Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi la pachet sau familie?

Mesajde Mihaii » 06 Apr 2018, 21:13

Un stupar mi-o promis ca după salcam îmi vinde 4 roiuri la pachet, cu 250lei bucata, stupi cumpăr cu 160lei bucata.
Mai bine cumpăr 2 familii, sau 4 roiuri? Avantaje? Dezavantaje?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde lucky5strike » 06 Apr 2018, 21:23

Roiul pachet mai trebuie ajutat la dezvoltare, in functie de conditiile din anul respectiv.

Familiile nu. Daca esti incepator, mergi pe familii.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde tiih » 16 Apr 2018, 08:11

Cumpara familia de albine,pe alese ,dup ce ai vazut activitatea la urdinis,densitatea de albine pe rama si densitatea puietului....dumita singur sau impreuna cu un bun cunascator in ale sanatatii albinelor....Vei putea face cu usurinta inca 2 roi,vei putea scoate ceva miere...Sunt destule oferte....
Roiul la pachet,sau roiul provenit prin luarea unor rame din diverse familii(metoda stolonarii)...poate fi "loz in plic"..daca nu ai vazut cu certitudine familiile de albine din care provin acesti roi
Parerea mea!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde mellis » 16 Apr 2018, 11:02

Familii !!
- cu roii - ai de tras/invatat..
depinde si de roi ..
iti dau exemplul unul prieten - a luat 4 familii ME anul trecut -nu a cumparat miere si anul acesta vinde 3 din 6 cati are..
faci tu calculele si concluziile..
avem tendinta - ca este mai ieftin - sa luam lazi si roiuri - este mai ieftin - dar nu eficient..
nu ar fi rau sa ai un ajutor care sa te indrume
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2018, 11:09

FAMILII!

Roiul la pachet e facut, mai mult ca sigur, cu albina din caturi.

Ciuciu cladire faguri, ciuciu hranire matca...

Sa presupunem ca omul e de buna credinta si-ti da macar niste roi de pe craca, dar... mai bine familii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde Balian » 16 Apr 2018, 12:53

ignatov andrei scrie:FAMILII!

Roiul la pachet e facut, mai mult ca sigur, cu albina din caturi.

Ciuciu cladire faguri, ciuciu hranire matca...

Sa presupunem ca omul e de buna credinta si-ti da macar niste roi de pe craca, dar... mai bine familii!


Departe să vă contrazic. De mai mulți ani cumpăr mătci împerecheate imediat după salcãm, şi le introduc ìn roiuri scuturate din caturile de strânsură (cca. 2kg albină) pe rame cu foițe. Clădesc cu mult sirop 8 rame 1/2. La floare le mai dau un cat cu faguri construite cam noi. Azi astea mi sunt cele mai bune familii.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde mellis » 16 Apr 2018, 13:56

Balian - omul vrea sa cumpere si are de ales ce sa ia..
vrei sa spui, ca incepator (banuiesc) ai/faci un roi si cu el faci acelasi lucru ca si cu o familie - in acelasi an?
...ai cativa ani in spate - dar Mihaii ... nu ne-a spus..
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde Balian » 16 Apr 2018, 18:30

mellis scrie:Balian - omul vrea sa cumpere si are de ales ce sa ia..
vrei sa spui, ca incepator (banuiesc) ai/faci un roi si cu el faci acelasi lucru ca si cu o familie - in acelasi an?
...ai cativa ani in spate - dar Mihaii ... nu ne-a spus..
Sanatace buna!

Depinde din ce unghi privim lucrurile. În același an nu, dar cumpărat în mai roi la pachet tratat cum am învățat de la cei care chiar cunosc tehnica apicolă (și pe acest forum), pus pe foițe hrănit corespunzător, (că vara nu oriunde în țară este cules de întreținere), are șanse mai mari să se dezvolte să treacă iarna și să ajungă anul următor o familie bună bună. În cazul unei familii cumpărate întradevăr munca este mai puțină, și eventual necalificată, dar șansa este simțitor mai mică.(lipsă întrerupere puiet, faguri, miere, puiet eventual infectat).
Părerea mea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde cucubau » 16 Apr 2018, 20:36

mellis scrie:Balian - omul vrea sa cumpere si are de ales ce sa ia..
vrei sa spui, ca incepator (banuiesc) ai/faci un roi si cu el faci acelasi lucru ca si cu o familie - in acelasi an?
...ai cativa ani in spate - dar Mihaii ... nu ne-a spus..
Sanatace buna!

Fiind la început de drum contează enorm de mult ca primi pași să fie în sens pozitiv. Ori ce greșeală poate avea urmări negative fapt ce ar fi dezarmant pentru un viitor apicultor.
Începutul trebuie să fie Început și neapărat educativ. Apicultura se învață plecând de la un roi, și obligatoriu pe faguri, exclus roiul la pachet sau familie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde vdingo11 » 17 Apr 2018, 08:00

cucubau scrie:
mellis scrie: Apicultura se învață plecând de la un roi, și obligatoriu pe faguri, exclus roiul la pachet sau familie.

Si eu sunt incepator si doresc sa imi iau doua roiuri pe care sa le cresc.
Familie stiu ce inseamna dar care este diferenta intre roi pe faguri(ce inseamna de fapt) si roi la pachet?
Multumesc.
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde vdingo11 » 17 Apr 2018, 09:14

Intre timp am gasit raspunsul: roi la pachet - albine la gramada; roi pe faguri - rame cu puiet/albine/pastura.
Intrebare: cate rame cu puiet si cate cu pastura credeti ca ar fi minime pentru reusita unui roi?
vdingo11
 
Mesaje: 30
Membru din: 29 Mar 2018, 14:08

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde Mihaii » 22 Apr 2018, 05:13

Am rezolvat problema cumpărând direct 4 familii cu 2000 de lei totalul, incluzând lăzile, magaziile și ramele de magazie. Sunt foarte ok familiile, nu sunt cel mai bun lucru, dar la banii ăștia, sunt tot ce se putea! Au o putere medie spre puternici. Problema este ca am cam rămas dezamagit de ce am văzut în stupina omului, care are 18 ani de apicultura... Pot spune ca eu am învățat în un an, mai mult de cât o învățat el în 18, asta după ce i am deschis fiecare familie în parte :( important este ca mi am rezolvat problema, și la salcam o sa scot și miere de pe ei, ceea ce nu as fi făcut cu 4 roiuri. Scopul meu era ca anul asta sa ajung la 10 familii, dar sigur o sa depășesc numărul, Cash pentru lăzi goale sa am, și sigur o sa am, atâta timp cât nu mai dau 340 de lei pe lada, de la un renumit magazin din Timișoara, care majoritatea persoanelor de pe acest forum ii știu și numele... :D Mulțumesc tuturor, și butoaie pline!
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: Roi la pachet sau familie?

Mesajde paul » 22 Apr 2018, 07:45

Mihaii scrie: Sunt foarte ok familiile, nu sunt cel mai bun lucru, dar la banii ăștia, sunt tot ce se putea! Au o putere medie spre puternici.

Concret, cate rame cu puiet si cate cu albina ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni


Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori