Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde varza » 29 Apr 2018, 15:21

Deci precum sunt eu un vesnic incepator as dori sa cunosc care ar fi varianta mai avantajoasa....... Am stupi care se afla la momentul respectiv pe 7-10 rame si puiet de la 5 rame in sus DE puiet..... majoritatea au peste 6/7.Idea este ca in acest moment inca mai sunt ceva meri infloriti in zona iar problema mare este culesul care se va incheia iar uni dintre stupi au inceput deja sa traga timid inceputuri de botci( care mie tare i-mi displac). Acum am 2 variante fie trag rame cu puiet(nu stiu ce fac cu ele deci explicatii in detaliu ar fi utile :lol: ) ori ii dau cat si sper :? ca no roi . Culesul care urmeaza este salcam (peste 2 saptamani intuiesc ca va fi). Deci eu ce ma fac? :shock:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde yuonyuon » 29 Apr 2018, 17:30

varza scrie:Deci precum sunt eu un vesnic incepator as dori sa cunosc care ar fi varianta mai avantajoasa....... Am stupi care se afla la momentul respectiv pe 7-10 rame si puiet de la 5 rame in sus DE puiet..... majoritatea au peste 6/7.Idea este ca in acest moment inca mai sunt ceva meri infloriti in zona iar problema mare este culesul care se va incheia iar uni dintre stupi au inceput deja sa traga timid inceputuri de botci( care mie tare i-mi displac). Acum am 2 variante fie trag rame cu puiet(nu stiu ce fac cu ele deci explicatii in detaliu ar fi utile :lol: ) ori ii dau cat si sper :? ca no roi . Culesul care urmeaza este salcam (peste 2 saptamani intuiesc ca va fi). Deci eu ce ma fac? :shock:
nu au spatiu , iai tinut stransi , dale de treaba ! baga un fagure artificial , o rama la ouat, scoate una cu capacit mai ajutai pe aia slabi etc.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde vasilefi » 29 Apr 2018, 22:48

Pana la salcâm îi iei la rand si rupi botcile
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde yuonyuon » 30 Apr 2018, 09:15

vasilefi scrie:Pana la salcâm îi iei la rand si rupi botcile
ruptul botcilor fara sa alte lucrari este egal cu zero . doar amai dezastru . si nici cules nu faci.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde varza » 01 Mai 2018, 12:02

Personal nu as dori sa rup botcile. Mi se pare mult mai bine sa ofer rame la cei slabi.... Problema este cum procedez sa ofer si albina .... Nu doar puietul. M-am gandit sa schimb rame capacit de la cei puternici si sa iau rame necapacite de la cei slabi. Problema este ca datorita culesului de la pomi majoritatea puietului e capacit . ?Multumesc tuturor
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde yuonyuon » 01 Mai 2018, 13:07

varza scrie:Personal nu as dori sa rup botcile. Mi se pare mult mai bine sa ofer rame la cei slabi.... Problema este cum procedez sa ofer si albina .... Nu doar puietul. M-am gandit sa schimb rame capacit de la cei puternici si sa iau rame necapacite de la cei slabi. Problema este ca datorita culesului de la pomi majoritatea puietului e capacit . ?Multumesc tuturor
normal ca totul e numa capacit daca nu dai rame la ouat , daia au intrat si in roit. toul se leaga.

stupii se scot din roit(inceputurile roitului) prin adaugare de faguri la crescut si rame cu oua de la alti stupi la schimb cu capacit . si spatiu .

ziua cand ne uitam noi in lazi pare ca e ok si e spatiu dar seara cand se intorc acasa inca pe atata albina, nu mai e
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde ignatov andrei » 01 Mai 2018, 13:31

varza scrie:Personal nu as dori sa rup botcile. Mi se pare mult mai bine sa ofer rame la cei slabi.... Problema este cum procedez sa ofer si albina .... Nu doar puietul.


Intr-o lada goala, pui rame cu puiet si albina, de la mai multe familii, adica amestecate, fara ceapa, tuica si alte prostii!
Dupa 3-4 ore poti da acele rame la care din familii doresti.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde mellis » 02 Mai 2018, 11:49

Mare atentie la matca !!
pas 1 - cauti matca in stup -
pas 2 - iei rama cu albina si ce vrei tu - dupa ce ai pus rama cu matca intr-o parte!!

Bafta !
Se pare ca va fi un an intens...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Cum sa procedez in aceasta situatie (roire)?

Mesajde varza » 02 Mai 2018, 19:45

Multumesc tuturor. Am procedat precum a specificat Dmnul Ignatov Andrei si pe aceasta cale ii multumesc. Simplu si eficient si fara lupte :lol: . Stupii nu au intrat inca in roit :) doar aveau cateva inceputuri de botci (deci mult nu mai aveau). Am luat in medie 2 rame cu puiet si am bagat foita in loc sa le treaca pofta iar ramele am pus la cei mai slabuti. Multumesc inca odata
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori