Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Apr 2018, 16:28

Nu pot, mai mircea, sa nu ii pomenesc pe unii si pe altii, la cate mizerii si ipocrizii am citit... ti se pare ca sunt o persoana care reununta? Daca esti obisnuit cu lasitatea unora de pe aici care alearga repede sa isi inchida conturile...ce vina am eu?

Inteleg motivele personale, dar ai promis ca nu amesteci sentimentele cu forumul. Sau...oameni suntem?

Oameni suntem...allah allah...

Daca nu ma lasi sa'mi duc meciurile chiar si cu fantomele, inseamna ca iei apararea cuiva pe aici...doar din simpatie, ca am inteles ca nu ai fost de acord si cu principiul (rezist). Sa inteleg ca atunci cand mi'ai luat mie apararea a fost tot din simpatie? Ca eu speram sa fie vorba si de un principiu pe acolo...

Cand duc un meci cu cineva il duc si daca persoana respectiva fuge cu coada intre piciore, il duc si daca vorbesc singura, il duc strangand cu usa persoana care este ipocrita si care intoarce adevarul cu buna stiinta. Mie santajul nu imi place, fie ca e el doar in scris.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 27 Apr 2018, 17:29

ioanpuiu scrie:
mircea scrie:Puiule, ai legatura ....

Pe ce post vrei să joci, Mircea?
Arbitru imparţial ;) ... sau prezentator la circ ?

Eşti recuzat pentru ambele.

Ce cuvinte sunt astea Puiule ?
Tin sa-ti reamintesc ca inca din start tu m-ai invocat .

Uite asa faci (nu esti primul) ...te lansezi in discutii jenante pe care nu le mai poti duce si in final ajungi la mesaje ca cel citat.
Esti singurul vinovat, ca nu te-a pus nimeni sa scrii ce ai scris .

Din momentul asta sunt in afara subiectului....
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 27 Apr 2018, 18:16

mircea scrie:Ce cuvinte sunt astea Puiule ?

Cuvinte fără jigniri, scrise fără înverşunare sau ură, aşa cum scriu de obicei.

Aş vrea să mă fac înţeles.
Am plecat dimineaţă cu barcă, motor şi toate alea, să probez un sonar şi mi-am prins urechile la el.
Cînd ajung acasă, arunc un ochi pe forum şi ce văd? Lumea aştepta cu limba scoasă să vină cei doi saltimbanci să o distreze şi pe ea.
Tu, în poziţia de dirijor, făcînd semn cu mîna: să înceapă valsul!

Cu celebrul tău fler în materie de tact, ai stricat toată poezia momentului.

Exact asta nu mi-am dorit: spectatori activi care ovaţionează sau huiduiesc.
Dacă nu pot să se abţină, ce? ... nu ştiu să fluiere scurt.
Galeriile astea gălăgioase nu fac altceva decît să potenţeze niste orgolii deja existente şi să împingă lucrurile într-o direcţie nedorită.

Trebuia să fie o sesiune de clarificări între doi oameni şi nu altceva.
Şi mai cred că nici unul dintre noi, eu şi ea, nu ştiam încă dacă discuţia va lua o turnură dramatică sau, dimpotrivă, una uşoară, punctată cu umor.
Dacă nu se păstrează o limită a decenţei, eu strîng marfa şi eliberez taraba în topicul ăsta, că e a voastră.
mircea scrie:Am tot spus.....nimeni nu poate gestiona niste situatii colective de felul asta , daca fiecare nu-si gestioneaza contul individual asa cum ar trebui .

Gestiunea contului se face gestionînd orgoliul, emoţiile, limbajul, atitudinea.
Trebuie să recunoşti că acel "ai cuvîntul" nu-şi avea rostul.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 27 Apr 2018, 18:34

mircea scrie:Tin sa-ti reamintesc ca inca din start tu m-ai invocat .

Am arătat numai că amîndoi aţi interpretat greşit un cuvînt, unul singur. Şi nu ai răspuns sau comentat nimic acolo.
După care, uitînd că m-ai sărit cu o opinie acolo unde era locul să o exprimi, ai intrat la pagina 2 cu asta:
debunavoie.PNG


Invocat e totuşi prea mult. Se putea înlocui cu "m-ai amintit."
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 30 Apr 2018, 13:00

Bezna Zorilor scrie:........
Oameni suntem...allah allah...
......................


Dileme....nimic mai simplu, cand ai de ales intre simpatii, alegi principiile intotdeauna .

Cu mult mai important insa , este sa spui "nu", chiar cand esti tentat sa spui "da"....unii nu invata niciodata .
Mai Pocahontas, tii prea mult baschetii aia in debara, ar fi cazul sa-i porti mai des .
Am auzit ca-ti sta si bine cu ei...
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 01 Mai 2018, 16:42

Un fel de "...mi'as picioarele" ?!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde teinegru64 » 01 Mai 2018, 20:53

Bezna Zorilor scrie:Un fel de "...mi'as picioarele" ?!

E bine. Am timp sa citesc.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Shrek » 01 Mai 2018, 21:36

Bezna Zorilor scrie:Un fel de "...mi'as picioarele" ?!

Da-mi voie sa te ajut io! Fi atentă! Dacă Mircea 'al bătrân, ar fi avut... #, puteam sa jur ca este o invitatie la jogging. Adică , ceva cu substrat religios, gen , " slabanogule, ia-ti baschetii si ...mergi" . Sau , ca sa fiu mai explicit, ia-ti tenisii si tai-o!
Da' Mircea nost' ie mai degrabă medic...reumatolog. d-aia iti recomandă sa scotii baschetii din ...debara. Sa nu te doara..... tălpile cand faci joc de glezne, Adică, sa te cam doara....la bascheti, cand te ataca #haita !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 02 Mai 2018, 13:59

Trebuia să fie un loc al clarificărilor dar, mergînd mai departe după "reţeta" de pînă acum, riscăm să ieşim mai încurcaţi decît am intrat, să ne adîncim în beznă în loc să ne luminăm, oricîte pagini am scrie.
Văd că ai luat nelămurirea cu tine şi ai dus-o în pagina personală:
"Si sa nu il uit pe Puiu Jones care o zis ca m'am ofilit..."

Nici vorbă! ... "ofilit" e băgat de tine cu de la tine putere.
O interpretare tendenţioasă, trasă parcă la indigo cu cea a lui mircea şi asta nu mă mai miră:
mircea scrie:Puiule, eu nu stiu ce vrei sa faci (demonstrezi) cu topicul asta....spui niste lucruri si dupa aia o intorci , ca altul era sensul .

Bezna Zorilor scrie:Puiule, stii care e treaba....tu o intorci ca la Ploiesti, dai niste mesaje in care ma acuzi de niste lucruri apoi spui ca erau pe acolo sensuri mai profunde...tare ipocrit...

Mă surprinde însă că tu, care nu eşti omnul căruia să-i trebuiască o pădure de cuvinte pentru a înţelege, te faci că nu pricepi.
Desigur ... e mai uşor şi convenabil să te aperi de o mârlănie, dacă cu ocazia asta poţi să şi pozezi în victimă, decât să priveşti adevărul în faţă, să-l recunoşti şi să ţi-l asumi. (ca să folosesc un termen drag ţie)

fraza incriminată,
"Dar aia e o poză veche şi probabil nici tu nu mai eşti cum ai fost." - nu poate fi luată singular deoarece imediat după/sub ea, am scris:
"Eram între cele două imagini ale tale, cea de scorpie în general ... şi poza aia".

Nici o referire la date fizice sau ofilire, aşa cum încerci tu să te victimizezi.
Poza aia era îmbrăcată pînă la gât.
Nu mai ştiu unde ai postat-o, nici măcar nu mi-o amintesc dar am păstrat senzaţia. Transmitea prospeţime în idealuri (ca să nu le spun visuri) şi o altă încredere în viaţă şi viitor. Un alt om acolo.
Ceva din expresia facială din poza aia lipseşte în astea recente şi parcă e păcat.
Eu aşa văd ... că ai pierdut ceva fără să câştigi nimic în schimb.(şi încă sunt reţinut)

Nu este stilul meu să mă agăţ de datele fizice ale cuiva, nu am făcut-o niciodată.
Este suficient să vezi ce muzică îmi place şi ce transmite muzică aia şi nu-ţi va fi greu să înţelegi.
Eu însumi nu mai sunt un tinerel şi fără sa fiu nici strîmb, nici gras şi nici slab (cam 82kg. la 1"84 cm.) scriam undeva despre mine, probabil pe VRS, că mă simt prizonier într-un corp imperfect, în sensul că timpul lasă urme şi el se erodează fără să ţină cont de mine.

Vezi aşadar că ai greşit şi nu pot să nu mă întreb: nu ţi-e greu să fii permanent pregătită de război ? ... să porţi în permanenţă armura pe tine şi săbiile la îndemână ? ... probabil să şi dormi în cămaşa de zale ?
Omul trebuie să mai şi chefuiască în viaţă.
La cît am scris încercînd să fiu cât mai explicit, este nevoie de un DA sau un NU din partea ta.



P.S. - bagă şi tu puţin fairplay pe topicu' ăsta că prea bate la ochi!
Bezna Zorilor scrie:Nu esti baiat prost, ba chiar ai mesaje misto pe alte topicuri.

Nu mai spune ? ... numai pe altele că pe ăsta nu :lol:
Că dacă ăsta nu era cu şi despre tine şi era despre o altă colegă de forum, ai fi simţit la fel.
Că dacă ai fi intrat aici să citeşti şi era despre altcineva, te lua greţa :lol:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Mai 2018, 14:14

Ceva din expresia facială din poza aia lipseşte în astea recente şi parcă e păcat.

Am mai obosit si eu, dar sunt la fel de idealista...cum se face ca unii au priceput si altii nu?

Vrei sa ma inviti cumva la cafea si nu stii cum sa faci? Pana si Cristian Ionita care m'a balacarit mai tare (si mai pe fatza decat fofilarile tale) a reusit.

...cum vrei sa facem?!...

Oamenii au inventat rasul (umorul)...oare de ce? Si maimutele sunt triste in felul lor...ele nu stiu de ce, asa e privirea lor.

Nu prea am chef sa scriu 7 pagini despre fericire si capre care rad tamp, pentru tine s'ar putea sa cer sa facem troc pentru text.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Mai 2018, 14:50

Oamenii care mereu se apara sunt niste slabi de la geneza. Unde ti se pare tie ca sunt asa? Tu confunzi faptul ca ma mai duce capul cu razboiul. Si eu incep sa ma plictisesc, pentru ca incepi sa semeni cu al' de practica incestul discursiv (pretenul de langa Sibiu). Citind descrierea ta, am impresia ca am citit despre alura lu' taicameu, dar el este si carcotas si filosof, asa...ca cineva de pe forumul asta care imi place mie. :mrgreen: De'ai fi si tu asa si putin moldovean, nu ti'as refuza cafeaua aia... :twisted:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 02 Mai 2018, 15:04

Bezna Zorilor scrie:...cum vrei sa facem?!...

Nu facem în nici un fel Păpuşă ;) ... bem una virtuală aici pe forum.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 02 Mai 2018, 15:33

Nu ai cum sa fii asa cum am zis mai sus, si chiar daca ai fi pe jumatate, pe cealalta jumatate nu esti in stare. Dar tu de fapt nu esti in stare 100%. Nu pot sa "cer" cafeaua aia de la unu' care n'are de niciunele. Dar meriti aceasta abordare atunci cand sugerezi ca nu as fi cum sunt. Asa ca inainte sa "acuzi" pe cineva ca ar fi in nu stiu ce fel, mai bine te'ai intreba cum e in realitate. Oamenii judeca, dar macar nu o face plecand de la niste chestii gresite. Sau fa'o!...ca nu pot eu sa te opresc...ce sa fac, ce sa fac??? Am presupus ca vrei sa dai o apa de la cismea sau un copan fript din moment ce te intinzi atata la tala. Nu fac intalniri in doi, dar la intruniri cu apicultori ma prezint...ca doar nu mi'e rusine.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde ioanpuiu » 03 Mai 2018, 00:09

:(
Slăbuţ dragă, slabuţ tare ... îţi dezamăgeşti suporterii.

Din sportivitate nu vreau să profit de toate prostiile din textul tău şi să te taxez pentru ele.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde mircea » 03 Mai 2018, 08:21

Banuiesc ca o privire usor ceacara si un fizic uscat sunt simple figuri de stil menite sa puna in evidenta atat superbitatea unei barci plutind pe lacul belina , cat si eficienta unui sonar, care desi greu de setat, este extrem de performant .

Antiteze......!
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Frumoasa şi Bestia

Mesajde Bezna Zorilor » 03 Mai 2018, 11:01

Puiule, nu iti mai raspund ca vad ca mi'a luat'o altcineva inainte. Sa stii ca nu astept cafeaua aia, dar nu exclud posibilitatea ca tu sa'ti doresti sa mi'o oferi si sa nu vrei sa recunosti.
:twisted: :twisted: :twisted:
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator