajung în primăvară.
Pericolul este însă în perivința nosema si a bolilor asociate. Oare câti apicultori fac tratamente antinosema?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde teinegru64 » 26 Mar 2018, 09:52

Balian scrie:[

Spuneți vă rog la prietenul d-voastră împreună cu mentorul lui fără supărare să caută la moară unu care e stupar ca să-i explic că tratamentele contra varroua este o acțiune mult mai complexă decăt o campanie de vaccinat găini, unde puf bagi o injecție și
mergi mai departe. Aici e vorba de analiza în prealabil a infestației, alegerea metodei, a substanței cu care se lucrează, stabilirea ritmicității de acțiune, alegerea dozajului și f important urmărirea efectelor astfel încât acele familii care sunt deparazitate șă nu
fie expunse fără rost acțiunii chimicalelor. Au posibilitate de a alege din zeci de metode și substanțe care este mai potrivit pentru
ei. Nu-i ajunge anual un tratament cu VF ca acum 30 de ani. Astfel noi cine facem tot anul tratamente în perioadele permise vom
face degeaba. :(

Paradoxal...problema este la noi.Ne credem miez.Daca am renunta sa luam regine de aiurea...si am lua din stupina prietenului si a mentor.ului sau ...nu vom m boci apicultura
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Balian » 26 Mar 2018, 11:48

teinegru64 scrie:
Balian scrie:[

Spuneți vă rog la prietenul d-voastră împreună cu mentorul lui fără supărare să caută la moară unu care e stupar ca să-i explic că tratamentele contra varroua este o acțiune mult mai complexă decăt o campanie de vaccinat găini, unde puf bagi o injecție și
mergi mai departe. Aici e vorba de analiza în prealabil a infestației, alegerea metodei, a substanței cu care se lucrează, stabilirea ritmicității de acțiune, alegerea dozajului și f important urmărirea efectelor astfel încât acele familii care sunt deparazitate șă nu
fie expunse fără rost acțiunii chimicalelor. Au posibilitate de a alege din zeci de metode și substanțe care este mai potrivit pentru
ei. Nu-i ajunge anual un tratament cu VF ca acum 30 de ani. Astfel noi cine facem tot anul tratamente în perioadele permise vom
face degeaba. :(

Paradoxal...problema este la noi.Ne credem miez.Daca am renunta sa luam regine de aiurea...si am lua din stupina prietenului si a mentor.ului sau ...nu vom m boci apicultura


Suntem off topic cu discuția asta. V-am trimis un PM. Cu respect :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde kiloz » 26 Mar 2018, 22:38

Paradox.
Hranest daca mai ai ce!
Consuma hrana -degeaba sunt rame pline cu miere- daca mai este ce!
Off-Off.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde kiloz » 26 Mar 2018, 22:50

"Dacă va referiți strict la varroua problema nu este atât de gravă. Indiferent de tratamente, pe perioada de iernare albinele nu prea exportă bagajul. "

Ba. Dupa mine este foarte grava problema.
Dupa o iarna ca asta, probabilitatea reinfestarii a familiilor cand in vecinetate sunt stupine netratate este aproape 100% .
Cand in natura nu este cules furtisagul lent domina fara sa fie observata cateodata si de cei experimentati.
In asemenea cazuri in afara de varoua purtatoare a diferitelor virusuri mai poti alege si cu altele cum ai scris.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde delux111 » 05 Apr 2018, 12:03

Topicul se numeste : Hrana în aceasta perioada, va rog sa discutati despre varoua in topicurile destinate acestui subiect.
Avatar utilizator
delux111
 
Mesaje: 34
Membru din: 28 Oct 2011, 14:20
Localitate: Bucuresti

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cucubau » 06 Apr 2018, 10:31

Sunt înconjurat de stupine acreditate bio. Din păcate! Partea bună dacă este să-i spun așa, în această perioadă nu prea aș avea nevoie să stimulez, se stimulează singure de la vecini. Nu îmi fac probleme în cea ce privește varroua, problema o constituie celălalt bagaj preluat de prin vecini. De voie sau de nevoie trebuie să adaug "" în hrană"" și elicxiruri magice. Mulți ani am folosit ca elixir protofilul. M-am lecuit!
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde mausica » 06 Apr 2018, 11:04

cucubau scrie:Mulți ani am folosit ca elixir protofilul. M-am lecuit!

Poti detaila putin ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Shrek » 06 Apr 2018, 18:31

[quote="cucubau"..... De voie sau de nevoie trebuie să adaug "" în hrană"" și elicxiruri magice. Mulți ani am folosit ca elixir protofilul. M-am lecuit![/quote]
Adică , vrei sa spui ca le stimulezi cu anti.....nevralgic, doar sa le dai peste cap acreditarea bio a vecinilor?! Sau am inteles gresit?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde cucubau » 07 Apr 2018, 13:22

mausica scrie:
cucubau scrie:Mulți ani am folosit ca elixir protofilul. M-am lecuit!

Poti detaila putin ?

Cu mulți ani în urmă, siropul pe care îl foloseam pentru stimulare sau hrănire (dupa caz), era făcut cu infuzie din plante. Mai târziu am înlocuit infuzia de plante cu protofil. Nu am observat nici o diferență.
În perioada ultimilor ani forțat de împrejurări am înlocuit infuzia sau protofilul cu substanțe de sinteză. Efectul a fost și este miraculos.
P.S. Au apărut florile de corcoduș. Deacum înainte stimulările sunt în descreștere.
Cum la majoritatea colegilor coloniile de albine sunt foarte dezvoltate pentru această perioadă, în special acolo unde puietul a fost prezent încă din ianuarie: ca măsură de siguranță se impune lărgirea cuiburilor sau adăugarea caturilor (în funcție de situație).

Shrek scrie:Adică , vrei sa spui ca le stimulezi cu anti.....nevralgic, doar sa le dai peste cap acreditarea bio a vecinilor?! Sau am inteles gresit?

Am renunțat la protofil întrucât este pe bază de alcool. Nu vreau ca albinele mele să fie acuzate că au acționat sub influența alcoolului !! :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde csaa » 08 Apr 2018, 15:25

Au inflorit corcodusul, dar anemic. In alti ani bagam foite la construit, acum am bagat sirop pentru a accelera ponta.
Bine ca au inflorit ciresii de mai ca sa avem polen cat de cat.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde Neafiliatul » 27 Noi 2018, 01:15

Dacă ar fi să ne luam după această reclamă,alături de fundul antivarroa,nu mai sunt necesare tratamente,varroa dispărând de la sine,atât vara,cât și iarna.
Să afirmi că produsul previne apariția varroa este deja prea mult,ca să nu spunem altfel(vezi eticheta).
https://www.cirast.com/produs/turta-cu-thymol/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde kiloz » 27 Noi 2018, 20:51

Pe undeva poate au si un pic de adevar!
Pe unde ajunge din turta,matca nu mai depune puiet.
Niet puiet, niet varoa.
Mirosul de tymol e asa de puternic încât matca ocoleste cu desăvârsire zona respectiva.
>primavara eu zic ca este total contraindicat folosirea în orice fel a tymolului.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde jonny_it » 27 Noi 2018, 21:40

kiloz scrie:Pe undeva poate au si un pic de adevar!
Pe unde ajunge din turta,matca nu mai depune puiet.
Niet puiet, niet varoa.
Mirosul de tymol e asa de puternic încât matca ocoleste cu desăvârsire zona respectiva.
>primavara eu zic ca este total contraindicat folosirea în orice fel a tymolului.


Pai luam regina de tot si scapam de varroa ... si de familiile de albine. :)
Am testat si eu cu tymol si nu mi se pare prea eficient. O sa mai testez in 2019.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hrana în aceasta perioada

Mesajde yuonyuon » 28 Noi 2018, 19:27

anul acesta foarte multi apicultori au scapat de varooa , 100%, folosind tratamentul lui Darwin , a incercat cineva??
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron