Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde marian67stroe » 07 Ian 2012, 13:37

cristi-serban scrie:Atunci cei de alta religie care nu au treaba cu aghiasma si au stupi,curte si altele si nu uda cu aghiasma ei ce fac?

Ei se roaga Zeului lor( sau nimanui,daca sunt atei), asa cum stiu ei mai bine , dupa cum au obiceiul. :o
Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii.
Avatar utilizator
marian67stroe
 
Mesaje: 127
Membru din: 24 Noi 2011, 11:40
Localitate: Targoviste

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde bucursorinelionel » 07 Ian 2012, 14:45

Dragi si stimati apicultori..!!! ..indiferent de sex, varsta, nationalitate si religie..va rog sincer sa recunoastem ca...exista apicultori si puiet capacit de albina la inceput de an..pe toate meridianele planetei. Indiferent ca sunt crestini declarati sau practicanti ( orodocsi de rit nou sau vechi, catolici, protestanti..etc..etc) sau islamici sau budisti sau confucionosti...sau orice alt tip de credinta.Si chiar nu vad de ce trebuie sa ne tratam unii pe altii ..de sus.. sau de.. jos..sau din laterale. ORICARE DINTRE NOI avem drept la opinie..dar cu minimul de respect cel putin...!!!......nu vreti sa ne intoarcem totusi la ..".oile noastre."..???
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde jenica67 » 07 Ian 2012, 14:57

DISCUTIILE ASTE NU, SUNT IN AFARA TEMEI ?
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Adi Hodis » 07 Ian 2012, 15:26

jenica67 scrie:DISCUTIILE ASTE NU, SUNT IN AFARA TEMEI ?

Corect, am mutat aici viewtopic.php?f=43&t=1291&p=33620#p33620
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 19:47

La mine (pt. ca poate sunt ortodox) nu am gasit puiet capacit la inceput de an !

CRISTI X SA VINA CU RASPUNSUL LA INTREBAREA MEA ALTFEL INCA ODATA DOVEDESTE CA NU ESTE DECAT UN IMPOSTOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde cristi_vidican » 09 Ian 2012, 08:46

paul scrie:Helloo ... exista topic dedicat ...
D-nul Dragos a prezentat o credinta populara ... in apa sfintita !!! Asa au procedat mosii si stramosii nostri ! Si le-a fost bine ...
Domnule Cristi Vidican ... nu v-am crezut asa ... " taliban " !!!

Imi cer scuze pentru off topicul creat.
Semnat: talibanul
Si iata ce inseamna si taliban http://ro.wikipedia.org/wiki/Taliban
Mersi Paul!
P.S. Nu voi mai raspunde mai departe replicilor, pt a nu distruge acest topic. Regret ca m-am bagat in discutii despre religie. Pana la urma suntem aici pentru apicultura. Discutiile despre religie ne vor diviza si invrajbi. Imi cer iertare pt ca am ranit sentimentul religios al multora (nu sunt deloc ironic aici, chiar imi pare rau)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde pngflorin » 09 Ian 2012, 09:45

Ieri au fost cam 6 grade si soare, asa ca am facut o verificare scurta, la unii am schimbat cate o rama de langa diafragma cu alta plina, am repozitionat foliile, am mai scos din fitilele cu Mavrirol, am cantarit, poze.........nu am verificat ramele, insa la cum se prezinta familiile putin probabil ca matcile sa nu fie la treaba.........iar daca vremea va continua in ritmul asta, plus completari si stimulari in primavara va fi o explozie numerica.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 09 Ian 2012, 16:51

Cristi X inca te asteptam cu raspunsul !!!!!!!!!!!!!!!!!! sau ............
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ALBINEL 1984 » 09 Ian 2012, 18:19

Dragos2006 scrie:
Dragos2006 scrie:
Dragos2006 scrie:Care este "marele apicultor al romanilor " ??????????? unde facea asemanarea cu operatia pe cord ???????????????


Nea Cristi X las-o mai moale cu vrajeala si spune cine este marele apicultor ?????????????? Sau ai aruncat fraza la vrajeala . Daca recunosti te iertam !
Poate ne povestesti ceva despre investitia ta in fabrica de stupi din poliuretan,,,,


comparatia de interventie la fan de albine era cu operatia de apendicita usoara pt medic mai putin placuta pt pacient dar necesara asa am retinut eu de la cursul predat de ing Borcescu prin 1986 :idea:
ALBINEL 1984
 
Mesaje: 51
Membru din: 23 Iul 2011, 18:38
Localitate: BRAILA

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 09 Ian 2012, 20:01

Cristi deja e profesor -docent , el efectueaza operatie pe cord !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ADITZU » 09 Ian 2012, 23:46

ma eu nu inteleg un lucru voi a-ti ridicat ramele din cuib pe vremea asta sa va uitati dupa un pumn de puiet , atat deranj pentru ce pentru un lucru care oricum e inevitabil puietul la inceput de an !!! si ce oricum este puiet in stupi probabil si temperatura si conditiile meteo au influentat acest lucru , parerea mea ....
Multi bazaie precum albina , dar se mira ca nu iese miere
Avatar utilizator
ADITZU
 
Mesaje: 173
Membru din: 08 Mar 2011, 05:45
Localitate: com. Gratia , jud. Teleorman

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 10 Ian 2012, 00:04

Mai sunt si alte smecherii dar care nu se discuta pe forum !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde gabi bee » 10 Ian 2012, 00:35

ce smecherii dnu dragos , dati macar una in vileag ca sigur sunt mai multe ! va salut ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde Dragos2006 » 10 Ian 2012, 01:04

Promit sa va spun cate ceva dar numai dupa ce vine cristi x cu raspunsul la intrebarea mea !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde catalin_viezure_6 » 10 Ian 2012, 01:41

ADITZU scrie:ma eu nu inteleg un lucru voi a-ti ridicat ramele din cuib pe vremea asta sa va uitati dupa un pumn de puiet , atat deranj pentru ce pentru un lucru care oricum e inevitabil puietul la inceput de an !!! si ce oricum este puiet in stupi probabil si temperatura si conditiile meteo au influentat acest lucru , parerea mea ....

ai dreptate dar altii au stupii cu fund AV , e vorba de subarul de tabla care trebuie inchis cand apare puietul caci daca nu se raceste si moare
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: puiet capacit la inceput de an

Mesajde ciptheman » 10 Ian 2012, 10:26

adica daca tu inchizi subarul in stup sa face cald mai vere si matca oua la greu ai?!!!ei bine eu am subarele in garaj si le pun doar la tratamente in rest stau asa la c.. gol si pana acum vad ca nu a racit puietul, ia baga o explicatie la un incepator cum se poate sa nu moara puietul ca eu nu ma dumiresc. :o :o :o
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori