Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

parere ...

Mesajde paul » 14 Apr 2018, 23:51

Ieri seara m-a anuntat fermierul in livada caruia imi tin stupii sa-i inchid pt. ca urmeaza sa stropeasca astazi cu o solutie care contine insecticid. M-am conformat pe la miezul noptii. Astazi, pe la ora 16 m-a anuntat ca a terminat stropitul si ca pot merge sa-i deschid. Am ajuns in jurul orei 18. Cand am ajuns, toate bune si frumoase pana am observat ca la unul din stupi nu iesea nicio albina, in timp ce la ceilalti decolau ca MIG-urile cand deschideam urdinisurile. Deschizand stupul cu pricina am constatat ca murise sufocat.
Intrebare, din ce motiv ? Ceilalti erau bine merci si asta era mort, in conditiile in care aveau aceeasi preparatie. O fi fost claustrofob, ca eu alta explicatie ... n-am ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parere ...

Mesajde csaa » 15 Apr 2018, 21:12

Poate s-au ingramadit la aerisiri si nu au facut ventilatia necesara.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: parere ...

Mesajde mausica » 15 Apr 2018, 21:43

So gatat aeru conditionat la el :lol:
Te salut Paul :)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: parere ...

Mesajde mellis » 16 Apr 2018, 11:06

Te salut Paul,
Imi pare rau de veste..
am un coleg ce a patit la fel - inchisul este delicat si trebuie aerisire / fund cu sita .. grija ..
daca au cules - si personalitate puterrnica - nu se lasa intimidate - prefera sa moara sufocate..
trebuie sa studiezi detaliile - cerd ca acest stup trebuie sa aibe ceva special - fata de restul..
miere cristalizata - are nevoie de apa..
imi pare rau..
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: parere ...

Mesajde ignatov andrei » 16 Apr 2018, 11:17

De plictiseala, se pot spune niste pareri...
Nici tu nu spui daca exista faguri deformati de la caldura produsa de agitatie, daca ai avut o rama descapacita, sau zone descapacite, de unde sa se fi prelins miere...
... etcetera, etcetera...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: parere ...

Mesajde paul » 17 Apr 2018, 00:06

Sa o luam pe rand ...
@ Andrei ... nu era niciun fagure deformat ! Toti aveau de cu seara inainte de a ma suna fermierul, n-am avut de unde sa stiu ca urmeaza sa ma sune sa-i inchid, cate cel putin o punguta cu 1/2 L de sirop. Am avut familii pe care le stiam ca au puiet mult si stateau cam prost cu hrana si aveau cate 3 pungute. Asta care-o adormit avea doar o singura punguta. Era pe 9 rame cu 6 full de puiet (din leat in leat) si a 7-a ouata pe o fata cam cat o palma. Era in lada de 12 rame, avea diafragma si o rama dupa diafragma. Mai era loc gol de o rama. Precizez ca am si familii pe 10 rame in cutii de 10. Toti, fara exceptie ,cu folie deasupra. Din 67 (impreuna cu prietenul meu) doar asta o avut personalitate puternica ( vorba lui Mellis ) ! ;) Total lipsit de orice relevanta, familia era a prietenului meu.
@ Mellis, tu spui de personalitate puternica, eu am zis de claustrofobie, ceva ce altii n-au avut ! :o
@ Mausica, inainte de toate te contrasalut ! :) Am si cutii dotate cu aer conditionat, am consumat in noaptea aceea vreo jumatate de metru patrat de burete ... :lol: Stupul asta era ... tipla. Si ma stii ca eu is zgarcit tare cu ... aprecierile ! :lol:
@ csaa, te salut cu mare drag ! La aerisiri n-au avut cum sa se inghesuie pt. ca era folia peste. Cu folia peste i-am transportat tot timpul, cel putin la rapita si salcam, datorita distantelor foarte mici pe care ne deplasam ( in jur de 50 km), tot asa pe cativa i-am uitat inchisi vreo 3 - 4 zile la rapita si erau temperaturi de 25*C si n-au patit nimic ( erau putin ametite si mai molcome ).
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parere ...

Mesajde mellis » 17 Apr 2018, 11:11

Salutari din nou,
Lada nu este diferita fata de ceilalti?
Este posibil sa fie mai puternic propolizata si inchisa mult mai bine?
sau sa nu fi fost deschisa inainte de drum - mai spui ca era o rama lipsa - este posibil sa fei fost probleme la transport - sa se fi "miscat" ramele?
O aerisire in fund nu ar fi rea deloc, sau urdinis cu aerisire pentru evitarea acestor probleme..la cate chimicale sunt - tot mai des ne lovim de "inchisul stupilor" !!
Sanatace buna!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: parere ...

Mesajde paul » 18 Apr 2018, 06:14

Mellis, cred ca nu m-am facut inteles, m-am exprimat (probabil) ambiguu ... stupii nu i-am mutat, urmeaza la noapte (functie daca ploua sau nu )sau cel mult pana la sfarsitul saptamanii. Stupii erau pe vatra de iernare, doar le-am inchis urdinisurile si am redirijat cu burete aerul conditionat la aceia la care se impunea acest lucru. N-au avut prea mari motive sa se agite.
Multumesc tuturor pt. pareri ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parere ...

Mesajde kiloz » 18 Apr 2018, 09:14

Doua motive sunt, din cauza caruia o familie se sufoca.
Lipsa spatiului suplimentar si aerisirea corespunzatoare raportat de puterea familiei.
Daca nu ai o circulatia corespunzatoare a aerului in stupi din cauza oricarui deranj ,cel mai mic se provoaca o agitatie si o caldura suplimentara.
Si asigurarea apei, si nu sirop!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: parere ...

Mesajde FLORINELU » 19 Apr 2018, 12:25

e grea meseria asta de apicultor.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: parere ...

Mesajde akmm » 19 Apr 2018, 13:03

Nu stiu cat de coecta e observatia, insa un mos stuopar mi-a spus odata ca o familie daca are o gaura cat sa treaca o albina, nu se sufoca.Tragem singuri concluziile.Nu discutam de cazurile cu sita pe fund 100%.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: parere ...

Mesajde paul » 11 Apr 2019, 22:05

Mai am nevoie de o parere ... ;)
Roii si familiile pe care le-am avut la munte din cauza mierii de mana s-au dus in cap in ultimele doua saptamani. A ramas albina foarte putina si regina. ;)
Ma gandeam sa iau cate o rama sau chiar doua cu puiet si albina acoperitoare de la cei buni, pe care a binevoit hotul sa nu mi-i fure de la floarea soarelui si sa-i ajut pe astia slabi, sa salvez reginele.
M-am gandit si la o alta varianta ... sa iau doar rame cu albina de la cei buni, fara puiet si sa le dau reginele in cutiuta, asta ca sa nu slabesc familiile bune.
Ce ziceti ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parere ...

Mesajde jonny_it » 11 Apr 2019, 22:11

paul scrie:Mai am nevoie de o parere ... ;)
Roii si familiile pe care le-am avut la munte din cauza mierii de mana s-au dus in cap in ultimele doua saptamani. A ramas albina foarte putina si regina. ;)
Ma gandeam sa iau cate o rama sau chiar doua cu puiet si albina acoperitoare de la cei buni, pe care a binevoit hotul sa nu mi-i fure de la floarea soarelui si sa-i ajut pe astia slabi, sa salvez reginele.
M-am gandit si la o alta varianta ... sa iau doar rame cu albina de la cei buni, fara puiet si sa le dau reginele in cutiuta, asta ca sa nu slabesc familiile bune.
Ce ziceti ?


Pastreaza cele mai bune regine pe care le ai. In rest unifica, nu-i slabi pe toti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: parere ...

Mesajde ignatov andrei » 11 Apr 2019, 22:14

paul scrie:Mai am nevoie de o parere ... ;)
Roii si familiile pe care le-am avut la munte din cauza mierii de mana s-au dus in cap in ultimele doua saptamani. A ramas albina foarte putina si regina. ;)
Ma gandeam sa iau cate o rama sau chiar doua cu puiet si albina acoperitoare de la cei buni, pe care a binevoit hotul sa nu mi-i fure de la floarea soarelui si sa-i ajut pe astia slabi, sa salvez reginele.
M-am gandit si la o alta varianta ... sa iau doar rame cu albina de la cei buni, fara puiet si sa le dau reginele in cutiuta, asta ca sa nu slabesc familiile bune.
Ce ziceti ?


Paul, aduna, intr-o lada, cateva rame cu albina de la familiile puternice si dupa doua ore de la "amestec" le poti da la cele slabe.
Nu-i mult, da' decat deloc...!?!
Dupa aceasta operatie poti schimba, dupa cateva zile, locul (cea slaba cu cea puternica).
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: parere ...

Mesajde paul » 11 Apr 2019, 22:18

jonny_it scrie:
Pastreaza cele mai bune regine pe care le ai. In rest unifica, nu-i slabi pe toti.

Am vreo 6 in situatia asta, mai am vreo 8 care cred ca se descurca singuri si 8 care-s foarte buni, cei care n-au fost la munte.
Ma gandeam ... o rama cu puiet si albina acoperitoare de la cei 8 nu-i prea mare deranjul. Majoritatea aveau 4-5 rame cu puiet din leat in leat.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: parere ...

Mesajde ignatov andrei » 11 Apr 2019, 22:20

paul scrie:Ieri seara m-a anuntat fermierul in livada caruia imi tin stupii sa-i inchid pt. ca urmeaza sa stropeasca astazi cu o solutie care contine insecticid. M-am conformat pe la miezul noptii. Astazi, pe la ora 16 m-a anuntat ca a terminat stropitul si ca pot merge sa-i deschid. Am ajuns in jurul orei 18. Cand am ajuns, toate bune si frumoase pana am observat ca la unul din stupi nu iesea nicio albina, in timp ce la ceilalti decolau ca MIG-urile cand deschideam urdinisurile. Deschizand stupul cu pricina am constatat ca murise sufocat.
Intrebare, din ce motiv ? Ceilalti erau bine merci si asta era mort, in conditiile in care aveau aceeasi preparatie. O fi fost claustrofob, ca eu alta explicatie ... n-am ?


Ma simt dator sa-ti raspund:
- Cand ne uitam la o familie de albine, ziua, cand e cald, ne bucuram cand vedem "cat a adus", dar nu ne gandim ca exista posibilitatea ca 50%din albina sa fie "afara".
Cand ai inchis stupii la miezul noptii, n-ai observat ca "impricinatul" era "bucshit" de albina, mai ales culegatoare, care e dracul de pe comoara cand e inchisa...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori