Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Bezna Zorilor » 06 Mai 2018, 13:59

Pentru cei interesati!

https://www.facebook.com/groups/475476832866746/

tiny.png


Grupul este destinat celor care inteleg ca a fi un bun "platitor" nu este tocmai o virtute, ca exista viata si in lipsa ratelor, facturilor, taxelor, impozitelor, ca 30 ani sunt ani multi pentru a plati bucati de beton, ca exista alternative la plata chiriei, ca exista libertate; este destinat celor care inteleg ca poti merge in vacanta la munte, mare, etc. si poti admira peisaje din confortul propriei case, fara a cheltui inutil prin hoteluri si restaurante scumpe; este destinat celor care inteleg ca "mic" nu inseamna si "putin" sau "sarac" , celor ce vad provocarea intr-un concept lipsit de popularitate in tara noastra , celor cu spirit liber, ce iubesc simplitatea si aventura si celor ce inteleg ca atunci cand exista vointa, exista solutii pentru orice. Viata inseamna mai mult decat "a plati".
Pe cei ce nu inteleg si nu acorda credibilitate acestui concept ii rugam sa nu ne plictiseasca prin diverse pareri si comentarii, cel putin nu atat timp cat inca este in vigoare proiectul "Prima casa". Experientele, sugestiile, comentariile constructive sunt binevenite!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Closcutz » 06 Mai 2018, 15:09

O alternativa de evitare a creditului pe 30 de ani este achizitia unei case in mediul rural. Pentru Romania traiul intr-o rulota este cam dificil pentru vreo 6 luni din an.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Bezna Zorilor » 06 Mai 2018, 16:31

Asa o fi, doar ca eu nu am zis nimic despre rulote. Tiny house nu e o rulota, in primul rand. In al doilea rand, e construita pentru a fi folosita intreaga perioada a anului. Conceptul este dezvoltat deja in tari cu o clima mult mai rece decat Romania. Si trei, este o alternativa la cumpararea unei case in mediul urban sau in mediul rural, pentru cei care nu au inca banii. Si patru, daca intelegi conceptul, vei vedea ca doua sau trei tiny house unite iti ofera deja o super casa in mediul rural, fara sa achizitionezi o darapanatura pe care sa o reconstruiesti oricum de la zero. Dar tre' sa te duca mintea pentru orice varianta care nu e folosita in mod uzual de catre toti.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Shrek » 06 Mai 2018, 20:15

Un " concept" foarte modern. El face parte din seria : casa din chirpici prietenoasa cu mediu', casa din paie ...bio, casa scobita in pământ cu costuri zero pentru incalzire ( fostele bordeie) si mai cateva care acum nu îmi vin in minte. Povesti!
Pe de alte parte, ca să " arunci" banii pe fereastră, întâi trebuie sa ii faci si după aceea sa hotărăști ce faci ce ei. Daca vrei sa-ti cumperi o casa pe roți, am vazut ceva pe net ( cu pereti retratabili) la pretul unei case de lux. Daca gasesc link-ul il postez.
A, sa nu uit. Cand eram cinar, se spunea ca "te muți de colo , colo, ca tiganu' cu cortu'"! Nu era un lucru tocmai rău, dar in Banat, fara casă, esti nima-n drum! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Bezna Zorilor » 06 Mai 2018, 23:12

Eu stiu ca stuparii nu sunt niste saraci, adica sunt destul de umblati. Imi este greu sa cred ca nu au vazut prin alte locuri acest concept. Sunt tari care fac de ani de zile tiny homes. Dar vezi cum e omul?...reticent la tot ce vine din afara, pana nu vede la capra vecinului nu crede, si dupa ce vede copiaza ca maimuta. Dar sigur nu ii resusciteaza capra vecinului.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde MyBees » 07 Mai 2018, 03:10

Cand merg eu la una din stupina trec pe langa o casuta din asta, parca pe la Tartasesti - nu sunt sigur. E parcata pe trotuar, soseaua Buc-Targoviste, poate reusesc sa-i fac o poza zilele astea.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde yuonyuon » 08 Mai 2018, 21:29

daca ai bani chestia cu taxele este egal cu zero. deci casa pe roti e destinata saracilor?

un asa maga trentd are la baza fuga de taxe sau nu am inteles eu bine:))) cred ca e adaptat pentru romania sigur.

anul trecut cand am venit din germania(august) erau "stauri" de rulote si stfel de case la iesire spre elvetia , nustiu daca o sa vedem la noi asa ceva ,acolo au alt inteles si alt moto . ceva de genu " servici/cariara combinata cu recreatia/schimb de experienta".
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Bezna Zorilor » 08 Mai 2018, 22:09

Ca sa vezi...lumea nu e formata doar din bogati, dar si saracii si bogatii cauta solutii sa nu ii jecmaneasca statul. Ba mai mult, cu cat esti mai bogat, cu atat te uiti mai mult pe cei dai banii. Stii cum se spune, bogatii sunt mereu zgarciti si zic ca n'au si saracii dau si de unde n'au.

Nu cred ca merita sa explic mai mult pentru ca oricum vad ca nu am cu cine. Aparent oamenii inteleg ca e foarte bine sa stai in beton, la oras. Eventual sa lucrezi la corporatie si sa manaci la mall. Ca daca traiesti intr'un coviltir in varful dealului esti luat de nebun...io stiu?

Ai zis ca'mi trimiti si mie niste pomi, am luat de la altcineva intre timp.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde yuonyuon » 08 Mai 2018, 22:40

Ba mai mult, cu cat esti mai bogat, cu atat te uiti mai mult pe cei dai banii.
Asta face si diferenta.

Nu cred ca merita sa explic mai mult pentru ca oricum vad ca nu am cu cine. Aparent oamenii inteleg ca e foarte bine sa stai in beton, la oras. Eventual sa lucrezi la corporatie si sa manaci la mall. Ca daca traiesti intr'un coviltir in varful dealului esti luat de nebun...io stiu?
nam intalnit apicultor sai placa sa stea la oras. poate ca da dar ala nu era apicultor sigur. Vezi tu si apicultura asta e o forma de ce zici tu acolo dar in alt mod . si nu are legatura cu fuga de taxe.

Ai zis ca'mi trimiti si mie niste pomi, am luat de la altcineva intre timp
bine ai facut ca eu nam reusit sa pun mana pe o cazma ,decand cu florile astea , mission failed , poate cu alta ocazie. Solarul meu a ramas ca in filmul ala " i m legend"
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Bezna Zorilor » 09 Mai 2018, 01:06

yunyoane, eu mai am unde sa plantez si nu refuz plantele. Ai adresa mea, deci cand vei vrea sa trimiti, primesc cu bucurie.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde yuonyuon » 10 Mai 2018, 11:47

De cate ori scriu si eu cate ceva , ma iei cu betele la fuga. na macar o poza .:)
Fişiere ataşate
s1.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde Bezna Zorilor » 10 Mai 2018, 13:15

Frumos, frumos! Astept la adresa. Ce faci cu stupul ala acolo singur si trist?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Tiny Homes Bucuresti

Mesajde StephPop » 17 Oct 2021, 22:15

Imi place asaaa de mult conceptul acesta de "tiny house", eu sunt o persoana careia ii place sa calatoreasca, ii place diversitatea, in continuu schimb cate ceva prin casa, modernizez, decorez altfel...deci ma gandesc cu seriozitate la asa ceva pe viitor <3
StephPop
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Sep 2021, 21:57


Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori