Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 16 Mai 2018, 01:30

paul scrie:
yuonyuon scrie:
nucleii cum iai facut?

Nucleii ... hm, alta ameteala . ;)
Corp cu 4 compartimente, fiecare compartiment cu urdinis pe fiecare latura a corpului, in fiecare compartiment intra o rama de cat de 1/2 fracturata in 3. Am decupat din fagurii pe care voiam sa-i topesc portiunile cu celule de albina ( fara celule de trantori) si le-am introdus fortat ( le-am decupat putin mai mari) in cadrele ramelor.
Materialul biologic l-am recoltat de pe ramele care aveau mult puiet larvar (am scuturat albinele intr-o galeata de la miere, le-am udat cu apa cu un pasaitor dintr-ala cu care se stropesc plantele si apoi le-am luat cu cana si le-am pus in compartimente) dupa care am dat botcile. Peste, am pus cate o punguta cu sirop, cam 250 ml. Am emotii si cu siropul ala daca l-au putut lua din punguta ... ;)
Vad eu maine (daca nu ploua) care-i situatia . ;)
Am uitat sa spun, cutiile le-am facut din OSB, de fapt este impropriu spus ... le-am facut , prietenul meu este responsabil cu ... tehnicul ! :)
Asta e metoda lui Ciomu .pune ramele de nucleu la crescut . si le lasi pana baga si miere.
ia o lada de 10r si scutura doici la greu . dupaia pune ramele de nucleu. seara cand s e linistesc sau dimineata imparti ramele in nuclei si pui si botcile totodata .

printre altele am facut si eu metoda"nemteasca" credema ca nu mam simtit apicultor deloc .
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 16 Mai 2018, 08:43

yuonyuon scrie:
5rame scrie:
yuonyuon scrie:...


Ce inseamna "inflorirea" botcilor?


https://www.youtube.com/watch?v=mzPLoBzZ-xA la minutu 3. un video face cat o mie de cuvinte (deale mele) :))) ideia e ca eu faceam treaba asta doua zi(ziua a 5 a) dupa ce le bagam in finisor dar se pare ca mam complicat dar cu rezultate pe masura , matcile ies mai mari



Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde paul » 17 Mai 2018, 00:05

paul scrie:Vad eu maine (daca nu ploua) care-i situatia . ;)

Am vazut ... mai bine n-as fi facut-o ! ;)
Din 32 de nuclee ( 8 corpuri x 4 compartimente ) doar intr-unul singur a eclozat regina. In majoritatea botcile erau roase in lateral iar in cateva am gasit botcile intacte, doar ca aveau reginele moarte in ele, in diverse stadii de dezvoltare. ;)
Siropul n-a fost luat aproape in niciunul, ceea ce mi-a confirmat temerile. Unele nuclee erau depopulate, majoritatea insa aveau aproximativ albina pe care am pus-o.
Exclud varianta ca reginele sa fi fost moarte in botci in momentul introducerii in nuclee pentru ca am ramas cu niste botci pe care le-am introdus in unele familii mai slabe carora in prealabil le-am ucis reginele. Din toate botcile introduse in familii au eclozat regine. Acest fapt ma duce la concluzia ca din varii motive ( albina insuficienta,cu toate ca mie mi s-a parut prea multa, lipsa hranei datorata neperforarii pungilor cu sirop) botcile din nuclee nu au mai fost ingrijite.
In concluzie, din vreo 40 de botci introduse ne-am ales cu ... 6 regine virgine. Vedem cu ce ramanem dupa imperechere. ;)
Asta e. Data viitoare o sa fie mai bine.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 12:56

Tot am văzut ca se vorbește de rău de mătcile de salvare, anul acesta am mai cumpărat 4 familii, pe lângă celalalte.
Toate 4 familii au fost create în felul urmator; luat 3 rame cu albina, puiet și matca și pus în alt stup, restul albinelor ramase în stup urmand sa își tragă botci de salvare pentru o noua matca. Cei 4 stupi au mătci de salvare de anul trecut, și mama lor, mătcile astea sunt mai harnice ca mătcile mele cumpărate, sau de roire! Omul de la care am cumpărat stupii, nu o auzit de internet, sau de cărți, o învățat apicultura acuma 17 ani de la un bătrân supăr, și de atunci doar asa procedează, și uitundu ma la o parte din cei 50 de stupi pe care ii deține, nu mi-o venit sa cred ca au mătci de salvare! Sa mai zic și faptul ca cei 4 stupi au băgat mai multa miere decât stupii în care am mătci cumpărate sau de roire? Chiar or fi asa rele mătcile de salvare?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde 5rame » 21 Mai 2018, 13:05

Mihaii scrie:Tot am văzut ca se vorbește de rău de mătcile de salvare, anul acesta am mai cumpărat 4 familii, pe lângă celalalte.
Toate 4 familii au fost create în felul urmator; luat 3 rame cu albina, puiet și matca și pus în alt stup, restul albinelor ramase în stup urmand sa își tragă botci de salvare pentru o noua matca. Cei 4 stupi au mătci de salvare de anul trecut, și mama lor, mătcile astea sunt mai harnice ca mătcile mele cumpărate, sau de roire! Omul de la care am cumpărat stupii, nu o auzit de internet, sau de cărți, o învățat apicultura acuma 17 ani de la un bătrân supăr, și de atunci doar asa procedează, și uitundu ma la o parte din cei 50 de stupi pe care ii deține, nu mi-o venit sa cred ca au mătci de salvare! Sa mai zic și faptul ca cei 4 stupi au băgat mai multa miere decât stupii în care am mătci cumpărate sau de roire? Chiar or fi asa rele mătcile de salvare?


Sau ar trebui sa va ganditi: Cum ar fi o matca, crescuta corespunzator, sau de roire fortata, cu materialul genetic de care amintiti mai sus?
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 21 Mai 2018, 13:44

5rame scrie:
Mihaii scrie:Tot am văzut ca se vorbește de rău de mătcile de salvare, anul acesta am mai cumpărat 4 familii, pe lângă celalalte.
Toate 4 familii au fost create în felul urmator; luat 3 rame cu albina, puiet și matca și pus în alt stup, restul albinelor ramase în stup urmand sa își tragă botci de salvare pentru o noua matca. Cei 4 stupi au mătci de salvare de anul trecut, și mama lor, mătcile astea sunt mai harnice ca mătcile mele cumpărate, sau de roire! Omul de la care am cumpărat stupii, nu o auzit de internet, sau de cărți, o învățat apicultura acuma 17 ani de la un bătrân supăr, și de atunci doar asa procedează, și uitundu ma la o parte din cei 50 de stupi pe care ii deține, nu mi-o venit sa cred ca au mătci de salvare! Sa mai zic și faptul ca cei 4 stupi au băgat mai multa miere decât stupii în care am mătci cumpărate sau de roire? Chiar or fi asa rele mătcile de salvare?


Sau ar trebui sa va ganditi: Cum ar fi o matca, crescuta corespunzator, sau de roire fortata, cu materialul genetic de care amintiti mai sus?
parca a bagat matca mierea in stup.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 13:55

yuonyuon scrie:
5rame scrie:
Mihaii scrie:Tot am văzut ca se vorbește de rău de mătcile de salvare, anul acesta am mai cumpărat 4 familii, pe lângă celalalte.
Toate 4 familii au fost create în felul urmator; luat 3 rame cu albina, puiet și matca și pus în alt stup, restul albinelor ramase în stup urmand sa își tragă botci de salvare pentru o noua matca. Cei 4 stupi au mătci de salvare de anul trecut, și mama lor, mătcile astea sunt mai harnice ca mătcile mele cumpărate, sau de roire! Omul de la care am cumpărat stupii, nu o auzit de internet, sau de cărți, o învățat apicultura acuma 17 ani de la un bătrân supăr, și de atunci doar asa procedează, și uitundu ma la o parte din cei 50 de stupi pe care ii deține, nu mi-o venit sa cred ca au mătci de salvare! Sa mai zic și faptul ca cei 4 stupi au băgat mai multa miere decât stupii în care am mătci cumpărate sau de roire? Chiar or fi asa rele mătcile de salvare?


Sau ar trebui sa va ganditi: Cum ar fi o matca, crescuta corespunzator, sau de roire fortata, cu materialul genetic de care amintiti mai sus?
parca a bagat matca mierea in stup.

De ce se alege materialul genetic din stupii mai harnici? Pentru ca baga matca miere în stupi sau pentru ca matca respectiva face albine mai harnice? Hai, ești om cu experienta, urmăresc forumul zi de zi, dar cu răspunsul asta cred ca dezamăgiți câteva persoane
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 15:07

5rame scrie:
Mihaii scrie:Tot am văzut ca se vorbește de rău de mătcile de salvare, anul acesta am mai cumpărat 4 familii, pe lângă celalalte.
Toate 4 familii au fost create în felul urmator; luat 3 rame cu albina, puiet și matca și pus în alt stup, restul albinelor ramase în stup urmand sa își tragă botci de salvare pentru o noua matca. Cei 4 stupi au mătci de salvare de anul trecut, și mama lor, mătcile astea sunt mai harnice ca mătcile mele cumpărate, sau de roire! Omul de la care am cumpărat stupii, nu o auzit de internet, sau de cărți, o învățat apicultura acuma 17 ani de la un bătrân supăr, și de atunci doar asa procedează, și uitundu ma la o parte din cei 50 de stupi pe care ii deține, nu mi-o venit sa cred ca au mătci de salvare! Sa mai zic și faptul ca cei 4 stupi au băgat mai multa miere decât stupii în care am mătci cumpărate sau de roire? Chiar or fi asa rele mătcile de salvare?


Sau ar trebui sa va ganditi: Cum ar fi o matca, crescuta corespunzator, sau de roire fortata, cu materialul genetic de care amintiti mai sus?

Asta am intenția sa fac, dacă nu întra ele în roit, le strâmtoarez eu, dar momentan mai aștept, este păcat sa nu le las sa bage poliflora care este acuma...si nu știu, parca as face mer cu rame 1/2, ma tentează mult sa am toate ramele de același fel, mai ales ca sunt crescute mult mai repede...
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde yuonyuon » 21 Mai 2018, 16:37

Mihaii . orice matca face productie in mainile unui apicultor experimentat. ce vrei sa zici(sau ce am intele eu ) e ca matcile de salvare nu is asa de rele. . sa sti ca is cele mai proaste . mai proaste de atat nu sunt .

primele is cele de schimbare linistita apoi cele de roire(printre primele construite) si ultimele cele de salvare(loterie),
Sa mai zicem de cele facute de apicultor(artificiale ) care daca is facute cum trebuie pot fi numaru unu.

Se pare ca rasele/hibrizi te avantajeaza in modul de lucru (diferite metode, usureaza munca etc) , iar eperienta apicutorului " aduce mierea".
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 17:14

yuonyuon scrie:Mihaii . orice matca face productie in mainile unui apicultor experimentat. ce vrei sa zici(sau ce am intele eu ) e ca matcile de salvare nu is asa de rele. . sa sti ca is cele mai proaste . mai proaste de atat nu sunt .

primele is cele de schimbare linistita apoi cele de roire(printre primele construite) si ultimele cele de salvare(loterie),
Sa mai zicem de cele facute de apicultor(artificiale ) care daca is facute cum trebuie pot fi numaru unu.

Se pare ca rasele/hibrizi te avantajeaza in modul de lucru (diferite metode, usureaza munca etc) , iar eperienta apicutorului " aduce mierea".

La unele lucruri nu te contrazic, dar oricât de experimentat ai fi, nu poți sa îți bagi mâinile în puță la matca sa ii scoți ouăle! atâta timp cât ai puiet bătut în celule, fără sa sara peste ele, pe 10 rame(baga chiar și pe ultimele rame, unde găsesc celule goale), faci producție, altfel, stai și te uiți la el și te rogi sa mai bage câte un ou, la fel cum fac eu cu unele mătci de roire și cumpărate, tot din același an cu cele de salvare. Nu prea le știu eu, sunt începător, dar sunt lucruri logice... Altfel mai poți face un lucru, chiar și fără experienta, poți avea un tarci de matca și o ajuți non stop cu rame cu puiet, atunci da, poți face producție. Eu din 4 mătci de salvare care le am, toate sunt excelente. Nu zic ca nu or fi mătci de salvare și proaste, dar proaste sunt și unele de roire sau de schimb liniștit...
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 17:22

Mihaii scrie:Eu din 4 mătci de salvare care le am, toate sunt excelente. Nu zic ca nu or fi mătci de salvare și proaste, dar proaste sunt și unele de roire sau de schimb liniștit...


Depinde ce intelegi prin "excelente". :D
Reginele de salvare pot fi bune, dar la fel de bine pot fi si rele.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 17:34

jonny_it scrie:
Mihaii scrie:Eu din 4 mătci de salvare care le am, toate sunt excelente. Nu zic ca nu or fi mătci de salvare și proaste, dar proaste sunt și unele de roire sau de schimb liniștit...


Depinde ce intelegi prin "excelente". :D
Reginele de salvare pot fi bune, dar la fel de bine pot fi si rele.

Prin excelente vreau sa spun puiet compact, de sus pana jos, pe 10 rame din 10(pe ultimele rame pe unde găsește loc liber din cauza mierii și a plasturii), și nu se satura, le mai găsesc și prin magazii. Atâta ca sunt albinele foarte rele, dacă nimerești momentul prost, trebe sa fugi când deschizi podisuorul. O matca bună ce calități trebe sa aibă ca să fie o matca bună?
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 17:39

Mihaii scrie:Prin excelente vreau sa spun puiet compact, de sus pana jos, pe 10 rame din 10(pe ultimele rame pe unde găsește loc liber din cauza mierii și a plasturii), și nu se satura, le mai găsesc și prin magazii. Atâta ca sunt albinele foarte rele, dacă nimerești momentul prost, trebe sa fugi când deschizi podisuorul. O matca bună ce calități trebe sa aibă ca să fie o matca bună?


La cele cu 10 rame cu puiet cate rame de cat ai pline cu albine?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde Mihaii » 21 Mai 2018, 17:50

jonny_it scrie:
Mihaii scrie:Prin excelente vreau sa spun puiet compact, de sus pana jos, pe 10 rame din 10(pe ultimele rame pe unde găsește loc liber din cauza mierii și a plasturii), și nu se satura, le mai găsesc și prin magazii. Atâta ca sunt albinele foarte rele, dacă nimerești momentul prost, trebe sa fugi când deschizi podisuorul. O matca bună ce calități trebe sa aibă ca să fie o matca bună?


La cele cu 10 rame cu puiet cate rame de cat ai pline cu albine?

Pai as mai avea nevoie de a 2a magazie peste ei, care piste nu se umple cum trebe de albină, dar ar fi destulă. Matca mai multe oua de atâta nu are unde sa bage, atâta timp cât spațiu nu este. După cum am spus, urca și în magazie.
https://imgur.com/a/plBWIN0
Mihaii
 
Mesaje: 44
Membru din: 04 Apr 2017, 23:59

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde jonny_it » 21 Mai 2018, 18:10

Mihaii scrie:Pai as mai avea nevoie de a 2a magazie peste ei, care piste nu se umple cum trebe de albină, dar ar fi destulă. Matca mai multe oua de atâta nu are unde sa bage, atâta timp cât spațiu nu este. După cum am spus, urca și în magazie.
https://imgur.com/a/plBWIN0


Sigur nu ai si niste coronite cu miere pe acolo?
La 10 rame cu puiet, chiar si nu 100% pline ar cam trebui sa ai mai multe caturi ocupate cu albine.
Ce tip de stup folosesti, ceva nu este clar :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CRESTEREA MATCILOR

Mesajde kiloz » 21 Mai 2018, 18:24

La mine ploua de le rupe, si matcile ar trebui sa iasa la împerechiat.
Si la cele discutate:
-Da matcile în serii mari prin ce procedeu sunt crescute?
Daca nu ma însel sa mai discutat treaba asta. Se profita de instinctul familiei orfane de a creste botci. Nu cumva sunt si alea de salvare -"fortata si intrun fel controlata"- .
Tot asa poti controla si asanumitele botci de salvare "obisnuite",numai larva din botca trebuie aleasa sa fie de virsta corespunzatoare.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori