Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine agresive!

Mesajde yuonyuon » 22 Sep 2017, 08:34

mellis scrie:you
nu am inteles o propozitie din ce ai scris...
ai albine in intravilan, dar cuminti...
si noi ceilalti suntem iresponsabili???
parca in sezonul activ albina are cules si nu-i arde de intepat...
cred ca eu am alt soi...
ce ai fumat?
da am uitat sa zic ca in sezon activ fug cu ele departe , ca nu mai sunt "cuminti" , deci fac pastoral .Dupa fs i aduc acasa si nu imi convine . asta din lipsa de optiuni (doar din cauza asta), nu de alta .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Albine agresive!

Mesajde XXL » 22 Sep 2017, 21:05

....astea nu sunt stiri sunt..petarde iar cei care pun botul la asa ceva sunt prea prosti ca sa inteleaga realitatea ori ce le_ai explica
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: Albine agresive!

Mesajde mellis » 26 Sep 2017, 00:48

multimea care traieste din astfel de stiri...sunt...multi!!!
"Proști, dar mulți, răspunse Lăpușneanul cu sînge rece; să omor o mulțime de oameni pentru un om, nu ar fi păcat? Judecă dumneata singur. Du-te de mori pentru binele moșiei dumitale "
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Albine agresive!

Mesajde Shrek » 16 Apr 2018, 20:52

Am recitit informatiile de aici si am constată ca albinele ar fi agresive in această perioada. M-63 are si explicatii pertinente la acest fenomen. Doar ca io , pana anul este nu m-am confruntăt cu asa ceva. Atât de rele s-or facut , ca azi, mâinile mele ajunseseră ca cozonacii ( scuzați cacofonia) iar capul meu ziceai ca-i Saturn si centura de asteroizi. Am dat cu oțet pe mâini, am frecat cu pătrunjel dar fara efect. Cred ca aveau cota de înțepături: minutu' si acu'! Si totusi trebe sa umblu in ei ca sunt blocați cu polen si miere. Oare sa mai atept cateva zile ori sa ma vaccinez inainte cu ...claritine de cireasa, apoi sa-mi vad de " tehnologie?! Nu port manusi si nici nu am costume " profi" , d-alea de camuflaj!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine agresive!

Mesajde cucubau » 16 Apr 2018, 21:08

Shrek scrie:Am recitit informatiile de aici si am constată ca albinele ar fi agresive in această perioada. ......................... Oare sa mai atept cateva zile ori sa ma vaccinez inainte cu ...claritine de cireasa, apoi sa-mi vad de " tehnologie?! Nu port manusi si nici nu am costume " profi" , d-alea de camuflaj!

Trebuie să faci un compromis, încearcă să lucrezi cu ....mănuși, oare de ce se cheamă echipament de protecție?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Albine agresive!

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2018, 21:15

Shrek scrie:Am recitit informatiile de aici si am constată ca albinele ar fi agresive in această perioada. M-63 are si explicatii pertinente la acest fenomen. Doar ca io , pana anul este nu m-am confruntăt cu asa ceva. Atât de rele s-or facut , ca azi, mâinile mele ajunseseră ca cozonacii ( scuzați cacofonia) iar capul meu ziceai ca-i Saturn si centura de asteroizi. Am dat cu oțet pe mâini, am frecat cu pătrunjel dar fara efect. Cred ca aveau cota de înțepături: minutu' si acu'! Si totusi trebe sa umblu in ei ca sunt blocați cu polen si miere. Oare sa mai atept cateva zile ori sa ma vaccinez inainte cu ...claritine de cireasa, apoi sa-mi vad de " tehnologie?! Nu port manusi si nici nu am costume " profi" , d-alea de camuflaj!


Dai cu fum la urdinis.
Apoi, bagi varful afumatorului sub podisor si dai cu fum pana ce il indepartezi.

Voiam sa spun, prin aceste variante, ca fumul trebuie sa ajunga la albine inainte de a aparea pocniturile, scartaiturile si alte zgomote ce insotesc miscarile de acces in interiorul stupului.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Albine agresive!

Mesajde csaa » 16 Apr 2018, 23:04

A inceput rapita, au inceput intepaturile!!!!! Moarte reumatismului!!@
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Albine agresive!

Mesajde akmm » 17 Apr 2018, 08:24

Dupa ce recitesti comentariile realizezi ca stuparii sunt mai agresivi ca albinele.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Albine agresive!

Mesajde Shrek » 17 Apr 2018, 17:05

Ce ar fi viata fara .....intepaturi?! Doar ca unii dezvolta alergia doară cand sunt intepati, uitând mult prea repede că au fost si ei...intepatori!
Astăzi a fost ceva mai bine in sensul ca a scăzut numarul intepaturilor dar au fost bine tintite : buricele degetelor, podul palmelor si bineinteles fata. N-am sa inteleg niciodată cum reusesc albinele sa găsească o gaura in masca pe care io, cu ochelarii pe nas, n-am vazut-o. Dar toate aceste mici " mizerii" sunt uitate cand, la deschiderea stupului, te învăluie noianul acela de miresme divine , cuprinse in nectarul de pomi fructiferi si flora spontană. Ceva de vis. O seara buna s-aveți si mulțumiri pentru sfaturi!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08



Re: Albine agresive!

Mesajde Shrek » 05 Mai 2018, 22:22

Citind despre astfel de întâmplări tragice, oamenii vor crede ca a creste albine esle la fel de periculos cu a creste...cobre. Eu ma întreb totusi cum este posibil asa ceva? Sunt de vina apicultorii? Suferă albinele vre-o mutație genetică ce le fac ucigase? Nici nu vreau sa îmi imaginez ce ar fi fost daca erau copii prin preajma!
Dumnezeu sa-i odihnească pe cei doi apicultori!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine agresive!

Mesajde lucky5strike » 05 Mai 2018, 22:39

Doi oameni muncitori. Poate prea muncitori pentru vremile astea in care cinstea si omenia parca-s puse la zid...
Domnul sa-i ierte si sa intareasca familiile lor.
PS: folia chiar face familia mai agresiva, in asemenea situatii.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Albine agresive!

Mesajde ignatov andrei » 06 Mai 2018, 11:50

Shrek scrie:Citind despre astfel de întâmplări tragice, oamenii vor crede ca a creste albine esle la fel de periculos cu a creste...cobre. Eu ma întreb totusi cum este posibil asa ceva? Sunt de vina apicultorii? Suferă albinele vre-o mutație genetică ce le fac ucigase? Nici nu vreau sa îmi imaginez ce ar fi fost daca erau copii prin preajma!
Dumnezeu sa-i odihnească pe cei doi apicultori!


Capcaune, o dai in balarii...
Sa descarci stupi ziua si sa le deschizi urdinisele este sinucidere curata, pentru unii.

Am descarcat o astfel de stupina, adusa de niste trancalai, unde am incasat cateva mii de intepaturi/ciorap si scurme, de am crezut ca ne ia dracu'...
I-am salvat pe prostalani, da sa stii ca tot nu s-au invatat minte!

Pacat de astfel de evenimente!
Condoleante!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Albine agresive!

Mesajde Shrek » 06 Mai 2018, 19:49

Ideea era alta. Mi-as fi dorit ca apicultorii cu experienta sa vina cu sfaturi gen" asa ceva nu se face. pericol de moarte". Este trist ca in fiecare an, aflam ca au loc tragedii cu oameni si albine.. Si totusi, ce nu trebuie sa facem sa nu se mai intampla asa ceva?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Albine agresive!

Mesajde ignatov andrei » 06 Mai 2018, 20:56

Shrek scrie:Ideea era alta. Mi-as fi dorit ca apicultorii cu experienta sa vina cu sfaturi gen" asa ceva nu se face. pericol de moarte". Este trist ca in fiecare an, aflam ca au loc tragedii cu oameni si albine.. Si totusi, ce nu trebuie sa facem sa nu se mai intampla asa ceva?


Trebuie evitat transportul stupilor, care se descarca, in remorci.
Cand se transporta,totusi, in remorci, descarcarea sa se faca dimineata, cand se cracaneaza de ziua si e racoare, cu calm si rabdare nu cu HO si TIO...

Mai departe... sa mai spuna si altii despre lacomie, economie si zgarcenie, organizarea transportului in functie de masina si sofer si nu invers...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori